Tüketici Hakem Heyeti Ne İş Yapar Kime Ne Fayda Sağlar

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Şikayet bildirimi gibi olacak ama başıma gelen olayları anlatmak, paylaşmak istiyorum. Bzim halimizi çok benziyor çünkü.

28 haziran 2012'de İstanbul Gaziosmanpaşa YÖN avm adlı bir magazadan vantilatör aldım. ertesi gün teslim edeceklerini belirtiler. Ertesi gün gelen ürün vitrinde gördüğümüz teşhir ürünü çıktı, ayrıca bozuk. onlarca kez aramama rağmen hiç bir sonuç alamadım. bugun yarın oyalanmaktan başka. şikayet sitelerinde malum magazayı aratınca ne demek istediğimi anlarsınız ki, aymazlığın son noktasındalar.

neyse buraya kadar herşey normal türkiye manzarası. sonrasında; 7 günlük ürün iade sürem dolmadan bari kaymakamlık hakem heyetine başvurayım, hakkım yanmasın dedim bugün. saolsunlar iyi karşıladılar ancak; ilgililerin ifadeleri dehşet verici. yoo aslında tam türkiye manzarası, tam memleketin özeti:

-şilkayetinizi işleme koyalım ancak 3 aydan evvel bitmez
    -bende aynı mağazadan bir ürün aldım (bunu diyen heyet üyesi), onlarca kez aradım araya kimleri koydum ben bile zor iade ettim oradan, haftalar sürdü.(gerçek söylüyor; hem magaza kaymakamlığa çok yakın hemde bu konularda çok aymaz bir firma)
    -Siz de çok haklısınız ancak aynı magazayla ilgili yüzlerce şikayet var elimizden pek birşey gelmiyor. Bizde bıktık onlardan.

sanki mahkemeye başvuruyoruz. 3 ay süre ne demek. ben kanuni hakkımı kullanmak istiyorum, 7 gün içinde mazeretsiz iade hakkımı, bu kadar basit. kaldı ki sağlam mazeretim de var.ürün hem bozuk, hem teşhir ürünü çizik. magaza işi yokuşa sürüyor ve devletin kaymakamına bağlı heyetinin hiç bir yaptırım gücü yok, bırakın kendine faydası yok.

magazayı arayıp sizi hakem heyetine şikayet edecem demiştim de bana gülmüşlerdi. -Oraya gitme bişey yapamazlar, yeni ürün elimize geçerse değişiriz, yoksa iade almayız paranızı vermeyiz, yeni üründe ne zaman gelir belli olmaz siz ararsınız bizi demişlerdi.
    şimdi anladım neden güldüklerini. magazanın zaten yüzlerce şikayeti var ve işi yokuşa sürerek yırtmışlar hep.
    O değil magazaya ben rezil oldum şimdi, sizi hakem heyetine şikayet eder 3 günde paramı alırım demiştim de, gülmüşlerdi kazın ayağı öyle değilmiş hiç.

Neresinden tutsan elinde kalıyor memleketin ya. Bakanlığı ayrı bir telden çalıyor. mahkemesi ayrı, heyeti ayrı. bir tane düzgün iş olmaz mı bir ülkede ya. tabi ama; en basit mahkemenin 1-2 yıl sürdüğü yerde, %100 hakılda olsan 3 ay beklemen gerekir. anormal işler artık bizde normal olmuş.

Düşünüyorum da bu kadar basit bir konuda bile hakkımızı arayamıyorken, İSG işini yapmak içimden bile gelmiyor. Yarın bir kaza bela olsa uğraş dur hapisle, rucu davasıyla, haklı bile olsan ispatlaman yıllar sürer.

Nurdan DAHİ ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  2. Hasan Berkman

Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

Bu tür yorumları okuduktan sonra inanın belgeyi aldığıma pişman oluyorum. İnşallah başımıza birşey gelmez. Hadi hayırlısı...

Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  3. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

Aynen bende pişman olmaya başladım.

4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

bu kanundan sonra aynı pişmanlık bende de var... tehlikeli bir yerde çalışmayı düşünmüyorum. A sınıfı olma hevesimde günden güne sönüyor... A sınıfının bilgisine sahip olmak istiyorum ama A sınıfı olmak istemiyorum :hayır:

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. tüketici hakem heyeti ne iş yapar

,
  2. tüketici hakem heyeti raportoru ne İŞ yapar

,
  3. il hakem heyeti neiş yapar

,
  4. Tüketici hakem heyeti ne iş yapar?,
  5. Tüketici hakem heyeti nedir? Ne iş yapar?
Yandex.Metrica