Yapı işlerinde elektrik topraklamaları

gap2004

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şantiyede kullandığımız demir kesme , demir bükme ve yatay daire testerelerin topraklama kablolarının kesiti ne olmalıdır ?

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Akıma göre belirleniyordu diye hatırlıyorum. elektirkçilerden yardım alın

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Elektrik taşıyan faz kablolarının kesiti ne ise o olmalı. Ama genelde 10luk bakır kablo alıp takarlar :( . 2faz 1nötr 1toprak veya 3faz 1nötr 1toprak ne olursa olsun kesitleri eşit olmalı. Bunu bizim elektrik mühendisi bu şekilde söyledi. Ama ne yapalım işveren almıyor bizde 10luk bakır kablo kullanmak zorunda kalıyoruz demişti. Umarım açıklayıcı olmuştur.

e_m_r_e_m_x

Üye
TÜİSAG Üyesi
Cihazın gücü ne ise ona göre akım taşıma kapasitesine göre kablo seçilir.Seçilen kablo cihaza göre ya tek faz+Nötr+Toprak aynı kesitli ya da cihaza göre 3Faz+Toprak bazen de 3faz+nötr +toprak hattı olur.Hepsinin kesitleri %90 aynıdır. Faz kablosuyla aynı olmalı yani kısaca:)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.