Soru Tünel Havalandırması

Konu, 'İnşaat ve Yapı Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında korkut tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. korkut

  korkut TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar öncelikle merhabalar.
  Bursa Yenişehir Yüksek Hızlı Tren Projesinde isg uzmanı olarak görev almaktayım. 2500m uzunluğunda tünel inşası sürdürülmekte. 160m'lik bir ilerleme yapıldı. Ben 70-75m civarında havalandırmanın kurulmasını istemiştim fakat bu durum gerçekleşmedi. Kontrole gelen müşavirler ise 150m'den sonra kurulması gerektiğini söylüyorlar. Tünel aynası kırıcı ile ilerlemekteydi ancak 2-3 gün önce patlatmaya geçildi. Haliyle içerideki dumanın haricinde patlatma sonrasında açığa çıkan toksik gazlarda oluşmakta. Bu konu hakkında yasal dayanak bulamadım. Bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.   
 2. tirink

  tirink TÜİSAG Üyesi  bunu söyleyen müşavir firma yetkilisinin vasfı nedir acaba?
  Mühendis? Formen? Düz İşçi?
  yasal mevzuata göre 30 metre ilerleme yapıldıktan sonra havalandırma kurulması gerekmektedir.
  tabi yinede siz bilirsiniz gaz ölçümleri değerlerine göre de degerlendirme yapabilirsiniz tabi.   
 3. korkut

  korkut TÜİSAG Üyesi

  Müşavirlik firması ekibi mühendisler, teknikerler ve topoğraflardan oluşmakta. Benim diyaloğa girdiğim ise mühendis. 30m, buradaki tünel yapımında imkansız. çünkü tünel kazısı ve inşası 3 kısımdan oluşmakta. (üst yarı-alt yarı-invert) Tünel aynası 65-70m'ye ulaştığında alt yarı kazısına, alt yarı aynası 100m'ye ulaştığında ise invert kazısına başlandı. Havalandırma fanını kurmak içinde tünel ağzındaki tüm bu kazıların tamamlanması gerekmekte. Dolayısıyla tünel havalandırma kurulamadan 150-160m'ye ulaştı. Bende artık havalandırmayı kurdurmak için işverene yazı hazırladım ancak bununla ilgili yasal dayanağı tam olarak bulamadığım için içime sinmedi.

   
 4. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  tünel havalandırması madencilik ana koluna girer. tüneller konusında yada yer altı maden işletmelerinde havalandırma konusunda bilgisi olan bir maden mühendisinden yardım almanızı öneririm. bu havalandırma işi tamamen bilimsel yollar ile hesap kitap edilmesi gereken bir konudur. buda maden mühendisliğinin ana konularından biridir. daha da sağlam iş olsun derseniz bir ünv. maden fakültesinden size bu hesaplamaları yapmasını isteyebilirsiniz. en doğru havalandırma sisteminin ne olacağını ve iş yerlerinde en az kaç m3 hava olması gerektiğini vede en önemlisi tünel içindeki hava akım hızının hesabını yapacaklardır.  TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !   
  korkut bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağliği ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük
  YEDİNCİ BÖLÜM: HAVALANDIRMA
  HAVA AKIMI SAĞLANMASI
  Madde 160 - İşçilerin çalıştırıldığı bütün yeraltı işyerlerinde, çalışma koşullarını ve işçilerin çalışma yeteneklerini korumaya, hava sıcaklığının sağlığa zararlı düzeye yükselmesini önlemeye, grizu ve diğer zararlı gaz ve dumanları zararsız bir orana indirmeye yeterli, sürekli, güvenlik gereklerine uygun, temiz hava akımı sağlanır.
  Bunun için üretime başlamadan önce, her ocakta, uygun bir havalandırma sistemi kurulması zorunludur.
  İÇİNDE ÇALIŞILAMAYACAK HAVA
  Madde 162 - Havasında % 19 dan az oksijen, % 2 den çok metan, % 05 den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.
  Oksijen miktarı azalan veya yanıcı, parlayıcı ve zararlı diğer gazların karışmasıyla bozulan yahut çok ısınan hava akımları, diğer çalışma yerlerinden geçmesine meydan verilmeden, derhal ve en kısa yoldan, ocak dışına atılır.
  İşçileri, havanın bozulmasından, ısınmasından ve oksijen azalmasından ileri gelen olumsuz etkilerden korumak için, gerekirse, çalışma alanı ve zamanı sınırlanır.

   
  Seylan Aygün, Cem AKBULAK ve korkut bu yazıya teşekkür etti.
 6. Alper Erkmen

  Alper Erkmen TÜİSAG Üyesi

  Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik mevzuatına bakabilirsiniz.  TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !   
 7. cihatozkal

  cihatozkal TÜİSAG Üyesi

  hızlı tren çalışması yapmış özgür kardeşim doğru cevabı vermiş zaten :)

   
  tirink bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica