Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında degiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. zerrin kocabatmaz

zerrin kocabatmaz TÜİSAG Üyesi

Ziraat Mühendisi

2. hkcmn

hkcmn TÜİSAG Üyesi

Bence bunun cevabı şu. Dostlar pazarda görsün. Aynen okuması yazması olmayanları kurslarla, okuma yazması olanlar sınıfına dahil ettikleri gibi, AB ile yapılan müzakereler kapsamında, bizim de bir İSG mevzuatımız var diyebilmek için, eğitim alt yapısı olmadan, ekstra çok fazla da bir getirisinin de olmadığı bir sektör yaratmaya çalışıyorlar. Devletin amacı birilerinin para kazanması veya istihdam değil, en fazla iş kazası olan bir ülke olarak mevzuatımı hazırladım, yeterli sayıda sertifikalı İSG uzmanım da var, iş kazası ve meslek hastalığına karşı, sorumlu tutabileceğim bir kurban (!) da buldum demek için, bu kadar aşure çorbası benzeri bir mevzuat hazırlamış oldular. Bu işin asıl kurbanları, C sınıfı uzmanlar olacaktır unutmayalım.
    Benim görüşüm bu...

seniso, odarkness, FUALME ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. bülent tabur

bülent tabur TÜİSAG Üyesi

bu yeni çıkan madde 750 gün yasasını nereden bulabilirim..

4. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

31 Ocak 2013 PERŞEMBE
    Resmî Gazete
    Sayı : 28545
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    *31 Ocak tarihli Resmi Gazeteden bakabilirsiniz. (Sorunuzu doğru anlamışsam!)
    Saygılarımla

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ahmet ahmet

ahmet ahmet TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yapı denetim firmasında 10 yıldır makina mühendisi olarak çalışıyorum şimdi ben inşaat sektöründe a sınıfı isg iş yapabilirmiyim

6. seher şensoy

seher şensoy TÜİSAG Üyesi

bu sorunun cevabını öğrenirseniz beni de bilgilendirrir misiniz:) aynı durumdayız mesleğim farklı ama 10 yıldır inşaat sektöründeyim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Bu konu ile ilgili bir taslak yayınlandı. Daha doğrusu bakanlık sitelerinde bulamadım. Gene el altından mı yaydılar ? Bilemiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?
    Şöyle bir göz gezdirdim. Çok genel olarak. Makina Mühendisleri gene her türlü konuya bakıyorlar gibi ayrıca Ziraat Mühendisleri kendileri ile az ilgili olan yerlerde olmak üzere bayağı bir işletmeye bakabiliyorlar. Kimyanın K sının girdiği her yere Kimya Mühendisi ve Kimyagerler de bakabiliyor. Ayrıca Fizikçiler birçok Mühendislikten daha fazla noktaya bakabiliyorlar.

8. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

burada yayınlayabilir misiniz taslağı

9. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

sayın degiray bahsettiğiniz yeni taslağı yayınlarsanız, biz de inceleyebiliriz. İnternette araştırdım ama bulamadım ben bahsettiğiniz taslağı.

10. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

ektedir

ma_den_ci bu yazıya teşekkür etti.
  11. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

ama tehlıke sınıfları yok bu lıstede.. bendekı nace kodu kaynagında her bir nace koduna karşılık tehlıke sınıfı yazıyorr.. ama bilmıyorum bende kı eskımı şimdi ??

12. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu yönetmelik geçersizdir bence. Yönetmelik ile kanun çelişmekte. Kanun 7 yıl çalışmadan A olamazsınız derken yönetmelik 750 gün çalışan A sınıfı olabilir der. Nasıl bir çelişkidir bu?

13. skwinter

skwinter TÜİSAG Üyesi

ersin bey, bunu kim duzenledi acaba. yasal kaynagi varmi. tsk ler

14. skwinter

skwinter TÜİSAG Üyesi

madenci kardeş, bu taslagin yasal kaynagi nedir acaba? nereden yayinlandi

15. chable

chable TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Anlamadığım birkaç nokta var.
    1- 3 yıllık mesleki deneyimden bahsedilmiş burda şöyle bir durum var Sgk'a yapılan bildirimlerde (işe başladığımız zaman) Bu şekilde bir kodlama (meslek kodu) hanesi yoktu. Bu durum bildirimlerde 2013 yılı itibariyle yapılmaya başladın. Ayrıca görev/ meslek olarak o firmada yapmış olduğunuz görevin tanımı giriliyor. Mesela ben kimyagerim ama şu an kalite güvence sorumlusu olarak çalıştığım için SGK bildirimlerinde Kalite Güvence Sorumlusu olarak bildiriliyor. Toplam 6 yıldır aynı pozisyonda çalışıyorum. 2013 de başlandığı için 3 yıllık mesleki tecrübe değil 3 yıllık SGK girişi olan ve fiilen çalışan İSG Uzmanlarından bahsediliyormuş.(Bakanlık sızdırma bilgi)

2- Benim İsg Uzmanlık belgemde Lisans seviyem Kimya olarak görünüyor. Zaten 6 yıldır çalışmama rağmen (daha önce böyle bir bildirim olmadığı için) meslek bilgilerim 3 aydır sgk ya giriliyor.

600 çalışanı olan bir hastaneden teklif aldım şimdi son durumda çalışabiliyor muyuz çalışamıyor muyuz ?

16. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

yönetmelik değişikliği iki ay sonra yürürlüğe girer diyor, yani bu ayın sonunda yürürlüğe giriyor, artık deneyip göreceğiz. Bakanlık uygulama hakkında duyuru, açıklama vs. yapar herhalde...

17. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Şimdi nasıl bir saçmalık ben hidroelektrik santrallerinden 5 yıldır çalışıyorum. Jeoloji mühendisi yazmıyor bakabilir diye... ''Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik ve Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Enerji Sİstemleri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi,İmalat Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Tasarım ve İmalat Mühendisi''...

Ben hiç baraj inşaatlarında elektrik öğretmeni, endüstri mühendisi, enerji siteleri, fizik mühendisi, nükleer,tasarım imalat mühendisi v.b çalışan görmedim... Nasıl bizim mesleğimiz geçmiyor... Şimdi o zaman ben bu sektöre bakamıyacakmıyım...

18. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Komedi yaa helede kanalizasyon işlerine bakın koptum. Deri mühendisi bile var bakabilen. Ziraat mühendisi... Eğer böyle çıkacaksa süper bakanlıktaki arkadaşlar oturduğu yerden süper işler çıkarıyorlar :)))

Levent Acar bu yazıya teşekkür etti.
  19. erdemezin

erdemezin TÜİSAG Üyesi

yani sizin dediğinize göre 3 yıl hastane sektöründe çalışan birisi yalnızca çalıştığı hastanede a gibi olabiliyor öyle mi yoksa başka bir hastanede de çalışabilirmi teşekkürler

20. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Çalıştığı hastane değil tabii ki sadece
    Q İNSAN SAĞLIĞI VE SOSYAL HİZMET FAALİYETLERİ
    86 İnsan sağlığı hizmetleri
    86.1 Hastane hizmetleri
    86.10 Hastane hizmetleri
    86.10.04 Kamu kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.) Çok Tehlikeli
    86.10.05 Kamu kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik yataklı hastane hizmetleri (devlet üniversite hastaneleri dahil, özel ihtisas hastaneleri ile dişçilik, ambulansla taşıma, tıbbi laboratuvar test faaliyetleri hariç) Çok Tehlikeli
    86.10.12 Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.) Çok Tehlikeli
    86.10.13 Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik yataklı hastane hizmetleri (özel veya vakıf üniversite hastaneleri dahil, dişçilik, ambulansla taşıma, tıbbi laboratuvar testleri faaliyetleri hariç) Çok Tehlikeli

86.10 Ana başlık altındakilerde çalışabilir.

erdemezin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica