Uzman Abilerimin, Ablalarımın Yardımına Ihtiyacım Var.

Kubilay Çal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelikle herkese merhaba . İş güvenliği ve iş sağlığı son sınıf öğrencisiyim . Bu sene mezun olucam kısmetse . Hocamızın vermiş olduğu bir kaç soru var . Tamamen yorum sorusu . 2 gündür araştırıyorum fakat bir türlü bulamadım . Yardım ederseniz çok mutlu olurum . Toplamda 6 soru.

Ekli dosyalar

• sorular.docx
    11.8 KB · Görüntüleme: 67

msirin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kubilay bey merhaba

1. Sorunuzu yanıtlamaya çalışayım: İsg kapsamında yapılacak düzenleme ve operasyon maliyetleri daha önce bu iş için planlanan bütçe rakkamlarının üzerinde ise ;

Öncelikle risk seviyesine göre çok riskli işlerden başlamak üzere bütçe dahilinde yapılabilecekleri yapmak gerekecektir. Bir sonraki bütçe döneminde kalan işler için ayrı bir planlama yapılarak süreç izlenmiş olur. Bu şekilde yorumlamaktayım. Başarılar dilerim

msirin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2. sorununuzun cevabı : İSG çalışanları çalışılan şirketin yönetim kadrosunda yer almamalıdır fikrine katılmıyorum. Eğer bir şirkette gerçekten isg için gerçekçi bir politika belirlenmiş ise isg çalışanlarının yönetimde yer alması bazen avantaj sağlayabilir. Süreçler ile ilgili kararlar daha hızlı ve değişime uğramadan çıkabilir. Ancakbu tabiki her şirket içib geçerli değildir. Şirketin vizyon ve misyonu çok önemlidir. Maliyet azaltma odaklı bir şirket ise bu bu durumda iş biraz zor olacaktır. Ancak ideal olan isg çalışanlarının tam yetkili ve bağımsız çalışmalarıdır. tavsiye ve kararları bağlayıcı olmalıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde ise yönetim karar mekanizmasında yer almaları isg bakımından dezavantaj getirebilir. Kısacası bu şirketin isg politikasına bağlıdır. Avantaj olacağı gibi dezavantajda olabilir

Kubilay Çal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Cevabınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim .

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
1-) Yeni başladığınız işinizde yaptığınız risk analizi sonucu , birçok değişiklik ve düzenleme yapmak zorunda olduğunuzu fark ettiniz. Yaptığınız hesaplamalarla bulduğunuz tahmini gider, şirketin size ayırmış olduğu bütçenin çok daha üzerinde . Bu durumda nasıl bir yol izlersiniz ?

Öncelikle risk analizi sonucuna göre derecesi yüksek olanların bertarafı için elimdeki bütçeyi kullanırım. Yani öncelik en riskli olanla başlarım.

2-)İSG çalışanları, bünyesinde bulundukları şirket yahut kurumun yönetim kadrosunda yer almalımıdır ? Fikirlerinizi yazınız

Firmanın yönetim kadrosunda olması gereklidir ancak işleyişte bu pek mümkün değildir. Zaten siz firmanın yapması gerekenleri yönetime yaptırabiliyorsanız o kadroda olmanıza gerek yktur. Kaldı ki zaten İSGB çalışmaları kapsamında kurul toplantısı yaparken yönetimden birileri orada olacağından zaten o kadrodasınızdır dolaylı olarak.

3-) İSG risk analizi yöntemlerinden 1 tanesini seçip, hangi sektörler için uygun olduğunu belirterek, metodolijinde izlenecek adımları kısaca anlatınız ?

HAZZOP u kimya sektörü için inceleyebilirsin.

Ekteki dosyada da 4 5 6'cı sorularının cevabı mevcut.

Ekli dosyalar

• der63m1.pdf
    264.9 KB · Görüntüleme: 29

Kubilay Çal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
3 ün cevabına ön tehlike analizini yaptım uygunmudur sizce ?

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Ekli dosyalar

• Çeklist Kullanılarak Birincil Risk Analizi (1).docx
    79.2 KB · Görüntüleme: 21
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.