Soru Uzmanlik Hakkında

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında meraklı zarif tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. meraklı zarif

meraklı zarif TÜİSAG Üyesi

Biyoloji bölumunu mezunuyum isg kursuna gittim fakat danistay karariyla sınava girmekten vazgeçtim sizce ne yapmalıyim sertifikayi kullanma hakkim olacak mı bu konuda bir bilgim yok

2. ormancı

ormancı TÜİSAG Üyesi

Benim size tavsiyem ocak ayına kadar bekleyin danıştay bu konuda gerekli olan kararı açıklayacak. Şuanda teknik eleman arkadaşların sertifikaları tehlikede görünmekte.

3. tuba aksoylu

tuba aksoylu TÜİSAG Üyesi

Merhaba..ben kamuda calisiyorum, biyologum. .bu sertifikayi almak istiyorum ancak biyologlar için bu hakkin kaldirilacagini duydum net bir bilgiye de ulasamadim bu konuda bir bilginiz varsa beni aydinlatirsaniz sevinirim..

4. meraklı zarif

teşekkur ederim tavsiyeniz için c sınıfı sertifika alıcaktım ama kafam çok karışti aralıktaki sınava girmesem netleştgnde bu konu olumlu olursa nisandı sanırim ozaman sınava girsem tekrar kursa gitmem şartmıdır kursa gidip sınava girmedigimden bu hakkim biter mi acaba bunun hakkında bilgi alabilirmiyim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. meraklı zarif

tuba hanım bende net bilgiye sahip deilim malesef

tuba aksoylu bu yazıya teşekkür etti.
  6. tuba aksoylu

tuba aksoylu TÜİSAG Üyesi

Birşey daha sormak istiyorum değerli meslektaşim bahsetmiş olduğunuz bu daniştay karari nedir bu konuda bir bilgi verir misiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Onur ERSOY

Onur ERSOY TÜİSAG Üyesi

Bununlar ilgili deliliniz nedir?
    Danıştay 10. Dairesi, iş güvenliği uzmanlığının, yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olduğuna hükmetmesine rağman nasıl böyle bir tavsiye de bulunabiliyorsunuz?

8. ormancı

ormancı TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı,
    f) Teknik eleman: Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını

6331 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUve İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İstinaden söylemekteyim Onur ERSOY

9. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Geçersiz mevzuata bakıyorsunuz!
    "s) (Değişik: 12/7/2013-6495/101 md.) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip
    olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"

SIKINTI YOK, HERHANGİ BİR MÜHENDİS GİBİ SİZ DE İŞ GÜVENLİĞ UZMANI OLABİLİRSİNİZ.

Last edited: 20 Ekim 2014
    tuba aksoylu, meraklı zarif ve Onur ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
  10. meraklı zarif

ben aralik ayindaki sinava girmesem nisandi sanirim ozaman sinava girsem tekrar kursa gitcekmiyim aralik ayina hazirlaniyodum ama danistay kararni beklemelimiyim

11. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ne kararından bahsediyorsunuz, daha açık nasıl yazılabilir; Son Dönemdeki Davaların Biyologlar ile Alakası Yok!

meraklı zarif, tuba aksoylu ve Onur ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
  12. meraklı zarif

bu davalarin biyologlari etkilemesini istemyorum fakat gittgim kurstaki hoca sertifikalari kullanamayblirsiniz fakat sinava gir kazan daha sonra biyoloji muhendisi yapcklar sizi diye biseyler söyledi pek anlam veremdm oyuzdn 27aralik sinavina girmeyip mayisa kadar netlesir ozaman hazirlanirm diye dusundum kafam çok karisti

13. Nedim Kösedağı

Nedim Kösedağı TÜİSAG Üyesi

http://www.isgfrm.com/threads/danıştaydan-karar.18353/
    buradaki danıştay kararı iyi okunursa

Gerekçede, Kanun'un "iş güvenliği uzmanlığı" tanımında, iş sağlığı ve güvenliği alanında Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, mühendis, mimar ve teknik elemanlara yer verilmişken, buna "bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler" ibaresi eklenerek, iş güvenliği uzmanlığının, sadece mühendis, mimar ve teknik elemanların yapabileceği bir iş olmaktan çıkarıldığı bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nda görev yapan müfettişlerin, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, idari bilimler, işletme gibi sosyal bilimler bölümlerinden mezun oldukları hatırlatılan gerekçede, şöyle denildi:

"Bu haliyle yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olan iş güvenliği uzmanlığı tanımının, idari denetim, inceleme ve soruşturmayla görevli ve yetkili müfettişleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kavram karışıklığına yol açması nedeniyle Anayasa'nın hukuk devleti, eşitlik ilkelerine aykırı, çalışma barışını bozucu nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır."

sanırım anlaşılır.

meraklı zarif bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica