Yeni İş kanunu ile yönetmelikler değişti mi?

eikizek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Benim merak ettiğim bir konu var, yeni iş kanunu ile yönetmelikler ve tüzükte değişime uğradı mı? Eğer onlarda da değişiklik olduysa bununla ilgili bilgileri nereden elde edebiliriz?.

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
yeni kanun uygulama yönetmelikleri 20 ye yakın yanlı hatırlamıyorsam 4 5 ay içinde yayınlanacakmış...

ferhat dudu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
4-5 ay içinde yayınlanırsa ekim sınavına dahıl olmaz sanırım..

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,

Benim merak ettiğim bir konu var, yeni iş kanunu ile yönetmelikler ve tüzükte değişime uğradı mı? Eğer onlarda da değişiklik olduysa bununla ilgili bilgileri nereden elde edebiliriz?.

Yeni iş kanunu derken? İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İş Kanunu birbirine karışmasın arkadaşlar! Bugün sabahtan beri kavramları düzeltmeye çalışıyorum... Mühendisler bu şekildeyse işçiler ne yapacak bilemiyorum...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,

sayın eikizek,...6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI ile beraber sanırım 18 tane kadar (kasım özer bey in söylediği) yeni yönetmelik ve tebliğler yayınlanacak..dolayısıyla şu an yürürlükte olan bazıları yürürlükten kaldırılacak(mülga) veya düzenlemelere gidilecek....ancak yeni bir yönetmeliğin yürürlüğe girmesi hemen olmaz,yayım tarihinden itibaren belli bir süre sonra yürürlüğe girer...mesela altı ay,bir yıl,iki yıl sonra gibi...meraklanmayın,burada günü gününe herşey takip altında...çıkarsa ilk burada bulursunuz..:)

leyla

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
iş sağlığı ve güvenliği kanunun uygulama yönetmelikleri 5 ay içinde çıkacak
ee4940d547.jpg

Yasalaşan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun uygulanmasına yönelik yirmiye yakın yönetmeliğin 5 ay içinde çıkarılması bekleniyor. çıkacak olan uygulama yönetmelikleri ile kanun maddelerinin uygulamasını kaleme alacak yönetmelikler özellikle işletmelerde çalışan İSG Uzmanları ve İşyeri Hekimleri için kısa dönem iş yükünü arttırması bekleniyor. Zira çıkan yönetmelikleri işletmeler için uyarlamak ve işletmeler için iç yönetmelik haline getirmek kanuni zorunluluk olduğundan bundan işletmelerin iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri sorumlu olacaktır. Hani bahsi geçen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi işletme içinde alınması gereken tedbirleri işverene yazı olarak bildirme zorunluluğu maddesinin kapsamlarından en önemlisi halini alacak.

İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yönetmelikler kapsamında işletmeleri için iç yönetmelikleri ve bu iç yönetmeliklerin uygulanmasında kullanılması gereken tüm form ve dökümanları oluşturmak zorundadır. sadece alınması gerekli önlemlerin yazılı bildirilmesi bu kapsamda yeterli olmayacak ve doğabilecek sakat kalmalı ve ölümlü kazalarda sorgulacak en önemli kayıt ve kanıt olarak sorgulacaktır.

Daha önceleri İSG Yönetim sistemi için kullanılan iç yönetmelikler (OHSAS da Safety Standart olarak geçer) kanun yürürürlüğünden sonra iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin hazırlaması ve yönetime onaylatması kanuni zorunluluk olarak yerini almıştır.

eikizek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yeni iş kanunu derken? İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İş Kanunu birbirine karışmasın arkadaşlar! Bugün sabahtan beri kavramları düzeltmeye çalışıyorum... Mühendisler bu şekildeyse işçiler ne yapacak bilemiyorum...

insan gibi cevap yazabilirsin. sen çok bilen olmuşsunda ne olmuş.

korkmazyasin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Yeni iş sağlığı ve güvenliği kanunu derki

GEÇİCİ MADDE 2 (1) 4857 sayılı Kanunun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunur.

Yani yeni kanuna göre hazırlanan tüzük, yönetmelik ve tebliğler çıkana kadar eskileri geçerlidir. zaten büyük çoğunluğu devam edecek yeni eklenen konularda düzenlemeler yapılacaktır.

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar özetle şöyle söylemek mümkün, yeni yönetmelikler çıkarılır diyen madde 6 ay sonra yürürlüğe girecek, o zamana kadar yeni kanuna göre yeni yönetmelik çıkmayacak.Var olan mevcut yönetmelikler devam edecek.Ancak örneğin iş ekipmanları ile ilgili yeni yönetmelik çıkıncaya kadar eski iş ekipmanları ile ilgili yönetmelik yürüelükte olmaya devam edecek.

Ancak şöyle bir nokta var ki, 6 ay sonra İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü kalkıyor.Biliyorsunuz periyodik kontrollerle ilgili ayrıntı tüzükte var ancak tüzük kalkıyor diye bu kontrollerde kalkıyor sanılmasın yeni yönetmelikler de muhakkak bu konuya değineceklerdir.

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu Tüzük kalkınca başımız göğe mi erecek? Bu Tüzükten daha iyi bir yönetmelik çıkmadan bu tüzük kaldırılmamalı. En azından bu Tüzük kadar önemli ve geniş bir yönetmelik çıkarılmalıdır. Yoksa çok büyük boşluk doğacaktır.

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
okan bey arşa veya göğe ermesi farklı mı bir durum ancak kaldırılsın kaldırılmasın demek için çok geç çünkü çoktan kanun çıktı.Ancak unutulmamalıdır ki hukukta normlar hiyerarşisine göre kanundan tebliğe doğru gidildikçe yapılan düzenlemelerin ayrıntı seviyesi artar.Çıkarılacak yönetmelikler size tüzüğü aratmayacaktır.Zaten tüzükte yer alan bazı maddeler günümüz koşullarında artık pek geçerli değil ancak kritik önemde olanlar yeni yönetmeliklerde yerini alacaktır eminim.

tgbdgcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
ekim sınavı için 4857 sayılı iş kanuna göremi çalışıcaz peki yönetmelik ve tüzükler dahil?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
sınav için 4857 iş kanunu önemli sayın sadeist..2-3 soru geliyor ortalama..4 tüzük ve 34-35 kadar yönetmelik,birkaç tebliğ okunmalı..sınava doğru ise soru çözmeli..deneme sınavlarımız var forumda..onlardan çözebilirsiniz..

tgbdgcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
mayıs sınavında sadece yönetmeliklere çalışmıştım ama yüzde 80i tüzükdendi sanki sonradan baktıgımda tüzüğe öyle oldugunu gördüm

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
o zmn şöle diyelm 3 ayda tüzk yönet dahil hepsine bak anca öle olur gibi:)...

muhendis87

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mayıs sınavı için 29 aralıktaki yönetmeliklerden sorumlumuyuz ? yada yeni yönetmelik ve tebliğlerden ? kafamız karıştı ? lütfen yardımcı olabilirmisiniz ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.