Soru : Yangın Eğitimi

• Konbuyu başlatan mert aslan
  • Başlangıç tarihi

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhaba birşey sormak istiyorum biz yangın eğitimi aldırmak istiyoruz sadece adep ekibindeki kişiler yeterli midir? İtfaiyeyi aradığımızda tüm personellerin alması zorunlu hale geldi yönetmelikte de yazıyor diyor benim bildiğim yönetmelikte böyle bir madde yok tüm çalışanların almasına dair hangisi doğru?

Konuda yürülükte olan iki Yönetmelikte, tüm çalışanların yangınla mücadele eğitim alma zorunluluğu olduğuna dair bir hüküm bulunmamaktadır.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 129 ve İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 11 dışında, işyerlerinde kurulacak acil durum ekiplerin üye sayılarının belirlenmesi hususunda hangi yönetmeliğe bakarak bu bilgiyi verdiklerini sorabilirsiniz.

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
merhaba birşey sormak istiyorum biz yangın eğitimi aldırmak istiyoruz sadece adep ekibindeki kişiler yeterli midir? İtfaiyeyi aradığımızda tüm personellerin alması zorunlu hale geldi yönetmelikte de yazıyor diyor benim bildiğim yönetmelikte böyle bir madde yok tüm çalışanların almasına dair hangisi doğru?

Tüm çalışanların tatbikat katılmaları ve acil durumlarda nasıl davranacaklarının anlatılacağı kapsamlı 1 eğitim olması esas olan.
Bu arada yangın eğitimini 1. Derece Yangın Eğiticisi Eğitimi sertifikası olan herkes verebilir. Bu belgeye sahip eğitici tüm çalışanlara ayrıntılı 1 eğitim verip yangın sonduruculerin nasıl kullanılacağı konusunu da gösterir. Tatbikatta da acil durum ekipleri sözde yangını sondurup kişileri kurtarır

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yangın eğitimi teorik ve uygulama ayrı ayrı kaç saat sürmeli bilen var mı?
çalışanlara verilecek eğitimden bahsediyorum

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tüm çalışanların tatbikat katılmaları ve acil durumlarda nasıl davranacaklarının anlatılacağı kapsamlı 1 eğitim olması esas olan.
Bu arada yangın eğitimini 1. Derece Yangın Eğiticisi Eğitimi sertifikası olan herkes verebilir. Bu belgeye sahip eğitici tüm çalışanlara ayrıntılı 1 eğitim verip yangın sonduruculerin nasıl kullanılacağı konusunu da gösterir. Tatbikatta da acil durum ekipleri sözde yangını sondurup kişileri kurtarır
''Bu arada yangın eğitimini 1. Derece Yangın Eğiticisi Eğitimi sertifikası olan herkes verebilir. '' bu ibareyi dayandığınız yönetmelik kanun tüzük neyse onu belirtebilirmisiniz. 1. derece, 2.derece 3. derece yangın eğiticisi herhangibir resmi kaynakta geçtiğini görmedim

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
''Bu arada yangın eğitimini 1. Derece Yangın Eğiticisi Eğitimi sertifikası olan herkes verebilir. '' bu ibareyi dayandığınız yönetmelik kanun tüzük neyse onu belirtebilirmisiniz. 1. derece, 2.derece 3. derece yangın eğiticisi herhangibir resmi kaynakta geçtiğini görmedim

Acil müdahale ekiplerinin yılda bir kez eğitim alması ve tatbikat yapması zorunluluktur. Bu konuda ilgili yönetmelik ve alakadar maddesi alt bölgede sunulmuş olup bu konuda son sözü '' binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik'' söyleyecektir. Bu eğitimleri İş güvenliği uzmanları veya işyeri hekimleri de verebilir. Bunu da'' İşyerlerindeki acil durumlar hakkındaki yönetmelik'' söylemektedir.
Son zamanlarda bir de1.2. ve 3. sınıf yangın söndürme eğiticisi sertifikası dağıtanlar türedi. Bunlar kendi iç yapıların da bir sertifika programıdır. Bir gün sürenide var, 1 hafta süreni de bedava yapanda var. 1500 TL+KDV fiyatına yapanlar da, Çoğunlukla bu işi Uzaktan eğitim birimleri tarafından Üniversiteler yapmakta. Amaç döner sermayeye katkı olsun :) . Umarım bilgi kirliliğinin önüne geçebilmişimdir.
Saygılar.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Tatbikat

Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

_________
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Genel eğitim

MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbik� eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Acil müdahale ekiplerinin yılda bir kez eğitim alması ve tatbikat yapması zorunluluktur. Bu konuda ilgili yönetmelik ve alakadar maddesi alt bölgede sunulmuş olup bu konuda son sözü '' binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik'' söyleyecektir. Bu eğitimleri İş güvenliği uzmanları veya işyeri hekimleri de verebilir. Bunu da'' İşyerlerindeki acil durumlar hakkındaki yönetmelik'' söylemektedir.
Son zamanlarda bir de1.2. ve 3. sınıf yangın söndürme eğiticisi sertifikası dağıtanlar türedi. Bunlar kendi iç yapıların da bir sertifika programıdır. Bir gün sürenide var, 1 hafta süreni de bedava yapanda var. 1500 TL+KDV fiyatına yapanlar da, Çoğunlukla bu işi Uzaktan eğitim birimleri tarafından Üniversiteler yapmakta. Amaç döner sermayeye katkı olsun :) . Umarım bilgi kirliliğinin önüne geçebilmişimdir.
Saygılar.

Tatbikat

MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

_________

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Genel eğitim

MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbik� eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.
peki kaç saat olmalı :)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki kaç saat olmalı :)
Süre kısıtlaması yok, Ancak genel kanı 4 saat ve katları şeklinde olmalıdır. Yani tam gün planlayarak ilk dört saati eğitime kalan zamanı da tatbikata ayırarak geçirebilirsiniz. Genel kanı tüm eğitim faaliyetlerinin en az 4 saat ve katlar şeklinde yapılması gerekliliğidir.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca tatbikatları yıllara bölerek, haberli ve habersiz tatbikatlar şeklinde düzenlemenizdir. Yaptığınız tatbikatlarda mutlaka senaryolar üretin. Kritik noktalar elinde kronometresi olan personel yerleştirin. O işyerinin mutlaka tam olarak tahliyesinin ne kadar sürdüğünü kayıt altına alın. Gelen ekipleri incelesinler, kılık-kıyafet-teçhizat-donanım, toplanma bölgesine varış, tam sayımın yapılması, en son olarak ta artılar eksiler şeklinde raporunuzu bağlayarak işverene onaylatın, Arada bir sürü resim ekleyin. İşte size sınıfta kalmayacak tatbikat özeti. Bu arada nasıl yapılması gerektiğini de özetlemiş oldum :)

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Saygılar.

Tatbikat

_________

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Genel eğitim

cevabı yanlış kişiye yazdınız ben 1,2,3. seviye yangın eğitici belgesinin paratuzağı olduğunu savunuyorum yazdığınız maddeleri bu forumda defalarca üyelere anlattım ama hala yönetmelikleri okumadan para verenler var bunlara :D Kendinizi geliştirmek için eğiitmi alabilirsiniz ama bunu kimse zorunlu hale getiremez bunun zorunlu olduğunu söyleyenlere de bul yönetmelik kanun tüzük getir karşıma diyorum daha getiren olmadı bizim tabi odluğumuz yönetmelikler bellidir 6331 e göre çıkan acil durumlar hk yönetmelik, binaların yangındna korunması hk yönetmelik vs

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben son mesaja göre yazmıştım. Sorun yok. Önemli olan doğruya ulaşmak şekil ikinci sırada değil mi :)

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yangın eğitimi konuları neler?
ben hala o eğitimde kaldım raporlama yapıyorum da :D

ckur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Arkadaşlar, İlk önce bu konuya yaklaşık üç yıl önce cevap yazmama rağmen konuyla ilgili hala geçmişi okumadan buraya bir şeyler yazılıyor. Yangın eğitimi vermek öyle 1. seviye eğitim aldım benim belgem var diyenler, dosya ekindeki fotoğrafa baksınlar. Bununla ilgili eğitim programı arayan arkadaşlara MEB Onaylı yangın programı koydum. Kolay gelsin....

YANGIN EĞİTİMİNİN HUKUKİ BOYUTU
A. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik 15 Mayıs 2013 Resmi Gazete Sayı: 28648
İkinci Bölüm, Madde:6 İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri:

(1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.
EK-1 EĞİTİM KONULARI
1. Genel Konular a.Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler, ç. İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar.
2. Sağlık Konuları a.Meslek hastalıklarının sebepleri, ç. İlkyardım.
3. Teknik Konular; a.Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri, c.Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma, I. Tahliye ve kurtarma.
(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:
a)Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde yılda en az bir defa.
b) Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde iki yılda en az bir defa.
c) Az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde üç yılda en az bir defa.

B. Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik 09 Eylül 2009 Resmi Gazete Sayı: 27344
Bu yönetmelik on iki kısım ve eklerinden meydana gelmektedir.
MADDE 126- Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
ç) İlk yardım ekibi.
MADDE 129- Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.
MADDE 130-
Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkanları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.
MADDE 94-
4) Hortumları serme ve bağlama gibi becerilere sahip eğitilmiş personeli veya itfaiye görevlisi olmayan yapılarda, yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-1' e uygun olması şarttır.
6) Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurulmak mecburiyetinde olan yapılarda kullanılabilecek yassı hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-2 standardına uygun olması şarttır.

C. İş yerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik 18 Haziran 2013 Resmi Gazete Sayı: 28681
MADDE 11-
1) İşveren; iş yerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
Konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İş yerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
MADDE 13- 1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için iş yerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.
2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
3) Birden fazla iş yerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanlarındaki iş yerlerinde tatbikatlar yönetimin koordinasyonu ile yürütülür.
MADDE 15- 1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir. (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır. (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin iş yerinde iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

Ekli dosyalar

• Yangın Eğitimi Kabusu.jpg
    Yangın Eğitimi Kabusu.jpg
    160.9 KB · Görüntüleme: 169
  • MEB Yangın Eğitimi Kurs Programı.pdf
    785.7 KB · Görüntüleme: 189

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yangın söndürme firmaları, Söndürme eğitimi neticesinde sertifika veriyor. Bende, Teorik kısmı ve Acil Durum Tatbikatı için eğitim vererek. Gerekli tüm hususları tamamladığımızı düşünüyorum. Yanılıyorsam. Düzeltin.. İyi Çalışmalar..
İşletmenizin çalışmış olduğu sektör önemli. İşletmeniz yangın riski yüksek bir işletme ise ve işletmeizde bir yangın ekibi ve müdahale malzemeleri ile önlem alınmış ciddi bir oluşum varsa, sizin vermeniz bence doğru olmayacaktır. Kolay gelsin

erhan ekici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ALDANMAYIN ARKADAŞLAR.... RANTİYE OLDU YÜKSEKTE ÇALIŞMA ve YANGIN EĞİTİMİ SERTİFİKASI ............
ÇSGB YE BİMER ' den SORDUM:

C İş Güvenliği Uzmanıyım. Ekte Gönderdiğim Yangın Eğiticinin Eğitimi ve Yangın Eğitici belgesi Milli Eğitim Onaylıdır. İş Güvenliği Uzmanı olarak bu Sertifikam ile firmalarıma hizmet verebilmek maksadı ile Eğitim vererek Sertifika düzenleyebilir miyim? Başka bir anlatımla ekteki sertifikalarım ile Az Tehlikeli-Tehlikeli-Çok Tehlikeli İş Yerlerinde İşçilere YANGIN EĞİTİMİ aldığına dair Sertifika(Belge) Düzenleyebilme yetkim var mıdır? Bu hususta Üniversiteler; "yetki bizde, Milli Eğitim onaylı da olsa GEÇERSİZDİR." demekte olup Fiyatları Yüksek tutarak istismar ve mağduriyete sebep olmaktadırlar.
İş Güvenliğinden sorumlu olan Bakanlığınızın bu konuyu açıklığa kavuşturması için bilgi talep etmekteyim.
BİMER CEVABI:
Sayın İlgili,
Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 15/5/2013 tarihli ve 28648 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde eğitim verebilecek kişi ve kuruluşlar aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.
“Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.”
Bu itibarla, yangın ve yangından korunma eğitimlerinin işyerinde görevli olan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi temel olmakla birlikte; yeterli uzmanlık ve yetkinliğe sahip olan personel ile de bu eğitimin çalışanlara sağlanabileceği düşünülmektedir.
Yangın ile yangından korunma eğitimi iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında sertifikasyon gerektiren bir eğitim olmadığından bu hususlara dair özel bir düzenlememiz bulunmamaktadır. Konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden detaylı bilgi edinilmesi mümkündür.
Bilgilerinize sunulur.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ALDANMAYIN ARKADAŞLAR.... RANTİYE OLDU YÜKSEKTE ÇALIŞMA ve YANGIN EĞİTİMİ SERTİFİKASI ............
ÇSGB YE BİMER ' den SORDUM:

C İş Güvenliği Uzmanıyım. Ekte Gönderdiğim Yangın Eğiticinin Eğitimi ve Yangın Eğitici belgesi Milli Eğitim Onaylıdır. İş Güvenliği Uzmanı olarak bu Sertifikam ile firmalarıma hizmet verebilmek maksadı ile Eğitim vererek Sertifika düzenleyebilir miyim? Başka bir anlatımla ekteki sertifikalarım ile Az Tehlikeli-Tehlikeli-Çok Tehlikeli İş Yerlerinde İşçilere YANGIN EĞİTİMİ aldığına dair Sertifika(Belge) Düzenleyebilme yetkim var mıdır? Bu hususta Üniversiteler; "yetki bizde, Milli Eğitim onaylı da olsa GEÇERSİZDİR." demekte olup Fiyatları Yüksek tutarak istismar ve mağduriyete sebep olmaktadırlar.
İş Güvenliğinden sorumlu olan Bakanlığınızın bu konuyu açıklığa kavuşturması için bilgi talep etmekteyim.
BİMER CEVABI:
Sayın İlgili,
Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 15/5/2013 tarihli ve 28648 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde eğitim verebilecek kişi ve kuruluşlar aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.
“Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.”
Bu itibarla, yangın ve yangından korunma eğitimlerinin işyerinde görevli olan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi temel olmakla birlikte; yeterli uzmanlık ve yetkinliğe sahip olan personel ile de bu eğitimin çalışanlara sağlanabileceği düşünülmektedir.
Yangın ile yangından korunma eğitimi iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında sertifikasyon gerektiren bir eğitim olmadığından bu hususlara dair özel bir düzenlememiz bulunmamaktadır. Konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden detaylı bilgi edinilmesi mümkündür.
Bilgilerinize sunulur.
Eğer bu cevap yeni bir cevap ise vah BİMER'in haline.. 2 ay önce değişiklik yapılan yönetmelik maddesini eski haliyle vermişler..

erhan ekici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Eğer bu cevap yeni bir cevap ise vah BİMER'in haline.. 2 ay önce değişiklik yapılan yönetmelik maddesini eski haliyle vermişler..
Yüksekte çalışma ve yangın eğitimi için ek sertifika almaya gerek yok..Bu üniversitelerin tuzağı...6331 AÇIK...Değişen madde neresi....İGU kandırılıyor..Herşey rant olmuş...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yüksekte çalışma ve yangın eğitimi için ek sertifika almaya gerek yok..Bu üniversitelerin tuzağı...6331 AÇIK...Değişen madde neresi....İGU kandırılıyor..Herşey rant olmuş...
Ben yüksekte çalışma veya yangın eğitimi ile ilgili bir yorum yapmadım zaten, o konular gelen cevabın yönetmelik alıntısında değil de yorum kısmında yazılmış. Bahsettiğim nokta "b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından," kısmı.. Bu maddede OSGB'ler çıkarıldı son değişiklik ile..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ayrıca bahsettiğiniz eğitimler konusunu bir iş müfettişine sormuştum. "İş güvenliği uzmanının veremeyeceğine dair bir ibare yok. Denetimlerde ben bunu kabul ediyorum ama etik bulmuyorum. Bence işin uzmanı tarafından verilmesi daha doğru" cevabını almıştım.

erhan ekici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ayrıca bahsettiğiniz eğitimler konusunu bir iş müfettişine sormuştum. "İş güvenliği uzmanının veremeyeceğine dair bir ibare yok. Denetimlerde ben bunu kabul ediyorum ama etik bulmuyorum. Bence işin uzmanı tarafından verilmesi daha doğru" cevabını almıştım.
tamam aynı şeyi konuşuyoruz.....İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI HER TÜR EĞİTİMİ VERİR...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.