Yanlış Olduğunu Düşündüğünüz İş Güvenliği Sınav Soruları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Orkun ULU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

pardon nurdan hanım iş yeri hekimi içinmiş bu :utanmış:

2. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

değişmedi uzmalar için bu, ben işyeri hekimi için olan soruyu cevapladım :D

3. musa_tabak

musa_tabak TÜİSAG Üyesi

34. Aşağıda belirtilenlerden hangisi gürültünün çalışana yaptığı etkilerdendir?
    I. Dolaşım bozuklukları
    II. Aşırı sinirlilik ve stres
    III. İş veriminin düşmesi
    IV. Kalp atışlarında yavaşlama

a.II,III b. II, III, IV c. I, II, III, IV d. I, II, III

CEVAP :C ?????

4. musa_tabak

musa_tabak TÜİSAG Üyesi

r11. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış ilkyardımcı bulundurulmasına ilişkin kural aşağıdakilerden hangisidir?
    a. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her 10 personel için, bir temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.
    b. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her 20 personel için, bir temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.
    c. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her 30 personel için, bir temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.
    d. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her 50 personel için, bir temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış ilkyardımcı bulundurulması zorunludur

CEVAP :A

NOT:boyle bir soruyu ilk defa goruyorum sizce dogrumudur ?yoksa dogrudur gostermelik işçilere verilen sertifikalar gibimidir??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

cevap :A

6. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

gürültünün zararları; damarların daralması,kas gerilmeleri,yüksek tansiyon,adrenalin artması,uykusuzluk,sinirlilik,konuşma yeteneğinin gerilemesi.....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. musa_tabak

musa_tabak TÜİSAG Üyesi

kalp atısları ve sindirim yok gordugumuze gore cevap yanlış ...TEŞEKKURLER

8. leyla

leyla TÜİSAG Üyesi

Gürültünün İnsan Üzerindeki Etkileri:

• FİZYOLOJİK ETKİLER
    • geçici ve kalıcı işitme kayıpları
    • kulak çınlaması
    • kan basıncında artış
    • sinir sisteminde bozukluklar.
    • HABERLEŞME ZORLUKLARI VE YORGUNLUK:
    • konuşmaları engelleyerek sonuçta iş performansının düşmesi
    • stres
    • yorgunluk
    • iş güvenliğinin azalması
    • uyuma sorunları
    • PSİKOLOJİK ETKİLER:
    • toplumdan ve aile ortamından izolasyon
    • rahatsızlık
    • uyumsuzluk

9. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

kapalı bir ortamda kaynak yaparken kapalı ortama azot beslermisiniz?

10. fatyon

fatyon TÜİSAG Üyesi

bak
    BAKANLIKDA NERDE YAZIYOR BU ? ACİL LAZIM BANA....

11. halilah

halilah TÜİSAG Üyesi

25 ARALIK 2010 sınavında A kitapçığındaki 76. soru
    Makine koruyucularında aranan özelliklerden biri değildir?
    A -) Amaca uygun olacaktır
    B -) Üretimi aksatmayacaktır
    C -) Üretimin kalitesini bozmayacaktır.
    D -) İşçinin operasyon noktasına ulaşmasını engellemeyecektir
    Cevap : D diyor ama C olması gerekiyomuş gibi düşündüm sizce durum nedir?
    Bir de bu soruların ayrıntılı açıklamalarının olduğu bi sayfa varsa buraya yazmıyım boşuna kirlilik yaratmıyım :)

12. ijackal

ijackal TÜİSAG Üyesi

sorunun doğru cevabı D şıkkıdır doğru. makine koruyucuları işçinin operasyon noktasına ulaşmasını engellemelidir.

13. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Ağır ve
    Ağır ve tehlikeli işler için 10 kişide 1, diğerleri için 20 kişide 1 diye biliyorum.

14. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Göstermelik değil İlkyardım Yönetmeliği (22/05/2002) madde 16

15. seha

seha TÜİSAG Üyesi

d şıkkı doğru şık değildir diyor sruda ama banada c daha mantıklı geldı

16. ijackal

ijackal TÜİSAG Üyesi

Soruda makine koruyucularında aranan özelliklerinden değildir? diyor. A şıkkında- Amacına uygun olacaktır diyor (evet amacına uygun olmalı)
    B şıkkında- Üretimi aksatmayacaktır diyor (evet üretimi aksatmamalı)
    C şıkkında- Üretimin kalitesini bozmayacaktır diyor (evet üretimin kalitesini bozmamalı)
    D şıkkında- İşçinin operasyon noktasına ulaşmasını engellemeyecektir diyor, (hayır işçinin operasyon noktasına ulaşmasını engellemeli , işçinin operasyon noktasına ulaşmasını engellemezse ne anlamı kaldı o koruyucunun) Soruda olumsuzluk takısı var şıktada olumsuzluk takısı var dikkat etmek lazım

17. ijackal

ijackal TÜİSAG Üyesi

Makina koruyucuları yönetmeliği
    Koruyucuların özellikleri: Madde 4-Koruyucular, operatör ile makina ve tezgahta görevli diğer personeli kaza, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı koruyacak, parça sıçraması, gaz, toz intişarı gibi durumları da önleyecek nitelik ve biçimde olacaktır. Koruyucular, tezgahla doğrudan ilgisi olmamakla birlikte tezgah veya makina çevresinde bulunanların da hareket eden kısımlarla temasını önleyecektir. Madde 5 - Koruyucuların tasarımı ve tezgah üzerinde tespiti, tezgahta çalışanları engellemeyecek, üretimi aksatmayacak ve kaliteyi bozmayacak biçimde olacaktır.
    Madde 6 - Koruyucular amaca uygun kullanılması kolay, sağlam ve dayanıklı olacak, gerektiğinde çıkarılmadan bakımı yapılabilecek şekilde olacaktır.
    Operasyon noktasının korunması:

Madde 9 -
    Her makinanın özelliğine göre operasyon noktaları uygun koruyucu içine alınacak,varsa ilgili Türk standardına uygun olacaktır. Hareketli kısımlar da aynı şekilde korunacaktır.

18. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

Yangın sınıfları içinde Elektirik yangını diye bir sınıf yok çünkü yangınlar yanan maddenin cinsine göre sınıflandırılır. Her tür A,B,C veya D sınıfı yangınların yaşandığı mahallerde elektrik tehlikesi olabilir bu durumlarda iletken söndürücüler ve malzemler kullanmaktan kaçınmak gerekir. Eğer elinizde var ise Halocarbon içerikli söndürücü kullanmanız elektrik tesisatınızın zarar görmesini engeller. D sınıfı hafif metal reaksiyonlarını ifade eder örnek: alüminyum, sodyum vb söndürücü olarak kum veya özel metal tozlu söndürücü kullanılır.

19. Selçuk Karstarlı

Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

Test metotlarından birinin tercih edilmesi gerekir. Teknik olarak pnömatik test riskli bir yöntemdir ancak sıvı kullanmanın proses gereği mümkün olmadığı türden ekipmanlarda inert bir gaz ile yapılabilir.

20. TEVFİK KORKMAZ

TEVFİK KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

tehlikeli davranış sebeplerinin butunu geri kalan şıklar mı oluşturmaktadır yoksa başka maddeler varmı? varsa yazar mısınız?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica