Soru : Vinç Operatör Belgesi Hakkında

Cem Altan Altun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba.

Vinçlerin kullanan kişi için operatör belgesi (kullanabilir belgesi gibi) belge araştırdığımda karşıma iki yer çıkıyor. MMO ve İş makinesi sürücü kursları. Şimdi bu durumda resmi anlamda geçerli olan belge hangisidir?. MMO ların vermiş olduğu eğitim belgeleniyor, ancak Milli Eğitim Bakanlığının onayı yok.
Ayrıca her vince böyle bir operatör belgesi alınması gerekir mi? Pergel vinç, Monoray vinç v.b gerekli mi?
Teşekkür ederim...

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim bildiğim kadarıyla mobil vinç veya hi-up olarak bilinen araçlar için e+g yükleyici ehliyeti lazım. Burdaki G vinç operatörü olduğunu gösteriyor ancak ehliyette yükleyici yazması lazım. Yani operatörlük sertifikasının ehliyete işlenmiş olması lazım ancak bu işletme işlemi 1200 TL kadar olduğu için çoğu operatör sertifikası ile çalışıyor. Ehliyete işletmiyor. Kule ve pergel vinç için de durum aynı şekilde ancak tavan vinçleri için operatörlük aranıyor mu emin değilim ancak, kullanacak kişilerin en azından vinci kuran firma yetkililerinden bir eğitim alması gerektiğini biliyorum.

deryayran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Evet, ayrıca mesleki eğitim olarak. İş Makinası SürüFirmalarından, Asma vinçler için, sertifika temin ettik. Bu sertifikalar Meb oanylı..

Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Atölye personelimiz için bizde Tavan Vinci Operatör Sertifikası almak istiyoruz. Fakat yazıldığı gibi ya MMO'dan MMO onaylı veya sürücü kurslarından MEB onaylı sertifika alıyorsunuz. Açıkçası her ne kadar MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 05.04.2011 Tarih ve 29 Sayılı Kaldırma Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs programı yayınlasa da sürücü kursları yerine MMO'nun eğitimine daha çok güveniyorum.

Acaba MMO'dan sertifika alıp sorun yaşamış olan arkadaş var mı?

emrahunal57

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar çalıştığım yerde tavan vinç var işçi sertifika alacak bi adres numara acil gönderebilrseniz sevinirim tşk...

ferah

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aynı durumla sıkıntı yaşıyorum:/ bu sertifika kim tarafından veriliyor?MMO yeterli mi?yoksa MEB onaylı olmalı mı?Acil cvp bekliyorum bilen arakadaşlardan:(

RdvnSnL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar C sınıfı uzman ve teknik öğretmen olarak konuya bilgilerimi sunuyum..
İş makinası operatör ehliyetleri MMO ve Sürücü kursları vermeye yetkilidir.
Eğitim programları aynıdır. Yanlız MMO nun verdiği belge ehliyete işlenemez..
Tavan vinci de operatör belgesi olması zorunludur. Belge temini kurslarda daha kolay ve maliyeti düşüktür;)
Bu konuda İstanbul -Bağcılar-Güneşlide Hizmet vermekteyiz.
özelden mesaj atanlara daha detaylı bilgi verebilirim. Tabii müsait oldukca?

emrahunal57

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İlginiz için teşekkürler dün bizim muhasebeci bir yerle anlaşmış...Benden istenen ise kullanım talimatları.Bunu forumda buldum patrona sundum ancak bide kullanacak kişilerle ilgili prosedür oluşturmamı istedi.Nası bişey yapmak gerekir basit bi formatta kullanacakları yazsam yeterli olur mu?. tşkkürler....

Volk@n

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar her türlü tavan vinci için operatör belgesi gerekiyor mu? Yoksa sadece belli bir kapasitenin ve hızın üzerindekiler için mi gerekiyor?
Konuyla ilgili mevzuata ulaşamadım, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

nazan_isik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar her türlü tavan vinci için operatör belgesi gerekiyor mu? Yoksa sadece belli bir kapasitenin ve hızın üzerindekiler için mi gerekiyor?
Konuyla ilgili mevzuata ulaşamadım, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Benim çlıştığım iş yerinde de caraskal ve pergel vinç bulunuyor. bunları kullanan operatörlere de sertifikalı eğitim aldırmak gerekiyor mu?

GORKAY TURKOGLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar C sınıfı uzman ve teknik öğretmen olarak konuya bilgilerimi sunuyum..
İş makinası operatör ehliyetleri MMO ve Sürücü kursları vermeye yetkilidir.
Eğitim programları aynıdır. Yanlız MMO nun verdiği belge ehliyete işlenemez..
Tavan vinci de operatör belgesi olması zorunludur. Belge temini kurslarda daha kolay ve maliyeti düşüktür;)
Bu konuda İstanbul -Bağcılar-Güneşlide Hizmet vermekteyiz.
özelden mesaj atanlara daha detaylı bilgi verebilirim. Tabii müsait oldukca?
arkadaşlar tavan vinci kullanan personel için operatör belgesi alma zorunluluğu nedir? Bunun ile ilgili yönetmelik yada hukuki düzenleme nedir? bana yardımcı olursanız sevinirim . .. .

RdvnSnL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar tavan vinci kullanan personel için operatör belgesi alma zorunluluğu nedir? Bunun ile ilgili yönetmelik yada hukuki düzenleme nedir? bana yardımcı olursanız sevinirim . .. .

Zorunluluğunu bilmem de sana tavan vinci ders programının mebdeki linkini göndereyim. Şunu düşünebilirsin? Tavan vinci için kurs yaptılarsa vardır bi zorunluluğu :)
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...eleri/KaldirmaTasimaRayliSistemTavanVinci.pdf

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sorumlu olduğum bir tekstil firmasında caraskal kullanılıyor, operatörlük belgesi gerekliliği konusunda bende yasal dayanak bulamıyorum bilgisi olan var mı?

ex ortam

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
64- Aşağıdaki sertifika veya yetki belgelerinden hangisi işletme tarafından verilebilir?

a-Kazancı Belgesi
b-G sınıfı Sürücü Belgesi
c-Yerden Kumandalı Vinç Operatör Belgesi
d-3. Grup Elektrikçi Yetki Belgesi

Cevap: c

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sorumlu olduğum bir tekstil firmasında caraskal kullanılıyor, operatörlük belgesi gerekliliği konusunda bende yasal dayanak bulamıyorum bilgisi olan var mı?

ÖNERİ-CEVAP:
6331
/Md.4 (4) fıkrası,Md. 17,MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT
SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ- Md.4 (1)fıkra (m) bendi,Md.6 (1) fıkra (g)bendi,

size fazlası ile yetecek bir yasal dayanaktır.İş yeri sınırları içinde ve yol-trafiğe çıkmadan çalışılacak ise , Trafik Md.de ehliyetine işletmeye gerek yoktur, Genel bir durum olarak yazdım.Sizde Ceraskal için sadece operatörlük belgesi yetrli olur.MEB onaylı yetkili sürücü kurslar veya MEB kurslarından olabilir.Trafiğe çıkılacak ise mutlaka Operatörlük belgesini ehliyete işletmek gerekir.
İyi çalışmalar.

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ÖNERİ-CEVAP:
6331
/Md.4 (4) fıkrası,Md. 17,MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT
SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ- Md.4 (1)fıkra (m) bendi,Md.6 (1) fıkra (g)bendi,
size fazlası ile yetecek bir yasal dayanaktır.İş yeri sınırları içinde ve yol-trafiğe çıkmadan çalışılacak ise , Trafik Md.de ehliyetine işletmeye gerek yoktur, Genel bir durum olarak yazdım.Sizde Ceraskal için sadece operatörlük belgesi yetrli olur.MEB onaylı yetkili sürücü kurslar veya MEB kurslarından olabilir.Trafiğe çıkılacak ise mutlaka Operatörlük belgesini ehliyete işletmek gerekir.
İyi çalışmalar.
Tavanda asılı duran bir vinç bu ve elektrik kumandasında aşağı - yukarı, ileri - geri düğmeleri mevcut...

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tavanda asılı duran bir vinç bu ve elektrik kumandasında aşağı - yukarı, ileri - geri düğmeleri mevcut...

ÖNERİ-CEVAP:

Senel bey,
Bu vincin Firmanızın bakım onarım tamir işlerinin yapıldığı bir atelyede ağır malzemelerin vincin kaldırma kapasitesine göre kaldırılarak bir yerden bir yere nakledilmesinde kullanıldığını veya tekstil ürünlerinin depolandığı,depolanma işlerinin yapıldığı bir ortamda paketleme,istifleme amacı ile yerini değiştirme/aktarma amaçlı kullanıldığını varsayıyorum.Her iki halde de,Tehlikeli ve cok tehlikeli bir iş statüsünde çalışılmaktadır diyebiliriz.
Sonuç olarak ;
ekteki aşağıda sadece başlığını yazdığım yönetmelikte ,kırmızı ile 84.sırada işaretlediğim kapsama dahil edebilirsiniz diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar .
"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik "

Ekli dosyalar

• Tavan_vinç_Mesleki Eğitim.docx
    131.9 KB · Görüntüleme: 1,396

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
M
Aynı durumla sıkıntı yaşıyorum:/ bu sertifika kim tarafından veriliyor?MMO yeterli mi?yoksa MEB onaylı olmalı mı?Acil cvp bekliyorum bilen arakadaşlardan:(

CEVAP:
MEB onaylı (MEB 'denyetkili kurs veya doğrudanMEB Halk Eğitim Müdürlüklerinde/mesleki eğitim...) olması gerekiyor.
İyi çalışmalar .

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ÖNERİ-CEVAP:
Senel bey,
Bu vincin Firmanızın bakım onarım tamir işlerinin yapıldığı bir atelyede ağır malzemelerin vincin kaldırma kapasitesine göre kaldırılarak bir yerden bir yere nakledilmesinde kullanıldığını veya tekstil ürünlerinin depolandığı,depolanma işlerinin yapıldığı bir ortamda paketleme,istifleme amacı ile yerini değiştirme/aktarma amaçlı kullanıldığını varsayıyorum.Her iki halde de,Tehlikeli ve cok tehlikeli bir iş statüsünde çalışılmaktadır diyebiliriz.
Sonuç olarak ;
ekteki aşağıda sadece başlığını yazdığım yönetmelikte ,kırmızı ile 84.sırada işaretlediğim kapsama dahil edebilirsiniz diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar .
"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik "
Bu firmada gelen kumaş topları giriş kattan, üçüncü kata çekiliyor.. Caraskal sürekli kullanılmıyor. Depolama yükleme ve boşaltma her firmada bulunuyor, buralarda nasıl bir mesleki eğitim aldırılacak?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Firmada görevli iş güvenliği uzmanı Caraskal kullanımı eğitimini verir ve sertifika hazırlar. Bu yeterlidir, mesleki eğitime bu noktada gerek yoktur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.