Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

Erdim Kanatoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu yükseltme sınavı da torba yasa ile çıkmıştı. Torbanın dibi delikmiş. Kanunla sınav yapılıyor. Sonra sınavı kazananların sertifikaları iptal ediliyor. Bir sonraki torba ( çok maddeli ) kanunun iptal edilmeyeceğinin garantisi nedir. Ben iptal olsun maddi manevi dava açma hazırlığındayım. 5 bin maddi 45 bin manevi + dava ve avukat masraflarının rücu ettirilmesi sanırım kafi gelecektir.

HÜSEYİN01

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışma bakanımız bir açıklama yapmışlardı iş güvenliği kültürünü oturtmaya çalışıyoruz demişti bir kültürü oturtmak için sürekli toplumda dillendirmek göz önünde bulundurmak gerekir sürekli bu konuyu kamuoyunda işlediler. Bana göre bu işin sonunda bu sertifika olayı bitecek uzman ve uzman yardımcısı kavramı gelecek gibi bu iş kime yaradı maddi olarak bir döngü bir ekonomi oluştu göz ardı edilecek küçük meblalar değil bir taşla iki kuş bakanlık ve kurslar iyi para kazandı ve herkez bu kavramı zihninde oturdu kültür oturmak üzere şimdi sırada önemli olan iş kazalarını minumum a indirmek bu işde nasıl olur değerli arkadaşlar a b c işi değil bu iş tecrübe mevzuatı noksansız uygulamak ve en önemlisi de denetim değerli arkadaslar mesele kendini geliştirmek...

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu yükseltme sınavı da torba yasa ile çıkmıştı. Torbanın dibi delikmiş. Kanunla sınav yapılıyor. Sonra sınavı kazananların sertifikaları iptal ediliyor. Bir sonraki torba ( çok maddeli ) kanunun iptal edilmeyeceğinin garantisi nedir. Ben iptal olsun maddi manevi dava açma hazırlığındayım. 5 bin maddi 45 bin manevi + dava ve avukat masraflarının rücu ettirilmesi sanırım kafi gelecektir.
Bende o kadar emek ve para ve zamanın karşılığını öbür tarafta almayı düşünüyorum.Allah'ımdan bulsunlar helal etmiyecem.Bu konuda hep verdim 5 krş (ve üzeri) hiç para kazanamadım. Keşke bir çay parası kazanabilseydim. Çay dedim de ben çay içmeye gidiyom arkadaşlar sizde isterseniz kendinize ısmarlayabilirsiniz. (Hay Allah gene sonunu iyi bağlayamadım , neyse gelecek sefere...)

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Site Yönetimine;
Bizler ISG uzmanı olarak bu platformda; mesleki sıkıntılarımızı, bilgi ve becerilerimizi, uygulamalarda karşılaşmış olduğumuz engel ve sorunları aşabilme yöntemlerini, ihtiyaç duyduğumuz bilgi ve eğitim dökümanlarını, ve karşılaşmış olduğumuz yaptırım ve mevzuat konularında tecrübe ve deneyimleri birbirimize aktarıyoruz. Bu site kurulurken ilk başta denildiki İş Sağlığı ve Uzmanlığı mesleğine sahip çıkalım, birlik olalım, birlikte olalım ve tek bir çatı altında güçlü olalım. Zira eğer birlikte olursak, bir olursak mesleki sorunlarımızı daha net duyurabiliriz, eğer birlik olursak mesleğin getirdiği standartlara uygun olarak kendimizi yenileyebilir ve çalışma koşullarını, mesleki etik ölçülerine getirebiliriz. Eğer birlik olursak İşveren Sendikalarına, İşçi Sendikalarına, Sivil Toplum örgütlerine ve Devletin ilgili organlarına kendimizi anlatabilir, yaşam standardımızın normal koşullarda devam etmesi için ücret skalasını çözebiliriz DEMİŞTİK.................!
Şimdi geldiğimiz noktada bazı arkadaşların yükseltme sınavları ile kazanmış oldukları A belgesine saldırılar var, neden saldırılıyor SOMA'da ölenlerin sorumlusu belge sahiplerimi ? Dün Torunlar İnşaatında Asansör kazası nedeniyle kaybedilen 10 işçinin sorumluları ISG uzmanlarımı?
Değerli dostlar !! ve Saygı Değer Meslekdaşlarım.
1- Ülkemizde ISG konusunda halen eksik mevzuatlar bulunurken !
2- Halen çalışma ortamlarında yapılan Acil Durum Planları, Risk Değerlendirme Çalışmaları, Kaza Raporları ve KKD kullanımında karşılaşılan sorunlar vb. durumlar için yapılan çalışmalarımız ciddiye bile alınmazken.
3- Yazmış olduğumuz raporlar ve uyarı yazıları iş veren ve işçi tarafından " LÜZÜMSUZ" bir iş gibi görünürken ve tepki gösterilirken.
4- İSG uzmanın yazdığı rapor'a değil halen Bakanlık müfettişleri tarafından raporlara bile itibar edilmezken,
5- Halen İş Kazaları 6331 sayılı kanun çıkmasına rağmen azalması yerine artış yönünde ivmelenmişken,
6- Kanunun çıkmasına rağmen, İş müfettişlerinin ve İSG uzmanlarının görüşleri birilerinin elinin tersi ile bir taraflara itiliyorken,
7- Sınavlarda yapılan hatalar aynı hızla devam ediyor ve bu konuda alınan tedbirler bizler ile paylaşılmıyorken,

ARKADAŞ LÜTFEN KENDİNE GEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Mesleğine Sahip Çık,
- Grubuna Sahip Çık,
- İş Kazalarının Azalması için çalış İşçine, İşyerine ve İşverenine sahip Çık,
- Her şeyden önemlisi kendine sahip Çık,

Nedir bu???? kendi aranızda neyi paylaşamıyorsunuz.
Arkadaşın, kardeşin sınava girdi A olduysa sen onunla gurur duy ve onu destekle,
Nedir burada sınıf tartışması, skala tartışması, siz kendi aranızda uzlaşamıyorsanız millet sizi dinler mi?
Sen arkadaşına saygı duymuyorsan diğer mesleklerden sana saygı duymasını nasıl beklersin,
Sen kendi arkadaşlarının uyarılarını hafife alıyor, dinlemiyorsan, iş yerinde seni kim dinler ?

LÜTFEN KENDİNE GEL ve artık çekişme değil birlik olma, artık kazaları seyretme değil önlem alma, artık sahada çalışan arkadaşımızı yalnız bırakma değil destek olma, meslektaşlarımızın deneyimlerine bilgilerine ortak olma zamanı.

Bırakın artık kısır çekişmeleri, bırakın birbirinize kütü sözler söylemeyi, zaman birlik zamanı, zaman iş kazalarını önleme zamanı.

Tüm Meslek Arkadaşlarıma Selamlar, Saygılar
Hakan Bey,
Öncelikle hem yapıcı hem uyarıcı hem de eleştirel yazınızı beğenerek okuduğumu söylemek için sizin yorumunuza cevaben fikirlerimi paylaşmak istedim.
Saygı ve hoşgörü sınırlarını aşarak kırıcı olmanın da ötesine geçerek yapılan "genel yorumlar" ziyadesiyle uzucu.. Aktif görev alanlar olsun, "bulunsun" diye sertifika sahibi olanlar ve dava/davaları bekleyenler olsun herkes biliyor ki belli biryerden sonra sahipsiz olan bir sektörde uzman olan kişileriz ve öncelikle karşımızdakine saygı duyup, beraber hareket etmemizin şart olduğunun bilincinde olmalıyız. Benim şahsen kanaatim isg'nin temelinde bilgi ve tecrübe paylaşımı olmalıdır, bu da her daim gelişimle, diğer uzmanlarla iletişimle gerçekleşebilir. Öyle enteresan paylaşımlar var ki neresinden yorumlasam hangisini cevaplasam bilemiyorum. Ama öncelikle şunu söylemeliyim, 6 ay 1 sene 3-5 sene tecrübe edindim, aktif olarak çalıştım, her turlu risk, önlem veya mühendislik faaliyetlerini biliyorum diyebilmek bence olasılık dahilinde olmayıp tamamiyle isgnin temeline terstir.
Danıştay'ın kararıyla alakalı çok kısa yazacağım, buyuk ihtimalle yapılacak işlem önümüzdeki bir torba yasada veya başka bir şekilde, prim gün sayısı ifadesinin başına sadece "herhangi bir sektörde/iş kolunda" eklenecek ve işleyiş devam edecek. Yani bu yükseltme sınavlarında başarısız olup "çekemeyenlerin" beklentileri boş olacaktır. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, şubat ve mayısta A sertifikalarını alıp "kendilerinin hak ettiğini, diğer başarısız olanların hak etmediğini" düşünenler için de şunu söylemeden edemiyorum: yanlış sorulara doğru cevaplar vererek sınavlarda A olanlarla dava sonuçlarında A olacak( 4000 civarı olacağını tahmin ediyoruz) kişilerin mukayesesi yapıldığında arada bir fark olmayacaktır, hem hak etme konusunda hem de sertifika konusunda. O yüzden dava sonuçlarında aynı yorumları yapabilecekseniz devam edin..
Yükseltme sınavlarından şubat ve mayısta 1 ve 2 soruyla başarısız oldum, ancak açılan davalar sonucunda 2 adet A sertifikası sahibi olacağımı düşünürken hak verdiğim sadece bir grup olduğunu da söylemek isterim. O da bu işe ciddi anlamda yıllarını vermiş, tecrübesiyle, sınavlardaki başarılarıyla önce B sonra da A sertifikalarını almış gerçek uzmanlardır. Onların bu duruma sitem edip eleştirmelerini kesinlikle yadırgamıyor, hak veriyor ama yine de biz yeni uzmanlara tecrübeleriyle destek olmalarını umuyorum.
Bu ve benzeri bilgiler ışığında lütfen aynı gemide olduğumuzu unutmayıp kısır çekişmelerin içine girmeyelim. Hakan Bey ve diğer birçok "sağduyulu" arkadaşlara kulak verip birbirimize saygı duyarak, sağlık ve insan hayatının mevzuu olduğu bu sektörde birbirimize destek olalım..
Saygılar

Hakan UĞUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hakan bey,
Hafta sonu ISAF daydım ( fuardaydım) ÇSGB standını ziyaretimde bu konuyu oradaki arkadaşlarla konuştum. Mahkeme iptal kararı vermiş, ÇSGB yürütmeyi durdurma kararı aldırmış. Bir sonraki torba içerisine konulacak ilave bir madde ile bu konuyu sorun olmaktan çıkaracaklar.
Ben 3 hafta önce ÇSGB ye gittiğimde görüştüğüm bir yetkili geçen hafta çıkmış olan torba yasalara bir madde ekleyerek sorunu çözeceklerini bildirmişti. Anladığım kadarıyla geçen haftaki torba yasalara bu konu ile ilgili bir madde eklenmemiş. Hayırlısı bakalım, bekliyoruz...

Dr.Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben 3 hafta önce ÇSGB ye gittiğimde görüştüğüm bir yetkili geçen hafta çıkmış olan torba yasalara bir madde ekleyerek sorunu çözeceklerini bildirmişti. Anladığım kadarıyla geçen haftaki torba yasalara bu konu ile ilgili bir madde eklenmemiş. Hayırlısı bakalım, bekliyoruz...
Doğru, bir sonrakine koyulacağını söylediler.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
verilen hak geri alınmaz. binlerce insan para yatırdı emek harcadı kanune binaen .ilk yükselme sınavı sonrasında piyasada firmalara yükselmeden doğan hakla hizmet verdi ve vermeye devam ediyor.bütün buların yok sayılması mümkün değildir. denildiği gibi yeni bir düzenleme ile sorun çözülür. yürütmenin durdurulması kanunun iptali anlamına gelmez.

evet uygulamada yanlışlıklar yapılmış olabilir. örneğin diplomasını kiraya verip prim günü tutan hiç bir saha tecrübesi olmayan kişilerde yükseldi.bu tartışılabilir.
ama enteresan olan geçn bakanlık 100 igu müfettişi alacak .şartlar ne baktınız mı
yeni üniveriste mezunu olan arkdaşım müfeetiş olabilecek.ve sizi ve uygulamlarınızı sahada denetleyebilecek.yani bakanlık A,B yada C belgesine bakmadı.

normalde belgesi olanlardan torpile bakılmadan tecrübesine bakrak sınav ve mülakatla alması gerekirdi müfettişleri. ama nerde.

malesef iş güvenliği kavramı ülkemizde hergün değişebilen önemsiz görülen bir konu.

şimdi size soruyorum acaba uzatılan sürede firmalar cezai müeyyidelere uğramama adına kendilerine çeki düzen verdilermi.cevap kesinlikle hayır.

diğer soru bu mantargibi çoğalan amacı sadece para kazanmak olan OSGB ler yeterince denetleniyormu. fatura neden sadec igu uzmanına kseliyorda osgb sahbine bir şey olmuyor

sorular okadar çok ki.cevaplar hep negatif.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
verilen hak geri alınmaz. binlerce insan para yatırdı emek harcadı kanune binaen .ilk yükselme sınavı sonrasında piyasada firmalara yükselmeden doğan hakla hizmet verdi ve vermeye devam ediyor.bütün buların yok sayılması mümkün değildir. denildiği gibi yeni bir düzenleme ile sorun çözülür. yürütmenin durdurulması kanunun iptali anlamına gelmez.

evet uygulamada yanlışlıklar yapılmış olabilir. örneğin diplomasını kiraya verip prim günü tutan hiç bir saha tecrübesi olmayan kişilerde yükseldi.bu tartışılabilir.
ama enteresan olan geçn bakanlık 100 igu müfettişi alacak .şartlar ne baktınız mı
yeni üniveriste mezunu olan arkdaşım müfeetiş olabilecek.ve sizi ve uygulamlarınızı sahada denetleyebilecek.yani bakanlık A,B yada C belgesine bakmadı.

normalde belgesi olanlardan torpile bakılmadan tecrübesine bakrak sınav ve mülakatla alması gerekirdi müfettişleri. ama nerde.

malesef iş güvenliği kavramı ülkemizde hergün değişebilen önemsiz görülen bir konu.

şimdi size soruyorum acaba uzatılan sürede firmalar cezai müeyyidelere uğramama adına kendilerine çeki düzen verdilermi.cevap kesinlikle hayır.

diğer soru bu mantargibi çoğalan amacı sadece para kazanmak olan OSGB ler yeterince denetleniyormu. fatura neden sadec igu uzmanına kseliyorda osgb sahbine bir şey olmuyor

sorular okadar çok ki.cevaplar hep negatif.
Hakan Hocam Bizlere sağladığınız katkılardan dolayı minnettarız. Hocam Hakların alınması konusunda bu forumda bir yerde oldukça fazla şey yazdım aynı şeyleri Arkadaşlarımın zamanını almamak için deyinmiyorum (Gerek duyulursa tekrar yazarım). Ben de sizin düşündüklerinize ilave olarak diyorum ki; Kanun koyucu 6331 ve yönetmeliklerde A,B,c sınıfı şunlara bakar deyip, kısa süre geçmeden de şu kadar süre B, A ya vs. gibi bir madde ekleniyor. Kanunda şu kadar süre bakar diye çıksa daha iyi değilmidir. Birde biz kanunu çıkardık ama şu kadar süre ceza vs.yok yada bu sene şu işyerlerine dokunulmayacak denilmese yahut kanun bu söylenilenlere uygun çıksa. Bence bu mantıkla bu kanunlar hiç uygulanamaz. İGU ihtiyacı var deniyor fakat çoğumuz hapse girme riski olan bir durumdaki işi nerdeyse asgariden bile bulamama durumundayız.İGU yetmiyor deniyor bizim evin önünde sabahları bekleyen İGU için bana yalvar yakar olan bir işveren ordusu yok sizi bekleyen var mı?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ISGGM Sn Kasım Özer ile yapılan görüşmeden alıntı,yakında görüşme de yayınlanır:
"6331 sayılı Kanunda yer alan; “Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu iş yerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu iş yerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.” Hükmü gereğince, B Sınıfı Sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerlerinde, C sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları da Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde paragrafta belirtilen tarihe kadar iş güvenliği uzmanlığı yapabileceklerdi. Sorumuz üzerine Genel Müdür, bir üst tehlike sınıfına bakma yetkisi konusundaki geçici sürelerin 2'şer veya 3'er yıl daha uzatılacağını ifade etti."

Ve devamı da şöyle;
"6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa 12/7/2013 tarih ve 6495 sayılı Kanunun 55 maddesi ile eklenen; “İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri” hükmü çerçevesinde, yönetmelikte yapılan değişiklik ve yapılan sınav sonucunda onbinlerce uzman A ve B sınıfı sertifika almışlardı. Ancak, Yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğü geçen aylarda Danıştay tarafından durduruldu, bu nedenle söz konusu düzenlemeler çerçevesinde sertifika alanların durumlarının ne olacağı konusunda belirsizlik vardı. Kasım ayında çıkması planlanan Torba Yasa ile bu sınav ve sertifikalar geçerli kılınacak."

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ISGGM Sn Kasım Özer ile yapılan görüşmeden alıntı,yakında görüşme de yayınlanır:
"6331 sayılı Kanunda yer alan; “Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu iş yerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu iş yerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.” Hükmü gereğince, B Sınıfı Sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerlerinde, C sınıfı sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları da Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde paragrafta belirtilen tarihe kadar iş güvenliği uzmanlığı yapabileceklerdi. Sorumuz üzerine Genel Müdür, bir üst tehlike sınıfına bakma yetkisi konusundaki geçici sürelerin 2'şer veya 3'er yıl daha uzatılacağını ifade etti."

Ve devamı da şöyle;
"6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa 12/7/2013 tarih ve 6495 sayılı Kanunun 55 maddesi ile eklenen; “İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri” hükmü çerçevesinde, yönetmelikte yapılan değişiklik ve yapılan sınav sonucunda onbinlerce uzman A ve B sınıfı sertifika almışlardı. Ancak, Yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğü geçen aylarda Danıştay tarafından durduruldu, bu nedenle söz konusu düzenlemeler çerçevesinde sertifika alanların durumlarının ne olacağı konusunda belirsizlik vardı. Kasım ayında çıkması planlanan Torba Yasa ile bu sınav ve sertifikalar geçerli kılınacak."
İSGGM adı Kasım Bey, Torba yasa da kasım ayında çıkacak ilginç bir tesadüf..

Hakan UĞUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dört gözle torba yasayı bekliyoruz.

Erdim Kanatoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu işin torba yasalarla olmayacağını hala anlamadılar. Torbaların diibi delik çıkıyor imalattan. Adam akıllı bir kanun maddesi çıkarmalılar kazanılmış hakları koruyan ve yüzlerine gözlerine bulaştırdıkları işleri kesin bir şekilde toparlayacak. Mesela ben y inşaat mühendisiyim. Bize OSGB den A sınıfı gelecek uzman kimya müh, çevre müh yada biyolog. Sektöre çok zor uyum sağlar. İmkansız değil ama zor. Benimde kimya fabrikasına isg uzmanı olduğumu düşün. 40 yaşından sonra ne köy olur ne kasaba. Olursada ne zaman. Bence İSG de A sınıfını kendi branşında verilmeliler. Yada A+ gibi bir sınıf oluşturmalılar. Ayrıca A sınıfı bir inşaat mühendisinin bugünkü şartlarda İSG uzmanlığı yapacağını zannetmiyorum.

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu işin torba yasalarla olmayacağını hala anlamadılar. Torbaların diibi delik çıkıyor imalattan. Adam akıllı bir kanun maddesi çıkarmalılar kazanılmış hakları koruyan ve yüzlerine gözlerine bulaştırdıkları işleri kesin bir şekilde toparlayacak. Mesela ben y inşaat mühendisiyim. Bize OSGB den A sınıfı gelecek uzman kimya müh, çevre müh yada biyolog. Sektöre çok zor uyum sağlar. İmkansız değil ama zor. Benimde kimya fabrikasına isg uzmanı olduğumu düşün. 40 yaşından sonra ne köy olur ne kasaba. Olursada ne zaman. Bence İSG de A sınıfını kendi branşında verilmeliler. Yada A+ gibi bir sınıf oluşturmalılar. Ayrıca A sınıfı bir inşaat mühendisinin bugünkü şartlarda İSG uzmanlığı yapacağını zannetmiyorum.

Peki İş Sağlığı ve Güvenliği okulu mezunları ne iş yapacak ???

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Mayıs 2015 te C sınıfı İSG Uzmanı olacağım kısmetse ama İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü mezunuyum. Ama C sınıfı uzmanlar sektörel baza ayrıldı. Peki ben hangi sınıfa giriyorum ?

Erdim Kanatoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mayıs 2015 te C sınıfı İSG Uzmanı olacağım kısmetse ama İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü mezunuyum. Ama C sınıfı uzmanlar sektörel baza ayrıldı. Peki ben hangi sınıfa giriyorum ?
Hangi sektörde tecrübe kazanırsan o sektörde yükselmen en mantıklısı. Beni demek istediğim kimya, matematik vs mezunu bir A sınıfına inşaat işlerinin yapılmasını anlatmak o işte tecrübe kazanana kadar bayağı bir zor olacaktır. Zamanla tabi ki aşinalık kazanacak fakat o zamana kadar e olacak ? Sektörel uzmanlaşma esas olmalı en azından. Ben inşaat mühendisiyim. 17-18 senedir sanayi yapıları ve otel inşaatı yapıyorum. 2-3 otel 20-25 fabrika ve daha bir sürü iş yaptım. Konut da yaptım. Her ne kadar yol ve baraj inşasını teorik olarak bilsem de bu işler üzerinde çalışmak, kafa yormak farklı bir olay. Sürekli 20 yıldır yol üzerine yoğunlaşanda benim işimi yaparken zorlanır. İnşaat mühendisi bile kendi branşlarına giren işlerde bu kadar ayrışırken matematik, kimya, fizik mezunu için daha zor.

Erdim Kanatoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Asıl mesleği nedir sizce, bir fikriniz vardır ? Ya da iş güvenliğinin asıl sahipleri kimlerdir yani bu mesleği yürütecek kişiler ?
Asıl mesleği derken İSG uzmanlığını yapmayı kasdettim. Örneğin inşaat müh. inşaatta mühendis olarak da çalışabilir ama İSG bölümü mezunu doğal olarak kendi işini yapacak. Diğer taraftanda spesifik sektörlerde uzmanlaşma önemli her meslek için. Ben inşaatçı olarak inşaat konularına ve inşaatta işlerin yürüyüşüne hakimim. Aslında İSG bölümünü bitiren arkadaş pratisyen doktor gibi. Hangi sektörde çalışırsa o konuda uzmanlaşacak. Tabi Türkiye de iyi niyetle başlayan işler her zaman sancısız veya iyi sonuçlamıyor. Yapı denetimde buna örnek. Düşünce iyi ama işin yürüyüşü hala sıkıntılı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.