Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

E

Emre YİĞİTARSLAN

Guest
İş güvenliği uzmanlığı yapanların belirli bir sektörü ve bir mesleği yoktur. İsg Uzmanının sektörü bütün çalışma alanlarıdır. İsg uzmanın sektörü İSG sektörü, mesleği ise İş güvenliği uzmanlığıdır.

E

Emre YİĞİTARSLAN

Guest
Olaya bu açıdan bakarsak işimizi daha iyi yaparız diye düşünüyorum.

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba
öncelikle 18 mayıs sınavı tüm arkadaşlara hayırlı olsun
bu konu biraz karıştı
herkes bir şeyler üretti
tabi işin kaynağından gerekli açıklamalar ve mevzuat gelmediği içinde çözüme kavuşmuş değil.
bir an önce çıkmasını herkes gibi bende bekliyorum.

bende özel bir hastanede 6 yıldır çalışıyorum, çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. bu uygulamada meslek kodlarına göre çıkarsa hem meslek olacak, hemde 3 yıllık tecrübe bu bence istenmeyen bir durum olabilir, çünkü ikisini denkleştirmek fazla eleyici ve bazı meslek gruplarına haksızlık olacaktır. ben teknik öğretmenim, benim meslek grubu hastanede yer almamış olursa, bu kanundan yararlanamayacağım, 6 yıllık tecrübemde heba olmuş olacak, 6 yıldır hastanenin herşeyini biliyorum. A sınıfı bir uzmanın yapması gerekenleri, 3 yıllık işyeri tecrübesine sahip biri tarafından da yapılabileceğini düşünüyorum.

çıkacak uygulama bekleyen tüm arkadaşlara hayırlı olsun.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Kemal Bey,

anladıgım kadarıyla burada 3 yıl Mesleki tecrübe ve iş güvenliği uzmanlığı şartı aranıyor fakat sözleşme yaparak bir fabrikada iş güvenliği uzmanı olarak belli bir süre çalışmaktan bahsedilmiyor. Yani kendi mühendislik dalında 3 yıl calısmıs ve bu sene yeni isg uzmanı sertifikası almıs biri de bu evrakları hazırlayıp fayda saglayabilecek dogru mudur?
Kendi mühendislik dalında 3 yıl olayı da bana saçma geliyor.Yönetmelik böyle yorumlanıyorsa ,o zaman birileri şu soruyu sormakla haklıdır.Teknik öğretmenler ve fizik,çevre müh. gibi bölüm mezunu iş güvenliği uzmanları ne yapacak?(Çünki bu kişilerde sertifika hak eden ve alan kişilerdir). Bunu şu yüzden yazdım ,geçenlerde şantiyeye sektörde bir kişi geldi ve bu yönetmeliğe göre inşaatta c sınıfı uzmanın ,İnşaat mühendisi olması gerekir gibi saçma sapan yorumda bulundu.Bence bu yönetmeliğin doğru yorumu şudur: İş yeri nace kodu, geçmişte çalıştığı iş yeri nace kodu ile şimdi görev alacağı sektör iş yeri nace kodu aynı ise ve kişininde 750 gün geçmiş sgk primi var ise c sınıfı uzman, mesleğine bakılmadan A sınıfı uzman gibi çok tehlikeli yerlere bakabilir.Örnek:Bir çevre mühendisi iş güvenliği uzmanı inşaat sektöründe c sınıfı sertifika ile bakabilecek.Şartı ise geçmişte 750 gün primi aynı iş kolunda olmasıdır.Böyle yorumlanmazsa zaten sektörde A sınıfı uzman yetersizliği giderilemeyecektir.

Erginnn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
selamlar saygılar. arkadaşlar ben bu prim günü olayınıda anlamadım. en az 3 yıl mı yoksa 750 gün prim günümü. benim işe başlangıc tarihim 2006 nın 8. ayı çıkış tarihim ise 2008'in 11. ayı. toplamda 850 gün felan yapıyor 750 günü geciyor ama 3 yılı tam olarak doldurmuyor. şimdi ben yararlanabileecekmiyim yararlanacakmıyım bu olaydan.

Erginnn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir sorum daha olacak. şuanda teknik öğretmenim makine teknolojisi. peki bu öğretmenlik yaptığım süreler sayılır mı. nihayetinde makine teknolojisi öğretmeniyim. yoksa bir fiil sanayide mi çalışmam gerekiyor.

enes-12

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim sorum su 1.5 yildir il ozel idarsinde muhendisim ve 18 mayis sinavinda c sinifi is guvenligi uzmanligi belgesi alacam lakin il ozel idareleri cok tehlikeli sinifa giriyor. bu durumda ben gorev alabilecekmiyim benden basks kimseninde bu belgesi yok yardimci olursaniz sevinirim

xxx xxxxx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar , 3 yıllık tecrübesi olan herkes A olamayacak. Sadece ve Sadece çalışmış olduğunuz işle ilgili işlerde A gibi olacaksınız. Bunun içinde o işte 750 günlük prim ödenmesi gerekiyor. Bizim Nace rev-2 altılı ekonomik listemiz var ki Tehlike tebliği ile aynı , burada kodlar var. Ve o kodda 3 yıl çalışılması halinde o kodda ama sadece o kodda 7 yıl süre ile A gibi oluyorsunuz.Aşağıda ki örneği inceleyin daha iyi anlarsınız diye umuyorum.
İnşaat müh. tüm inşaatlarda çalışır demek çok doğru olmaz. Ne inşaatı yapıldığı önemli, örneğin 2yıl tünel inşaatı 1 yıl konut bu durumda bütün inşaatlara bakma söz konusu değil. Hatta bu durumda şartların hiçbiri karşılanmıyor. 3 yıl yol yapımı işlerinde çalışıldıysa sadece ve sadece yol yapımı şantiyesinde A gibi olursun.
Sonuç şudur. Bakanlık işverene diyor ki elinde ki Mühendise , belge aldır. Ve dışarıya dünya kadar para harcama !
Konu budur.

ben tebliği farklı yorumladım

1. sizin meslek kodunuz var örnek inşaat metalurji kimya ... v. b
2, işyeri kodlarının karşısına bu meslek kodlarını yazdılar .
3. Siz eyer herhangi bir yerde 750 gün priminiz varsa ilgili meslek kodunuzda A sınıfı ( 7 yıl süreyle ) işlem yapabilirsiniz.

Erginnn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ya benim soruma yine tam bi cevap bulamadım.arkadaşlar ben bu prim günü olayınıda anlamadım. en az 3 yıl mı yoksa 750 gün prim günümü. benim işe başlangıc tarihim 2006 nın 8. ayı çıkış tarihim ise 2008'in 11. ayı. toplamda 850 gün felan yapıyor 750 günü geciyor ama 3 yılı tam olarak doldurmuyor. şimdi ben yararlanabileecekmiyim yararlanacakmıyım bu olaydan.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ya benim soruma yine tam bi cevap bulamadım.arkadaşlar ben bu prim günü olayınıda anlamadım. en az 3 yıl mı yoksa 750 gün prim günümü. benim işe başlangıc tarihim 2006 nın 8. ayı çıkış tarihim ise 2008'in 11. ayı. toplamda 850 gün felan yapıyor 750 günü geciyor ama 3 yılı tam olarak doldurmuyor. şimdi ben yararlanabileecekmiyim yararlanacakmıyım bu olaydan.

3 yıl içinde en az 750 iş günü prim ödenmesi gerekir.

Erginnn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kemal bey teşekkürler. bana uyuyor ozaman.

E

Emre YİĞİTARSLAN

Guest
bu olay kanun çıktığından itibaren 7 yıl geçerli olacak heralde. yanlış mı düşünüyorum ?

cagatay0605

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
kemal bey bakanlığa hangi evrakları göndereceğiz bir bilginiz varmı varsa paylaşırsanız sevinirim..

tunca amanvermez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
kemal bey saygılar ben özel bir hastanede halen 5 yıldır çalışıyorum yataklı hastaneler nace kodlarına göre a bıldıgınız gıbı sımdı c belgemı aldıktan sonra bu yönetmelikten faydalanabılırmıyım dıplomam fızıkcı muhtemelen ozel hastanelerde a olarak calısabılırım aynı zamanda calıstıgım hastanede acıl afet planlarını da 4 yıldır ben sorumlu olarak yapıyorum bu yonetmelıkten faydalanabılırmıyım bırde boyle calısan kımse varmı acaba bılgınız varmı ıyı gunler

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Daha bu konuda bir bilgi yayınlanmadı. Bu yüzden siz evrek bile gönderseniz bir değerlendirme olmaz. Ya da siz şimdi gönderseniz bile yarın tebliğ çıksa bile bir daha isterler.O yüzden bekleyin. Konu ile ilgili hiç bir gelişme yok. Gelişmeleri bekleyin

erdemezin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kemal bey saygılar ben özel bir hastanede halen 5 yıldır çalışıyorum yataklı hastaneler nace kodlarına göre a bıldıgınız gıbı sımdı c belgemı aldıktan sonra bu yönetmelikten faydalanabılırmıyım dıplomam fızıkcı muhtemelen ozel hastanelerde a olarak calısabılırım aynı zamanda calıstıgım hastanede acıl afet planlarını da 4 yıldır ben sorumlu olarak yapıyorum bu yonetmelıkten faydalanabılırmıyım bırde boyle calısan kımse varmı acaba bılgınız varmı ıyı gunler
bende aynı durumdayım seninle hocam.fizikçiyim ve özel hastanede 3 yılı aşkın süredir çalışıyorum.dün bakanlık ön büro ile görüştüm.oradan söylenen şey şu anda hangi mesleğin hangi sektörde çalışacağına dair düzenleme yapıldığı.bu sebeple tebliğ yayınlanmadan herhangi bir şey yapmak mümkün değil.kemal beyin dediği gibi düzenlenen evrakların tebliğden sonra iptal olup tekrar isteneceğini söylediler.beklemek te fayda var.bu arada hangi ilde çalışıyorsunuz?

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 yıl mesleki tecrübesi olan C ve B sınıfı uzmanların tehlike sınıfı gözetilmeksizin çalıştığı sektör ile sınırlı kalmak şartıyla tüm tehlike sınıflarında çalışabilir açıklamasından sonra bir çok yorum yapılmış, tüm gözler tarafınızdan çıkacak uygulamaya çevrilmiştir.
Bir yoruma göre, mesleki unvanların ön plana çıkacağı, hangi branşların hangi tür işyerlerinde çalışabileceği şeklinde yorumlar yapılmaktadır.
Burada bir kavram kargaşası ortaya çıkmaktadır,
İşyerlerinde, İş güvenliği işlerini yürütecek yetkinin İş Güvenliği Uzmanı olan kişiler tarafından yapılması yönünde kanun çıkartılmış olup, bu insanlara İş Güvenliği Uzmanı adı altında yeni bir kimlik oluşturulmuştur.
Fakülte Mesleki dağılımlarına göre çıkartılacak bir uygulama, İş Güvenliği Uzmanlığı kimliğinde ayrımcılığa yol açacaktır. Artık bu işi yapacak kişi için Sahip olduğu unvan Mühendis, Teknik öğretmen veya Fen edebiyat mezunu değil İş Güvenliği Uzmanı olmayacak mı?
Uzmanlar işyerlerinde fakülte mesleklerinde almış oldukları unvanları değil İş Güvenliği Uzmanı kimliğini kullanmayacak mı?
bir ziraat mühendisi, bir orman mühendisi C sınıfı uzmanlık belgesiyle tehlikeli sınıfta yer alan bir Makine sektöründe İş Güvenliği Uzmanı görevini üstlenmiyor mu?
3 Yıllık tecrübe içinde çıkartılacak olan uygulamada, Mesleki ayrımcılık yapılması Uzmanlar arasında bir ayrımcılık vardır ilkesini ortaya çıkartmaz mı?
Örnek olarak, ben özel bir hastanede 6 yıldır görev yapıyorum, Teknik Eğitim Makine Öğretmenliği mezunuyum, Eğer, mesleki unvanlar dikkate alınarak bir karar çıkacak olsa, Makine Mühendisi Hastaneye Bakabilir, Makine öğretmeni bakamaz diye bir karar çıksa bu adaletli, doğru bir karar olmuş olur mu? Makine Mühendisi burada, Mühendis Unvanını mı kullanacak İş Güvenliği Uzmanlığı Unvanını mı?
Hepimizin kanaati İş Güvenliği Uzmanı unvanını kullanacaktır. Yani Makine Mühendisliği unvanının bir hükmü olmayacaktır. Peki o halde İş Güvenliği Uzmanı unvanını kullanılacaksa, Makine öğretmeniyle, Makine Mühendisi arasında ayrımcılık yapmak doğru olur mu? Sonuçta ikisi de burada Yetkilendirilmiş İş Güvenliği Uzmanı Belgesine sahip değil midir.
Uygulamanın, 3 yıllık çalıştığı sektör bazında değerlendirilmesi, ve çalıştığı sektör ile sınırlı kalmak koşuluyla görev yapabilmesi şeklinde çıkması biz İş Güvenliği Uzmanlarının beklentisidir.

şevkiirge

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili Arkadaşlar
"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" in ilgili cümlesinden farkında olmadan anlam karışıklığı yaratarak bambaşka yorum çıkaranlara şapka çıkarmak istiyorum.
Söz konusu yorumlar "Üç yıllık mesleki tecrübe VE (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları" yerine -C veya B sınıfı iş güvenliği uzmanlarından üç yıllık deneyime sahip.......olanlar- diye yazılan bir metinden çıkarılan bir hükmün karşılığıdır.
Sonuç olarak bu değişiklikten yararlanmada; yeter şart mesleğinde üç yıllık deneyimlilikten, gerek şart ise iş güvenliği uzmanı olma zorunluluğundan geçecektir. Kısaca bu ayrıcalık üzülerek ifade ederim ki mesleğinde 3 yıl çalışmış iş güvenliği uzmanları için çıkarılmış değildir.
Sağlıcakla kalınız.

merhaba;
ben bir otomotiv servisinde 9 yıldır çalışmaktayım. iş yerimin tehlike sınıfı tehlikeli sınıftır. ş yerinde yapılan işlem mekanik bakım onarım,kaporta boya,sıfır ve 2.el araç satışı yapılmaktadır.iş yerimde mekanik servis ve kaporta servisi alt işverendir.ben ise mekanik servis hizmeti veren alt işverenin personeliyim.Tehlike sınıfı olarak bu iş yerinde isg uzmanı olarak çalışabilir miyim.?

Mete TAŞCI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
merhaba;
ben bir otomotiv servisinde 9 yıldır çalışmaktayım. iş yerimin tehlike sınıfı tehlikeli sınıftır. ş yerinde yapılan işlem mekanik bakım onarım,kaporta boya,sıfır ve 2.el araç satışı yapılmaktadır.iş yerimde mekanik servis ve kaporta servisi alt işverendir.ben ise mekanik servis hizmeti veren alt işverenin personeliyim.Tehlike sınıfı olarak bu iş yerinde isg uzmanı olarak çalışabilir miyim.?

Cevap vermek zor, iş yerini güzel tanımlamışsın; ama kendin hakkında en küçük bilgi yok nasıl cevap verelim?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.