Yanlış Olduğunu Düşündüğünüz İş Güvenliği Sınav Soruları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Orkun ULU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaslar cozmus oldugum bi testte yanlıs oldugunu dusundugum birkaç soru var yardımcı olabılırmsnz benm verdiğim cvp yanında X isareti var dogru olan soruda tick isareti var benm verdiğim cvp yanlıs dedi kafam karıstı

48 Ölüm halinde aşağıdaki eşlerden hangisi manevi tazminat talep edemez?
    • a) Aralarında evlilik bağı bulunan, geride kalan koca
    • b) Aralarında evlilik bağı bulunan, geride kalan kadın
    • c) Aralarında evlilik bağı olmayan, geride kalan kadın(x)
    • d) Aralarında evlilik bağı bulunmakla beraber fiilen ayrı yaşayan, geride kalan kadın(√)

2. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

Çocukların manevi tazminat taleplerinde, aşağıdakilerden hangisi göz önünde bulundurulur?
    • a) Mesleği
    • b) Yaşı
    • c) Gelir düzeyi(X)
    • d) Duygusal yakınlık(√)

3. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

62Aşağıdakilerden hangisi kaynağında koruma yöntemlerinden değildir?
    • a-Bertaraf etme
    • b-Havalandırma(√)
    • c-İkame etme(X)
    • d-Makine koruyucuları

4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

cevap doğru sayın orkunulu, kanunen hak talep edilebilmesi için, aralarında evlilik bağı bulunmak zorunda, aynı yada ayrı yaşaması önemli değil. Bunun için kadınların mutlaka resmi nikah kıydırmaları GEREKLİ...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

orkunulu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Burda da kaynağında koruma yöntemi değildir diye sormuş, diğer şıklar direk kaynakla alakalı, havalandırma ortamla alakalı...

6. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Burayı tam anlayamadığım için biraz araştırdım şöyle deniliyor:

1.3.2.1 Ölüm Halinde Manevi Tazminat Davasında Hak sahipleriB.K. md. 47, “…adam öldüğü takdirde ölenin ailesine …” deyişini kullanmaktadır. Burada adı geçen aile kavramı hukukumuzda önceleri sınırlı olarak ele alınıyor ve Aile Hukukunun ilkeleri çerçevesinde aralarında nafaka yükümlülüğü bulunan kişiler olarak anlaşılıyordu. Ancak Yargıtay B.K. md. 47’nin karşılığı olan İsviçre Borçlar Kanununun Almanca metninde yer alan yakınları kavramına ağırlık vermiş ve manevi tazminat alacaklarını bu terim içinde yorumlamıştır. Yargıtayın kökleşmiş içtihatları çerçevesinde ölüm halinde manevi tazminat davasının davacıları sadece ölene kan ya da sıhrî hısımlık bağı ile bağlı olanlar değildir. Burada önemli olan, yakınlığın Aile Hukuku çerçevesinde hukuksal bir yakınlık değil, duygusal bir yakınlık olmasıdır. Bu duruma göre, ölen işçinin eşi, çocukları, ana babası ve kardeşleri böyle bir davada davacı sıfatını taşıyabilecekleri gibi; nişanlı, evlatlık ve diğer yakınları da davacı olabilirler.
    ASLINDAKİ BURDAKİ CEVAP BİR BAKIMA İLK SORUNUZLA ÇELİŞİYOR. AMA O ZAMANDA ŞIKLARIN HİÇBİRİ DOĞRU OLMAZ!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

tam olarak resmi nikah kıyılan eş mi dava aca bilşiyor bilmiyorum ama nişanlı olduğu kişi yada kaza zadenin 1. derece kan bağı oldugu ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerde dava acabiliyor yani diyorsunuzkı bu soruda senn verdiğin yanıt dogru

8. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

BENCE SİZİN CEVAP DOĞRU AMA ŞU DUYGUSAL YAKINLIK OLAYI GİRİNCE İŞİN İÇİNE BEN İÇİNDEN ÇIKAMADIM :(
    AŞAĞIDA YİNE AYNI METİNDEN ALINTI YAPTIM...

Dolayısıyla manevi tazminat isteminde bulunabilecekler bir genel kuralla belirlenmeyip her somut olayda o olayın özelliğine göre saptanırlar. O kadar ki zaman zaman kan bağı dahi kendi başına manevi tazminat istemi için yeterli bir gerekçe oluşturmayabilir.[18] Örneğin, hayatı süresince ölen işçi ile hiçbir bağı ve ilişkisi bulunmamış bir kardeşin, manevi tazminat istemi reddedilebilir.

9. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

ANLADIĞIM KADARIYLA RESMİ EŞ MADDİ TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİYOR, BERABER YAŞADIĞI KADIN , NİŞANLI, EVLATLIK,.... MANEVİ TAZMİNAT AÇABİLİYOR. EŞ İLE AYNI EVDE YAŞANMIYORSA MANEVİ TAZMİNAT AÇMA HAKKI TANINMIYOR. RESMİ NİKAHLI EŞ AYNI EVDE YAŞIYORSA HEM MADDİ HEM MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİYOR GİBİ GELDİ BANA :)

10. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

Çocukların manevi tazminat taleplerinde, aşağıdakilerden hangisi göz önünde bulundurulur?
    • a) Mesleği
    • b) Yaşı
    • c) Gelir düzeyi(X)
    • d) Duygusal yakınlık(√)

çocukların yararına manevi tazminata hükmedilirken çocuğun yaşı,beden ve ruh sağlığı durumu,aile yuvasında yaşayıp yaşamadığı dikkate alınacaktır diyor.ben bu soruda ikilemde kaldım .yaş mı duygusal yakınlık mı.duygusal yakınlıktan kasıt sanırım aile yuvasında yaşayıp yaşamadığı......

11. ikeremk

ikeremk TÜİSAG Üyesi

4857 sayılı iş kanuna göre, asıl işveren-alt işveren ilişkisi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

A- asıl işverenin işcilerinin alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devam ettirilmesi suretiyle hakları kısıtlanamaz.
    B - Asıl işveren alt işverenin işcilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak iş sözleşmesiinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt iş veren ile birlikte sorumludur.
    C - Asıl işverene ait yardımcı bir işin alt işverene verilmesi için bu işin teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olması gerekir.
    D - Daha önce o işyerinde öalıştırılan kimse ile alt işveren ilişkisi kurulamaz.

Arkadaşlar cevap olarak C denilmiş.Ama ben öyle düşünmüyorum..
    Siz nediyorsunuz. ?

12. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Cevap: C

ikeremk bu yazıya teşekkür etti.
  13. ikeremk

ikeremk TÜİSAG Üyesi

nedeninide açıklarmısınız nurdan hanım ?

14. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Asıl işin alt işverenlere verilmesi için uzmanlık yada teknolojik gereklilik olması gerekir ama yardımcı işlerde böyle bir şart yoktur. şaşırtmacalı bir soru......

ikeremk bu yazıya teşekkür etti.
  15. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

Hâkim ölen bir kocanın nikâhlı karısının manevi tazminat talebini, ölümden gerçekten bir elem ve ızdırap duymadığını ortaya koyacak somut nedenler var ise red edebilecektir.Yargıtayın kökleşmiş içtihatları çerçevesinde ölüm halinde manevi tazminat davasının davacıları sadece ölene kan ya da sıhrî hısımlık bağı ile bağlı olanlar değildir. Burada önemli olan, yakınlığın Aile Hukuku çerçevesinde hukuksal bir yakınlık değil, duygusal bir yakınlık olmasıdır. Bu duruma göre, ölen işçinin eşi, çocukları, ana babası ve kardeşleri böyle bir davada davacı sıfatını taşıyabilecekleri gibi; nişanlı, evlatlık ve diğer yakınları da davacı olabilirler.
    cevabın D şıkkının olmasının nedeni eşin zaten ayrı yaşadığı ve bu ölümden gerçekten elem duymayacağıdır

16. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar elektrık yangınlarında ilk kullanılacak co2 değilmiydı yoksa ben mı yanlıs hatırlıyorm burada cvp B sikkı demıs
    8. Aşağıdaki cümleyi en uygun cümle ile tamamlayınız.
    "................. yangınlarda ...................... kullanılır."
    A. D sınıfı; su
    B. D sınıfı; ince kuru kum
    C. B sınıfı; kuru kum
    D. D sınıfı; karbon dioksit
    E. Fosfor bileşiklerine ilişkin; bol su

17. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

8. Aşağıdaki cümleyi en uygun cümle ile tamamlayınız.
    "................. yangınlarda ...................... kullanılır."
    A. D sınıfı; su
    B. D sınıfı; ince kuru kum
    C. B sınıfı; kuru kumD. D sınıfı; karbon dioksit
    E. Fosfor bileşiklerine ilişkin; bol su

co2 B ve C sınıfı yangınlarında etkilidir.D sınıfı yangınlarda ise D tozu kullanılır.kuru kimyasal tozlar basınçlı tüplerle kullanılır.D tipi toz kürek vasıtası ile yanan alanın üzerini kapatma şeklinde de kullanılabilir

18. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

şıklara göre,D sınıfı yangınlarda ince kuru kum kullanılır (her ne kadar zayıf söndürücü olsada)
    cevap B

leyla bu yazıya teşekkür etti.
  19. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Elektrik yangınlarında dediğiniz gibi CO2 kullanılıyor ama o C sınıfına dahil ediliyor. (D hafif metal yangınları) fosfor bileşiklerini ise ilk defa duydum :(

orkunulu bu yazıya teşekkür etti.
  20. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaslar ben bu soruda cvp olarak a işaretledım ve yanlıs cıktı cvp c sıkkı olsa neyse diyecektım ama cvp olarak D sıkkını vermıs ben yanlıs oldugunu dusunuyorum peki ya siz

Bir iş makinesi park edildiğinde ne yapılmaması gerekir?
    a) Basıncı boşaltır
    b) Motor stop edilir
    c) Boşa alınır
    d) Frenleri çekilir

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica