Tüisag'dan Bir Dernek Doğdu Isag

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. saliha girgin

saliha girgin TÜİSAG Üyesi

İlk mesaj-yani Levent Kavlak'ın mesajının altında her hangi bir dosya göremiyorum. Kaldırılmış olma ihtimali var mı?

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    Dernekle ilgili dökumanlar tamamlanmış olup en kısa sürede sitemizde yayınlanacaktır.
    İyi çalışmalar.

3. baranka33

baranka33 TÜİSAG Üyesi

TUSİAG tarafından iş sağlığı ve güvenliği profosyonellerine yapılan hizmetlerden ve forumumuzun bize yardımlarından ötürü çok minnettarım ve Sayın Levent Kavlağ'ada minnetlerimi sunarım bizi bu şekilde bir çatı altında topladığı için.
    Umarım bu topluluğumuz günümüzdeki Esnaf ve Sanatkarlar Odası Gibi sadece tek kuruluş gayesi Üyelerinden PARA toplamak olan bir kurum halina dönüşmez ilerleyen zamanlarda çünkü günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar odalarına kayıtlı üyelerin Odalarına hiçbir şekilde Saygısı ve İtibarı kalmamış durumda... Sayın Başkanımız LEVENT KAVLAK ben bir üyeniz olarak Size arz ediyorum eğer grubumuz ilerleyen zamanlarda Bir MESLEK ODASI halina dönüşecekse biz üyeleriniz olarak her zaman yanınızdayız.Ancak bizi Odamızı benimseyerek ve karşılıkla paylaşım ortamı kurarak bu yolda ilerlemek isteriz. Odamızın sadece aydan aya Aidat ödediğimiz bir kurum olarak bir kenarda durmasını istemeyiz.
    Bunları paylaşmak istedim sadece türkiyedeki esnafın odalara bakış açısından yola çıkarak bizde aynı konuma gelmeyelim.....Saygılarımla..

myetuk bu yazıya teşekkür etti.
  4. baranka33

baranka33 TÜİSAG Üyesi

Ayrıca risk değerlendirmelerine Vakıfların Toplu olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odalarıyla bağlantılı olduğu bu Dönemde
    ÜLKEM VAKFININ Nerdeyse Türkiye Geneli Bir faaliyet sürdürdüğü İşyeri için 55 Tl , İşçi Başına 25TL gibi bir komik rakamla banka havalesi olarak iş yaptığı ve bunuda yandaşlarına yedirdiği piyada nasıl bir mücadele vermeyi düşünüyoruz ben bunuda merak etmekteyim. Şu anki durumda Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının Anlaştığı Danışmanlık Firmalarında Çalışan ve sadece Belgesi Olup ama İş Sağlığı ve Güvenliği Profosyonelliğini etiğinden uzak Simsarlara sesleniyorum.Lütfen onlar aramızda olmasınlar. Biz işimizi düzgün bir şekilde yapıp mesleki etik ve ahlak kurallarına uygun şekilde hareket edip bu ülkede İş Sağlığı Ve Güvenliğine olan Bakış açısının saygınlığını arttırmak için bu yola girelim..... Elimize bir dosya alıp bu dosyayo 100 TL ye satacak işverenin peşine düşmeyelim bu düşenleride aramıza sokmayalım... Unutmayalımki kasadaki bir çürük domates zamanla tüm kasayı çürütür......

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,

iSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği yaklaşık 2 yıl önce kurulan bir oluşumun eseridir. www.isgfrm.com web sitemizin bilgi paylaşımlarının ve forum tartışmalarının bizi ateşleyerek gerçek hayata TÜİSAG olarak -Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu olarak gözlerimizi açmamızla birlikte hızla büyümeye başlayarak resmi olarak İSAG çatısı altında bi,r araya gelişimiz çok da kolay olmamıştır. Aramıza yeni katılan meslektaşlarımız 2 yıldır verdiğimiz mücadelemizi basında isgfrm köşemizden takip edebilirler.Hiç de kolay olmadı ,önümüzde çok engeller vardı ama biz hiç yılmadan,bıkmadan ,usanmadan bu engelleri birer birer aştık , aşmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz .Çünkü devam etmek zorundayız.Ülkemizde yaşanan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının sonuçlarına bakınca arkamızda bir şavaş bilançosu görüyoruz.Öksüz kalan çocuklar,dul kalan eşler ve Yana yürekler.Buna sessiz kalmamak adına verdiğimiz bilimsel mücadelenin bu ülkenin çalışanlarını ve her evde en bir çalışan olduğunu düşünürsek aslında toplumun tamamını ilgilendirdiğini düşünüyoruz.Bu insanların bize ihtiyacı var ,çünkü bizim bu duruma gelmemiz için yani mühendis,mimar ve teknik eleman olmamız için çok emek ve para harcandı.Bizim bu topluma olan borcumuzu ödememiz gerekiyor.Yapacağımız işin temelinde İNSAN var yani İNSAN YAŞAMI var.Öncelikle bunun altını çizmemiz gerekiyor.İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli olmak için öncelikle kocaman bir yürek ve vicdan gerekiyor.Sertifika sahibi olmamız bizim iyi bir İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli olduğumuz anlamına gelmez ,nasıl sürücü ehliyeti sahibi olmamız aracı iyi kullanabiliyor anlamına gelmediği gibi.Hepimiz biliyoruz ki 15 günlük eğitimle İş güvenliği uzmanı oldum demek bilime aykırı olduğu gibi vicdanımızın da kabul etmeyeceği bir şeydir.Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelliği 2000 yılında başlayan bir süreçtir ve yapılan iptaller sonucunda da büyük darbeler alarak gerilemiştir.Meslek mensupları mesleğinden soğutulmuş ve küstürülmüştür.Fakat yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları sayısı o kadar artmış ki ne tarafa baksanız,hangi TV kanalını açsanız,hangi gazeteye baksanız karşınıza iş kazalarından yada meslek hastalıklarından yaşamını yitiren yada yaralanarak iş göremez duruma düşen çaresiz insanlar çıkıyor.Bu insanlar ile ilgili haberler bir kaç gün basında tazeliğini korumaya devam ediyor sonrada unutulup gidiyor.Hiç düşündünüz mü bu ateşin düştüğü evlerde daha sonra neler oluyor,biz bununla ilgili araştırmalar yapmaya başladık.Yşamaını kaybeden bir çalışanın çocuğu öksüz kaldıktan sonra ve gencecik eşler dul kaldıktan sonra yaşamları adeta zehir oluyor.Bu insanlara ne tazminat verirseniz verin hiç bir şey yada kimse bir babanın,ananın yerini tutamadığı gibi yanan bir yüreğin yangınını söndüremez
    Arkadaşlar,seçtiğimiz meslek sıradan bir meslek değil,seçtiğimiz meslek uygulamalarında ulaşacağımız başarının mutlu çocuklar ,mutlu aileler ve mutlu bir toplum anlamına geldiğini bilmemiz gerekiyor.Unutmayalım ki,o ateşler bizimde ocaklarımıza düşebilir.iş Sağlığı ve Güvenliği kavramı ülkemizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının çıkması ile yeniden anlam kazanmaya ve artan iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sayısı ile herkesin gözlerini üzerimize çevirdiği bir sektörün doğmasına sebep oldu.6331 Sayılı yasa çıkmadan önce 2000 kişi civarında olan iş güvenliği uzmanı sayısı buügn itibariyle 30 bine dayandı ve yıl sonuna kadarda 50 bin olması bekleniyor.Binlerce mühendis,mimar ve teknik eleman işini gücünü bıraktı bu mesleğe yöneldi .Sadece bu arkadaşlar değil,yatırımcılar da bu işe soyundu.Sektörde büyük rant var diye koşa koşa bu işe soyunan yüzlerce yatırımcı OSGB ve eğitim kurumu açmak için kolları sıvadı.Tüm bunların sebebi şudur,yasa çıkalı yaklaşık bir yıl oldu ve sektör çok yeni alt yapısı hazır değil,o yüzden eğitimler birbirinin aynısı,verilen hizmetlere bakıyorsunuz kopyala yapıştır.Bunları eleştirmeye kalkarsak binlercesini çıkartabiliriz.Değerli meslektaşlarım,iş sağlığı ve güvenliği gerçekten zor bir iş,nedeni başta söylediğim gibi içinde İNSAN var.Bu herkes için zor devlet için zor,işveren içinde zor ama en ağır yük İSG profesyonellerinin üzerinde.Nedeni şu Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kültürü yok.Bu kültür oturmadığı sürece hangi sistemi koyarsanız koyun üç gün sonra sisteme uymayan kişiler,işeverenler yada karşı gelenler yüzünden yasalar ya iptal ediliyor yada erteleniyor.İSAG olarak bizim işimiz çok zor,biz İSG profesyonellerine şunu tavsiye ediyoruz.Bu işe sadece para için giriyorsanız yani tek amacınız ben bu işten para kazanırım,geleceğimi kurtarırım diye giriyorsanız yani çalışmalarınızda İNSAN bazlı bir düşünce yoksa lütfen bu işe GİRMEYİN.Bu ülkede ÇSGB tarafından kayıtların alınmaya başlamasından bugüne yani 67 yıllık kayıtların ortalaması yılda 1000 çalışan hayatını kaybediyor,2000 çalışan sakatlanıyor.İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün olmadığı bir ülkede bu istatistikler yasa çıktı diye bir günde,3 günde yada 1 yılda değişir sanıyorsak aldanıyoruz.Yani İSG profesyonelleri işe başladığı an büyük bir riske imza atıyor,en büyük risk altında olanlarımız ise ellerinde çarşaf çarşaf risk analizi yapan paracaıklarının sayıp bu gün şu kadar iş yaptım diyen ve koplayıp kopyalayıp yapıştırmalarla işletmelere risk analizlerini raflara koydurup tozlanmaya bıraktıranlar olacaktır.Çünkü bu istatistiklerden çıkan sonuçlar mutlaka bir gün gelip o kişileri bulacaktır.Bu OSGB olur,İş güvenliği uzmanı olur farketmez,çünkü öksüz kalan bir çocuğun yada yüreği yanan bir ananın babanın ahı mutlaka gelir bulur.Bu işe öncelikli olarak para diye girersek,görev aldığımız işletmelerde işi hakkaniyeti ile yapmazsak bunun hesabını bize bir gün gelir bize soracaklardır.İş güvenliği uzmanının bilgili olmamasını anlayabiliriz zaten yeni bir sektö ve herkes işi yeni yeni öğreniyor ve kendini geliştirmeye çalışıyor.,Önümüze bir hedef koyduk.Diyoruz ki,bu işin oturması belli bir süreç alacaktır.Toplumda İSG kültürü oluşmadan ve sadece yasama ile bu iş başarılamaz.Öncelikle işverenleri ikna etmemiz gerekiyor.Yapacağımız bilimsel çalışmalara inanan ve saygı duyan işverenlerimizle kolkola girerek ve Bakanlığımızın denetleme mekanizmasının vereceği destekle ve biz İSG profesyonelleri de bilimsel gelişimlerimiz ile bu işi çözeceğiz.Sektör yeni ve başımıza gelecekleri tahmin bile edemiyoruz ama kaygılıyız çünkü yaşanacak bir olumsuzlukta mutlaka yargı ile karşı karşıya kalabiliriz.Mesleğimiz riski hem vicdani boyut olarak , hemde maddi ve hukuki olarak üst düzeyde bulunmktadır.İSAG olarak çok büyük bir sorumluluk alarak yola çıktık.Amacımız ülkesinin çalışanlarını yaptıkları işlerden dolayı karşı karşıya gelebileceği olumsuzluklara karşı bilimsel çalışmalar yaparak yaşamda tutmak için mücadele veren İSG Profesyonellerini bir çatı altına almaktır. İSG kültürünü oturtmak için mücadele veren hemde ülkesine hizmet verecek olan İSG profesyonellerinin mesleki gelişimlerine katkı vermek hemde özlük haklarını savunmak için biraraya geldik.Bilinmesi gereken en önemli şey ise İSG profesyonellerinin mesleki saygınlığını oluşmadan ülkemizde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek HAYALDİR.25 kasım 2012 tarihinde TÜİSAG olarak Antalya'da ülkemize bir söz verdik ve bu sözümüzü tutmak için hep beraber elele verip Türkiye'yi değiştirmek için yola çıktık.Önümüzde elbette engeller olacak ama hep beraber bu engelleri aşacağız.Aramızda elbette çürük elmalar olacak ama hep beraber bunları ayıklayacağız.İSG profesyonellerinin yaptığı işin kutsallığını bozacak ve saygınlığına gölge düşürecek her ne olursa olsun kesinlikle karşısında biz olacağız.İSAG bir dernek çatısı altında toplanan meslek mensuplarının oluşumu gibi görünse de Bir meslek birliği hüviyetinde olacaktır.Derneğimizin merkezi ANKARA'dır.İSTANBUL,İZMİR ve ADANA 'da ilk etapta şubeler açacağız,diğer tüm illere temsilcilikler vereceğiz.Şu an itibariyle bir çok Vilayet'de gönüllü temsilcilerimiz çalışmaya başlamıştır.Çok önemli bir hizmet için yola çıktık ve bu yolda her kim elini taşın altına sokarsa ,her kim önce İNSAN diyerek gönlünü ,yüreğini, vicdanını ve emeğini ortaya koyarsa bir bu ülkenin kaderini değiştirecektir.Eğer biz birbirimize inanmazsak,kenetlenmezsek hiç bir işverene,kuruma yada kuruluşa kendimize inandıramayız.Ağustos 2013 sonu itibariyle derneğimizin kayıtlarına hız verilecektir.Yapılanma çalışmalarımızı hızlandırmış bulunmaktayız.Hedefimiz Türkiye'nin en kalabalık meslek örgütü ve sonucundada sesi en çok çıkan ,en güçlü ve en başarılı bilim topluluğu olmaktır.Herkese hayırlı uğurlu olması dileğiyle,Allah yolumuzu açık etsin.
    Levent KAVLAK
    İSAG-BAŞKAN

myetuk, karbon, buket_ ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. mehmet ünal

mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

Değerli başkanım öncelikle hislerime tercüman olduğunuz için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şu an içinde bulunduğumuz durumu çok güzel özetlediniz , biz iş güvenliği uzmanlarını mesleğimize sahip çıkma konusunda da ateşlediniz.
    Bulunduğum bölgede Osmaniye ve çevresinde tüm Türkiye'de olduğu gibi bu işin tüccarları türedi amaç sadece para,lise mezunu uzmanlıkla alakası yok ama ağzı laf yapıyor ve malesef onların emeline ulaşmak için sırtına bastığı insanlarda bizim meslektaşlarımız.Arkadaşlarımız alacakları 100 tl için girdikleri riskin farkında değiller.Allah nasip eder derneğimizi kurar ve tüm arkadaşlarımızı bir çatı altında toplarsak o zaman bu tüccar zihniyetli meslekten olmayanların foyasını meydana çıkarmış oluruz. Sizi çıktığınız bu kutlu yolda sonuna kadar destekliyorum. Osmaniye' li iş güvenliği uzmanı arkadaşları toplayıp derneğin Osmaniye şubesini kurmak üzere sizden işaret bekliyorum. SELAM SAYGILAR SUNUYORUM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ayşegül d. ve Levent KAVLAK bu yazıya teşekkür etti.
  7. Levent KAVLAK

Mehmet Bey Derneğimize ve Birliğimize verdiğiniz cesaret için çok teşekkür ediyorum.6 Ağustos 2013 tarihinde TÜİSAG-ADANA sürmeli hotel iftar buluşmamıza Osmaniye'de ne kadar meslektaşımız varsa bekliyoruz.Saygılarımla

8. Raif Kerem Gürsu

Raif Kerem Gürsu TÜİSAG Üyesi

Sayın Başkan,

Karmaşa olarak görebileceğim bir konuya açıklık getirmek için size bir soru yöneltmek istiyorum. Bu site ilk kurulduğunda TİGİAD'ın desteği olduğunu gözlemlemiştim. Şimdi hem site ismi olarak farklı bir isim TÜİSAG (yani isgfrm.com), hem de dernek olarak İSAG ismini uygun görmüşsünüz. Bu kurum yada birimler arasında nasıl bir organik bağ vardır, açıklar mısınız?
    TİGİAD'dan organik olarak tamamen bağımsız mı hareket etmektesiniz?

Dernek tüzüğü ve benzeri bilgilere bir an evvel erişebilmek dileğiyle...

9. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Raif bey merhaba,
    Öncelikle bu soru için teşekkür ederiz. TİGİAD la herhangi bir bağımız bulunmamaktadır.
    TÜİSAG bizim sosyal yani canlı hayattaki topluluk ismimizdir. ISGfrm TÜİSAG 'ın forum sitesidir. İSAG derneğimizin adıdır. TÜİSAG diye derneğimizi kuramadık çünkü Türkiye yi derneğimizin önüne getiremedik ve Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği yerine İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği yani İSAG olduk.
    İyi geceler.

10. tahir çayır

tahir çayır TÜİSAG Üyesi

KONYA'dan selamlar ülkemiz için çok faydalı olacağına inandığım bir kuruluş çalışmalarında başarılar diler Konya Şubesinde her türlü desteğe hazır olduğumu beyan ederim.

11. denizdeniz

denizdeniz TÜİSAG Üyesi

Derneğimizin tüzüğüne ve yönetim kurulunun seçimine ilişkin bir gelişme varmı? üylerimizin katkısıyla çok daha iyi bir tüzük kurulacağından eminim,isgfrm ailesi olarak sayımızın gittikçe artmış olduğu günlerde aynı heyacanı malesef derneğimizde göremiyorum,konuştuğum piyasadaki arkdaşlarla heyacanla bahsettiğim derneğimizin somut bir çatıya dönüşmemesi benim şu sırlar derneğe üye bulmakta çok sıkıntıya sokuyor ,istanbulda birde karşımında gerçekten çok saygın ve etkin isimlerden oluşan diğer derneklerde ayrı bir zorluk olarak çıkıyor ,geçen konuştuğum büyükbir firma sahibi abim isgfrm takip ettiğini derneğin kuruluşunu okuduğunu bu işle uğraşan kimler olduğunu merak ettiğini söylemişti bende levent abiyi,kaan beyi anlatınca şaşırdı ve sevindi ,iinsanların karşısına somut bişeylerle çıka vakti geldi

12. KIRMIZI BARET

KIRMIZI BARET TÜİSAG Üyesi

Hayırlı olması dileğiyle.Derneğin açılacak olan İzmir şubesinde seve seve görev yapmaya hazır olduğumu ayrıca belirtmek istiyorum.Emeği geçen herkese teşekkürler.

13. Levent KAVLAK

Arkadaşlar,Ağustos sonu itibariyle İSAG derneği kayıt almaya başlayacaktır.Derneğimizin Çalışmaları TÜRKİYE'NİN en kalabalık sivil toplum örgütü olarak İş Sağlığı ve Güvenliği sektörünün gidişatına yön verecek güce erişecektir.Türkiye'yi değiştirmek için yola çıkan bilim insanlarını bir araya getirerek ülkemiz çalışanlarına ve İSG profesyonellerine en büyük hizmeti vermeiş olacağız.En derin saygılarımla

Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN

Gsm:532 232 91 05

ayşegül d., Serdal DEMİR ve ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
  14. Selman DOĞAN

Selman DOĞAN TÜİSAG Üyesi

Bolu'daki çalışmalarınızda üzerimize düşen bir görev olursa elimizden geleni yaparız. Bolu'dan Selamlar.

15. Serdal DEMİR

Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

Levent bey bende Sivas'tan bu işe gönül verenlerdenim. Tüm bu çalışmalarınızı taktirle takip ediyor ayrıca binlerce kezde teşekkür ediyorum. Sivas ile ilgili yapacağım bir şey olursa bizlerde göreve hazırız. Saygılarımla

16. Korhan bir

Korhan bir TÜİSAG Üyesi

Levent bey merhaba

Öncelikle emekleriniz için teşekkür ediyorum size.Aslında yazınızda herşeyi özetlemişsiniz, benim önem verdiğim konu şu; insana değer vermeyen, vicdani sorumluluğu almayan birisi zaten bu işi yapmasın orası kesin ama bu kadar risk alan biz İGU lar da kendini ezdirmesin, çok komik rakamlar duyuyoruz, burada dernek kurulması önemli. sizden birey olarak beklentim, her sınıfın standardının aşağı yukarı belirlenmesi için çalışmalar yapmanız. Böylece insanlar en azından kafasına göre bir fiyat belirlemez, işte o zaman bahsettiğiniz saygınlık kavramının oluşabilmesi için bence en önemli adımı atmış olursunuz.Bir süre sonra zaten İGU lar içinden de işini düzgün yapanlar sivrilecektir.Hatta piyasaya çıkıp gerçekleri gören birçok kişi de gerçek anlamda risk alamayacaği için kendiliğinden bu işi de bırakacaktır.Bunlar ülke gerçekleri...

17. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

Eskişehir' den de göreve hazırız

mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  18. Ahmet Aktürkoglu

Ahmet Aktürkoglu TÜİSAG Üyesi

Kocaeli Göreve Hazir...

19. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

20. raistlinmajera

raistlinmajera TÜİSAG Üyesi

Derneğin iş güvenliği bilincini geliştirme ve üyelerin haklarını koruma açısından başarılı olmasını dilerim.

Kütahya daki çalışmalarımızda yardımcı olabilirim. Üyelik için gerekli işlemler nelerdir?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica