Tartışma : Uzmanların Minimum Çalışma Süresi (40 Dakika ? )

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzmanların çalıştıkları iş yerlerinde minimum bir çalışma süresi, artı kişi başı ayrılan zaman belirlenmelidir.
İş yeri ne kadar küçük olursa olsun, "eğitim planlaması,risk değerlendirme ekibi oluşturma , destek elemanları, çalışan temsilcisi seçimi ataması, eğitimi,Sağlık Güvenlik Dokümanı, talimatlar, vb. işlemler" çalışan sayısından bağımsız olarak her iş yeri için ayrı ayrı yapılacaktır.
Kopy-paste yapılmaz ise bu işlemler ve dokümantasyon iş yeri ve ilgili mevzuat incelenerek yapılırsa (Tekrar söylüyorum, kopyalamadan işyeri incelenerek !!!) en az 2 iş günü 8 saat sürecektir. İş yerinin özelliğine bağlı olarak inşaat, maden vb. iş yerlerinde bu 6 iş günü nü bulacaktır.

Tehlike sınıfı sanılanın aksine ilk kontrol ve dokümantasyon süresini çok etkilemez. Ayrılacak zaman iş yerinin özelliğine bağlıdır.
Bu neden ile iş yerleri için minimum bir süre artı işin özelliğine göre kişi başı hizmet süresi belirlenmelidir.
Çok tehlikeli sınıfta 2016 dan sonra ayrılacak 40 dakika süre çok incelenmeden çıkarılmıştır tekrar değerlendirilmelidir.

aek48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İyi hoş güzel de zaten bizler bu süreleri güzel kabul ederken bu sizin bahsettiklerinizden bi haber değiliz ki. Ancak Benim üzerime bu dk'larla çalışıldığında 63 şantiye atanıyorken 2016'da 21 şantiyeye düşecek ve yolda geçen sürelerde cabası. Sadece dökümantasyonu değişken olarak alırsanız haklısınız ancak burda ana problemi etkileyen birçok değişken var. Yeni çıkacak bu süreler bu değişkenlerin hepsini aldığınızda bence yine bile yeterli değildir ancak büyük sıkıntılarımızı giderecektir.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi hoş güzel de zaten bizler bu süreleri güzel kabul ederken bu sizin bahsettiklerinizden bi haber değiliz ki. Ancak Benim üzerime bu dk'larla çalışıldığında 63 şantiye atanıyorken 2016'da 21 şantiyeye düşecek ve yolda geçen sürelerde cabası. Sadece dökümantasyonu değişken olarak alırsanız haklısınız ancak burda ana problemi etkileyen birçok değişken var. Yeni çıkacak bu süreler bu değişkenlerin hepsini aldığınızda bence yine bile yeterli değildir ancak büyük sıkıntılarımızı giderecektir.

Eğer "İSG hizmetinin faydalı-kaliteli verilmesi baz alınarak" ciddi çalışma yapılırsa tüm bunları çözecek bir uygulama için yönetmelik veya tebliğ hazırlanabilir. (Ve hazırlanmalıdır !)

İşletmelerin büyüklüğü ,dağınıklığı, uzaklığı, çalışanların özellikleri , yolda geçilecek süreler vb. dikkate alınabilir.
Bahsettiğiniz gibi bir uzmana 63 şantiye atanmasını görmezden gelen bir anlayışı suçlamak istemem bir geçiş dönemi yaşanıyor.
260 çalışanı olan işletmede tek uzman olursa bir müddet sonra uzmanın ek görevleri üstlendiğini göreceksiniz. İşveren verdiği paraya karşılık uzmanın YATTIĞINI düşünecektir.Yılda 16 saat eğitim ve 50 saatte dokümantasyon hazırlandıktan sonra, Uzman çalışanların başında çavuşluk mu yapacak, yoksa satın almacı ,iş takipçisi olarak mı çalıştırılacak? (Gerçekten İSG uzmanı olarak çalışan bir kişiye zaman yetmez, araştırma, analiz,eğitim, raporlamalar için 365 gün bile yetmez.)
Ya da iş veren çalışamaz sadece imza atabilecek durumdaki bir uzman-OSGB ye cüz-i bir para verip prosedürü yerine mi getirecek.
Elbette şu an bir uzman verilen 63 şantiye durumuna göz yummak doğru değil.

Çok faklı koşullarda çalışan iş yerleri ve uzmanlar vardır.
Her durumda konunun tartışılması gözden kaçan boyutların ortaya çıkarılması hepimiz için faydalı olacaktır.
İyi çalışmalar.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
12 dakikanın oldukça yetersiz olduğunu da kabul etmekle birlikte 40 dakika bence de gereğinden fazla bir süre.
sayın enginerx' in görüşüne katılıyorum. işverenlerin tam zamanlı uzmandan beklentileri farklılaşacak ve işçilerin başında adeta bekçilik yapılması istenecek.
bunun dışında 500 kişilik bir şantiye düşünün burada 2 uzman tam zamanlı çalışmalı. Bu işveren için oldukça maliyetli olacağından uzmanlara farklı işler yaptırma yoluna gidilecek ne yazık ki.
bana kalırsa 2012 öncesinde olduğu gibi sabit bir süre+çalışan başına süre şeklinde olmalıydı. misal ayda 240 dakika + çalışan başına 15 dakika gibi. ayrıca her 50 ya da 100 kişi için tam zamanlı yardımcı C Uzman çalıştırma zorunluluğu getirilmeli.

işin aslı ben bu yönetmeliğin 2016 itibariyle yürürlüğe girmesini beklemiyorum, ya erteleme yoluna ya da değişiklik yoluna gidilecektir.
zira mevcudun geçerli olması halinde; kaos geçmeyecek, aksine artacaktır.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
12 dakikanın oldukça yetersiz olduğunu da kabul etmekle birlikte 40 dakika bence de gereğinden fazla bir süre.
sayın enginerx' in görüşüne katılıyorum. işverenlerin tam zamanlı uzmandan beklentileri farklılaşacak ve işçilerin başında adeta bekçilik yapılması istenecek.
bunun dışında 500 kişilik bir şantiye düşünün burada 2 uzman tam zamanlı çalışmalı. Bu işveren için oldukça maliyetli olacağından uzmanlara farklı işler yaptırma yoluna gidilecek ne yazık ki.
bana kalırsa 2012 öncesinde olduğu gibi sabit bir süre+çalışan başına süre şeklinde olmalıydı. misal ayda 240 dakika + çalışan başına 15 dakika gibi. ayrıca her 50 ya da 100 kişi için tam zamanlı yardımcı C Uzman çalıştırma zorunluluğu getirilmeli.

işin aslı ben bu yönetmeliğin 2016 itibariyle yürürlüğe girmesini beklemiyorum, ya erteleme yoluna ya da değişiklik yoluna gidilecektir.

Euk'a aynen katılıyorum, yazıyı ben yazmışım sanki, teşekkürler :)

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

İSGGM' ye mesaj olarak şöyle yazdım;
"Çok tehlikeli işyerlerinde verilecek 40 dakika /çalışan hizmet süresi 01.01.2016 da başlayacak...Ancak işyerinin çalışan sayısı A sınıfı uzmanın maximum çalışma saatini birkaç kişi geçerse, bunun düzenlenmesi nasıl olacak? Örnek: Ben şu an İki ayrı maden işletmesine hizmet veriyorum. (Zorun saate bağlı kalmayıp daha fazla zaman kullanıyorum ; yaklaşık 150 x2 = 300 kişilik işyerlerinde 24 iş günü hizmet veriyorum.)....Yılbaşından sonra vereceğim hizmet süresine 20-25 çalışan fazla gelebilir, işyerlerinde c sınıfı uzman mühendisler de var, bu sorun çözülebilir mi?....Sadece benim sorunum değil örnek olarak bahsettim...Her durumda seçimlerin sonuçları ve hükümet kurulamaması nedeni ile bir erteleme veya geçiş dönemi yapılması uygun olurdu... Örnek şu an 15 gün hizmet verdiğim ilçede ev kiraladım eğer devam edebileceksem kirayı uzatmam gerekecek....Ciddi-gerçek hizmet veren benim gibi uzmanların da var olduğunu düşünerek mutlaka bir geçiş dönemi uygun olacaktır... Aksi takdirde işverenin (usulen) prosedür hizmeti veren kişi ve kurumlara yönelmesi görülecektir... Böylece gerçekten İSG hizmeti veren yetkin kişiler tamamen bertaraf edilecektir... Gösterdiğiniz ve göstereceğiniz ilgiler için şimdiden teşekkür ederim...Saygılarımla"
Gelen cevap ise şöyle:
"...bahsettiğiniz üzere geçiş süresi de öngörülmüş ve o yüzden 1 Ocak 2016 dan itibaren yürürlük tarihi belirlenmiştir."

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.