Tozlu Ortamda Çalışan Personel

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ilkeer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

firmada tozlu ortamda çalışan personele doktor tarafından tozlu ortamda çalışması uygun değildir ancak özel toz maskeleri ile çalışabilir diyen bir rapor verildi, bizde riske atmamak için personeli başka bir göreve aldık, fakat personel risklerin farkındayım toz maskesi kullanarak aynı bölümde çalışmak istiyorum diyerek bize imzalı bir dilekçe verdi. şimdi biz bu personeli aynı bölümde çalıştırsak maske de taktığı halde ilerde bir sorun olduğunda verdiği dilekçe kanıt olarak sunulabilir mi.

2. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

Sen kurşun sıkarak karşındaki insana ölme diyorsun .

3. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

ne alaka
    madem öyle neden bölümünü değiştireyim tozsuz ortama alayım
    dilekçeyi de yazan kendi

4. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Sizce kendimi işverenmi yazdıran:D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ysf

ysf TÜİSAG Üyesi

mahkeme de işçi lehine yorum hakkını kullanacak olan hakim işçi imzayı baskı altında atmıştır ve evrak yasal değildir der işçi meslek hastası oldugunu da kanıtlar parasını alır !!!

6. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

İşçi maalesef çok enteresan ama adam o bölüm dışında çalışmak istemiyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

valla bi işçi başımıza bela oldu
    firma işten çıkartsa ayrı dert
    yer değiştirmeye de o gelmiyor
    ne olacak bilmiyorum

8. Beka Kavgaoglu

Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

Profesyonellik işte burada başlıyor. Dışarıdan bakınca işçi tozsuz ortamda çalışmalı. Eğer maskesi çalısmayı gercekten başarırsa çalışabilir. Ama kontroller sürekli yapılmalı.

9. ysf

ysf TÜİSAG Üyesi

genelde sözleşmeye madde koyarlar ama işçi işverinin talimatlarına göre diger işlerde ve iş yerlerinde çalışmayı kabul eder diye yapmadınız mı acaba

10. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

madde var sorun değil iş zora girmesin benim istediğim
    yoksa başka bölüme alırız istemiyorsa da çıkar gider

11. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum
    kontrollerini sıkı tutmak gerek

12. SS001

SS001 TÜİSAG Üyesi

İşçinin rıza gösterdiğini belirtir verdiği dilekçenin fazla bir anlamı yok zira; konu tıbbi bir konudur ve bu eğitimi almamış herkes "konunun cahili" sayılır. Bu tabirim standarttır lütfen hakaret olarak anlamayınız. Ben de meslek eğitimini almadığım teknik bir konuda o konunun cahiliyimdir. Yani hakim işçinin konuyu, risklerini, gelecekte olabilecekleri tam anlamadığını kabul edebilir. 2. bir durum işçi de aynı şeyi söyleyebilir. Hatta baskı altında verdiğini bile iddia edebilir. Bu kadar kolay yalan söyleyebilir mi, çok kolay söyler. Trafikte suç işleyenin polise, esnafın müşteriye, patron sekreterinin vatandaşa,... anında bi sürü yalanı kolayca sıraladığı bir ülkede yaşıyoruz. Yalan söylemenin namussuzluk olduğunu kabul eden çok az. Dolayısıyla siz sorunu işyeri hekimiyle çözeceksiniz. İşçi gerçekten de yıllardır alıştığı bölümden başka yere gitmek istemeyebilir. Ben de sahada ağır iş yapan bir adamı ofise almıştım sağlık nedeniyle, çok bunaldı, rapora itiraz etti, heyete gönderdik, aynı karar geldi ve adam emekliliğini istedi. Heyetten farklı karar gelseydi de ben o adamı hekim olarak sahaya çıkarmazdım. Yargı yoluna giderse de giderdi zira durumu çok netti. İşyeri hekimi maskenin seçimi, uygunluğu, koruyuculuktaki yeterliliği konusunda tamam, derse ve sıkı tıbbi ve işçinin maskeyi kullanma alışkanlığı takibi yapılırsa aynı yerde çalışabilir. Ama buna tamam demek, zor. Tozu kaynağında azaltamıyor musunuz? İşçiye başka yerde 3-5 ay çalışıp deneme yapmasını teklif edin, alışamadım derse oturur yeniden değerlendirirsiniz. Başka yere geçtiği için istifa ederse de yine tıbbi rapora göre işçi haklı çıkabilir zira "maskeyle çalışabileceği" seçeneği de var raporda. Kolay gelsin.

13. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

başka bölümde 4 ay kadar çalıştı fakat eski bölüm için dilekçe verdi, işi zımpara olduğu için tozu da yok edemedik maalesef. hekim arkadaşta konuştu durumu anlattı

14. SS001

SS001 TÜİSAG Üyesi

Teşhisi yazmamışsınız ama tahmin ediyorum astım benzeri bi şeydir zira maskenin koruyuculuğundan bahsediliyor. İş zımpara ise tozu sıfıra indirmek zor, işçiyle dr konuştuğu, başka bölümde iş verildiği halde kişi sağlığını hiçe sayıyorsa:1- zımpara işini yaptığı yerde ücreti fazla/mesaisi az olabilir 2- denediği diğer işi öğrenememiş, sevememiş, ücreti az, vardiyalı vs dezavantajları olabilir 3- bunca yıl bişey olmadı bundan sonra da bişey olmaz düşüncesiyle tozun sağlığına getireceği zararı algılayamayacak kadar eğitilemezdir 4- herşeyin farkındaysa yine de yerinde kalmak istiyorsa ilerde dava açmak gibi başka art niyetli hesabı vardır . Bunlardan hangisi olduğunu öğrenip ona göre çözüm üretmek lazım ama en olabilecek çözüm aradan madem 4 ay geçmiş ve tozsuz bir ortamda çalışmış, işyeri hekimi olarak mesela ben ara kontrol muayenesi yapıp, ulaşılabilen sağlık teknik imkanlarını da ihmal etmeden son durumu tesbit eder, muayene kararını da yenilerdim ve maske seçeneğini kaldırırdım. Ancak tüm bunlar tıbba uygun ise yapardım, ne işveren ne de işçi açısından taraf tutmadan tıbbı kılavuz alarak hareket ederdim. işçiye de rapora itiraz hakkı olduğunu söylerdim. kararı kendisine okur imza karşılığında tebliğ ederdim. Tozlu ortamları men ederdim. Bu kadar kendine güvenli, kararından emin görünen bir hekimin karşısında işçi de hekimin kendi faydasına çalıştığına ikna oluyor zaten. Tozsuz ortamda kaldığı 4 aylık sürede görülür hissedilir bir iyileşme, ataklarda azalma vs varsa bunu fark etmesini sağlardım. Kolay gelsin.

alix ve ilkeer bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. tozlu ortamda çalışamaz raporu nasıl alınır

Yandex.Metrica