uzmanlık sözleşmem bakanlıkça kabul edilmedi

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba arkadaşlar.. yaklaşık 1 ay önce çalıştığım firmada uzman olarak görevlendirildiğimi içeren dilekçe ile birlikte uzmanlık sözleşmemi bakanlığa yollamıştım... dün cevabı geldi ve firmanın çok tehlikeli sınıfta olduğu bu nedenle c sınıfı uzmanlığınızı onaylanmadığını içeren bir yazı göndermişler... Ancak bizim firma transformatör üretim firması ve tehlike sınıflarından tehlikeli grupta olduğu hem ssk tehlike sınıfında hemde iş güvenliği yönetmeliğinde açıkça belirtilmektedir... Ancak çok tehlikeli olduğu şeklinde yazı geldi.. bunu neye göre yapmış olabilirler ve ben bunu nasıl düzeltebilirim... bir de şirket kısa vadeli sigorta primi yüzdeliği 3.3 olarak görünüyor.. muhasebe işlerinden anlayan arkadaş varsa bu yüzdelik çok tehlikeli gruba mı giriyor bilgi verirseniz çok sevinirim.. sonuç itibarıyla ortada bir hata var ama nerede?

omark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kadir bey tehlike sınıfları tebliğ listesine baktınız mı?o listeye bakarak tehlike sınıfını teyit edip eğer tehlikeli sınıfta ise bakanlığa bir yazı daha göndererek (tebliği referans göstererk) tekrar sözleşme yapıp gönderin.

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yada bölge çalışmaya müracat ederek tehlike sınıfızın yerinde inceleme ile yeniden tesbit edilmesini talep edebilirsiniz.

palemo

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
aynı sebepten dolayı benim de yapmış olduğum sözleşme onaylanmamış.
iptal gerekçesini, ekli dosyadan bilgi mahiyetinde inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• iptal.jpg
    iptal.jpg
    960 KB · Görüntüleme: 123

palemo

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar.. yaklaşık 1 ay önce çalıştığım firmada uzman olarak görevlendirildiğimi içeren dilekçe ile birlikte uzmanlık sözleşmemi bakanlığa yollamıştım... dün cevabı geldi ve firmanın çok tehlikeli sınıfta olduğu bu nedenle c sınıfı uzmanlığınızı onaylanmadığını içeren bir yazı göndermişler... Ancak bizim firma transformatör üretim firması ve tehlike sınıflarından tehlikeli grupta olduğu hem ssk tehlike sınıfında hemde iş güvenliği yönetmeliğinde açıkça belirtilmektedir... Ancak çok tehlikeli olduğu şeklinde yazı geldi.. bunu neye göre yapmış olabilirler ve ben bunu nasıl düzeltebilirim... bir de şirket kısa vadeli sigorta primi yüzdeliği 3.3 olarak görünüyor.. muhasebe işlerinden anlayan arkadaş varsa bu yüzdelik çok tehlikeli gruba mı giriyor bilgi verirseniz çok sevinirim.. sonuç itibarıyla ortada bir hata var ama nerede?

prim yüzdeliğine değil, tehlike sınıfına bakacaksınız. demek ki bakanlık öncelikle Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesine, daha sonra
İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliğine göre değerlendirme yapıyor.

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi için http://www.isvesosyalguvenlik.com/pratikbilgiler/pb011.htm#41_

hüseyinserdarözcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
    • İlgili yazınızda bildirilen iş güvenliği uzmanlığı çalışma sözleşmesi incelenmiştir.

Bilindiği üzere , 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 63. maddelerinde çalışma ile fazla çalışma süreleri belirtilmiş olup, bu madde hükümlerinden göre iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri haftada en çok 45 saat olabileceği , fazla çalışma süreleri de dahil edildiğinde bu sürenin ayda en fazla 217 saat olabileceği anlaşılmakltadır.

bu itibarla belirtilen sürelerin üzerinde hizmet verilmesi taleplerinin genel müdürlüğümüzce onaylanması hukuken mümkün değildir. öte yandan 26/07/2012 tarihli sözleşmenizde sayın hüseyin serdar özcan' ın başka işyerinde iş güvenliği yaptığı belirtilmiştir.

bu nedenlerle söz konusu sözleşmede bildirilen kişinin bahse konu işyerinizde iş güvenliği uzmanlığı görevini yürütmesine imkan olmadığından ilgili sözleşme genel müdürlüğümüzce onaylanmamıştır.

bu duruma ilave olarak ilerleyen dönemde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun ilgili maddeleri ile 4857 sayılı iş kanunun 81. maddesi gereğince iş güvenliği uzmanı görevlendirmekle yükümlülüğü olan iş yerlerinin , iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi amacıyla hazırlanmakta olan veri tabanıyla izleneceğinin ve yürürlükte olan mevzuat hükümlülüklerine göre söz konusu sözleşmelerin sorgulanacağının bilinmesi ile düzenlenen sözleşme süresince sosyal güvenlik hukuku ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğinin bilinmesi faydalı olacaktır.

konu şöyle .. asıl iş yerimde 25günlük sigorta yatıyor ve 5 günlük sözleşme yolladım bakanlığa .. kalan 5 günü de kardeş firmamızdan sözleşme yaptık ve isg uzmanı olarak gidiyorum firmaya .. bana 25 gün çalıştığım firmadan yolladığım sözleşme red cevabı geldi ..5gün gittiğim firmadan onay geldi nedenleri neler olabilir acaba ?

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
asıl iş yerinizin tehlike sınıfı nedir? muhtemelen ondan dolayı olmamıştır.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
25*7,5=187,5
5*7,5=37,5
Toplamı 225 saat yapıyor ve 217 saati geçmiş oluyor.
Sözleşmenizi 23 gün üzerinden gönderin. Ancak sigorta priminiz 25 + 5 olarak yatsın ki kaybınız olmasın. Buna da karışmazlar herhalde.

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu durumda olan yada bu durumla ilgili bilgisi olan arkaddaşlar yorumlarını paylaşırsa çok sevinirim

Fatih POLAT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi

Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurup iş kolu değişikliği yaparak tehlike sınıfına uygun iş yeri sicil nosunu güncelledikten sonra Bakanlığa yeniden müracaat etme yolunu deneyebilirsiniz...

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Detaylı bilgi sanırım yok, yazıdan anlasılan red edilmesi tehlike sınıfına uymadığı için değil, baska yerde calsıyor görünmesi nedeniyel fazla calısma süresini aşmış olduğu için bakanlık bakanlık kabul etmemiştir diye anlıyorum.

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar hala bir sonuca ulaşamadım... iş güvenliği konusu türkiyede gerçekten oturmamış ve çok sorunları içinde bulunduran bir alan... sınava giriş anından beri hep sorunlarla karşılaşıyorum... bir karmaşa var ve kaç yılda düzelir bilemiyorum

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.