Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Yangın tüplerinin 6 aylık kontrolünü şirket yapabilir. Bazı işverenler bu işi tüpleri aldıkları firmalara da yaptırıyorlar ama genelde tüpün içindeki malzemenin ömrüne göre bu sürede değişimi tüpü veren firma yapıyor. 6 ayı isterseniz her ay da yapabilirsiniz ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız hemen tüplerin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olan işyerinde riskleri yönetmektir. 6 ay bazen çok uzun olabilir, tüpün içinde basınç düşmüş olabilir ve herhangi bir tehlike anında tüpünüz iş görmeyebilir.

erkanersoy ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
  2. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

"Bütün yangın söndürücülerin periyodik kontrol ve bakımı TS 11748 standardına göre yapılacaktır. Söndürücülerin bakımını yapan üretici veya servis firmaları Sanayi ve Ticaret Bakanlığının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Servis veren firmalar istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermekle yükümlüdürler."

erkanersoy, serdarpala ve ismailoztas bu yazıya teşekkür etti.
  3. sert

sert TÜİSAG Üyesi

Yakınlarda geçirdiğimiz denetlemede yangın söndürme tüplerinde mühür ve bakım kartlarında da bakımı yapan firmanın kaşesi olmadığı için uyarı aldık, aklınızda bulunsun..

erkanersoy ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
  4. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

Düşük tehlike sınıfında her 500 m2, orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında her 250 m2 yapı inşaat alanı için 1 adet olmak üzere, uygun tipte 6 kg'lık kuru kimyevî tozlu veya eşdeğeri gazlı yangın söndürme cihazları bulundurulması gerekir.
    bunu da unutmayalım.. (binaların yangından korunması hakkında yönetmelik)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

serdarpala, Onur Gül ve Seylan Aygün bu yazıya teşekkür etti.
  5. SuİSG

SuİSG TÜİSAG Üyesi

Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müĢterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.

Ekli Dosyalar:

fatmasena, serdarpala, mollazade ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. mehmet52

mehmet52 TÜİSAG Üyesi

çok teşekkür ederim çok faydalı oldu...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ejder0645

ejder0645 TÜİSAG Üyesi

periyodik bakım kartları tüpün üzerindemi olmak zorunda yoksa ayrı bir dosya yapıp oradamı saklamalıyız?

8. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Bizdeki uygulama her tüpün üzerinde olması şeklindeydi...

9. ejder0645

ejder0645 TÜİSAG Üyesi

çok teşekkür ederim okan67.

10. Tolga_34

Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

Saha pratik uygulamalarından bir tavsiyede bulunabilirim.
    Eğer yangın tüplerinizi zeminden yukarıya asmıyor ve onları; beton, metal, kauçuk gibi zeminler üzerinde muhafaza ediyor iseniz, zaman içinde içlerindeki kimyasal malzeme ve basınç kaybını daha hızlı yaşarsınız. Bu nedenle, bu tip muhafaza yaptığınız tüplerin altına tahta takoz kestirin ve tüpleri bu takozların üzerinde muhafaza ederek, zemin temasını kesin ;)

serdarpala, Onur Gül, ebru demir ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. mehmet52

mehmet52 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba
    Kontrolleri yaptım raporumu da İSG kuruluna sundum. Bilgilerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Sizinle de paylaşmak isterim;

Bazı tüplerin boş olduğunu fark ettim.
    Bazı tüpler nizami duvarda duruyor ancak çoğu yerde duruyordu.
    Yıllık kontrolleri yapılmış ancak periyodik 6 aylık bakımları eksik.
    Yangın dolaplarında yangın tüpü yok ve dolapta bulunan hortumların bazıları kırılmış yada yerlerinden çıkmış.
    Jenaratör odasında yangın tüpü yok.
    Ek binamızın yangın alarm sisteminin bozuk olduğunu fark ettim.

Güzel bir çalışma oldu, eksiklerimizi belirlemiş olduk.

Saygılarımla

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  12. sukru_ozgur

sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba,
    Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır ve tüplerin imalatının TSE 862ÊN-3 standardına uygunluğunu garanti altına alınmasınu içeren bir sözleşme yapılmasını öneriyorum.Sözleşmede yılda en az 1 kez rastgele seçilen 1 adet tüpün firma yetkilileriyle birlikte seçilip standartlara uygunluk kontrolu için ODTÜ veya bu konuda akredite bir üniversiteye gönderilmesi tanımlanabilir.Raporda ilgili standartlara uygunsuzluk olması halinde ödenen hizmet bedellerinin belli bir % sinin geri alınabileceği maddesi konulması yararlı olacaktır.Birde tatbikat yapılırken 6 aylık kontrol süresine yakın tüplerin kullanılması ve dolum için tüpler götürüldüğünde bırakılan tüplerin kontrol raporlarını aramak önemlidir.Tüm yangın söndürme ekipmanı için haritalama,adresleme,etiketleme sistemi oluşturmak da çok önemlidir.B u sistem bilgisayar üzerinde işletme ve binaların master planı üzerinde işaretlenerek gerçekleştirilir.Böylece denetimlerde planda belirtilen örneğin 14 nolu yangın tüpünün belirtilen yerde olup olmadığının kontrolu sağlanmış olur.

erkanersoy, Onur Gül, ayzind ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. ensarr

ensarr TÜİSAG Üyesi

dostum öncelikle yangın tüpü firmasında çalıştığımı sööliym senin ne demek istediğini anladım. şimdi sööleyeceklerimi kimseye sööleme olurmu yalnız sen kullan... : ))) daha yeni teftiş atlattım. yangın hortum dolaplarının içini temiz tutun arkadaşlar. walla yoksa yeni atanan hatun (yard. müfettiş) çok iğrenio. : )))

1. pimi yerindemi
    2. gösterge yeşildemi
    3. kkt ni yere bi vur (yavaşca yalnız) sonra ters çevir kulağına tut. pat pat dökülüyosa sağlamdır. toz gibi akıyosa vadesi dolmuş. ( çok önemli)
    4. ekipler oluşturmayı unutma
    5. yerden yükseklik 90-150 cm olcak
    6. bide önünde bişey olmayacak

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  14. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Yerden yükseklik 90-150 cm olacak derken?
    benim bildiğim yerden en fazla 90 cm yükseğe asılmalıdır, amaç rahatlıkla alınmasını sağlamaktır...
    birde şunu sormak istiyorum, kontrollerimde bir iki tüpte basınç fazlalığı tespit ettim... ibre yeşil alanın oldukça üstündeydi... bu problem yaratır mı? teşekkürler....

15. ensarr

ensarr TÜİSAG Üyesi

150 cm yangın hortum dolabı max. yükseklik ideali 120 cm.... ewet yaratabilir... bence zaman geçirmeden satın aldığınız firmya başvurun. İçindeki azot gazını boşaltıp yenisini koysunlar. zira bizim hurdalıkta patlamış ve tabiri caizse papatya gibi açılmış yangın tüpleri çok fazla... dikkat...

erkanersoy ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  16. eikizek

eikizek TÜİSAG Üyesi

Ağır ve tehlikeli sınıfta bulunan işyerinde 250 metrede karede bi 6 kglık yangın tüpü olmalı konusunda, bizim işyerin 1000 m2 ama 39 tüp alınmış bu konuda görüşlerinizi bekliyorum

17. omay

omay TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

bence bu iste bir is var! neden boyle bir sey yapildigini tupleri alan kisiden sorarak ogrenmeniz daha uygun olacaktir.

Bu arada benim de bir sorum olacak; TSE tarafından verilen hizmet yeterlilik belgesi alan yangın dolum firmasi Sanayi ve Ticaret Bakanligindan Yangın Söndürücüler Dolum Bakım ve Hidrostatik yeterilik belgesi almak zorunda midir?

Tesekkur eder iyi calismalar dilerim.
    M. Omay

18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

39 tüp fazla ancak, 250 metrekarede 1 de çok az. bence 250 metrekarede 1 tüp formulune uymayın. tehlikeye göre yeter sayıda tüp bulundurun. bir 6kg tüp, ufak bir araba yangınında bile yeterli olmayabiliyor.

taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
  19. ahmeterkin

ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

iş yerinde ne iş yapıldığınıda yazarsanız 39 az mı çok mu ona göre bir yorum yapılsa. patlayıcı yanıcı kimyasal üreten bir yer ise 39 neden olmasın ki mesela.

20. eikizek

eikizek TÜİSAG Üyesi

tamam dört katı düşünelim o zaman ama yinede fazla, bunun bi formülü yok mudur :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica