Yanlış Olduğunu Düşündüğünüz İş Güvenliği Sınav Soruları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Orkun ULU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. emine kotanlı

emine kotanlı TÜİSAG Üyesi

belki bu zamana kadar cevabını almışsınızdır,ama cevap yazma gereği duydum. D hafıf metal yangını , fakat elektrık yangınları E sınıfına giriyor

2. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

teşekkurler emine hanım buldum ama artk e sınıfı yangın die birsey yok onlarıda c sınıfı yangınlara dahil edildi diye biliyorum

3. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

tayfun1959 ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

16 yaşını doldurmuş işçiler çalışabilir OK! Teşekkürler...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

orkunulu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaslar ben suana kadar cozdugum sorularda test metoduna sadece 1.5 katı hidrostatik test uygulanır dıyor ama yonetmelıkte pnömatik de diyor ben sıklarda hem pnömatik hem hidrostatik olanı ısaretlıyorum yanlıs oluyor bilgisi olan var mı hiç

basınclı kaplar yonetmelıgı
    MADDE 16 -

a)
    b) Üretim esnasında yapılacak olan uygunluk muayenesi ve testleri ile bunların yapılış sıklığını açıklayan bir inceleme belgesi.
    c) Üretilen her kap üzerinde, yukarıda belirtilen inceleme dokümanına uygun olarak muayene ve testler ile hidrostatik testin veya bu Yönetmelik çerçevesinde yapılan tasarım basıncının 1.5 katına eşdeğer bir test basıncının uygulanacağı pnömatik testin, bu muayeneler ile testlerin üretim personelinden bağımsız olan kalifiye personel sorumluluğunda yapılacağına ve bir rapor halinde bildirileceğine dair taahhütname.

6. şerif han

şerif han TÜİSAG Üyesi

devlet resmiyete yani kağıt üstündeki duruma bakar . resmi olarak bağ var ise manevi tazminat talep edebilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. GreatWhite

GreatWhite TÜİSAG Üyesi

Üstad bence bu soru geride kaldı artık. Hukuk dersinde, iş kazası sonucu ölüm olursa geride kalan sevgili bile eğer beraber yaşadığını ispatlayabiliyorsa destekten yoksun kalma davası açabiliyor dendi.

8. GreatWhite

GreatWhite TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benimde takıldığım bir soru var, doğru cevap B 2-3 yerde daha gördüm cevap hep aynı ama neden? İşaretler toplu korunma yöntemi değilmi?

İşveren işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçlarına göre; çalışma yöntemleri, iş
    organizasyonu ve toplu korunma önlemleriyle işyerindeki risklerin giderilemediği veya
    yeterince azaltılamadığı durumlarda, aşağıdakilerden hangisini bulundurmak ve uygun şekilde
    kullanmak zorundadır?
    a. İş makinaları kullanma talimatları
    b. Güvenlik ve sağlık işaretleri
    c. Kişisel koruyucu donanımları
    d. Makine koruyucuları

9. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

B.K. md. 47, “…adam öldüğü takdirde ölenin ailesine …” deyişini kullanmaktadır. Burada adı geçen aile kavramı hukukumuzda önceleri sınırlı olarak ele alınıyor ve Aile Hukukunun ilkeleri çerçevesinde aralarında nafaka yükümlülüğü bulunan kişiler olarak anlaşılıyordu. Ancak Yargıtay B.K. md. 47’nin karşılığı olan İsviçre Borçlar Kanununun Almanca metninde yer alan yakınları kavramına ağırlık vermiş ve manevi tazminat alacaklarını bu terim içinde yorumlamıştır. Yargıtayın kökleşmiş içtihatları çerçevesinde ölüm halinde manevi tazminat davasının davacıları sadece ölene kan ya da sıhrî hısımlık bağı ile bağlı olanlar değildir. Burada önemli olan, yakınlığın Aile Hukuku çerçevesinde hukuksal bir yakınlık değil, duygusal bir yakınlık olmasıdır. Bu duruma göre, ölen işçinin eşi, çocukları, ana babası ve kardeşleri böyle bir davada davacı sıfatını taşıyabilecekleri gibi; nişanlı, evlatlık ve diğer yakınları da davacı olabilirler.

bu durum iyice acıklıyor heralde arada sadece evlilik bagı bulunmasına gerek yok

10. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

sayın greatwhite yonetmelıklerın bazılarında da yazıyor ilk olarak toplu korumaya gidilir muhendıslık kontrollerının yeterlı olmadıgı yerde en son care olarak kkd kullanılır bunun kesın oldugunu soyleye bılırım sıze

GreatWhite bu yazıya teşekkür etti.
  11. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

1. Çeşitli kimyasal maddelerin, kapalı işyeri havasında bulunmasına müsaade edilen ve orada günde sekiz saat çalışacak olanların sağlıklarını bozmayacak olan azami miktarı aşağıdakilerden hangisidir?
    a- STEL
    b- ARD
    c- TWA
    d- MAC

2. Sekiz saatlik çalışma süresinde çalışanların solunum bölgesindeki havada bulunan kimyasal madde konsantrasyonun zaman ağırlıklı ortalamasının üst sınırı aşağıdakilerden hangisidir?
    a- MAC
    b- TWA
    c- Hiçbiri
    d- STEL

bu soruların cevapları nedir arkadaşlar, açıklayarak yazar mısınız?

12. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

2. Sekiz saatlik çalışma süresinde çalışanların solunum bölgesindeki havada bulunan kimyasal madde konsantrasyonun zaman ağırlıklı ortalamasının üst sınırı aşağıdakilerden hangisidir?
    a- MAC
    b- TWA
    c- Hiçbiri
    d- STEL

TWA: (zaman ağırlıklı ortalama)

13. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

1. Çeşitli kimyasal maddelerin, kapalı işyeri havasında bulunmasına müsaade edilen ve orada günde sekiz saat çalışacak olanların sağlıklarını bozmayacak olan azami miktarı aşağıdakilerden hangisidir?
    a- STEL
    b- ARD
    c- TWA
    d- MAC
    Cevap d)MAC

14. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

cvp mac deger derdim ben leyla hanım cunku cumlenın ilk bası yanı musade edılen azamı konsantrasyon derken MAK degeri ikinci cumlede de saglıklarının bozmayacak olan azamı mıktar dedıgı ıcın TLV dıyor benım dusuncem soruda sorma bıcımı hatalı ilk olarak sadece mac dedım ama sonra bıraz kontrol edınce bunu fark ettım yazıyo duzelttım o yzden ve tanımların hepsini yazdım okuyoa bılırsınz ıı gunler

15. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

cvp mac üst sınır twa zaman ağırlıklı ortalamadır

16. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

twa sadece 8 saatlik için zaman ağırlıklı ortalamadır bunun üst sınırı mac dır

17. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

cvp hiç biri yanı c bu sorunun tam cevabı mesleki maruziyet sıner degeridir.

18. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bunlar bakanlıgın kabul ettıgı tanımlar

MAK:müsade edilen azami konsantrasyon: günde 8, haftada 45 saat calısma ile işyeri ortam havasında bulunmasına müsade edilen en yuksek konsantrasyon

TLV: ortalama eşik deger: günde 8 , haftada 45 saat çalısma ile calısanlara zararlı etkı gostermeden çalısılşabilecek ortalama konsantrasyon
    TWA: zaman agırlıklı ortalama: 8 saatlik belirlenen referans sure için olculen veya hesaplanan zaman agırlıklı ortalama

STEL: baska bir sure belirtilmedikce 15dk zaman diliminde asılmaması gereken maruzıyet ust sınır degeri

TLV-STEL:kısa sureli maruzıyet lımıtı: TLV-short-term exposure limit: üretimin özelliğine baglı olarak işyeri havasındakı kımyasal madde konsantrasyonu genıs aralıklı gelişmeler gosteriyorsa havadakı kımyasal madde konsantrasyonu TLV-STEL degeri ile kontrol edilir. bu degerın uzerıne 15 dk fazla sure ve gunde 4 kereden fazla cıkılmasına izin verilmemelidir. her maruzıyet arasında en az 60 dk sure bulunmalıdır.

TLV-TWA: TLV- time weighted avarage:TLV-zman agırlıklı ortalama: üretim kosullarına baglı olarak iş yerı havasındakı kımyasal madde konsantr. gün boyu degişimi soz konusu olabılır. 8-10 saat içinde çeşitli zamanlarda yapılan olcumleın ortalamasının TLV degerının asılmaması gerekmektedır.

ve son olarak 2 tane var ıng. yazıyorum ısteyen cevırıp arastıra bılır

PEL: permissible exposure limit, musade edilen maruzıyet sınırı

REL: recommended exposure level: onerılen maruzıyet seviyesidir

ve tavsıye ederım LEL ve UEL e de calısın derım

19. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bu soru için cvp ne dusunuyorsun

20. err

err TÜİSAG Üyesi

not : mac sorularının hepsinde azami konsantrasyon ibaresi olur
    meslekii maruziyet 8 saat lik dilimde zaman ağırlıklı konsantrasyonun ortalama değeri
    twa 8 saat lik çalışmada limit değer
    c hiçbiri

emine g ve Orkun ULU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica