Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası (Haziran 2012)

acarsebo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sertifikanız geçerli olacak. Yeniden sınava veya kursa gitmenize gerek yok.

Kanunun geçici 4. Maddesi “Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği ve işgüvenliği uzmanlığı sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde 6 ncı maddeye göre düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler.” şeklinde düzenlenmiş bulunmaktadır.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ben şunu anlayamıyorum ,belgesini alıpta zaten çalıştıgı iş yerınde birde isg görevini sürdüren arkadaşlar var.Soruyorum size çalıştıgınız şirket size isg hizmeti için ek ücret ödüyorlar mı?Sanmıyorum.Bu arkadaşları, zaten iş veren masrafını karsılayıp isg eğitimi ve sertifika aldırıyorlar.Arkadaşlar böyle yaparak bindiğiniz dalı kesiyorsunuz.Hem bir yandan ek iş yükünüz artıyor hem de meslektaşlarınızın iş almasını engelliyorsunuz.Sonumuz hayır ola diyorum .Ama gidişat iyi değil.

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben şunu anlayamıyorum ,belgesini alıpta zaten çalıştıgı iş yerınde birde isg görevini sürdüren arkadaşlar var.Soruyorum size çalıştıgınız şirket size isg hizmeti için ek ücret ödüyorlar mı?Sanmıyorum.Bu arkadaşları, zaten iş veren masrafını karsılayıp isg eğitimi ve sertifika aldırıyorlar.Arkadaşlar böyle yaparak bindiğiniz dalı kesiyorsunuz.Hem bir yandan ek iş yükünüz artıyor hem de meslektaşlarınızın iş almasını engelliyorsunuz.Sonumuz hayır ola diyorum .Ama gidişat iyi değil.

Aynı şekilde düşünmekteyim..
Ben sadece isg faaliyetlerini yürütürken zorlanıyorum..Birde yanına mesleğimle alakalı bir iş daha yapmış olsam herhalde biterdim..
İki karpuz bir koltuğa sığmaz misali bende iki işin bir arada yürütülemeyeceği kanaatindeyim..
Bu durumlarda bir işe önem verilirken diğerine önem verilmediğinin düşüncesindeyim..
Birileri iş sağlığı ve güvenliğinin farkında değil..Bizle büyük riskler altındayız,unutmayalım arkadaşlar..Kendimizi ezdirmeyelim,yasalar-işveren ezmeye kalksa bile

mustafa üstün

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim herkese bir sorum olacak,13 mayıs sınavında başarılı oldum.Şu an çalışmakta olduğum firmada 23 personelim var.Şantiye şefi görevi üstlenmekteyim.Çalıştığım firmada hem İSG uzmanı hem şantiye şefi görevi yapabilirmiyim acaba?Yada çalıştığım firma beni İSG uzmanı olarak gösterebilirmi?bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum?

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Evet tabii ki . Ancak, sanırım inşaatlar için c sınıfı yeterli değil, tehlike sınıfına göre değişiyor.

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim herkese bir sorum olacak,13 mayıs sınavında başarılı oldum.Şu an çalışmakta olduğum firmada 23 personelim var.Şantiye şefi görevi üstlenmekteyim.Çalıştığım firmada hem İSG uzmanı hem şantiye şefi görevi yapabilirmiyim acaba?Yada çalıştığım firma beni İSG uzmanı olarak gösterebilirmi?bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum?
sorumluluğun hat safhada olur yürütebilirsin sorun olmaz da

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Gerçi şu anda hiç bir tehlike sınıfı geçerli değil, yönetmelik çıkana kadar ve kurul oluşturana kadar (müffetttişin yorumu)

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
6331 Sayılı İş Kanunu ektedir arkadaşlar..

Ekli dosyalar

• is_guvenligi_kanunu.docx
    98.5 KB · Görüntüleme: 51

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar şu anda yasa önümde açık, MADDE4 der ki ; İŞVEREN RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPAR YA DA YAPTIRIR. Ben şunu anlıyorum, iş güvenliği uzmanlığı olan işveren kendi risk değerlendirmesini kendisi yapar. Bu doğru bir saptamam mı yoksa işveren iş güvenliği uzmanı olmasa da risk analizi yapabilir mi? Ayrıca ikinci durumda yaptığı risk değerlendirmesi dökümanın yasal geçerliliği ne olur?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar şu anda yasa önümde açık, MADDE4 der ki ; İŞVEREN RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPAR YA DA YAPTIRIR. Ben şunu anlıyorum, iş güvenliği uzmanlığı olan işveren kendi risk değerlendirmesini kendisi yapar. Bu doğru bir saptamam mı yoksa işveren iş güvenliği uzmanı olmasa da risk analizi yapabilir mi? Ayrıca ikinci durumda yaptığı risk değerlendirmesi dökümanın yasal geçerliliği ne olur?

Risk analizi için iş veren farklı kişi ve kuruluşlardan yardım alabilir... Ancak yasa gereği iş güvenliği uzmanından sözleşme yaparak hizmet alması gerekiyor. Bu hizmeti verecek olan iş güvenliği uzmanının ...

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı

İş güvenliği uzmanlarının görevleri

MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

b) Risk değerlendirmesi;

1) Risk değerlendirmesinin yapılması konusunda yapılacak çalışmaları planlamak ve risk değerlendirmesi
sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak, planlanan
çalışmaların tamamlanmasını takip etmek,

Fatih ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
6331 sayılı Kanun;

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli yönetmelikler

MADDE 30- (1) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir:
...
c) Risk değerlendirmesi ile ilgili olarak; risk değerlendirmesinin hangi işyerlerinde ne şekilde yapılacağı, değerlendirme yapacak kişi ve kuruluşların niteliklerinin belirlenmesi, gerekli izinlerin verilmesi ve izinlerin iptal edilmesi.
...

Bakanlığın duyurduğu taslak yönetmelikler arasında risk değerlendirmesi ile ilgili olan da var. Bu fırsatla oraya bakmakta fayda olacaktır.

Saygılarımla.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı

MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk
değerlendirmesinin işyerlerinde ne şekilde yapılacağı, değerlendirme yapacak kişi ve
kuruluşların niteliklerinin belirlenmesi, gerekli izinlerin verilmesi ve iptal edilmesi ile ilgili
usul ve esasları düzenlemektir.

Risk değerlendirmesi yükümlülüğü

MADDE 5 - (1) İşveren; çalışma ortamı ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama,
sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak
veya yaptırmakla yükümlüdür.

(2) Risk değerlendirmesi çalışmalarında kişi veya kişilerin görevlendirilmiş olması ya
da risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve
güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi

MADDE 6 - (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından
gerçekleştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
a) İşveren veya vekili,
b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri
hekimleri,
c) İşyerindeki çalışan temsilcileri,
ç) İşyerindeki destek elemanları,
d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen
çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi
çalışanlar.

(2) 10`dan az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk
değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir.

(3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin
görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün
ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere
ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin etmek; bu kişi veya kişiler ise sağlanan bilgi
ve belgeleri korumak ve gizli tutmakla yükümlüdür.

Ekli dosyalar

• İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı.pdf
    170.8 KB · Görüntüleme: 29

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kanunda işyerinden bir personeli i.g. uzmanı olarak çalıştıracak veya osgb'den danışmanlık alacak diyor. Dışarıdan i.g. uzmanlığı diye bir tabir kullanılmamış ama işyeri saat üzerinden sigortamızı yaptırdığı için oranın çalışanı olduğumuzdan o katagoriye mi giriyoruz.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet
Arkadaşlar kanunda işyerinden bir personeli i.g. uzmanı olarak çalıştıracak veya osgb'den danışmanlık alacak diyor. Dışarıdan i.g. uzmanlığı diye bir tabir kullanılmamış ama işyeri saat üzerinden sigortamızı yaptırdığı için oranın çalışanı olduğumuzdan o katagoriye mi giriyoruz.
evet aynen düşündüğünüz gibi.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.