Haber Yetersiz Yönetici ' Mobbing 'i Seviyor

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yetersiz yönetici 'mobbing'i seviyor
    Türkiye'de son bir yılda 5 bin 93 kişinin mobbing dolayısıyla "Alo 170" hattına başvurduğu bildirildi.

1.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 2011'in yılının başından bugüne kadar "Alo 170" hattından toplam 9 bin 994 mobbing çağrısı alındı. Mobbing hattına, 2011'de 2 bin 1, 2012'de 2 bin 850, 2013'ün başından bugüne kadar da 5 bin 93 başvuru yapıldı.

Başvuru dağılımına göre, şikayetlerin yüzde 69'u özel, yüzde 31'i de kamu sektöründen yapıldı. Özel sektörde başvuranların yüzde 42'si kadın, yüzde 58'i erkek, kamudaysa kadın ve erkek oranı eşit.

Alınan çağrılarda, mobbingin en fazla uygulanma nedenleri ise şu şekilde sıralandı:

"En yüksek oranla uygulanma yöntemi, istifaya zorlama. Daha sonraki yüzdelikler ise kötü muameleye maruz kalma, sözlü taciz, ayrımcılık, hakaret, görev yeri değişikliği, tutanak tutulması, yasal hakların kullandırılmaması, iftira, fiziksel şiddet ve cinsel taciz."

"YETERSİZ YÖNETİCİLER"

Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, mobbingin demokratik olamayan yönetimlerin çoğunda görüldüğünü söyledi.

Bazı yöneticilerin çalışanları pasifize etmek ve onları baskı altında tutmak için mobbing yöntemini uyguladığını aktaran Tarhan, şunları kaydetti:

BU TAKTİKLERİ UYGULUYORSA MOBBİNG YAPIYORDUR

"İkna ve inandırma yöntemini uygulayamayan yöneticiler genellikle mobbinge başvurur. Türkiye'de birçok iş yerinde yönetici ve iş arkadaşı tarafından mobbinge uğrayan çalışanın olduğu biliniyor. Dedikodular, toplantılarda terslemeler, söz hakkı vermemeler, yetkileri kısıtlamalar, aynı alanda çalışanlarla eşit haklara sahip olmasın rağmen hakları kullandırmamalar, saf dışı bırakmak için geliştirilen sistemli taktikler ile hakimiyet sağlanmaya çalışılır. Yetersiz yöneticiler, böyle yaklaşımlar ile kendi iç dünyalarında ego tatmini sağlarlar. Yahut kendi fikrine güvenmeyen kişiler, çıkarlarını korumak için başka yol bulamadıkları ve bilemediklerinden mobbing uygular."

"İÇKİ VE SİGARA KULLANIMINDA ARTIŞA NEDEN OLUR"

Tarhan, mobbingzedelerin sistemli yapılan psikolojik saldırı karşısında ruhsal çöküntüye uğradığını vurguladı. Çalışanların sabah işe giderken, "Bugün başıma ne gelecek acaba, istifa etsem mi" diye düşündüğünü aktaran Tarhan, şöyle devam etti:

MOBBİNG HATA YAPMAYI ARTIRIR
    "Bu durum uzun süre devam ederse psikosomatik hastalıklar başlar. Mide, kalp, cilt, barsak bozuklukları veya ense, baş, boyun, sırt ağrılarına sık rastlanır. Cinsel tacize kadar varabilecek psikolojik saldırı olayları, insanda ruhsal çöküntü, kendine güvensizlik, kaygı düzeyinin yükselmesi, tartışmalar ve kavgalara neden olur. Mobbing içki ve sigara kullanımında artışa neden olur. Mobbinge maruz kalanlar, iş yerinde hata üstüne hata yaparlar, çalışanlarla sosyal iletişimleri bozulmaya başlar. Bu yanlış tutum, iş verimliliğini artırmak yerine azaltır."

Mobbingin motivasyonu artırdığı algısının yanlış olduğunu ifade eden Tarhan, bu durumun uzun vadede kızgın, öfkeli, memnuniyetsiz, mutsuz, değerlerini yitirmiş bireylerin ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydetti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/37423/Yetersiz_yonetici__mobbing_i_seviyor.html

uzmancan, bimci ve Ayça KOSOVA bu yazıya teşekkür etti.
  2. Aysecan83

Aysecan83 TÜİSAG Üyesi

mobbing ile ilgili yasal gelişmeler gercekten sevindirici, ben 2 yıl once işimden ve sağlığımdan oldum, hala aklıma geldikçe tekrar yaşıyorum o günleri..Tespit çok doğru, bunu yapanlar yetersiz yöneticiler, maalesef ki size kabullenmek istemezler.

uzmancan ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ayça KOSOVA

Ayça KOSOVA TÜİSAG Üyesi

Gerçekten çok doğru bir tespit yapılmış. yetersiz yöneticiler ve çalışanları için anlatılanlar çok doğru

4. kasimtuysuz

kasimtuysuz TÜİSAG Üyesi

çok doğru bir tesbit
    bir de yetersiz çalışanlar da var onlar da sıkıntılı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  5. asistoli

asistoli TÜİSAG Üyesi

::ok:: Yetersiz yönetici

6. türkay09

türkay09 TÜİSAG Üyesi

bende mobbing mağduruyum burda anlatılanlar gibi, yeteneksiz liderlik özelliğini taşımayan amirler nedeniyle , malasef ağır mobbing uygulandı
    mobbing nedeniyle ağır depresyona girdim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. türkay09

türkay09 TÜİSAG Üyesi

bence kanunlarda ki yetersizlikler bir an evvel tamamlanmalı ve daha insancıl yönetimler olmalı kamuda özelde
    güç bende sen kölesin devri bitmeli

8. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

CEVAP:
    Sayın,
    wwwwwwwwwwww,

Yazınızı okuyunca, bende yakın bir arkadaşımın bana aktardığı bir durumu paylaşmak istedim.

.

Arkadaşımın aktardığına göre;

iş yerinde yapılan Tehlike ve risk değerlendirme Raporunda yazılı olan,
    500'e yakın Risk varmış ve yarısına yakını 1. Derece Riskler grubuna girenlerdenmiş.

Sadece 2.adedi ile ilgili olarak ;çalışanlara ,
    ilgili birim yöneticisi olarak" şifahi ve yazılı talimat" vermiş...
    BURAYA KADAR GÜZEL...YA SONRA?
    Sonuçta ne olmuş biliyor musunuz.?
    Bu noktada size ,arkadaşımın yaşadıklarına dair anlattıklarını birebir özetleyen şu cümleleri aktarmalıyım;
    Sen ha! ----nasıl böyle birşey yaparsın,----durduk yere başımıza iş açarsın---...
    Daha düne kadar..----...yapıyorduk----...eski köye yeni adet getirme kardeşim---..arkadaşlar.---.hakkımız gasp ediliyor..---.toplanın--...imza atın şuraya---..adam bize mobbing yapıyor.---..sana ne kardeşim--- zehirlenen ben---,yaralanacak olan,ölecek olan ben---gebersin ...lar/ler ....
    ..v.b g.bi birçok vecize gibi,her türlü insanlık ve ilgili mevzuatın gereklerinden uzak ifadeler eşliğinde ..linç planlanır ve senaryo oynanmaya başlar.
    SONUÇ-1:(Tam planlandığı gibi olmuştur.)

1-Bu arkadaş,İş yeri Sendika temsilcileri öncülüğünde ve hayatlarını kurtarmaya,hastalanmalarını engellemeye çalıştığı iş arkadaşları olan,personeli aleyhine kışkırtan iş yeri üst yönetimince alttan ve üstten ,şiddetli mobbinge uğramıştır.:ağlama:

2.Yetti mi,hayır..bir çok soruşturmaya maruz kalmış:k_kızgın: ve akabinde de disiplin cezası almıştır.:hayır:(Kendisine ,yapmaya çalıştıklarından dolayı,madalya bile verilebilirmiş.Aslında, bu da bir nevi madalya sayılabilirmiş.Evinin duvarına çerçeveletip asmayı:hayır: düşündüğü bazı belge ve evrak varmış.:evet:)

3.Yetti mi?hayır... tüm aile düzeni bozulmaya hala uğraşıldığını üzülerek söylüyor.:(

4.Yetti mi?hayır... İSG Kültürü her seviyede yerleşmeyi bırakın,öcü gibi görülmekten kurtulamadığı sürece ,
    bu ve buna benzer hadiseler hepimizin başına gelebilir.
    5.Yetti mi? Yetmediyse sonuç 2'yi okuyun lütfen.
    SONUÇ-2:

TÜİSAG üyesi olarak,Çeşitli platformlarda ve İl toplantılarında işte bu ve benzeri hususları dile getirerek bir şeyler yapılmasına yardımcı olalım.

Her şeyin PARA olmadığını asla unutmayarak,
    Bizler,ideallerimiz ve insanlık için ,onurumuz ve huzurumuzun bozulmaması için ,üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışalım.
    Huzurlu ve Sağlıklı çalışmalar dilerim.
    Saygılarımla.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica