Soru Ücretsiz Temel Ilk Yardım Eğitimi

Konu, 'İlk Yardım' kısmında haseko tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. haseko

haseko TÜİSAG Üyesi

Selam arkadaşlar bilindiği gibi fabrika gibi ortamlarda belli bir çalışanın oranında temel ilk yardım eğitimi almış kişiler olmak zorunda. Bunu ücretisiz veren yerler var mı? Örneğin kızılay gibi. Şimdiden teşekkürler:k_karışık:

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    Öncelikle kızılay dahil eğitim kurumları ilk yardıcı eğitimini paralı olarak veriyorlar diye biliyorum.
    Çalışanlarınızda 10 kişide 1 kişinin muhakkak bu eğitimi almış olması gerekmektedir.
    Eğitimin ücreti illere göre değişmekte olup yaklaşık ücret kişi başı 150 - 200 TL arasındadır.
    Eğitim süresini 10 kişilik bir grup için 2 gün olarak düşünebilirsiniz.

İyi çalışmalar,

haseko bu yazıya teşekkür etti.
  3. eski

eski TÜİSAG Üyesi

Evet kızılayda ücretli veriyor Kaan bey in dediği fiyatlarda ortalamasıda.Ama ağır ve tehlikeli işlerde kişi sayısı10 da bir diğerlerinde 20 de bir ilkyardım yönetmeliğine göre böyle sanırım.

FUNDA3426 ve haseko bu yazıya teşekkür etti.
  4. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Doğru söylüyorsunuz onu belirtmeyi unuttum.
    Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu İlk Yardım Yönetmeliği gereği iş yerleri için her 20 kişiden birisinin ilk yardımcı olması, ağır işyerleri için ise her 10 kişiden bir kişinin ilk yardımcı olması zorunludur.
    İyi çalışmalar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. haseko

haseko TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler:alkış:

6. selin

selin TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Sizinde bahsettiğiniz gibi Ağır ve Tehlikeli İşler için her 10 kişiden biri, diğer işler için de her 20 kişiden biri, MEB’ dan yetkili kuruluşlar tarafından düzenlenen İlkyardım Eğitimi’ ne katılmak zorundalar. Bu eğitimlerin ücreti MEB tarafından belirlenmektedir ve 200TL+KDV’ dir. Ancak malesef buna uymayıp, uygunsuz bir şekilde fiyat düşüren firmalar da. Eğitim sonrasında yine MEB tarafından düzenlenen merkezi yazılı ve sözlü sınava katılarak başarılı olanlar İlkyardım Sertifikası’ na sahip olurlar.

Ancak bu eğitimin yanısıra “Çalışanların İş Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” gereğince her çalışanın ilkyardım ve kurtarma eğitimini alması gerekmektedir. Eğer işyeri hekiminiz var ise onun vermesini sağlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak yapabileceğiniz eğitim ancak bu olabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. atalay.ayaz

atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

iş yeri hekiminin vermiş olduğu eğitim bizim yasal zorunluluğumuzu kaldırmı. temel ilk yardım eğitimi yerine geçer mi ?

8. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

İlkyardım Yönetmeliğinin 16.maddesine göre; tüm kurum ve kuruluşlarda çalışma koluna göre istihdam edilmekte olan, işletme personelinin %5’i, Ağır ve Tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde ise %10 ‘u, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden, İlk Yardım Sertifikası almış, ilkyardımcının bulundurulması zorunludur.

...
    Ayrıca tüm personelin ilk yardım eğitimi alması gerekmektedir.Bu eğitimi işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı verebilir.Ancak bu eğitime katılan personel sadece basit bilgilendirme eğitimi almış sayılır.

İlkyardımcı belgesi almak için akredite olmuş kuruluşlar tarafından eğitim verdirilmeli,bakanlığın yapacağı sınavı ise kazanılması gerekmektedir. Benim son gönderdiğim grupta malesef sınavı kazanma oranı%50 idi..

mekabe, haseko, yasarkyp ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. selin

selin TÜİSAG Üyesi

Isyeri hekiminin verecegi egitimler ile diger MEB onayli yetkili kuruluslarin verdigi egitimleri birbirine karistirmayiniz. Her bir egitim ayri degerlendirilmelidir. Acikcasi sorunuz da cok net olmadigi icin ben anladigim sekilde cevap verdim size, umarim yardimci olabilmisimdir.

Selin Aras
    Cevre Muhendisi - C Sinifi Is Guvenligi Uzmani

haseko ve atalay.ayaz bu yazıya teşekkür etti.
  10. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

İlkyardımcı ve Zorunlu İlkyardımcı İstihdamı
    Madde 16 - (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur."
    Sürücü kursları ve ilkyardım eğitiminin zorunlu olarak verildiği kurslarda verilecek ilkyardım eğitimleri, bu Yönetmeliğe göre sertifika almış eğitimciler tarafından verilmesi zorunlu olup, denetimleri müdürlük adına Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından yapılır.
    Ücreti Sağlık Bakanlığı ücret komisyonu belirler... 2012 Kasım Ayı itibari ile ücret 240 TL/ kişidir olmuştur.

figen seymen, haseko ve Okan Kayse bu yazıya teşekkür etti.
  11. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

ayrıca verilen belgelerin geçerlilik süresi 3 yıldır. yani 3 yılda bir verilen eğitim tekrarlanmalıdır.

figen seymen ve haseko bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Ayrıca bir ekte ben yapayım bu sertifikaların 3 yıl geçirliliği sonunda 3 ay içinde 1 gün güncelleme eğitimi verilip sertifikalar tekrar Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi ne gönderilir onaylatılır ve onaylatılan sertifika tekrar 3 yıl geçerlidir ve ve bu süraç tekrar tekrar devam eder.

figen seymen ve haseko bu yazıya teşekkür etti.
  13. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Bildiğim kadarıyla Kızılay bu eğitimi artık vermiyor. (Bulunduğum ilde böyle en azından) Onlar da bu eğitimi paralı veriyorlardı ama bağış olarak kabul edip vergiden falan düşülüyordu sanırım. Şimdi sanırım sağlık bakanlığı tarafından fiyatlar da sabitlenmiş. Bulunduğum ilde 210 (KDV dahil)

14. YARIŞ

YARIŞ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kolay gelsin. şimdi benim anladığım az tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde 20 kişide 1 ve çok tehlikeli iş yerlerinde 10 kişide 1 kişi ilk yardım eğitimi alacaktır doğru mudur?

15. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Aynen öyledir arkadaşım.

16. YARIŞ

YARIŞ TÜİSAG Üyesi

Ali Bey.
    Teşekkürler.

17. SEG

SEG TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    sadece Manisa'daki Elginkan Eğitim Merkezi ücretsiz veriyor, o da fabrika başına maksimum 2 kişi kabul ediyor uzun süre de sırada bekliyorsunuz

18. tolgahan yılmaz

tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

peki az teklikeli iş yeri 5 veya 9 çalışanı var veya çok tehlikeli işyeri yine rakam belirtilen rakamlardan düşük yine 1 kişinin temel ilkyardım eğitimini alması zorunlumudur?

19. Sevindik

Sevindik TÜİSAG Üyesi

Daha önce bu konu hakkında 170 i arayıp bilgi almıştım. 1 kişi bile çalışsa ilkyardım eğitimi alması gerekiyor.

tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
  20. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Az tehlikeli işyerlerinde her 20 kişiye 1, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde her 10 kişiye 1 kişi ilkyardımcı sertifikalı personel olmak zorundadır.
    (İlkyardım yönetmeliği Madde:16)

tolgahan yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica