Yangın Merdiveni Yaptırılması Süreci

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Çalıştığım fabrikada ikinci bir yangın merdiveni yaptırma zorunluluğumuz doğmuştur. Yangın merdiveninin yapılması sürecinde itfaiyenin görüşünü alma zorunluluğumuz bulunmakta mıdır? Bununla ilgili yasal mevzuatta bir ifade bulamadım. Kaçış güzergahları, merdiven genişliği vs. itfaiyenin uygunluk raporu vermesi gerekiyor mu acaba?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Çalıştığım fabrikada ikinci bir yangın merdiveni yaptırma zorunluluğumuz doğmuştur. Yangın merdiveninin yapılması sürecinde itfaiyenin görüşünü alma zorunluluğumuz bulunmakta mıdır? Bununla ilgili yasal mevzuatta bir ifade bulamadım. Kaçış güzergahları, merdiven genişliği vs. itfaiyenin uygunluk raporu vermesi gerekiyor mu acaba?

Yönetmelikteki gereklilikleri yerine getirdiğiniz taktirde bir sıkıntı yaşamazsınız. İsterseniz tavsiye niteliğinde bilgi alabilirsiniz ama itfaiyeden uygunluk raporunu daha önce duymadım.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler. Peki bu süreçte hangi yönetmelikleri ve standartları dikkate almamız gerekiyor.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler. Peki bu süreçte hangi yönetmelikleri ve standartları dikkate almamız gerekiyor.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

bu iki yönetmelik size yardımcı olacaktır.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba bende şöyle bir açıklama eklemek isterim. Eğer çalışma ruhsatı alınacaksa o zaman İtfaiye gelip kontrol ediyor ve uygunluk yazısı yazılıyor. Saygılarımla.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben bazen, burada açılan konu başlıklarına mana veremiyorum. Neden derseniz, bazı konu başlıkları zaten çözümlüdür. Yönetmelikler, yönergeler, kanunlar ,standartlar zaten mevcut. Burada dip köşe bilgiler, noktasına virgülüne varana kadar izah ediliyor. Buralara bakılmadan çözüm aranmadan direkt olarak final yapılarak çözüm isteniyor. Öncelikle bu konuyu eleştiriyorum. diğer bir hususta, kimse her şeyi ezbere bilemez, bilmemeli de. Ancak bilgi talebi olduğunda en kısa sürede çözümü de nasıl alacağını çok iyi derecede bilmelidir. Yangın merdiveni hususuna gelince, basamak aralıkları, korkuluk durumu, eğimi, basamak sayısı, dinlenme platformu vs. bunlardan bahsetmeyeceğim. Bunları emin olun çoğu inşaat mühendisi bile ezbere bilemez. Üst kısımda yönetmelikler verilmiş. Bunları incelemeniz fazlası ile yeterli. İtfaiye danışmanlık hizmeti vermez. Talep edilirse, dilekçe verilir, hizmet bedeli yatırılır. Sonra hayata geçirdiğiniz tesisisin uygun olup olmadığı hakkında bilgilendirme yazısı yazar.
saygılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.