Soru : Yönetmelikle Ilgili

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar iş yerinin tertip ve düzeni ile dışarıdaki personele yönelik riskler hangi yönetmeliklerdeydi?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar iş yerinin tertip ve düzeni ile dışarıdaki personele yönelik riskler hangi yönetmeliklerdeydi?

17 Temmuz 2013 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28710

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK

ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 5 –
(1) İşveren, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için;

f) İşyerinin düzenini, sağlık ve güvenlik risklerine yol açmayacak ve çalışanların işlerini rahatça yapacakları şekilde sağlar.

Ekli dosyalar

• İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği.docx
    83.9 KB · Görüntüleme: 38
  • İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik.docx
    29 KB · Görüntüleme: 37
  • İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik.docx
    32.5 KB · Görüntüleme: 32

Mehmet ŞAKİR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
67 KİŞİLİK TEHLİKELİ SINIFTAKİ BİR İŞLETMEDE KAÇ KİŞİYE YANGIN EĞİTİMİ ALDIRMAK LAZIM?

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben 5 kişiye aldırdım.

Mehmet ŞAKİR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kaç çalışan ve tehlike sınıfınız nedir? Bir de neye göre 5 kişi?

oblomov

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
50 kişi tehlikeli sınıf.normalde eğitim almak istediğiniz yerden de bilgi alabiliyosunuz.bunda sınır yok.ilk yardım içim % 10 kişi sayısına göre ama yangında böyle bir sınır yok.bir her üretim katından birer eleman ve vardiyalara denk gelecek şekilde 5 kişi seçtik.ne kadar kişi sayısı fazla olursa o sizin için daha iyi.

Mehmet ŞAKİR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben de çelişkili ifadeler okuduğum için bilgi almak istemiştim. Teşekkürler.

ERHAN KATILMIŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok tehlikeli sınıfta olan hastanelerde özel şirketlerce sağlanan temizlik, güvenlik vs. işler de çok tehlikeli kapsamda olması gerekmiyor mu? Şundan dolayı soruyorum örneğin temizlik şirketleri nacede tehlikeli sınıfta görünmekte. Bundan dolayı iş sağlığı ile ilgili tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemekteler, çok tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemiyorlar örnek: çok tehlikelide eğitim 16 saat tehlikeli sınıfta 12 saat . sizce ne yapılmalı mevzuat kaynaklı yardımcı olmanız dileğiyle. iyi çalışmalar

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Pardon ilkyardım eğitimiyle karıştı. Uyku gelmiş anlaşılan:)

s0LaR pLe.X.uS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
67 kişi az tehlikeli ise 4 , tehlikeli ise 4 , çok tehlikeli ise 6 kişi.. 30,40,50 kişide 1 arama kurtarma 1 yangınla mücadele..

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok tehlikeli sınıfta olan hastanelerde özel şirketlerce sağlanan temizlik, güvenlik vs. işler de çok tehlikeli kapsamda olması gerekmiyor mu? Şundan dolayı soruyorum örneğin temizlik şirketleri nacede tehlikeli sınıfta görünmekte. Bundan dolayı iş sağlığı ile ilgili tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemekteler, çok tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemiyorlar örnek: çok tehlikelide eğitim 16 saat tehlikeli sınıfta 12 saat . sizce ne yapılmalı mevzuat kaynaklı yardımcı olmanız dileğiyle. iyi çalışmalar
Yapmış oldukları asıl işe bakılır. Dolayısı ile almış oldukları sgk sicil numarası da mevcut nace kodunu belirler ve İSG KATİP üzerinde de mevcut nace koduna göre işlem yürütülür

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tehlikeli sınıfta oran%10 dur.67kişiyse 7 kişi.
67 çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmede her 40 çalışana 1 kişinin bu eğitimi alması gerekmektedir.
Dolayısı ile sayı en az 2 kişi olmalıdır.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tehlikeli sınıfta oran%10 dur.67kişiyse 7 kişi.
İlk yardımcı sayısı çalışan sayısının %5 'i olmalıdır. Aşağıda ilgili yönetmelik maddesinde belirtildiği gibi İLGİLİ MEVZUAT GEREĞİ Ağır ve Tehlikeli işler kapsamında bulunan şeklinde bir ayrım var fakat ilgili yönetmelik (Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği) kaldırıldığı için bu kavram ortadan kalktı. Dolayısı ile ''Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir kişi'' şeklinde sayı tespiti yapılması gerekir. Tabii ki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde bu oranın üzerinde ilk yardımcı bulundurulması daha iyidir ama Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği tekrar yayınlanıp yürürlüğe girene kadar mevzuat %5 'i gösteriyor. Bilginize...

İLK YARDIM YÖNETMELİĞİ

İlk yardımcı ve zorunlu ilk yardımcı istihdamı
Madde 16
— (Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen

her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan

işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere
, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş
merkezden en az ‘’ Temel İlk yardım Eğitimi ‘’ sertifikası almış ilk yardımcının bulundurulması
zorunludur.

Ys_mN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar bir sorum olacak 4857 sayılı kanun 74. maddesinde belirtilen süt izninden cumartesi yarım gün çalışan işçiler yararlanabiliyor mu ?

yasemin-güven

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar dönen aksamlı makinelerde eldiven, bol ve uzun kollu kıyafet giyilmez. tehlike oluşturmasın diye. biz bunu hangi yönetmeliğe dayandırabiliriz? yardımcı olabilir misiniz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.