Soru Yangın Eğitimi

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında mert aslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. anladığım kadarı ile üniversiteler seviye 2 yi veremiyor. verseler de bir geçerliliği yokmu dur ??

2. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Haldun bey,

Kanunen her yıl yenilenmeli demişsiniz, bunun dayanağı nerede yazmaktadır.

3. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
    İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri
    MADDE 6 - (1) İşveren, çalışanlara işe başlamadan önce Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde işyerine özgü riskler de dikkate alınarak iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.
    (2) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir. Söz konusu eğitimler işin niteliğine göre uygulamalı ve teorik olarak verilir.
    (3) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır.
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
    c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.
    (4) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(5) Ayrıca, herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
    EK-1
    EĞİTİM KONULARI VE EĞİTİCİ TABLOSU

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ç) İşyeri temizliği ve düzeni,
    d) Ergonomi,
    e) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    f) Kişisel koruyucu donanım kullanımı.
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik risk etmenleri,
    ç) İlkyardım ve kurtarma.
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal ve fiziksel risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f) İş kazalarının sebepleri,
    g) Kaza ve yaralanma sebepleri ile korunma prensipleri ve tekniklerinin uygulanması.
    ğ) İş hijyeni

Ayrıca işletmelerde her yıl tatbikat yapılmasına dair İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİKve maddelerinde geçmektedir. Malumunuz ki işletmedeki personele yapılacak tatbikatın uygulama ve teorilerini anlatmak ve görev tanımlarını belirlemek amacı ile İSG uzmanı arkadaşların tatbikat öncesi veya sonrası belirtilen eğitimleri personele vermeleri profesyonelce yapılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür yapılan çalışmalarda çalışanın işletme risklerine daha duyarlı müdahale ettiği ve görevinde başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır.

uzmancan ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  4. i.basoren

i.basoren TÜİSAG Üyesi

mrb bir siteye risk analizi yapıyorum bu sitede 3 kaloriferci var ben bu kişlere yangın eğitim verip tatbikat yaptırsam geçerli olurmu ..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. akdemir41

akdemir41 TÜİSAG Üyesi

Yangın egitici belgeniz yoksa veremezsiniz ve geçerli olmaz.

isa434343 bu yazıya teşekkür etti.
  6. uzmanoldum

uzmanoldum TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bi sorum olcak ama işyerinde 40çalışanımız var.2kişiden oluşan yangın ekibi kurmamız gerekiyor.yanlışsa düzeltin. 2 çalışan bu eğitimi nerden alabilir.sertifikalı olmak şartıyla tabi.yardımcı olursanız sevinirim lütfennnn..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Haldun bu yazıya teşekkür etti.
  7. A.Naz

A.Naz TÜİSAG Üyesi

İBİTEM veya özel eğitim kurumlarından alabilirsiniz. Biz o şekilde yapıyoruz. İBİTEM biraz daha maliyetli ancak, daha gerçekçi bie eğitim alabilirsiniz ve belge geçerliliği de daha kesin olacaktır.

uzmanoldum bu yazıya teşekkür etti.
  8. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanı yangı eğitimi verip belgelendirme yapabilir. İş güvenliği uzmanıyız arkadaşlar. Yangın eğitimi veremeyen uzman mı olur ?
    Yangın eğitiminizi verin , sınavı ve tatbikatı yapıp fotoğraflayın. Sonuna kadar geçerlidir.

Last edited by a moderator: 30 Ekim 2013
    6666 ve uzmanoldum bu yazıya teşekkür etti.
  9. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
    3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

6666, Burcum, Haldun ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    Diyoruzki neden yangınlar oluyor?
    İnsanlar nasıl yangın alanında mahsur kalıyor?
    Ufak başlayan yangını nasıl söndüremiyorlar?
    Tüm bu soruları her yangın haberlerini duyunca, okuyunca ve izleyince bir birimize soruyoruz.
    Emine hanım haklı olarak soruyor ve cevaplıyor. 40 kişiyiz, 2 kişi yangın eğitimi alması yeterli ....
    Diğer bir uzman arkadaşımızda mevzuatta olan ancak gerçekte işlemeyen veya yeterli olmayan " İGU olarak yangın eğitimi verebilirsiniz...." ( benim anladığım tercümesi;
    -yönetmelik verirsin diyorsa verirsin,
    -Bahçede iki ateş yakarsın tenekeye.. Yakar södürür sün, ikide resim çekersin. Oldu bitti.. Hem yangın eğitimi hem tatbikat yaptık....
    Arkadaşlar yanlış anlamayın şahsen ben 17 yıldır yıllarca yangın olaylarına gidiyorum. Yangın tehlikeli bir olay... Özellikle fabrikalar, ofisler ve üretim tesisleri gibi iş yerlerinde tehlikesi iki kat artmakta. Zaten bu durumları televizyonlardan her gün izliyoruz.
    Bu sebeple;
    Bizler uzmanız tehlikeler ve riskleri konusunda çalışanlarımızı en doğru en güvenli şekilde iş hayatlarını sürdürmeleri için elimizden geleni yapmalıyız.
    -Izman olmak her konuyu iyi bilmek anlamı taşımaz. Hele ki yangın konusunda
    -Çalışanlarınızdan ikisine bu eğitim zorunlu diye iki kişiye neden veriyorsunuz?
    - Yangınla sadece bu iki kişimi karşı karşıya kalacak?....
    - Yangın olaylarını canlı görmekteyiz iş yerindeki tüm çalışanlar bir şekilde yangın olayına katılmak zorunda kalıyorlar. ( Tahliyede, söndürmede, kurtarmada, ilk yardımda, ....)
    - Dediğim gibi uzman olmakla konuyu çok iyi bilmek aynı şey değildir. Uzman yangın gibi teknik konuda nereden biliyi iyi alacağını, bu riski en iyi tecrübe ve bilgiyle nasıl aktarılacağının yolunu bulur, gösterir.
    - Bu durum sadece yangın için değil...ilk yardım, kimyasallar, sabotaj gibi olaylar da buna dahil.
    Bir örnekle sonlandırmak istiyorum.
    İşketme çok saygın ve riskleri konusunda hem çok tehlikeli hemde önlemlerini çok düzgün ve güvenli olduğuna inanan bir işletme. Kapıdan girer girmez yangın güvenliklerinin ne kadar profesyonelce olduğundan bahsediyor.
    Ancak arkadaşlar tonlarca yanocıları olan işletmenin hidrantları anarikab tipi vidalı rekorlardandı...burada yangın olsa ve itfaiye gelse hiç bir hidrantı kullanamazdı...
    Kısacası profesyonel düşünelim işin uzmanlarıyla çalışalım.
    Hem kendi uzmanlığımızı ortaya koymuş hemde can güvenliğimizi profesyonelce korumuş olalım...
    Saygılarımla
    Haldun Seber

Haldun SEBER

uzmancan, A.Naz, doğa34 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. A.Naz

A.Naz TÜİSAG Üyesi

Bahsi geçen eğitim başlıklarındaki yangından korunma ile söndürme eğitimi aynı değil. Bir ön bilgi niteliğinde genel eğitimde anlatılıyor tabii ki. Ancak uzun süre araştırdım bu konuyu. Ekip mensuplarının eğitimlerinin yetkin kuruluşlar veya yangın okulları tarafından verilmesi en makbulü hem yasal açıdan hem de pratikte. Derseniz ki bir iş güvenliği uzmanı yangın konusunda da çok donanımlı olmalı hatta eğitmenlik yapabilmeye hem yasal hem de bilgi açısından vakıf olmalı. Tabii ki ideali o dur. Ancak yangın eğitimi verebilecek yetkinlik belgelerine sahip değilseniz, ileride bir sıkıntı oluşur ise zor durumda kalınabilir diye düşünüyorum.

12. uzmanoldum

uzmanoldum TÜİSAG Üyesi

o zaman sertifikayıda biz verebiliriz ölemi?

13. SEZEN ÖNEL SEÇEN

SEZEN ÖNEL SEÇEN TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba,

Diyelim ki yangın eğitimini firma dışından, birilerinden, yangın eğitimi eğitici belgesine sahip biryerden(itfaiyeden aldık). her yıl tekrarlamak gerekli mi, dışarıdan alınan bu eğitimi?? ne kadar zamanda bir yenilemek gerekli?

14. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Tekrarlamanıza gerek yok. Birkez almış olmanız yeterli.

Haldun SEBER

15. akdemir41

akdemir41 TÜİSAG Üyesi

tesis baglı bulundugu yerdeki itfaiye teşkilatından uygunluk alırda , gidenitfaiye ekipler tesisin hidrantlarındaki vanaları sitemlerine uygun olmadıgı için sorun yaşarsa sorumlusu kimdir diye sormak isterim.
    neden uygunluk belgesi veriyorsunuz diye.
    selamlar

16. SEZEN ÖNEL SEÇEN

SEZEN ÖNEL SEÇEN TÜİSAG Üyesi

merhabalar,
    kişi bazında düşünürsek 2008 yılında eğitim aldım 2020 yılındada geçerli midir? yenilenme si gerekmez mi belli periyotta??
    yada şirket bazında düşünelim yine 2008 de aldık farzedelim, şirket elemanları sürekli değişiyor, gidenler oluyor yeni gelenler oluyor. yinede yenilemek gerekmez mi??

Haldun bu yazıya teşekkür etti.
  17. akdemir41

akdemir41 TÜİSAG Üyesi

Ayrılan elemanlar eğitim almış elemanlar ise ve eğitim almış eleman kalmadıysa yasal gereklilikler de ki sayı kadar yeni elemana eğitim alınmalı ve tekrarlama eğitimleri yapılmalıdır.

18. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

merhaba akdemir41

Yasada 'bünyesinde bulunanların' der diye biliyorum. Yani yeni girenlere eğitim aldırılmalı.

SEZEN ÖNEL SEÇEN bu yazıya teşekkür etti.
  19. akdemir41

akdemir41 TÜİSAG Üyesi

Bende aynı şeyi yazdım bünyesinde eğitim alan kalmadıysa yeni giren elemanlara aldırılmalı

SEZEN ÖNEL SEÇEN bu yazıya teşekkür etti.
  20. uzman89

uzman89 TÜİSAG Üyesi

yetkili kurumlardan alınan ve sonucunda sertifika düzenlenen yangın eğitimleri kaç yılda bir yeniden revize edilmelidir? Böyle bir şey var mıdır? İlk yardım sertifikaları gibi 3 yılda bir tazelenmesi durumu yangın eğitimleri için de var mı dır? yoksa yangın eğitimini 1 kere aldıktan sonra yeterli midir?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. yangın eğitimi geçerlilik süresi

Yandex.Metrica