Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası (Haziran 2012)

Konu, 'Yasalar' kısmında HüseyinK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. HüseyinK

    HüseyinK TÜİSAG Üyesi




    Böylece, tasarı kabul edilmiş ve kanunlaşmıştır.

    http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/Tutanak_B_SD.birlesim_baslangic?P4=21206&P5=H&page1=122&page2=122

    Ne var ne yok neler getirecek,yasa,avantajları,dezavantajları nelerdir tartışalım..



     
    Aytuğ ve kazım bu yazıya teşekkür etti.
  2. omeryavuz

    omeryavuz TÜİSAG Üyesi

  3. ISG-isg

    ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

    çalışan sayılarıyla ilgili olan durum nedir şu anda?

     
  4. HüseyinK

    HüseyinK TÜİSAG Üyesi


    ........

    Buradan anlaşılacağı üzere 50 kişiden az işçi çalıştırılan yerlerde en azından danışmanlık hizmeti almak zorunda.. Ancak ikinci paragrafta belirtilen faaliyetlerde iş güvenliği uygulanmayacak..



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. ISG-isg

    ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

    DANIŞMANLIKTAN kasıt bizlerde bunu gerçekleştirebileceğiz diye düşünüyorum.. Bu ne zamana kadar yapılması gerekli

     
  6. HüseyinK

    HüseyinK TÜİSAG Üyesi

    Tabiki biz gerçekleştirebileceğiz...
    Ama zannetmiyorum bizim bir çok işveren zorunlu olmadıktan sonra bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdam etsin..
    Bu yüzden en azından danışmanlık hizmeti alsınlar diye 50 sınırı kalkmamış..Sadece önceden 50 den az işçi çalıştırılan yerlerde hiç bir önlem alma zorunluluğu yoktu,şimdi ise var..



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. ISG-isg

    ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

    bu konuyu şu şekilde 1 örnekle pekiştirmek istiyorum, 15 kişi çalıştıran az tehlikeli bir fabrika benden danışmanlık,eğitim v.s. istedi bununla alakalı ne yapmak gerekli? bana sigorta yapmaları gerekecek mi? oraya ne kadar sıklıkla gitmem lazım? almam gereken ücret ne olmalı? neleri değiştirmem lazım neleri uygulamam ve uygulatmam lazım?

     
  8. Mert Fatih Kesgin

    Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

    Size sigorta yapacaklar mı?

    Arkadaşlar yasanın 6. maddesi der ki; firma, bünyesinde çalıştıracak ya da bu hizmetin tamamını veya bir kısmını OSGB'den temin edecek. Bu da şu demek oluyor. Serbest çalışan arkadaşların sigorta primleri yapılmak zorunda. Zaten bu işi hem OSGB sistemi kurup, hem serbest çalışmalara müsaade ederek karıştırıyorlar.

    Örnek vermek gerekirse, bir OSGB her türlü vergi ve ödentileri devlete nizami olarak öderken, büro, kırtasiye, personel giderleri ortadayken... Serbest çalışan bir arkadaş bunların büyük bir kısmını vermediğini düşünürsek hem fiyat açısından hem çalışma koşulları açısından rekabet ortamını zorlayan durumlar ortaya çıkmaktadır. Fiyat teklifleri de OSGB lere göre düşük olduğu için, devlete hatırı sayılır taahhütler veren bu kurumlar zor durumlar yaşamaktadır. OSGB lere hekim sıkıntısı çekmekte, gelen hekimler ise astronomik rakamlar istemektedir. Sigorta primleri ve diğer giderlerle bir hekimin talep ettiği ücrete göre aylık maliyeti 15000 TL civarıdır. Bir hekimin OSGB'ye aylık getirisi bu kadar var mıdır bir OSGB sahibi söylesin. Serbest çalışan bir hekim vergi ve diğer giderleri çok düşük olduğu için daha fazla kazanmakta ve bu kazancı OSGB'nin kendisine vermesini beklemektedir.

    Biz bu kanunda aslında en çok bunun düzenlenmesini bekledik fakat bu durum çok da çözülmüş değil. Sadece bu şirketlerin tercih nedenlerini etkileyecek sigorta pirimi gündeme gelmiş, fakat bu da yetersiz kalacaktır. Bakanlık sözleşme onayı verirken bazı kriterleri aramalı ve bu durumu denetimle çözmelidir.

    Aksi taktirde, idare mahkemelerini bekleyen bir çok iptal davası önümüzde durmaktadır. Mevcut sözleşmelerin büyük çoğunluğu bu şartları sağlamamakta ve kabul edilen kanuna muhalif durumdadır.

    Konuya hakim arkadaşlardan yukarıda yazdıklarımda gördükleri yanlışlıkları düzeltmesini özellikle rica ederim. İyi çalışmalar....

     
    esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Nuran AYDEMİR

    Nuran AYDEMİR TÜİSAG Üyesi

    Yalnız çalışan sayısı ile ilgili kısıtlama ortadan kaldırılmış. Her işletme iş güvenliği uzmanı görevlendirmek ya da hizmet satın almak zorunda. 50 kişi ve daha fazla olan yerlerde İş Güvenliği Kurullarının oluşturulması zaten şarttı.
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6- (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da
    kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.
    Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde, bu hizmetin tamamını
    veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen
    niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu
    hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri
    amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.
    c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlar.
    ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği
    ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

     
  10. yasin123

    yasin123 TÜİSAG Üyesi

    merhaba, bende gıda mühendisiyim özel bi şirkette çalışıyorum. siz çalıştığınız yerde uzmanlık görevini yapıyormusunuz? yapıyorsanız sizden bilgi almak istiyorum??

     
  11. ISG-isg

    ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

    bu konuyu tam açıklık getiremedik yinede:)

     
  12. Nuran AYDEMİR

    Nuran AYDEMİR TÜİSAG Üyesi

    Merhaba;
    Ben 13 mayıs sınavına girdim ve yeni uzman oldum. Belgeyi aldıktan sonra çalıştığım yerde uzmanlık yapacağım inş.
    Hangi konuda bilgi almak istiyorsunuz?

     
  13. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

  14. meh_ekinci

    meh_ekinci TÜİSAG Üyesi

    Doğrudur OSGB lerin vergi kırtasiye vs giderleri var. ama serbest çalışan bir kişi de serbest meslek makbuzu kesmek zorunda sanmayın ki serbest çalışan bütün parayi cebine indiriyor. Serbest çalışan kişi kendi aracı ile işyerlerini dolaşıyor serbest meslek makbuzu kestiği zaman bunun %40 civarı vergi, serbest çalışan kişi aynı zamanda bağkurunu kendisi yatırıyor o da 300 tl ye yakın bir miktar anlayacağınız serbest çalışan bir kişi aylık işletme ile 1000 tl lik bir anlaşma yaparsa kendisine kalacak olan 500-600 civarıdır.

     
  15. meh_ekinci

    meh_ekinci TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar çok da heveslenmeyin daha önceki yönetmelikten çok da fazla artısı yok şimdilik... 50 kişi altı işletmelerde vb durumlar için zaten 2 yıl muafiyet tanımış. 2 yıla kim ole kim kala, ayrıca daha önceki yönetmeliklerde de işverene zorunluluklar getirilmişti ama işveren herzamanki gibi canı nasıl istiyorsa yine oyle davranacak. çünkü hiçbir kontrol ve denetim yok

     
    esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Abdulkadir SARIALTIN

    Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

    Kabul edilen metni paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar... Kanun teklifi verilen metin vardı bende... Neler kabul edilmiş bir bakalım. Eğer 50 kişi altı 2 sene sonra ise yazık kanunu yapmışsın şimdi ne yazar...

     
  17. yasin123

    yasin123 TÜİSAG Üyesi

    Bende aynı durumdayım 13 mayıs sınavına girdim ve belgemi aldıktan sonra çalıştığım yerde uzmanlık sözleşmesi yapacam. şu anda çalıştığın yerde iş güvenliğiyle ilgili bişey yapılıyormu , danışmanlık felan alınıyormu. benim bilgi almak istediğim nokta şu ana kadar burda iş güvenliği adına bişey yapılmamış. sıfırdan bişeyler yapılacak bunu yapabilirmiyim veya nasıl yapabilirim çok kafama takıyorum.

     
  18. KadirCoskun

    KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

    İşin Aslı Parası olanı koruyan yani (işvereni) Bir kanun oldu nedenmi cunki en ufak kazada tek basına isg uzmanı sorumlu tutulacak. bu yüzdende bu işi yapacak arkadaşlara bu saatten sonra işi sıkı tutun. Artık bu işin şakası yok.

     
    esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  19. replican

    replican TÜİSAG Üyesi

    ölümlü veya sakatlanmalalı iş kazasında görevli isg uzmanı ve iş yeri hekiminin belgesi 1 yıl süre ile askıya alınacak. bence bu uygulama hiç de doğru değil.


     
    Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
  20. ISG-isg

    ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

    eğer ihmal bulunursa diye bir ibare mevcut

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica