YENİ İSG YASASININ BAZI MADDELERİNİN YÜRÜRLÜLÜK DETAYLARI

hkcmn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de Ekim ayında sınava gireceğim. Halen bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Yasa tasarısına güvenerek sınava hazırlanıyordum, ancak yasa kamu işyerlerinde ki uygulama 2 yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde çıktı. Ben ekim ayında sınava girip kazanırsam (ki ümitlerim kırıldı biraz:)), uzmanlık için 2 yılı beklememmi gerekiyor. Veya emekli oluncamı İSG Uzmanı olarak çalışabileceğim ? Bu soruların cevabını bilen varsa, özellikle site yönetiminden rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
sınavı geçtiğiniz anda uzman olursunuz. yasanın genel olarak yürürlüğe girmesi de 6 ay sonra olacak. 2 yıldan kasıt, tehlike sınıflarına göre belirtilmiş.

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın hkcmn ekimde uzman olursanız uzman oldğnz an 50 üstü işçi çalıştıran yerlerde çalışabilirsiniz yürürlük tarihlerine gelirsek de kamu ve 50 altı tehlikesiz yerler için 2yıl sonra, 50 altı çok tehlikeli veya tehlikeli yerler için ise 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.ancak dediğim gibi 50 üstü çalışanı olan yerlerde sertifikayı aldıktan sonra çalışabilirsiniz...

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mrb Site Yöneticileri, bende kamu kuruluşunda çalışıyorum ve ekim ayındaki sınava girip uzman olmak istiyorum. Benim çalıştığım işyeri çok tehlikeli sınıfta ve işçi sayısı 60 ve toplam çalışan sayısı (memur, sözleşmeli personel ve hizmet alımı yoluyla taşeron işçisi dahil) 160 kişi. Yukarıda belirtmiş olduğunuz "çalışabilme durumunu" yasadan önceki tüzüğe dayanarak söylüyorsunuz sanırım. Bu bağlamda bende A sınıfı bir uzman nezaretinde mi çalışabilirim yoksa işyerimin beni görevlendirmesi benim 3 yıl sonra B sınıfına yükselmem için yeterli midir?

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Kendi kurumunda çalışmak için söylüyorsun galiba , bu durum senin kurumunun ihtiyacı ile ilgili birşey yok eğer ben isg olarak çalışacağım diyorsan.İstifa eder özelde çalışırsın.Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl sonrada tekrar memur olmanda bir sıkıntı yok.

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın eraly öncelikle çok tehlikeli bir yerde görev yapmak için A sınıfı uzman olmalısınız dediğiniz gibi bir A sınıfı uzmanın nezaretinde çalışabilirsiniz. zaten yeni çıkan kanunda 3 yıl boyunca C, B'ye ve B,A'ya bakabilecek ancak durum böyle bile olsa siz ilketapta A sınıfı olabilmek için 7 yıl sözleşmeli uzman olarak çalışmanız gerekiyor..Yani orada bütün sorumluluğu alabilmeniz için B sınıfı olmanız yetmiyor en az A sınıfı olmanız gerekiyor...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.