Bilgilendirme Torba Yasa Kanunlaştı " Prim Gün Sayısı Tutanlara Sınav Hakkı Geldi "

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Esma HOŞHAN ÖZGÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Esma HOŞHAN ÖZGÜL

    Esma HOŞHAN ÖZGÜL TÜİSAG Üyesi



    HAYIRLI OLSUN...
    2 Ağustos 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28726
    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE
    DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6495 Kabul Tarihi: 12/7/2013

    MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”



     
    şuleakkoç, İbrahim, cbicerer ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Shun

    Shun TÜİSAG Üyesi



    ben baktımda bulamadım daha sonra eklenen. mimarlık fakülteleri ve biyoloji bölümlerini de isg uzmanı olması hakkında bir madde daha yokmuydu ?



     
  3. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    Bu madde daha kanunlaşmadı resmi gazete yayını olmadan kabul edildi sayamayız.

     
  4. eraly60

    eraly60 TÜİSAG Üyesi

    O maddede yasalaştı arkadaşlar aynı kanun madde 101.

    MADDE 101 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”
    “s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. mahircem

    mahircem TÜİSAG Üyesi

    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    resmi gazete Tarihi/Sayısı: 02.08.2013/28726
    Kanun No: 6495
    Kabul Tarihi: 12.07.2013
    MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
    MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”
    4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi
    İş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar
    MADDE 82. - Bu Kanuna göre sanayiden sayılan, devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran ve altı aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işverenler, işyerinin iş güvenliği önlemlerinin sağlanması, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi hizmetlerini yürütmek üzere işyerindeki işçi sayısına, işyerinin niteliğine ve tehlikelilik derecesine göre bir veya daha fazla mühendis veya teknik elemanı görevlendirmekle yükümlüdürler.
    İş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanların nitelikleri, sayısı, görev, yetki ve sorumlulukları, eğitimleri, çalışma şartları, görevlerini nasıl yürütecekleri, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenir.
    MADDE 101 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”
    “s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”


     
    cbicerer ve aykn bu yazıya teşekkür etti.
  6. aykn

    aykn TÜİSAG Üyesi

    peyzaj mimarları geçerli olmuyo mu? mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları nedir:k_karışık:



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Davutt

    Davutt TÜİSAG Üyesi

    Prim gün sayısı ne demek, herhangi bir yerde çalışması yetiyor mu yoksa iş güvenliği uzmanı olarak mı çalışmış olması gerekiyor..

     
  8. Filizisg

    Filizisg TÜİSAG Üyesi

    Prim gun sayisi belirlenmismi??

     
  9. uzmannn

    uzmannn TÜİSAG Üyesi

    o konuda bakanlık tebliğ yayınlayacak, ozaman belli olacak.

     
  10. alix

    alix TÜİSAG Üyesi

    kanunda acıkca ıfade edılmıs belegeye sahip olmak sartıyla istenilen prim gün sayısını dolduranlar

     
  11. Basri Varlı

    Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

    Bugün resmi gazetede yayınlandı.

     
  12. aykn

    aykn TÜİSAG Üyesi

    mimarlık eğitimi veren fakülte diyor ama peyzaj mimarlığı orman fakültesi olan da var, ziraat fakültesi olan da var. her üniversiteye göre değişiyor... nolcak peki ???

     
  13. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    eee o zaman bakanlık açıklaması bekliyoruz. hadi hayırlısı olsun hakkımızda.

     
  14. ENES SAKARYA

    ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

    MADDE 101 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”
    “s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”

    Açıklama: İş Güvenliği Uzmanı tanımı, ilgili Mevzuat gereği, yıllardan beri Bakanlıkça yetkilendirilmiş “Mühendis, Mimar ve Teknik Eleman” unvanlarına sahip olanları kapsamakta idi. Torba Yasa’nın 101. Maddesi ile, İş Güvenliği Uzmanı olabilecek olan kapsamda herhangi bir kısıtlama olmayıp, bu unvana sahip olabileceklerin kapsamı daha da genişletilmiştir. Buna göre;
    • * Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler,
    • * -Daha önce Mimar unvanı uygun görülmediği için İş Güvenliği Uzmanı olamayan- İç Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Bölge-Şehir Planlamacılar vb. Mimarlık “Fakültesi Mezunları” (Bölümüne bakılmaksızın, fakülte mezuniyeti kriter alındığı için)
    • * Tüm Mühendislik eğitimi veren Fakülte mezunları,
    • * Teknik Eleman kapsamında Fizikçi ve Kimyagerin haricinde Biyolog unvanına sahip olanlar da artık İş Güvenliği Uzmanı olabileceklerdir.
    Saygılarımla;
    Enes SAKARYA
    İş Güvenliği Uzmanı
    İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

     
  15. Murat Karlık

    Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

    MADDE 101 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”

    "Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler"


    Burada bahsedilen müfettişlerden kasıt, mühendis olanlarımı yoksa tamamını mı kapsıyor?

     
  16. Davutt

    Davutt TÜİSAG Üyesi

    Kafaya çok takmayın, bir sonraki genelgede 4 yıllık üniversite mezunu herkes başvurabilir denecek, bilginize...

     
    Hüseyin Bozdoğan ve Erdem Öz bu yazıya teşekkür etti.
  17. Erdem Öz

    Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

    Kopyala yapıştır uzmanlarının sayısını artırmak için , elinden geleni ardına koymadılar. Yasa, yönetmelik bilmeyen insanlar uzmanlık yapmaya başladılar , bu durumun içler acısı olduğunu şimdiden belirtmek isterim.

     
    İsmail SALMAN, uzman_26, Brolin ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. ENES SAKARYA

    ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi


    Müfettişten kasıt yine Madde 101 deki şartları taşıyan müfettişler,yoksa iktisat,işletme mezunu müfettişlerimizde var,onları kapsamamakta.örneğin SGK da çalışan müfettişler,mühendis de var işletme mezunuda....Mühendis olanlara bu hak tanınacaktır.

    Saygılarımla;
    Enes SAKARYA
    İş Güvenliği Uzmanı
    İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

     
    Murat Karlık bu yazıya teşekkür etti.
  19. Gazihan YILDIZ

    Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

    Şimdi B sınıfı olmak için yüksek lisans yapanlar güme gitti öylemi?

     
    yasemin yıldız bu yazıya teşekkür etti.
  20. ZAİM ZENGİN

    ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE
    DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6495 Kabul Tarihi: 12/7/2013
    MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

    Bu konudaki prim gün sayısı daha önceki yayınlanan C sınıfı Uzmanların A sınıfı bakmak için yapılan sınav yoksa C sınıfının B sınıfına B sınıfının A sınıfına geçmesi bir sınav mı mu öncelikle bunu belirlememiz gerekiyor. Prim gün sayısı C sınıfı 3 sene çalıştığında B sınıfına geçmek için sınav oluyor. Sınavı geçtiğinde B sınıfı oluyor. Ülkemizde A ve B sınıfı Uzmanlar yeterli miktarda yok. Bunun için mi yapılıyor. Tecrübesiz C sınıfı Uzmanın Uzmanlık dışında yaptığı işler ile B sınıfı Uzman mı oluyor. Yoksa kendi alanında yapılması koşuluyla üst sınıfı uzman mı oluyor.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica