Yardım Talebi...

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben bu fiyata bir mermer ocağına bırakın risk analizini danışmanlık bile yapmam. Bende bir madenciyim ve bir mermer ocağında size 2500 satır risk yazarım ki bunu yapmak yaklaşık günde 10 saat çalışma ile 1 hafta sürer kaldı ki işin en zor kısmı belirlediğiniz risklerin mevzuatta karşılıklarını bulmaktır.

Evet piyasada 5 sayfa risk analizleride mevcut fakat bu insanları kandırmak olur...

2.000-2.500 TL 'den aşağı risk analizi yapmayın lütfen.. Bu sizin emeğiniz bir risk analizi kolay yapılmıyor. Eğitim tamamen size kalmış onun hakkında birşey diyemem..

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Her risk icin analiz yapmak gerekiyor mu? Ben aninda duzeltilebilecek durumlar için risk analizi yapmayi uygun bulmuyorum.Bunu riski onemsemediğim anlamında yorumlamayın lütfen.O anda çözüm bulur ya da duzeltiririm.2500TL 2500 adet risk için 1TL/Risk demektir.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben şöyle örnek vereyim;

Bir motor var kayış kasnak kısmının muhafazası mevcut.. Ben risk değerlendirmesi yaparken muhafaza mevcut diye değerlendirme dışı bırakmıyorum. 1x5 =5 önemsiz risk şeklinde ve muhafazasının oldugunu belirtir şekilde yazıyorum. Peki neden yazıyorum;

1. Bu muhafazanın çıkarılmayacağının garantisi varmıdır? yoktur. Bu şekilde yazılırsa risk anında sizin hazırladığınız dosyaya işlenebilir. Riskler anlık da olabilir süreklide bundan dolayı risk yaratabilecek herşey yazılmalıdır taraftarıyım.
2. Bir diğer nedeni ise denetimler sırasında kötü olanları müfettişlere gösterdiğimiz gibi iyi olanlarıda göstermemiz gerektiğidir. Bu müfettişler gözünde sizin her noktayı takip ettiğiniz anlamını verir.

Birde sitedeki risk analizlerini incelediğimde bir hata sürekli gözüme çarpmakta;

Tehlike denmiş = motorun elektrik kaçağı olması risk = çarpılma ben bunu doğru bulmuyorum ki bu tanımı müfettişlerle çok tartıştık.

ben ne yapıyorum;

Tehlike = motor
Risk -1 = motorda elektrik kaçağı
Risk-2 = Kayış kasnak muhafazasının olmaması vb. gibi

ya da bir motoru bakım için yükseğe kaldırdınız;

Burada tehlike unsuru yüksekteki motordur. Yani faaliyet motorun bakım için kaldırılması tehlike = motor risk = motorun düşmesi risk sonucu oluşabilecek zarar = yaralanma vs vs...

Yani bu mantıkla gidildiğinde siz bakım yapılmasa bile o fabrikada bakım yapma olasılığını yazmak zorunda kalmaktasınız. Bundan dolayı satırlar binlerce olmaktadır.

Mermer örneğine dönersek Mermer elmas tel kesme makinasının Bakımı faaliyettir ama bakım sırasında olabilecek riskler hakkında 15 satır yazı yzarım.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürünü benle aynı görüştesin diye anlıyorum :) Bu işler ülkemiz için yeni şeyler.. Bunları fikir alışverişi yaparak çözeceğiz. Bazı yeni mezun arkadaşların heyecanını anlıyorum. Fakat bu işi para için yaparken işverenleri kazıklamaya çalışanlara tahamül edemiyorum. İşverenler hiçbirşey bilmiyor diye kandırmaya çalışılıyor. Bize düşen o insanları doğru yönlendirmektir. Zaten işini tam yapan kendiini ucuza satmaz. :)

Bu işte birlik olmamız aramızdaki bu insanları afişe etmemiz lazım. Ortadaki para herkesin parası emek herkesin emeği.. Hırsızların olmamalı...

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle ayni görüşteyim.Bu forum bir paylaşım aracı herkes doğrularini yanlişlarini farketmeli ona göre hareket etmeli.işini tam ve kendine özgü yapacaksin,Kopyalayarak ve hirsizlikla değil.hirsizlara geçit yok.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.