Yanlış Olduğunu Düşündüğünüz İş Güvenliği Sınav Soruları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Orkun ULU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bu sorunun da cvp olarak da c sıkkı demıs bende d sıkkı dedım ve yanlıs oldugunu dusunuyorum ve acıklamasını asagıda ekledım sızın onerınız varmı

Aşağıdaki işaretlerden hangisi bir arada kullanılmaz?
    a) Işıklı işaret ve sesli sinyal
    b) Işıklı işaret ve sözlü haberleşme
    c) El işaretleri ve sözlü haberleşme
    d) El işaretleri ve ışıklı işaret

Ek-I
    İşyerinde Kullanılan Güvenlik Ve Sağlık İşaretleri İle İlgili Asgari Genel Gerekler
    1. Genel hususlar
    2. İşaret çeşitleri
    2.1. Sabit ve kalıcı işaretler
    2.2. Geçici işaretler
    3. İşaretlerin birlikte ve birbirinin yerine kullanılması
    3.1. Aynı derecede etkili ise, aşağıdaki işaretlerden herhangi biri kullanılabilir:

— Engel veya düşme tehlikesi olan yerlerde; işaret levhası veya güvenlik rengi
    — Işıklı işaret, sesli sinyal veya sözlü haberleşme
    — El işaretleri veya sözlü haberleşme

3.2. Aşağıda belirtilen işaretler birlikte kullanılabilir.

— Işıklı işaret ve sesli sinyal.
    — Işıklı işaret ve sözlü haberleşme.
    — El işaretleri ve sözlü haberleşme.

2. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

D OLMALI :(

orkunulu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bu sorudada ben a sıkkı dedım ama cvp b sıkkı diyor asagıdakı acıklamada casgem ın kendı sıtesındekı
    Aşağıdakilerden hangisi ÇASGEM’in görevlerindendir?
    a) İşçi, işveren ve yönetici eğitimlerini yapmak.
    b) İş denetimini gerçekleştirmek.
    c) İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazları çözmek.
    d) İşyeri ortam ölçümlerini gerçekleştirmek
    Amaç ve Görevler
    ÇASGEM'in Amacı: Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik konularında ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim, araştırma, inceleme,yayın, dokümantasyon ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmaktır.
    ÇASGEM; Bakanlık, bağlı kuruluşlar ile ilgili kuruluşların personeli ve özel veya kamu sektöründe faaliyet gösteren işyerlerindeki işçi, işveren veya yönetici personelin eğitimlerini sağlamak amacıyla; çalışma hayatı, sosyal güvenlik, işçi işveren ilişkileri, iş sağlığı ve güvenliği, toplam kalite yönetimi, iş teftişi, istihdam , verimlilik, iş piyasası etütleri, ergonomi,çevre, ilk yardım, iş istatistikleri ile İşyeri Hekimliği, İşyeri Hemşiresi ve Sağlık Memurluğu, İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanlara sertifika programları düzenler.
    ÇASGEM'in Temel Görevleri:
    • Bakanlık, bağlı kuruluşlar ve ilgili kuruluşlarının personeli ile özel veya kamu sektöründe faaliyet gösteren işyerlerindeki işçi, işveren veya yönetici personelin eğitimlerini sağlamak amacıyla: çalışma hayatı, sosyal güvenlik, işçi-işveren ilişkileri,iş sağlığı ve güvenliği, işyeri hekimliği, toplam kalite yönetimi, iş teftişi, istihdam, verimlilik, iş piyasası etütleri, ergonomi, çevre, ilk yardım, iş istatistikleri ve benzeri konularda eğitim programları hazırlamak, seminerler düzenlemek ve bu konular ile ilgili araştırmalar yapmak,
    • Çalışma ve Sosyal Güvenlik sorunları üzerine ulusal ve uluslararası bölge seminerleri düzenlemek ve düzenlenen seminerlere katılmak
    • Çalışma ve Sosyal Güvenlik konularında araştırma ve incelemeler yapmak ve bu konularda gerekli bilgi ve belgeler toplamak
    • İşyerlerinin çalışma konuları ve iş verimi ile ilgili sorunlarını, ilgililerin ve iş sahiplerinin olurunu alarak incelemek ve bu konularda önerilerde bulunmak
    • Türkçe ve yabancı dillerde amacına uygun,görev alanına giren konularda derlemeler yapmak ve yayınlarda bulunmak
    • Amacına uygun bir şekilde yerli ve yabancı yayın, dokümantasyon, filmler, fotoğraflar ve slaytlar temin ederek, bunlardan yeterince faydalanılmasını sağlamaktır.

4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

BENDE A DİYORUM

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

uyarı oneri :D
    arkadaslar bu tarz soruların gelebilecegını dusunuyorum soruyu ilk olarak okudugumuzda direk gozumuze 18 olarak gelıyor ama cvp 16 bunu sakın unutmayın :D

Ağır ve tehlike işlerde çalıştırılma yaşı kaçtır?
    a) 15 b) 16 c)18 d) 20

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

NASIL YANİ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

ama bende muallaktayım cunku soru genel olarak sorulmus bu soruyu cozdugum bi denemeden aldım yonetmelıkte gecen bırkac yer nurdan hanım
    Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçiler

Madde 4 — (Değişik R.G. 23.10.2004/25622 Madde:1) 16 yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır.

EK–1 deki çizelgede, karşısında (K) harfi bulunmayan işlerde kadınlar ve (Gİ) harfleri bulunmayan işlerde de 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler çalıştırılamaz.

Ancak; ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir.

İhtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu konudaki işi meslek edinmiş 16 yaşını doldurmuş genç işçiler ise, sağlığı, güvenliği ve ahlâkının tam olarak güvenceye alınması şartıyla ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir.

İlgili Bakanlıklarca yeterliliği kabul edilen kursları bitirip, o işi meslek edinmiş olan kadınlar ile 16 yaşını doldurmuş genç işçiler EK-1’deki çizelgede 36 ncı sırasından 66 ncı sırasına kadar (66 dahil) belirtilen işlerde çalıştırılabilir.

Sağlık Raporu
    Madde 5 –(Değişik-R.G.07.03.2010/27514) ır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçiler (kadınlar dahil) ile 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin işe girişlerinde, işin niteliğine ve şartlarına göre bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı olduklarının fizik muayene ve gerektiğinde laboratuar bulgularına dayanılarak hazırlanan hekim raporu ilebelirlenmesi zorunludur. İşin devamı süresince de bu işlerde çalıştırılmalarında bir sakınca olmadığının 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler için en az 6 ayda bir, diğerleri için de en az yılda bir defa hekim raporu ile tespiti zorunludur.

8. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

15-16 kesinlikle çalıştırılamaz 18 ler ise Ağ.Teh.İşl.Yön. de izin verilen işlerde çalıştırılabilir.

9. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

nurdan hanım cozdugum 3 test te hepsi ayne cvp vermısdı ve referans olarak burada yayınlanmıs 4 adet deneme yazan konu altında 100 soruluk deneme pdf dosyasını cozun istersenız yapılan bu yanlıslar orada ve en alttakı referans ve soruları veren kısılerı bır okuyun

10. tayfun1959

tayfun1959 TÜİSAG Üyesi

Cevap A İş makinası park edilirken boşa alınır,frenler çekilir,motor stop edilir. 'Başıncı boşaltır' gibi bir işlem yapılmıyor.

11. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

aynı cvp nurdan hanım kaan beyın yaptıgı acıklamadada var bakın ıstersenız

Soru : Gece çalışma süresi kaç saattir ? (dikkat en fazla gece çalışma süresi ile karıştırmayın!)
    Cevap : 11 saattir.
    Kaan SAKA
    İnşaat Mühendisi
    Site Yöneticisi
    www.isgfrm.com - İş Güvenlikçilerin Bilgi Paylaşım ve Tartışma Platformu
    ISGfrm Mail Grubu - http://groups.google.com/group/isgfrm
    Kaan SAKA, 23 Kasım 2011Rapor Et

nurdan bu yazıya teşekkür etti.
  12. tayfun1959

tayfun1959 TÜİSAG Üyesi

16 yaşını dolduranlar(hekim raporu ile) Ek-1 de (Genç İşçi-Gİ) yazanlarda çalıştılır.Meslek eğitimi almış (Örn.kaynak işleri mezunu) 16 yaşını doldurmuşsa Ek-1 de gösterilmese bile kaynakla ilgili işlerde çalıştırılır.

13. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bence soru su sekılde sorulmalı ıdı nurdan hanım
    agır ve tehıkelı ıslerde en az kac yasını doldurmus kısıler yonetmelıkce belırlenmıs yerlerde calısabılırler die olmalı ıdı

14. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkdaslar ben bu soruda yaklasma mesafesının 3.5 olacagını dusunuyorum ve acıklamasınıda yapıyorum eger aksını dusunun varsa bilgilendirirse sevinirim

250-450 kV gerilime yaklaşma mesafesi kaç metredir?
    • a-2 m
    • b-2,5 m
    • c-4 m
    • d-3,5 m

Ekli Dosyalar:

15. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Böyle sorulan sorularda bu tabloyu ezberlemek yerine ; bize eğitim kurumundan öğretilen iki değeri toplayıp ikiye bölmek;
    250+450=700 700/2= 350cm= 3,5 m
    Cevabınız doğru : ))

deniss9999, emine g, izmir ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

cvp A

17. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

cvp B doğru

18. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

5. Aşağıdakiler hangisi yanlıştır?
    A

Kapalı işyerlerinde çalışma şekline ve çalışanların yaptıkları işe göre, ihtiyaç duyacakları yeterli temiz hava bulunması sağlanacaktır.

B

Cebri havalandırma sistemi her zaman çalışır durumda olmalıdır.

C

İşyerlerinde çatılar, ısı, rüzgâr, yağmur, kar gibi dış etkilerden işçileri tamamen koruyacak şekilde dayanıklı olmalıdır.

D

İşyerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştırıldığı yerlerin tavan yüksekliği, en fazla 3 metre olmalıdır.

19. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

pardon c doğru

20. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

D şıkkı çünkü en az 3 metre olmalıdır....

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. hangi işaretler bir arada kullanılmaz

,
  2. hangi iki işaretler birarada kullanılmaz

Yandex.Metrica