Haber Yangın Battaniyeleri Yangından Daha Tehlikeli !

Konu, 'Yangın Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yangın battaniyeleri yangından daha tehlikeli !
    Hollanda’da kullanılan yangın söndürücü örtülerin gerekli şartları taşımadığını belirten NVWA, bu konuda hazırladığı raporu pazartesi günü yayınladı.
    hbr.jpg

Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA, Hollanda’daki kullanımda olan yangın örtülerini araştırdı. NVWA tarafından bugün yayınlanan araştırma raporuna göre, bu örtüler gerekli olan şartları karşılayacak nitelikte değil.

Bir çok yangın örtüsünde konstrüksiyon ve kullanım kılavuzu eksiği bulunduğunu belirten NVWA, özellikle tüketicilerin mutfaklarda kullanmak için aldıkları yangın örtülerine çok iyi dikkat etmesi gerektiği hatırlatıldı. NVWA raporunda mutfaklarda kullanılan bu örtülerin yağlardan çıkan yangınları söndürüp söndürmediğinin kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.

Hollanda’da satışı yapılan 12 değişik yangın örtüsünü araştıran NVWA yetkilileri bunlardan 8’inin gerekli olanı yapmadığı belirtildi. Raporda; 4’ünü n ateşle karşılaştığında yandığı, bir tanesinin çıkan yangını söndürmediği ve bir tanesinde ise insan sağlığına zararlı bir çeşit gazın açığa çıktığı belirtildi. İki örtüde ise üzerindeki plastik kısmın çıkartılamadığı ve bir yangın ile karşılaşıldığında bu plastiğin eriyeceğinden daha tehlikeli sonuçlar doğuracağı belirtildi.

Alınan bu sonuçların şok verici olduğunu belirten NVWA yetkilileri, yangın örtülerinin yangın kadar tehlikeli olabileceği uyarısında bulunarak, çok dikkatli davranılması gerektiği belirtildi.

Kaynak: http://www.sonhaber.nl/gundem/yangin-battaniyeleri-yangindan-daha-tehlikeli-h26529.html

Haldun bu yazıya teşekkür etti.
  2. Tülay Bişgin

Tülay Bişgin TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Bende uzun süredir yangın battaniyesi arayışındayım.
    Yangın battaniyesini aynı zamanda kaynak vs. sıcak çalışma yapılacak alanda da kullandığımız için cüruf düşmelerine de dayanıklı olması gerekiyor.
    Ancak aramış olduğum özellikte bir ürün bulamıyorum.
    Bu konuda ürün bilgisi olan arkadaşlar varsa yardım rica ederim.
    Saygılarımla

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  3. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Mutfak yangınlarında, Yangın Battaniyesi yerine Yangın Söndürme Cihazı kullanımı sanırım daha güvenli olacaktır.
    Battaniyeler koruma ve kurtarma olaylarında sık kullanılan ekipmanlardan.

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica