Yangın Tatbikatı

Konu, 'Soru Bankaları, Konu Özetleri, Hap Bilgiler' kısmında brktbk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

İYİ ÇALIŞMALAR.YANGIN TATBİKATI 6 AYDA BİR Mİ YOKSA YILDA BİR Mİ YAPILIR MI?TEŞEKKÜRLER.

2. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

hangisine göre tüzükyönetmelik mi:)

serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
  3. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

TÜZÜK VE YÖNETMELİK HER İKİSİ İÇİN :)

4. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

6 ay ve 1 yıl aslında ama biz yine 6 ay diye bilelim::)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

brktbk bu yazıya teşekkür etti.
  5. seko

seko TÜİSAG Üyesi

tüzükte 6 aydır, bin. yang. korun. hak. yönet. te 1 yıldır

ferhat61, sezin48 ve brktbk bu yazıya teşekkür etti.
  6. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

işyerlerinde yani tüzükte 6 ayda bir..
    evlerde ve binalarda yılda bir..
    böyle bilmek mantıklı bence...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

TEŞEKKÜRLER.BÖYLE DAHA NET OLDU.

8. Cem Erol

Cem Erol TÜİSAG Üyesi

50'den az çalışanı olan bir işletmede çalışıyorum. Yönetmeliğe göre acil durum ekiplerinin 50'den fazla çalışanı olan işletmeler için kurulması gerekiyor. Peki yangın tatbikatı yapmak 50'den az çalışanı olan tesisler için zorunlu mudur? Bu konu hakkında bilgisi olan varsa görüşlerinizi rica ediyorum.

9. ada

ada TÜİSAG Üyesi

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde 126: “(1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi, binada çıkacak yangına derhal müdahale ederek yangının genişlemesine mani olmak ve söndürmek,
    b) Kurtarma ekibi, yangın ve diğer acil durumlarda can ve mal kurtarma işlerini yapmak,
    c) Koruma ekibi, kurtarma ekibince kurtarılan eşya ve evrakı korumak, yangın nedeniyle ortaya çıkması muhtemel panik ve kargaşayı önlemek,
    ç) İlk yardım ekibi; yangın sebebiyle yaralanan veya hastalanan kişilere ilk yardım yapmak.
    (3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2'şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
    (4) Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda iç düzenlemeleri uygulamakla görevli amirin yardımcısıdır.
    (5) Acil durum ekiplerinin görevleri ile isim ve adres listeleri bina içinde kolayca görülebilecek yerlerde asılı olarak bulundurulur.

Acil durum ekibi olmadan tatbikat yapılamayacağından yükümlülük olmayacaktır diye düşünüyorum.

cansuisg bu yazıya teşekkür etti.
  10. sinan75

sinan75 TÜİSAG Üyesi

yangın tatbikatı sertifika örneği olan varmı

11. cansuisg

cansuisg TÜİSAG Üyesi

merhaba;
    50 den az çalışanı olan 60 metrekarelik bir iş yeri için yengın tatbikatı gerekmez değil mi?50 den fazla çalışanı olmalı ve ekip oluşturmalı

12. ijackal

ijackal TÜİSAG Üyesi

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik made 129da tatbikatlar için en az yılda bir söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır yazıyor ancak iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü
    Madde 131 – de

İşyerlerinde 6 ayda bir alarm ve tahliye denemeleri yapılacak, bu denemeler, yetkili ve tecrübeli bir şef, işyeri bekçileri ve yeteri kadar yardımcılardan kurulu bir ekibin gözetimi altında yapılacak ve işyeri yangın planına uygun olarak tertiplenecektir.
    diyor. Bence yılda bir tam kapsamlı yangın tatbikatı yapıp işyeri olanakları ve işveren uygun görüyorsa 6 ayda bir alarm ve tahliye tatbikatı yapmak lazım.

13. okyanusum

okyanusum TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Peki yangın tatbikatı için hangi kurumlardan hangi kurumlardan hizmet alabiliriz? Ayrıştırma Tesisi için yangın tatbikatının yanısıra deprem, sel vs için de bu tür tatbikatlara gerek var mı? Teşekkürler.

DERYA bu yazıya teşekkür etti.
  14. DERYA

DERYA TÜİSAG Üyesi

bende aynı soruyu soracaktım anlaşmalı olduğumuz yangın firmalarının tatbikatları geçerli oluyor mu yoksa itfaiye müdürlüğünden mi hizmet almalıyız?

15. Muharrem HORUZ

Muharrem HORUZ TÜİSAG Üyesi

Derya Hanım'ın da dediği gibi anlaşmalı olduğumuz yangın firmalarının tatbikatları geçerli oluyor mu yoksa itfaiye müdürlüğünden mi hizmet almalıyız? Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan varsa cevaplasın lütfen. Teşekkürler.

semra bu yazıya teşekkür etti.
  16. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Arkadşlar Merhaba,
    Yangın konusu eğitimleri yangın uzmanı tarafından verilmelidir.Ancak ülkemizde ne yazık ki bu konuda uzmanlaşmış bir eğitim kurumumuz bulunmamaktadır.. İBİTEM veya yurt dışında hizmet görmüş yangın subayları, yangın uzmanları size katılım belgesi ile eğitim verebilir.. Ülkemizde bunun akreditesi de olmadığı için eğitim katılım belgesine mahkumuz.. Verilmiş olan eğitimi katılım belgesi ile ispatladığınız takdirde kimse size hesap soramaz.. Bu konuda sizlere yardımcı olabilirim..

17. Kadir Erdogan

Kadir Erdogan TÜİSAG Üyesi

6 ayda bir kere yapılmalı , aslında acil durum tatbikatı yapılması daha doğru olur ,içinde tahliye,ilk yardım ve yangın var

18. murat2242

murat2242 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar düzgün yapılan bir yangın tatbikatından kimseye zarar gelmez. Sonuçta her yerde yangın çıkabilir bu yüzden tatbikatları sayıya bakarak değerlendirilmemelidir bence.Çalışan, Tatbikatta öğrendiği bir bilgi ile yarın birgün evinde çoçuğunu ailesini kurtarabilir.

brktbk bu yazıya teşekkür etti.
  19. ztürkoğlu

ztürkoğlu TÜİSAG Üyesi

Merhaba, tüzük yürürlükten kaldırıldı, şimdi BYKH yönetmeliğe göre tatbikatları yılda 1 mi yapacağız? Tşk.

EEK bu yazıya teşekkür etti.
  20. kbrkbr

kbrkbr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba.ben 21 aralıktaki sınava hazırlanıyorum.fakat bu bir yıl 6 ay olayları kafamı karıştırıyor.sınavda sorulduğunda ben tatbikata 6 ayda bir mi yoksa yılda bir mi diyeceğim.diğer bir sıkıntı ise kaldırma araçları önceden yükün 1.5 katıyla güven altına alınırken simdi 1.25 mi oldu.sınavda sıkıntı yaratabilecek ikilemler bunlar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. yangın tatbikatı kaç ayda bir yapılır

,
  2. yangin tatbikati süresi

,
  3. yangın tatbikatı yılda kaç kez yapılır

,
  4. yangın tatbikatı ne zaman yapılır,
  5. binalarda yangın tatbikatı kaç yılda bir yapılır,
  6. acil durum tatbikatı nasil yapilir,