Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar , 3 yıllık tecrübesi olan herkes A olamayacak. Sadece ve Sadece çalışmış olduğunuz işle ilgili işlerde A gibi olacaksınız. Bunun içinde o işte 750 günlük prim ödenmesi gerekiyor. Bizim Nace rev-2 altılı ekonomik listemiz var ki Tehlike tebliği ile aynı , burada kodlar var. Ve o kodda 3 yıl çalışılması halinde o kodda ama sadece o kodda 7 yıl süre ile A gibi oluyorsunuz.Aşağıda ki örneği inceleyin daha iyi anlarsınız diye umuyorum.
İnşaat müh. tüm inşaatlarda çalışır demek çok doğru olmaz. Ne inşaatı yapıldığı önemli, örneğin 2yıl tünel inşaatı 1 yıl konut bu durumda bütün inşaatlara bakma söz konusu değil. Hatta bu durumda şartların hiçbiri karşılanmıyor. 3 yıl yol yapımı işlerinde çalışıldıysa sadece ve sadece yol yapımı şantiyesinde A gibi olursun.
Sonuç şudur. Bakanlık işverene diyor ki elinde ki Mühendise , belge aldır. Ve dışarıya dünya kadar para harcama !
Konu budur.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kisaca sektoru bitirdiler... Bu sektore gir en az su kadar maas alirsin yada ben serbest calisirim cok para kazanirima son is bulabilirse yeni uzmanlar opsun basina koysun ama hep dedigim gibi daha cok itiraz gelir bu konuya daha bi 5 yil da isin icinden cikilmaz :)

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar 3 yıllık tecrübeniz var ve 750 günlük priminiz hangi iş yerinden yatmışsa sadece o işyerinde A sınıfı yerine geçer belgeniz.

Örnek 1 ; NACE-rev2 altılı ekonomik listesi
42.13 Köprü ve Tünellerin inşaatı diyor
buna karşılık tehlike tebliğini açıp bakıyoruz.
42.13 Köprüler ve tünellerin inşaatı
42.13.01 Köprülerin inşaatı (yükseltilmiş kara yolları-viyadükler dahil) Çok Tehlikeli
42.13.02 Tünel inşaatı Çok Tehlikeli

Listenin , tebliğde ki karşılığı bu ,
Yani 750 gün 42.13 kodu ile tünel inşaatında çalışan C sınıfı uzman 42.13.01 ve 42.13.02 kodlarında ki işyerinde A sınıfı yerine çalışabilir.

42.11.03 Havaalanı pisti inşaatı Çok Tehlikeli

Havaalanı pisti inşaatı ise o da inşaat olmasına ve benzer öğeler barındırmasına rağmen kod uymadığı için 42.13 de 750 gün prim ödemiş arkadaşımız 42.11.03 olan havaalanı İNŞATINDA A sınıfıymış gibi ÇALIŞAMAZ.

Örnek 2

43.99.02
Yeraltı çalışmaları (madencilik, depolama, vb. için düşey galeri ve kuyu açma faaliyeti dahil, su kuyusu açma hariç)

Çalışmış bir arkadışımız ;

aynı kodda Tehlike tebliği

43.99.02 Yeraltı çalışmaları (madencilik, depolama, vb. için düşey galeri ve kuyu açma faaliyeti dahil, su kuyusu açma hariç)
Çok Tehlikeli

İlgili kodda çalışabilir

43.99
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel inşaat faaliyetleri
Ana başlığıdır. Ama bu kodu komple alamıyorsunuz.

duygutoprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar , 3 yıllık tecrübesi olan herkes A olamayacak. Sadece ve Sadece çalışmış olduğunuz işle ilgili işlerde A gibi olacaksınız. Bunun içinde o işte 750 günlük prim ödenmesi gerekiyor. Bizim Nace rev-2 altılı ekonomik listemiz var ki Tehlike tebliği ile aynı , burada kodlar var. Ve o kodda 3 yıl çalışılması halinde o kodda ama sadece o kodda 7 yıl süre ile A gibi oluyorsunuz.Aşağıda ki örneği inceleyin daha iyi anlarsınız diye umuyorum.
İnşaat müh. tüm inşaatlarda çalışır demek çok doğru olmaz. Ne inşaatı yapıldığı önemli, örneğin 2yıl tünel inşaatı 1 yıl konut bu durumda bütün inşaatlara bakma söz konusu değil. Hatta bu durumda şartların hiçbiri karşılanmıyor. 3 yıl yol yapımı işlerinde çalışıldıysa sadece ve sadece yol yapımı şantiyesinde A gibi olursun.
Sonuç şudur. Bakanlık işverene diyor ki elinde ki Mühendise , belge aldır. Ve dışarıya dünya kadar para harcama !
Konu budur.
sayın degiray ; bunu sizmi böle yorumluyosunuz yoksa bu değişiklik gerçekten bunumu ifade ediyor. Şöleki ben mesela çevre müh olarak danışmanlık sektöründe çalıştım 10 yıl şuan sizin yorumunuza göre hiç bir sektörde a olamıyacağım bölemidir acaba ?

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar 3 yıllık tecrübeniz var ve 750 günlük priminiz hangi iş yerinden yatmışsa sadece o işyerinde A sınıfı yerine geçer belgeniz.

Örnek 1 ; NACE-rev2 altılı ekonomik listesi
42.13 Köprü ve Tünellerin inşaatı diyor
buna karşılık tehlike tebliğini açıp bakıyoruz.
42.13 Köprüler ve tünellerin inşaatı
42.13.01 Köprülerin inşaatı (yükseltilmiş kara yolları-viyadükler dahil) Çok Tehlikeli
42.13.02 Tünel inşaatı Çok Tehlikeli

Listenin , tebliğde ki karşılığı bu ,
Yani 750 gün 42.13 kodu ile tünel inşaatında çalışan C sınıfı uzman 42.13.01 ve 42.13.02 kodlarında ki işyerinde A sınıfı yerine çalışabilir.

42.11.03 Havaalanı pisti inşaatı Çok Tehlikeli

Havaalanı pisti inşaatı ise o da inşaat olmasına ve benzer öğeler barındırmasına rağmen kod uymadığı için 42.13 de 750 gün prim ödemiş arkadaşımız 42.11.03 olan havaalanı İNŞATINDA A sınıfıymış gibi ÇALIŞAMAZ.

Örnek 2

43.99.02
Yeraltı çalışmaları (madencilik, depolama, vb. için düşey galeri ve kuyu açma faaliyeti dahil, su kuyusu açma hariç)

Çalışmış bir arkadışımız ;

aynı kodda Tehlike tebliği

43.99.02 Yeraltı çalışmaları (madencilik, depolama, vb. için düşey galeri ve kuyu açma faaliyeti dahil, su kuyusu açma hariç)
Çok Tehlikeli

İlgili kodda çalışabilir

43.99
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel inşaat faaliyetleri
Ana başlığıdır. Ama bu kodu komple alamıyorsunuz.
SGK sayfasında iş yeri no hizmet türü adı altında 7 basamaklı rakam var.örnek:1028020 sgk sı burda olan kişinin nace 2 ye göre karşılaştırmasını nasıl yapıyorsunuz.Bunu merak ettim.Yani hangi basamaklarını inceleyeceğiz.Tşk..

hakandetta

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yapı denetim şirketleri faaliyetlerinde şantiye iş güvenliği tedbirlerini kontrol eder diyor ancak yapı denetim AZ TEHLİKELİ SINIFTA - bu durumda nace kodu ile yapılan iş alakasız

acidburnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
SGK sayfasında iş yeri no hizmet türü adı altında 7 basamaklı rakam var.örnek:1028020 sgk sı burda olan kişinin nace 2 ye göre karşılaştırmasını nasıl yapıyorsunuz.Bunu merak ettim.Yani hangi basamaklarını inceleyeceğiz.Tşk..
http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/
sayfasındaki firmanın yeni verilen NACE versiyon 2 kodu onemli sgk daki değil diye biliyorum

acidburnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu budur.

Sizinde soylediginiz gibi firma icinde belge sahibi biri var ise onu o firmada uzman olarak calıstırabilmek icin cıkmıs bir kanundur. Diger konularla karsılastırma yapılması veya yorumlanması imkansız. Simdi firmaya gidip ben c sınıfı uzmanım, NACE kodunuz 12.12.12 ise sizde calısabilirim yoksa calısamam mı denecek :)

İsmail D

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar NACE-rev2 altılı ekonomik listesi elinde olan varsa ekleyebilir mi lütfen.

Teşekkürler

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın degiray ; bunu sizmi böle yorumluyosunuz yoksa bu değişiklik gerçekten bunumu ifade ediyor. Şöleki ben mesela çevre müh olarak danışmanlık sektöründe çalıştım 10 yıl şuan sizin yorumunuza göre hiç bir sektörde a olamıyacağım bölemidir acaba ?
Öncelikle meslektaşız bende Çevre müh. bu benim yorumum değil. Yönetmelikten anladığım bu , bende aksi bir uygulama bekliyordum. Fakat aksi uygulama olsaydı nasıl işin içinden çıkacaklar diye düşünüyordum. Fakat bu uygulama aynen yukarda anlattığım gibi olacak.
Bu uygulamanın çok basit 2 temeli var.
1. İşverene ekstra yük OLMAMAK.
2. Özellikle ( Tersane,Metal,Maden, Kimya ve İnşaat ) gibi çok tehlikeli olup ta Çeşitli nedenlerle ( yeterli uzman olmayışı ve çok fahiş rakamlar istenmesi ) gibi durumları ortadan kaldırmak. Ayrıca buna ek bakanlıkta ki bazı insanların istifa edip OSGB açmayı düşünmeleri

Bu 2 temel üstünden hareket ediyor bakanlığımız. Bakanlığın ısrarla üstünde durduğu birşey var . O da biz kimseye gidin yeni personel alın diye dayatmıyoruz demeleri.

İşte konunun özü bu aslında ,
Bu yeni yönetmelik hükümleri uyarınca A sayılmayacaksın. Ancak önümüzde ki 3 yıl çok tehlikeli bir işyerinde çalışırsan o iş kodunda ama sadece o kodda A sınıfıymış gibi olma hakkı haala mevcut.

Yapı denetim için ; o işyerinde yapılan asıl iş diğer yön. belki yapı denetim firmaları için birşeyler farklı olabilir. O konuda bir yorum yapamıyorum.

SGK kodu içinse , 2,3,4,5. numaralar NACE kodudur. Burada birde şöyle birşey var. Bazı firmalar daha düşük prim ödemek için bu sgk işyeri kodlarını ofis hizmeti vb... gibi az tehlikeli olarak gösteriyorlardı ki haala gösteren var. Bu durumda bu yön. işaret edilerek. Kişisel kaybımız var denilip işverene dava açılabilir. Ama genede bir avukata danışmakta fayda var.

Arkadaşlar benimde toplamda 750 günden fazla inşaat tecrübem var. Ama tünel ve konut ikisi ayrı ayrı 750 gün yapmıyor. Ben şunu yapabilirim . Örneğin konut da 120 gün gibi bir açığım var. 630 yani bunu 750 ye tamamlayacak. Bir çalışma yaparım ve daha sonra sadece ama sadece konutta 7 yıl süre ile A sınıfı gibi olurum. Yani benim içinde bu yön. çok yararlı birşey değil.

Ayrıca defalarca burda yazdım. Arkadaşlarımada çokca iletiyorum. Kendi mesleğinizle beraber yürütün bu isg işini diye . İnanın ben buna çabaladım ve haala çabalıyorum.
Bu isg piyasası aaa ne çok para var deyip. Açıp 1 kanun okumaktan bile aciz insanların olduğu bir piyasa oluyor. Ve ilerleyen yıllarda çok sıradan birşey olacak yaptığımız iş , bakanlık açıkca işverene diyor ki dışarıdan adama para verme. İçerdekine belge aldır.

önder mehmet dursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
jeoloji müh. ancak tekstil fab çalışmaktayım

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Üstteki mesajımda yapı denetim firmaları için yazdığımı yanlış yazmışım kelime olarak yani
doğrusu Yapı denetim için ; o işyerinde yapılan asıl iş önemli diyor yön. Bunun üzerinden belki yapı denetim firmaları için birşeyler farklı olabilir. O konuda bir yorum yapamıyorum.

NACE rev-2 altılı ekonomik listesi mevcut tehlike tebliği ekleri ile aynı ama merak edenler için

Ekli dosyalar

• NACE_REV.2-ALTILI,_2013.xls
    780 KB · Görüntüleme: 296

odarkness

Üye
TÜİSAG Üyesi
750 gün primin hangi sektörde olduğunu nasıl anlayacaklar.Bazı firmalar doğru göstermiyor yaptıkları imalat şeklini

emrah murat tacar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
peki ben Mayıs 2013 te sınava gırecegım suan da kamuda 4 yıldır calısıyorum belgemı aldıgımda calıstıgım kamu kurumunda A sınıfı olarak calısaılecek mıyım?

sevdarda8

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu budur.

"Üç yıllık mesleki tecrübe VE (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları" değişen yönetmelikte geçen cümle bu.. yani işverenin elindeki mühendisin 3yıllık tecrübesi yanında 3yıldır da uzmanlık belgesi olması gerekiyor zaten... yani C veya B sınıfı uzmanları aynı sektörde 3 yıllık iş tecrübesi sonunda o işle ilgili her türlü tehlike sınıfında A sınıfı uzman gibi görev yapabilecekler...

emrah murat tacar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yanı hem belge sahıbı olacaksın hemde 3 yıllık tecruben olacak ...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"Üç yıllık mesleki tecrübe VE (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları" değişen yönetmelikte geçen cümle bu.. yani işverenin elindeki mühendisin 3yıllık tecrübesi yanında 3yıldır da uzmanlık belgesi olması gerekiyor zaten... yani C veya B sınıfı uzmanları aynı sektörde 3 yıllık iş tecrübesi sonunda o işle ilgili her türlü tehlike sınıfında A sınıfı uzman gibi görev yapabilecekler...

Sn. sevdarda8 yukarıda sizin de yazdığınız gibi 3 yıllık mesleki tecrübe VE .......iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan...

Burada yazılan belgesi olupda 3 yıllık mesleki tecrübesi olanlardır...

Her ikisininde 3 yıl olmasından bahsedilmiyor...:)
.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.