Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Ali Rıza ASLAN

    Ali Rıza ASLAN TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar 6 ayda bir kontrol ediliyor. Yılda bir dolum yapılıyor :(



     
  2. heroglu

    heroglu TÜİSAG Üyesi



    Senede bir daha mantıklı gözüküyor bu tüp aynı zamanda basınçlı tüp değil mi.Basınçlı tüplerin periyodik kontolünde de 1 yıl olması dile getiriliyor.



     
  3. çağatayözcan

    çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

    eskiden 6 ayda 1 yapılıyordu kesin ama şimdi ucu açık yönetmelikle zaten herkesin de işine geldiğini düşünürsek yılda 1 defa yaptırılıyor bu kontroller...

     
  4. Ahmet Aktürkoglu

    Ahmet Aktürkoglu TÜİSAG Üyesi

    Basınçlı kaplar yılda 1, binaların yangından korunması yönetmeliği yılda 1, etken madde değişimi yılda 1, 6 ayda nerden cikti ?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    isig tüzüğüne göre 6 ayda 1...

     
  6. ilhan kaya

    ilhan kaya TÜİSAG Üyesi

    mayıs sınavında da çıkmıştı bu soru. ben yılda biri işaretlemiştim fakat cevap anahtarında altı ayda bir çıktı.
    mantık şu arkadaşlar: 6 ayda bir kontrol yapılıyor, yılda bir kontrol yapılmadan direk dolum yapılması gerekiyor. yani bozukmu sağlammı diye bakılmasına gerek kalmıyor 1 sene dolunca.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    mantık yok hocam. soruyu nasıl sorduğuna bağlı. İSİG tüzüğüne göre sorarsa 6 ay, yönetmeliğe göre sorarsa 1 yıl, standarta göre sorarsa 6 ay ile 12 ay sınırlarında :)

     
  8. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    Dııııt yanlış.. Binaların yangından korunması yön. göre yılda bir kontrol 4 yılda bir dolum yapılır... İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüz. göre 6 ayda bir kontrol, 2 yılda bir dolum yapılır.. Yorum sizin...

     
  9. Esra Dilge ÖZYURTLU

    Esra Dilge ÖZYURTLU TÜİSAG Üyesi

    birde söyle bişey var yangın söndürme cihazı TS ISO 11602-2 standardında belirlenen sürelerde diye

     
  10. eengin

    eengin TÜİSAG Üyesi

    son kararınız nedir

     
  11. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    soru kökü belirleyici...

     
  12. HaTiCe EYÜBOĞLU

    HaTiCe EYÜBOĞLU TÜİSAG Üyesi

    İSİGT'e göre soramaz.
    "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA
    YÖNETMELİK Madde 99

    (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme
    cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.
    Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme
    maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır.
    Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri
    tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları
    söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır."
    bunu söylüyor

     
    erkanersoy ve Esra Dilge ÖZYURTLU bu yazıya teşekkür etti.
  13. Esra Dilge ÖZYURTLU

    Esra Dilge ÖZYURTLU TÜİSAG Üyesi

    kuru tozlu tüpler;
    6 ayda bir bakım için servise yönlendirilir
    her ay gözle basıncı ve tüpün durumu kullanıcı tarafından kontrol edilir
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir

    köpük tipi yangın söndürücüler
    her ay gözle tüpün durumu kontrol edilir
    yılda bir tamamen boşaltılır yeniden doldurulur
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir

    (HC) Halokarbon tüpler;


    6 ayda bir bakım için servise yönlendirilir
    her ay gözle basıncı ve tüpün durumu kullanıcı tarafından kontrol edilir
    2 yada 4 yılda (tüpün markasına bağlı olarak) tamamen boşaltılır hidrostatik deneyle kontrol edilir
    ancak genel olarak tüzüğe göre derse 6 ay bina ve eklenti..... yönetmeliğine göre derse 1 yıl ve 4 yılın sonunda içeriği boşaltılıp hidrostatik deney yapılacak

     
  14. Mete TAŞCI

    Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

    hap bilgi almak istiyorsun ama cevap zor, aslında kolayda benim için anlatması zor diyelim.

    Birçok arkadaş cevap verdi, cevaplar genel olarak doğru. Herkes bir yönetmeliğin/tüzüğün bir maddesinden yola çıkarak bir zaman dilimi belirledi.

    Yazılanları yanlış çıkarmamak için özetleyeyim;

    1-30 Gün arasında muayene

    6-12 Ay arasında bakım

    12-60 Ay arasında ayrıntılı bakım

    Zaman aralıkları geniş; bu genişlik kullanılan söndürücü, kullanılan bina ve binanın işlevine göre değişiyor veya değişmesi gerekiyor. Bir not eklemek gerekiyor; “muayene”, “kontrol”, “periyodik kontrol”, “test”, “bakım” kavramları bazen karıştırılıyor, bazende birbirinin yerine kullanılabiliyor.

    İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yön. (25.04.2013)’den aynen aktarıyorum:

    “EK-III BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR

    1. Genel hususlar

    1.1. İş ekipmanlarının bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda belirlenen aralıklarda ve kriterlerde, imalatçı verileri ile fen ve tekniğin gereklilikleri dikkate alınarak yapılır.”

    Bir çok arkadaş “İşçi sağlığı iş Güvenliği Tüzüğü (1974)”de olduğu gibi net ifadeler görmek veya okumak istiyor, ama artık buna imkan yok. Yeni yönetmeliklerde görebileceğiz gibi yuvarlak ifadeleri değerlendirerek işini yapmak zorunda. Bir örnekle açıklayalım:

    İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik (17.07.2013) “EK 1/ 30 - İşyeri tavanının, yeterli hava hacmini ve havalandırmayı sağlayacak ve sağlık yönünden sakınca meydana getirmeyecek yükseklikte olması esastır.”

    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü (1974) “MADDE 7 - İşyerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştırıldığı yerlerin tavan yüksekliği, en az 3 metre olacaktır.”

    Uzman arkadaşların yönetmeliğin niçin yuvarlak ifadelerle çıkarıldığı üzerine düşünmesi gerekiyor diye düşünüyorum...

    Yangın söndürme tüplerinin kontrolüne gelirsek;

    Kontrolün biçimini, periyodunu Uzman arkadaşların İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yön. de belirtiği şekilde;

    1-Ulusal standarda (mevzuata) göre. Yeter mi? Yetmez.

    2-Uluslararası standarda göre. Yeter mi? Yetmez.

    3- İmalatçı verilerine göre. Yeter mi? Yetmez.

    4- Fen ve tekniğin gerekliliklerine göre belirleyip uygulamak zorunda.

    Bir yangın söndürme cihazının kontrolü için sadece ulusal mevzuatta yer alanları sıralarsak;

    1- Binaların yangından korunması yönetmeliği

    2- İş yeri bina ve eklentilerinde alınacak güvenlik önlemleri yönetmeliği

    3- İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yön.

    4- Basit basınçlı kaplar yönetmeliği

    5- Basınçlı ekipmanlar yönetmeliği

    6- Taşınabilir basınçlı kaplar yönetmeliği

    7- TS-862

    8- TS-11602-2 (Bunun, bu standardın bir parçası dediği aşağıdaki standartlar)

    9- TS-11339

    10- TS-8743

    11- TS-27201-2

    12- TS-11749

    Son olarak bir tavsiye; her ne kadar yürürlükte mi değil mi (bana göre yürürlükte) tartışması olsa da, yürürlükten kalksa da, yeni mevzuatta aksine bir hüküm yoksa Tüzükleri baz almak en azından uzmanlığa yeni başlayan arkadaşlar için yol gösterici olur diye düşünüyorum. Lütfen her işi siz yapmaya çalışmayın dışarıdan destek almayı alışkanlık haline getirin, sorumluluğu paylaşın veya plase edin, yangın ile ilgili bir yangın uzmanı mühendisten destek alın.

     
    gkhk, bilgin1975 ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  15. berkay999

    berkay999 TÜİSAG Üyesi

    Merhaba yangın söndürme tüpleri ile ilgili bir soru da ben sorayım. Şirketimizde şirket araçlarında kullanmak üzere yeni yangın söndürücü tüpler aldık çünkü eski tüplerimizin üretim yılları 5 yılı geçtiği için hidrostatik test yaptırmamız ardından da tekrar doldurmamız ve kimilerinin valf ve manometrelerini yenilememiz gerekmekteydi.

    Bu doğrultuda kontrolün daha kolay olması adına yeni yangın söndürücü tüpler aldık.

    Eski 1kg kkt 10adet tüpümüz mevcut ve bu 10 adet tüpünde yeniden doldurulması ve hidrostatik teste girmesi gerekiyor. Bu fazla tüpleri işyeri ortamında nasıl depolayabilirim veya nasıl bertaraf edebilirim? Ayrıca kullanılmış tüpleri nasıl saklamam gerekmektedir?

     
  16. Mete TAŞCI

    Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi



     
  17. Ali Rıza ASLAN

    Ali Rıza ASLAN TÜİSAG Üyesi

    Seyyar yangın söndürücülerin periyodik kontrolünde 6 ayda bir kontrol ediliyor. Yılda 1 kez firma tüpü alıp kontrol eder dolum gerekiyorsa dolumunu yapar, arızalı ise arızasını giderir. 4 yılda bir yeniden doldurulur.

     
  18. ilker1959

    ilker1959 TÜİSAG Üyesi

    Basınçlı kaplar ile Basınçlı tüpleri karıştırmayalım.

     
    heroglu bu yazıya teşekkür etti.
  19. FUNDA3426

    FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

    Bence konuyla ilgili tüp dolumu yapan firmalardan biriyle görüşürseniz yardımcı olacaklardır. Biz 20 şubemizin tüplerini yenilettik, bazıları dolduruldu, bazılarının ise bakımı yapıldı.. Firma ismi veremiyorum buradan ama sorununuzu karşılar.

     
    alix bu yazıya teşekkür etti.
  20. GökayAydogan

    GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

    İşyerinizde hurda kararı çıkartıp hurdaya verin veya verin o tüpleri firmadan yenisini alın..

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica