Etkinlik Tüisag Cevsa 2012 Kongresinde 6-7 Aralık 2012

Konu, 'Sosyal Etkinliklerimiz' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

6-7 Aralık 2012 tarihinde ANKARA Rixos Grand Ankara hotelde DOR kongrenin organizasyonunda düzenleyeceği
    CEVSA'2012 kongresinde İSGfrm ailesi olarak orda olacağız.Bu kongreye katılmak isteyenlere DOR Kongre özel olarak İSGfrm ailesine %10 indirim yapacak.İlginenlerin DOR kongre temsilcisi Seçil hanıma başvurması gerekmektedir.

2. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

CEVSA'2012 sempozyuma katılabilcek arkadaşlar TİSAG üyesi arkadaşlara ücretsiz yaka kartı çıkarabiliyoruz.Yaklaşık 20 kişilik kontenjan ayrılmış durumda.Sadece üyelermize mahsus bu ayrıcalıktan yararlanmak isteyen arkadaşlar lütfen aşağıdaki iletişim bilgilerinden Seçil hanıma ulaşarak isimlerini yazdırsınlar.6 aralık 2012 sabah 9.00 da Ankara Rixos Grand Ankara otelinde başlayaracak ve 2 gün sürecek organizasyona ücretsiz katılabileceklerdir.Sadece İSGfrm üyemiz olduğunuzu söyleyin ve benim ismimi verin.Saygılar

Dor Kongre Hizmetleri

Proje Koordinatörü : Seçil DAŞER
    Telefon: + 90 312 442 52 70
    Faks: + 90 312 442 52 71
    GSM : 0533 379 8595
    Adres: Turan Güneş Bulvarı 36/1 Yıldız
    Çankaya Ankara

http://www.cevsa2012.com/

Fatih ÖZKAN ve stil15 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Yusuf SAYAR

Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

Kimse talip olmamış mı,::-(( yoksa kontenjan doldu mu?
    ilgileriniz için teşekkürler uzmanım:alkış:

4. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

Bugün Levent Bey ile buluştuk. Kendisinden topluluğumuzu tanıtan broşürleri teslim aldım.

Ben yarın orada olacağım. Gelecek arkadaşlar olursa görüşmek üzere.

Saygılarımla.

İ. Fatih ÖZKAN
    Maden Mühendisi
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    Çevre Görevlisi

Cep Tel:0533 335 32 11

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Selam,

Bende şimdi Fatih Beyle görüştüm kontenjanda hiç sorun olmadığını gelebilecek arkadaşların Seçil hanımın ismini vererek katılabilecekleri bilgisini verdi.

Gelebilecek olan arkadaşlara duyurulur.

6. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

ÇEVSA 2012 "Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu"nun ilk gününde oturumları takip ettim. Yarın da orada olacağım.

Topluluğu tanıtmak için çok fazla fırsat bulamadım ama öğle yemeğinde güzel bir tesadüf oldu. Sempozyumu organize eden TÜKÇEV "Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı"nın yönetim kurulu başkanı Av. Beyhan ASLAN ile aynı masada oturduk. Sohbet ederken sayfa ve topluluk hakkında bilgi verme fırsatım oldu ve burada yayınlamak üzere birlikte fotoğraf çektirdik. Başarabilirsem ayrıca fotoğrafı ekleyeceğim.

Aynı masada birlikte oturduğumuz diğer bir beyfendi, Muhammet BİRİNCİ "Çevre Sağlığı Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği" ÇESAT-DER'in genel başkanıymış. Muhammet Bey "Türkiye Halk Sağlığı Kurumu - Çalışma Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanlığın"da görev yapıyor. Muhammet Bey ve meslektaşı İbrahim GÖRÜNME Bey de sayfa ve toplulukla ilgilendiler. (Sağlık personelleri!)

Akşam salondan ayrılırken, Muhammet Bey "bu toplulukta biz neden yokuz?", "neden işbirliği yapmıyoruz?" diye sordu. Ben de aynı şeyi düşünmüştüm. Bu konuyu topluluk yöneticileri ve diğer üyeler ile paylaşacağımı söyledim, paylaşmış olayım.

Ankara'da olup, vakti uygun olanlar varsa yarınki oturumlara katılabilirler. Akşam çıkarken Seçil Hanıma bir kez daha sordum. Sorun olmayacağını söylediler. Levent KAVLAK, TÜİSAG ve "www.isgfrm.com" anahtar kelimeleri ile yaka kartı çıkartıp oturumları takip edebilirsiniz. Yarınki programı aşağıda görebilirsiniz.

Selam ve saygılarımla.

İ. Fatih ÖZKAN

07.12.2012
    PREMIUM SALONU
    09:00-09:30 SU YAPILARININ EKOSİSTEM ÜZERİNE ETKİLERİ
    (GAP ve ATATÜRK BARAJI)
    Konferans Yrd.Doç.Dr. Şahin TOPRAK
    Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji AD Öğretim Üyesi
    09:30 -10:00 ÇEVRESEL ACİLLER
    Konferans Doç. Dr. Gürkan ERSOY
    Dokuz Eylül Üni. Hastanesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesi
    10:00 - 10:15 KAHVE MOLASI
    10:15 - 10:45 PESTİSİTLER VE ÇEVRE -İNSAN SAĞLIĞI
    Konferans Doç. Dr. Hüseyin ÇETİN
    Akdeniz Üni. Fen Fak. Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi
    07.12.2012
    10:45 - 11:45 GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI
    Oturum Başkanı Prof. Dr. Yücel ANADOLU
    AÜ Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
    Panelist Uzm. Dr. Gökçen KESİCİ
    AÜ Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
    11:45 - 12:00 GÜRÜLTÜNÜN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİNİ ARAŞTIRAN
    ANKET VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI
    Sözlü Bildiri Yard. Doç. Dr. M. Emin MARAŞ
    Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü
    12:00 - 13:00 ÖĞLE YEMEĞİ
    13:00 - 14:00 KÜRESEL ISINMA, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI
    Oturum Başkanı Ahmet VARIR
    T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı
    Panelist Dr. Rıfat PAMUK
    T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Dairesi Başkanlığı
    14:00 - 15:00 STK'lar & ÇEVRE
    Oturum Başkanı Nevzat CEYLAN
    Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Genel Sekreteri
    Panelist Cezmi NEYİM
    Çevre ve Koruma Ambalaj Atıkları Değerlendirma Vakfı (ÇEVKO) Yerel Yönetimler Müdürü
    Panelist İlkim YİĞİT
    Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı
    15:00 - 15:15 KAHVE MOLASI
    15:15 - 15:45 YEREL YÖNETİMLER VE ÇEVRE
    Konferans Mustafa AK
    Keçiören Belediye Başkanı
    07.12.2012
    15:45 - 16:45 ATIKLAR, ATIKLARIN GERİ KAZANIMI VE ÇEVRE
    Oturum Başkanı Beyhan ASLAN
    Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı
    Panelist Salih EMİROĞLU
    T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Belediye ve Ambalaj Atıkları Şube Müdürü
    Panelist Zeki TERZİOĞLU
    T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Dairesi Başkanı
    Panelist Ekber Çavuşoğlu
    Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Üyesi
    Poster Bildirisi ZEYTİNYAĞI FABRİKASI ATIĞI OLAN PRİNANIN BİYODÖNÜŞÜMÜNDE
    KÜFLERİN KULLANIM OLANAKLARI
    Mihriban KORUKLUOĞLU
    Gökşen GÜLGÖR
    Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü
    16:45 - 17:00 KAPANIŞ

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

en sağdan sıra ile: TÜKÇEV yönetim kurulu başkanı Av. Beyhan ASLAN,
    İ. Fatih ÖZKAN,
    ÇESAT-DER genel başkanı Muhammet BİRİNCİ,
    İbrahim GÖRÜNME

Levent KAVLAK bu yazıya teşekkür etti.
  8. Orhan KINDIRA

Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

Fatih Bey, fotoğrafları yüklediniz mi?

9. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

Orhan Bey, sadece yukarıdaki fotoğrafı eklemiştim.

Bu arada sempozyumun ikinci günündeki oturumları da takip ettim. Katılım pek fazla değildi.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konular vardı ama daha çok halk sağlığı/çevre sağlığı kavramları ön plandaydı. Doğal olarak konuların ele alış biçimi ve sunumlar da genellikle bu yönde oldu.

Sempozyumun önümüzdeki yıllarda uluslararası olarak devam edeceği belirtildi.

Aklımda kalanlar;

1. TÜKÇEV yönetim kurulu başkanı Av. Beyhan ASLAN, anayasamızın çevre ile ilgili 56.maddesinin güncel ve ileri özellikte olduğunu, yeni anayasa tartışmaları içerisinde aynen alınabileceğini belirtti.

2. Baz istasyonları ile ilgili sunumda, katılımcılar sinyallerin insan sağlığına ispat edilmiş her hangi bir olumsuz etkisinin olmadığı konusunda görüş bildirdiler. Takip eden doktorlardan birisi soru cevap kısmında "ispatın yokluğunun etkinin yokluğu anlamına gelemeyeceği" şeklinde görüş bildirdi . Şüpheyle yaklaşan izleyicilerden de benzer bazı yorumlar geldi. (Konu tartışmalı ama "vardır" demek için de kesin bir verinin bulunmadığı anlaşılıyor.)

3.Genetiği değiştirilmiş gıda maddelerinin insan sağlığı üzerine etkilerinin araştırıldığı, fareler üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin saptandığı belirtildi.

4. GAP örneği üzerinden ekolojik dengeye müdahalenin beklenenin aksi sonuçlar çıkarabileceği konusu üzerinde duruldu.

5. Pestisitlerin doğru nitelik, doz ve doğru zamanlama ile kullanılması gerektiği konusu belirtildi. Uygulama sırasında KKD kullanımının gerekliliği, mevcut yanlış uygulama örnekleri ve "uygulayıcı çalışanlar" üzerindeki solunum, ele ve vücuda bulaşma şeklinde maruziyet örnekleri verildi.

6. Çevresel aciller ile ilgili sunumda sıcakta ve soğukta çalışma veya bulunma sonucu karşılaşılacak sorunlar ve müdahale şekilleri anlatıldı. Trafik polisleri, nöbet tutan askerler, inşaat işçileri gibi risk gruplarından ve önlemlerden bahsedildi. Acil durumda tek numara 112'nin aranması gerektiği konusunun ısrarla üzerinde duruldu. (Doç. Dr. Güran ERSOY - Dokuz Eylül Üni. Hastanesi Acil Tıp AD Öğretim Üyesi)

7. Küresel ısınma sonucu oluşacak iklim değişikliği ve karşılaşılacak sorunlar için ilgili bakanlıkların öngörülerde bulunarak önlemler almak için çalıştıklarını öğrenmek,

8. Gürültünün insan sağlığına etkisi ve mevzuata göre önümüzdeki yıl (2013) ortasına kadar hazırlanması gereken gürültü haritalarının durumu Samsun örneği üzerinden anlatıldı. (Yard. Doç. Dr. M. Emin MARAŞ - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü) (Samsun için bu çalışma üniversite tarafından yapılmış ama henüz bu konu ile ilgilenen kimse "nedir bu çalışma?" diye sormamış, ilgilenmemiş. Anlaşılan son tarih geldiğinde basında çoğu yer için "henüz bir şey yapılmadı" diye haberler görme ihtimalimiz var.)

9. Chicago Üniversitesinde nano teknolojik ürünlerden oluşacak atıkların ileride çevre ve insan sağlığı üzerinde yaratabileceği tehlikeler ile ilgili bir çalışma yapılmış. Araştırmacılardan birisi Türk ve şimdi Hacettepe Üniversitesi - Çevre Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi. Araştırmanın ayrıntısına, zaman darlığı nedeniyle, fazla girilmediyse de bu konu ilgi çekiciydi.

10. Ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüştürülmesinin Türkiye'deki tarihi, bugünkü durumu ve sorunlar.

11. TÜKÇEV yönetim kurulu başkanının bitişteki konuşmasında ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması için dile getirdiği iki konu önemliydi;
    * Kat mülkiyeti kanununda değişiklik yaparak, ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması için apartman yöneticisine sorumluluk verilmesi ve apartmanlarda çalışan kapıcılara ambalaj atıklarının çöp olmadığı ve ayrı toplanması gerektiği ile ilgili eğitim verilmesi ve bunun sertifikalandırılması gerektiği, (Bu sistemde lisanslı toplayıcılar ambalaj atıklarını apartmanlardan kayıtlı teslim alacaklar.)
    * Kentsel dönüşümle birlikte değerlendirilerek, yeni yapılacak bütün apartmanlarda atık odalarının proje aşamasında zorunlu tutulması ile ilgili görüş.

İlgilenenler için paylaşmış olayım.

Bilgilerinize. Saygılarımla.

Levent KAVLAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica