Yangınla alakalı küçük bir soru?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ordu52 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. ordu52

    ordu52 TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar yönetmelikler tüzükler gözden geçirdim ama bulamadım ya gözden kaçtı yada değinmemişler ona...
    sorum şu;

    işyerlerindeki yangın söndürme cihazları yere konamıyor bildiğim kadarıyla risk değerlendirmesinde bunu hangi tüzüğe yada kanun madedesine dayanarak değerlendirmeliyiz.

    birde tekerlekli söndürme cihazlarının konulacağı yer ve şekli (nereye nasıl koyacağız, sabitlemek gerekiyormu) hakkında bir bilgi varmı.

    ilgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler...



     
    mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
  2. Mustafa ESEN

    Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi



    değişmedi ise burda yazıyor..

    (5) Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.
    (6) Arabalı yangın söndürme cihazlarının TS EN 1866 ve diğer taşınabilir yangın söndürme cihazlarının TS 862- EN 3 kalite belgeli olması şarttır.



     

    Ekli Dosyalar:

    ordu52 bu yazıya teşekkür etti.
  3. SİBEL TURAN AÇAR

    SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

    Merhaba,
    Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde 99-5 şöyle diyor. "Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır."
    Tekerlekli olanlar için herhangi bir açıklamada bulunmamış. Ama şahsi fikrim 50 kg'lik olan bir foam köpüğün asılı bir yerden indirilerek kullanılmasının pek mümkünatı yok, kenarda durur şekildeyken bile bir çok bayan çalışanımız yerinden kıpırdatamıyor bu söndürücüleri.
    Saygılarımla

     
    ordu52 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Ulaş Devrim YURDABAL

    Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

    Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik açıkca Portatif Yangın Söndürücülerin yerlerini ve zeminden 90 cm. yukarı asılması gerektiği,dağılımı noktasında sanırım 90.maddeden itibaren yeterince bilgi vermektedir.

    Saygılarımla,



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    ordu52 bu yazıya teşekkür etti.
  5. ordu52

    ordu52 TÜİSAG Üyesi

    tekerlekli için tam bir netlik yok ancak diğerine vakıf olduk sayenizde çok teşekkürler...

     
    mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ulaş Devrim YURDABAL

    Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

    Tekerlekli yangın söndürücüleri sabitlemek gereksiz çünkü stabil durabliyorlar..BYKH yönetmelikte tekerlekli yangın söndürücüler ilgili madde de (Md.99) ilave olarak kazan daireleri,tesisat daireleri,otoparklar vb. yerlere konulacağı ifade edilmektedir.Vb. yerler derken 6kg.lık veya 12kg.lık portatif YSC'lerin yangın yükü açısından yeterli gelemeyeceği yerler kastedilmektedir.Bu tip yerleri belirleyebilirseniz 50 kg'lık Tekerlekli yangın söndürücülerden koymalısınız.

    Saygılarımla,



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    ordu52 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica