Uzuv Kayıplı Iş Kazası

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında ali kartal tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar mrb,
    Ben bir OSGB de çalışmaktayım.OSGB beni bir iş yerine isgkatip den 05.02.2014 tarihinde görevlendirmemi yapmış.Benim isgkatip den başka sözlü yazılı hiçbir bildirim olmadı. Ve bu atama yapılan yerde 07.03.2014 tarihinde uzuv kaybı meydana geldi.Personelin sol işaret parmağı koptu.Ben bu iş yerine kazadan sonra gittim.Dolayısıyla hiçbir evraksal döküman bulunmamakta(hazırlamam gerekenler).personelin sözleşmesi sigortası vs var.Bu personel bizden 2-3 ay sonra şikayetçi olmuş, polise ifade verdim.İfademde de benim atamamı yaptıklarını ama bana bilgi vermediklerini bu kaza olan firmaya gitmem için program hazırlamadıklarını söyledim.
    Not: bu şekilde ifade vermemin sebebi benim zaten OSGB yi bu konuda uyarmış olmam işte başkalarının yerine gitme veya atama yapılıp iş yoğunluğundan ötürü göndermeme gibi.Zaten kazazede şikayetçi olmadan bu konulardan ötürü o OSGB den ayrıldım.
    Şimdi benim burada yapmam gereken şey nedir?
    1-OSGB yi şikayet edeyim mi(daha üzerime 50 yer atamış ama hiçbirine gitmedim)
    2-benim bu kazada kusurum var mıdır ?
    saygılarımla

MuDo bu yazıya teşekkür etti.
  2. hcakir48

hcakir48 TÜİSAG Üyesi

Öncelikle geçmiş olsum.
    1-OSGB ler sistemi bu şekilde kurdularsa oralarda çalışılmaz. Sizinkine özelse şikayet en doğal hakkınız ancak..bu kaza olan işyeri için sizin sorumluluğunuzu hafifletmez. tasvip olunmadığı halde kağıt üzerinde bile bişey yapılmamış..
    2-Sizin kusurunuz maalesef var bi şekilde o iş yerine gidip gerekli analizleri yapıp onaylı deftere yazmalıydınız..
    Bunlar benim görüşlerim..

ali kartal bu yazıya teşekkür etti.
  3. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Anladım ama benim bakmış olduğum yerler varken yani zaten programım doluyken üzerime 50 tane extra yer atadılar bunların hiçbirine ben gitmedim.Dolayısıyla ben OSGB ye de o zaman söyledim bunlarda bi sıkıntı olursa şikayet ederim diye.Bende bu konuda isgkatip den atamam yapıldığı için sorun yaşayacağımı düşünüyorum ama benim işverenim OSGB git derse gidiyorum gitme derse gidemiyorum.Zaten bu şikayet olayı olmadan yani kazadan sonra olayın ciddiyetini anladım ve o işten ayrıldım.Aama bu konuda ne olacak çok merak ediyorum

4. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Bende rahatsızım durumdan kazazedeyle görüştüm, durumu anlattım.Benim için öncelikle vicdanım önemli kaldı ki bu yasa ve kanunlarla gerçek adalet çok uzaklarda.Ben suçlu isem OSGB nin bir suçu yok mu?
    Dediğim gibi benim işverenim OSGB bana git demezse ben nasıl gideceğim.
    Kaldı ki müfettişler geldiğinde ilk baktıkları şey OSGB,işveren ve iş güv. uzmanı arasındaki isgkatip çıktısının(sözleşme) olduğunu duydum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ersancavdar

ersancavdar TÜİSAG Üyesi

Ali arkadaşım,OSGB size yeni işyerleri atarken İSG katip üzerinden size atanan yerler için siz onay vermiyormusunuz kendiniz? ayrıca aylık çalışma saati sınırını aşmamışmıydınız? eğer onay vermişseniz İSG katipten,bakanlık sizi biliyor uzman olarak. İSGB ve OSGB lerin görev,yetki ve sorumluluklarıyla ilgili yönetmelik var OSGB ler hakkında bilgi alabilirsin.

6. experience

experience TÜİSAG Üyesi

malesef İG uzmanı arkadaşlarımızın bir çoğu sorumluluklarının farkında değil.ben bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum ve minimum süreden hesap edildiğinde 40 saatlik bir içe görevlendirme yapıldı bana.Ayda 40 saat bu işle meşgul olmam gerekirken baktım ki 40 saat bana yetmiyor,fabrika yönetimine bir dilekçe yazarak görevlendirme süremin 100 saate çıkarılmasını,aksi halde İG uzmanı olarak yapmam gereken işlerin pek çoğunu yetiştiremeyeceğimi bildirdim.Yönetime 40 saatin minmum süre olduğunu ve fabrikamızın realiteleriyle bu sürenin örtüşmediğini uygun bir dille anlattım ve şuanda düşünme aşamasındalar.Galiba kabul edecekler.Şimdi benim üzerimde tek bir yer var ve ben bu fabrika gibi ikinci bir işyeri daha olsaydı ne yalan söyliyim işin altından hakkıyla çıkamazdım.Pek çok arkadaş irili ufaklı 40-50 yerle sözleşme yaptığında bu işin altından nasıl kalkabiliyor anlayamıyorum.İşyeri ne kadar küçük olursa olsun en küçüğünden 10 tane işyeri bile bence bir uzmanın bir ayını doldurmağa yeter.Arkadaşlarımız OSGB lerin fütursuzca piyasaya saldırmalarına ortak olmamalıdır ve uzman olduklarını kanıtlayacak davranış sergilemeli ve oradan maaş aldıkları için oraların kölesi gibi davranmamalıdır.Saygılarımla.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Cevahirim bu yazıya teşekkür etti.
  7. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Merhabalar güzel yazmışssınız haklısınız da ama insan belli bir yaşa gelince bir yerlere tutunmaya çalışıyor.Kimse kimsenin kölesi olmak istemez ama hem işveren(OSGB) hem de uzmanlar paranın kölesi olduk.İşveren daha fazla kazanmak için, uzman ise geçinmek yaşamsal faaliyetleri için.Zaten 10-15 yere bakan biri 8-18 çalışmıyor, eve gidincede evrak hazırlıyo yoksa yetişmiyor.Şimdi sorumluluk konusuna gelincede böyle bir kaza ve mahkeme sürecinden sonra (umarım kimsenin başına gelmez) İG uzmanı arkadaşlar durumun önemini anlarlar tıpkı benim gibi.

8. experience

experience TÜİSAG Üyesi

Ali kardeşim,senin başına gelenler pek çok arkadaşımızın da başına gelecek malesef.Hatta işin hakkını vererek yapan arkadaşlarımızın da bir çoğu,yaşanacak bir kaza sonrasındaki hukuki süreçte zarar görecek ve işin ruhundan anlamayan bir savcı,bilirkişi ve hakim üçlüsünün arasına düşerse nefes alamayacak hale gelecektir.İşyerinde yaptırılan pek çok güzel uygulama görmezden gelinecek ve tek bir gözden kaçan durumda İG Uzmanına ihmalkar yaftası yapıştırılacaktır,sonuçta ihmalden adam öldürme veya yaralamayla suçlanacaktır.Bu iş gereçekten zor bir iş ve Allah hepimizin yardımcısı olsun.

9. FEİ

FEİ TÜİSAG Üyesi

çok geçmiş olsun öncelikle.benim görüşüm iyi bir avukat bulmanız yönünde olur.umarım aleyhinizde bir sonuçlanma olmaz.

10. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

Öncelikle geçmiş olsun.
    Ben de bir dönem sadece 4 ay OSGB'De çalıştım. Ersancavdar arkadaşımız demiş ki sen İsgkatipten onay vermiyor musun? OSGB'lerin bünyesinde çalışırken sizden e-devlet şifrenizi de alıp, sizin adınıza girişleri, çıkışları, onaylamaları yapmaktadır. Bu sebeple de sizin bilememeniz söz konusudur. İsg katipte onaylana sözleşmeyi yazdırırlar ama bir müfettiş denetimi olana kadar haberiniz olmaz , müfettiş gelmeden kağıdı imzalatırlar ve biter. Bu ne yazık ki olayın ne kadar ticari boyutta olduğunun bir işaretidir. Ancak arkadaşım sende de böyle durumlar varsa ve ispatlayabilirsen OSGB'ye de suç bulmuş olursun. Ama yine de ne olursa olsun kesinlikle OSGB''yi şikayet etmenden yanayım. Çünkü birileri bunlarla uğraşmazlarsa bunlar çok daha fazla kan emmeye devam edecekler. Experience 'in dediği gibi aslında bu meslek öyle bir hal aldı ki işin hakkını verenler de ne yazıkla böyle durumlarla karşılaşacabilecekler. Hepimiz işverenlerin gözünde suçu üzerlerine alacak gönüllüler olarak görülüyoruz. Onlar bir olay olduğu zaman nasılsa uzmanım var deyip işten çıkma planları yapıyorlar. O yüzden her şeyi ama her şeyi deftere yazmamız gerek.

11. ali karabulut

ali karabulut TÜİSAG Üyesi

öncelikle geçmiş olsun kartal
    bu konuyu daha onceden arastırmıs bırı olarak iş müfettişlerinin söyledikleri yapılan ısg katıp atamalarınız onaylandıysa cıktı alınıp sozlesmeye ımza atmamış olmasanız bıle sorumluluğunuz başlıyormuş

12. süperman

süperman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yapamayacağınız işin altına girmeyin. Kaza olduktan sonra şikayet falan hikaye kalıyor. Sorumluluk sizdeyse iş bitmiştir. Çok yere bakmak falan bahane olarak gösterilemez. ( Mahkeme bu tarz konuları umursamaz. ) Siz önleminizi alacaksınız. Ya bu işi yapmayacaksınız yada hakkıyla yapacaksınız. Üzücü bir durum. 1 saat uzmanlık ataması yapılıyor. 50 saatlik firmayla aynı eforu harcıyorsun. Rezalet bir kanun.

13. ali kartal

ali kartal TÜİSAG Üyesi

Yapamayacağım bir iş değil haklısınız rezil bi kanun ama ben c sınıfı olarak inşaata bakıyordumsınava girmiş belgesiz arkadaşlarda benim üzerime atanmış yerlere bakıyordu böyle çarpık bir düzendi.Benim için güzel bir ders oldu, bakış açım değişti.Şimdi şikayetçi olan kazazede de şikayeti geri aldı.Benim için çok çok büyük tecrübe oldu bundan sonra ne kimse benim yerime gitsin ne de ben başkasının yerine.Cidden sıkıntılı bir iş herkes durumun ciddiyetine varsın.OSGB ler sömürü merkezleri ama onları o imtiyazı tanıyanlarda biziz sonuçta.Bu arada yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

14. bilgesena

bilgesena TÜİSAG Üyesi

slm sizin OSGB sizi tanımlayıp bir başkasını gönderdi sanırım o kişi hiç risk değerlendirme yapmamışmı işveren hiçbir önlem almamışmı öncelikle dava işverene açılır ama işveren tazminatı size rücu edebilir görevlerinizi yapmadığınız için sizin yapmadığınız görevlerdende 1.derecede OSGB sorumludur.tazminatı OSGB ödemelidir.size 6 ay görevden uzaklaştırma gelebilir.OSGB nin de yetki belgesi askıya alınabilir.

15. bilgesena

bilgesena TÜİSAG Üyesi

slm sizin OSGB sizi tanımlayıp bir başkasını gönderdi sanırım o kişi hiç risk değerlendirme yapmamışmı işveren hiçbir önlem almamışmı öncelikle dava işverene açılır ama işveren tazminatı size rücu edebilir görevlerinizi yapmadığınız için sizin yapmadığınız görevlerdende 1.derecede OSGB sorumludur.tazminatı OSGB ödemelidir.size 6 ay görevden uzaklaştırma gelebilir.OSGB nin de yetki belgesi askıya alınabilir.

16. İSG_Mühendisi

İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

Geçmiş olsun öncelikle. Benim de içe görevlendirme ile çalıştığım fabrikam da 2 ay önce uzuv kayıplı kaza oldu, sizin dediğiniz gibi parmak boğumdan koptu, dikilemedi. Benim hazırladığım evrakları sayarsam;

1-Onaylı deftere ilk geldiğimde (içe görevlendirilme) muhafaza yapılmasını yazdım.
    2-Temel Eğitim kayıtları var, çalışana bizzat verdim.
    3- Yangın, deprem tatbikat ve eğitim kayıtları var çalışanın verdim tek tek.
    4- Makine isg talimatlarım var, otonom (1. seviye) bakım talimatlarım var, makine başında mevcut ve çalışana tebliğ edildi.
    5-uyarı / ikaz işaretlerim var.
    6- KKD zimmet tutanağım var.
    7- Risk analizinde açık hali ve kapalı hali vidala dönen aksamın üzerinin kapatılmış olması fotoğraflı olarak var.
    8-Kurul toplantısında 3. kez iptal edildiğinden bahsedildi.
    9-DÖF formuna yetersiz olduğu sağlamlaştırılması gerekteğini yazdım, uygulandı.
    10- Operasyon kartları makine başında mevcut ve çalışana tebliğ edildi.

sonuç olarak derim ki; aracı alkol alarak kullanmak gibi bir risk dönen aksamın koruyucu vidalı kapağını çıkartmak ve kolunu içine sokmak, sizinde İSG katipten onay vermemeniz gerekmekteydi, onayladıysanız eğer gidip tek tek bakmanız gerekmekteydi. Kendinizi risk altına almayın lütfen ! Allah yardımcınız olsun.

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  17. Alkan Emir

Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

söylediklerin yapılmaz, yazdıkların dikkate alınmaz, dikkate alınanlar iş işten geçtikten sonra yapılır, bazı riskler yazdırılmaz, yazmaktan da bıkarsın, yazdıklarının içinde yazmayı farketmediklerini süpriz olur, yazmaya vakit ve moral da olmaz ama bir savcı gelip senin kaderini bir paragraf ile yazar ve seni bitirir. niçin 1800-6000 tl maaş için.. niçin işsiz kalmamak için..arkadaş bu sistem işveren yerine yargılanacak kurban bulmak için tasarlandı. rus ruleti işte tam da bu..... bakanlık bürokratlarına hakkımı helal etmiyorum.
    uzman kardeşimde organizasyon oluşturma yetkisi yok, sosyal hak yok, harcama yetkisi yok, disiplin cezası verme yetkisi yok Lakin görevler gani, sorumluluklar gani, suçlar gani gani. yazarsan kurtulursun yalanına asla kanmayın. asla yazamayacaksınız, kendi müfettişleri dahi soma da yazamamış, alma mazlumun ahını..... neymiş efendim işvereni ni ispiyonlayan uzman stratejisi ile bize elma şekeri sunuyorlar. bunlar ya akıllarını yitirmişler yada art niyetliler.
    Gel bi sor bu sistem nasıl olmalı, 10 yıldır bu işi yapıyorum ölüm, sakatlanmalı bir çok kazanın içinden geçtik ve isg sistemi birikimi var. Boynuz kulağı geçti ve bizi dinlemek zorundalar mecburlar..
    soma ile beraber uzmanlık mesleği iflas etmiştir....
    el fatiha...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica