Yok Artık, Böylede Iş Ilanı Olmazki.

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında eikizek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. browland

browland TÜİSAG Üyesi

Fazlaca disiplinlisiniz anladığım kadarıyla :)

Cevabınıza gelecek olursak;

1 - Eğer firmanın autocad bilen elemana ihtiyacı varsa makine teknikeri ya da teknik ressam alacak, siz bilmediğiniz ayrıntıları onlara danışacaksınız. Acil durum planı için autocad bilmeye gerek yok abartmayın.

2 - Eğer işletmeye yabancı müşteri geliyor ve iş güvenliği uygulamalarını biliyorsa emin olun ki, alacakları uzman uluslar arası belgeye sahip bir uzman olacaktır. Bizler değil. Müşteri arap asıllı ise o başka :))

3 - Onuda isterler belki otobüs testi yapması gerek ya da şehirler arası yolculuk yamasını isteyecektir.

4 - Çevre mevzuatı açılıp okunur ezberlemeye ne gerek var. Siz bütün kanun ve yönetmelikleri biliyor musunuz?

Bir karar vermelisiniz saygı duyulacak bir uzman mı olacaksınız? yoksa patronunuzun her işe koşturacağı ofis boy mu?
    Hafife alınmak istemiyorsanız sadece uzmanlık yapmalısınız.

Daha bu gün profesyonellik isteyen patronuma o zaman iş bölümü yapacaksınız kimin ne iş yaptığı belli olacak dedim. Beni pazarlamacı olarak değerlendirmemesi için.

Umarım açıklamalarım anlaşılır olmuştur. Ayrıca ilanım da da ciddiyim.

2. Cenk Serkan Subaşı

Cenk Serkan Subaşı TÜİSAG Üyesi

İş Güvenliği Uzmanlığı gelişmiş ülkelerde lisans mezunlarının genel olarak bölüm farketmiyor eğitim alarak yaptığı girdisi insan davranışları olan (çünkü meslek hastalıkları ve kazaların büyük oranda insan hatasından kaynaklandığı için) mevcut riskleri değerlendirerek kaza ve hastalıkları minumuma düşürmeye çalışan bir iş alanı.Silahlı kuvvetlerde yıllardır Emniyet ve Kaza Önleme adı altında uygulanan bir sistemdi bu sistem.Onun içinde mühendis yapar biyolog yapamaz,fizikçi yapar kimyager yapamaz gibi bir yaklaşım pek inandırıcı değil.Kaldı ki 2 yılllık ve 4 yıllık bölümleri açıldı.İlan doğru bir ilan günümüzde her işkolunda bilgisayar ingilizce isteniyor zaten.Autocad ve grafik programlarını bilen bir iş güvenliği uzmanı en azından kendisine lazım olan çizimleri yada herhangi bir uyarı gerektiren yazıyı tasarlayabilmeli.Bu arada işveren emin olun ki ses çıkarmadığımız sürece iş güvenliğinin yanında ne yaptırabilirse bize kar gözüyle bakar.Meslek yeni bir meslek olduğu için sektörde İş Güvenliği Kültürü oluşana kadar baya bir sıkıntı çekeceğiz.

3. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Bir arkadaşım da demiş. Sadece acil durum planları için değil. Ben bizim şirketin isg uzmanına autocad kurdum. Ama o sadece isg uzmanlığı yapıyor şirkette. kurma sebebim de, şirket içinde tadilatlar oluyor. Bu tadilatların isg ye uygun olup olmadığına bakıyor. odalar küçük mü, yerleşim nasıl, çıkış planları, vs.. vs..
    bencede bu ilan çok normal.. zaten tercihen demiş..
    ayrıca başvuru yaptıktan sonra hemen aranmayı beklemeyin arkadaşlar lütfen.. ilan açılış ve kapanış tarihlerine bakın.. 2 ayı geçen tarihler havuz ilanlardır.. cv toplamak iin.. toplarlar, sonra en uygununu işe alırlar.. tabi kendilerince en uygunu..
    şuaan 14 bin isgu varmış c sınıfı.. daha bile fazladır bence.. 14 bin ilan var mı? yok.. demek ki bizlerin bu ilanlarla iş bulması zor görünüyor.. hayırlısı...

4. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar o zaman bence bu konuyu şöyle özetleyebiliriz, bu ilana İSG uzmanlığı dışında işler de yaptıracaklar kesin diyenler başvurmasın, benim gibi sıkıntı yok ve gayet normal diyen başvursun. Kısaca beğenen başvursun, beğenmeyen başvurmasın. Şunu da belirteyim biz de şuan aradığımız İSG uzmanları için benzer ilana çıkıyoruz ve sadece İSG uzmanlığı yapıyor ve autocad bilmeyeni de kesinlikle almıyoruz. Bİlginize..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmannn ve Uygar Avcı bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

siz kimsiniz? OSGB mi ?

6. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

Bu ilanı daha öncede görmüştüm çok güldüm ya :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

OSGB değiliz, bir inşaat firmasıyız neden sordunuz????

8. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanının çizim programlarıyla ne ilişkisi olacak ya? Birde yönetmelik gereği zaten başka bir iş yaptıramazsınız ki.

9. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Muratdurmuş bey ne bilsin o zaman İSG uzmanı?? Excelde formül ve makro yazmayı bilecek desek ona da laf edeceksiniz muhtemelen İSG uzmanının formül ve makroyla ne işi var diyeceksiniz sanırım. SAP istesek ona da sıkıntı diyeceksiniz hatta Nebosh ya da Iosh sertifikası istense kavga çıkacak sanırım. Siz söyleyin o zaman ne bilecek?? Okuma yazma + İSG sertifikası yeter mi???

10. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

Elbetteki hayır ama autocad hakikaten aşırı olmamış mı? Ofis programlarını bilmek zorundaki raporunu hazırlasın. Bu zaten bilinmedik bir şey değil. İsg sertifikası olması yeterli değil bu işi bilmesi önemli olan, işe alımlarda zaten hadi gel senin belgen var yap bu işi demiyeceksiniz. Bir de ben şunu anlıyorum, isg uzmanı zaten çok fazla işi yok bunu da yapsın şunu da yapsın diye uzar gider. Böylece isg departmanına olan saygınlık azalır diye düşünüyorum.

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar oda planları vs. .vs.. yapmayın lütfen.. autocad olmadan daha içi yapılmamış yada değişecek bir ofis in çalışma şartlarına uygun olduğunu nasıl bilecek?
    bakın benim başıma geldi.. bizim isgu ile paylaşmadılar.. sonra inşaat başladı.. yaptılar.. bir IT odası yaptılar, trengibi.. 1.8 mt eni olan 7 mt lik oda.. sığmadı hiç bi masa ve insan..
    isgu isyan etti.. neden planlar verilmedi die.. planların senle ne alakası var dendi.. aman aman bir curcuna sormayın..

sonra autocad kurduk isgu muza :)
    projeler çizildikten sonra kontrol ediyor kendisi.. :D

12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

aa bu arada kapıların açılış yönleri vs.. vs..

13. browland

browland TÜİSAG Üyesi

Ne bilmesi gerektiğini söyleyeyim.

Öncelikle size cevap vermesini iyi bilecek. İş güvenliği uzmanını teknik eleman gibi gördüğünüz için. Adı üstünde UZMAN teknik çizimlerle bir alakası OLMAZ yok onu kontrol edecek yok bunu kontrol edecek. O zaman sorarlar o teknik çizimleri hazırlayan ZAT iş güvenliği ile alakalı yönetmelikleri NEDEN BİLMİYOR?

Siz önce teknik programları bilen (autocad, solidworks, v.s) proje okuyabilen uzman arayacağınıza, teknik çizimi iyi bilen ve bina ve eklentileri ile mevzuatı bilen TEKNİKER alacaksınız. Sizin proje çizimciniz eğer kaçış yollarının teknik ayrıntılarını bilmeden proje hazırlıyor ise onun beceriksizliğini uzmandan çıkaramazsınız.

Size bildiğim programları yazayım; Autocad, solidworks, 3d Max, Photoshop, İllustrator,

Ben uzman o programları bilmesin demiyorum. O programları bilsin ancak patronunun emrinde olmasın. Sadece kendi işini yapsın. Yoksa gün gelir, uzman ofiste proje okuyacağım, hesap yapacağım derken işçinin biri 12. katın şaft boşluğundan aşağı düşüverir. Sonra uğraşsın dursun proje üzerinde şaft boşluğu kapatılmış mı diye.

Ayrıca bırakın diğer personellerin saygı göstermesini, kendisine bile saygısı kalmaz.

comodor03 ve Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  14. Hakan BARTIN

Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

Bu ilan özel sektör için (sadece Autocad bilgisi haricinde) gayet normal. Tekstil fabrikası Çevre İSG Yönetim Sistemlerine sahip. İstihdam edeceği kişi ile bu sistemlerin yürümesini sağlayacak. Aynı zamanda da Çevre Mühendisini kanun gereği gerekli olan Çevre Görevlisi ve İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştıracak. Lisans okumuş biri için Yabancı dil zaten olmazsa olmaz.
    Bu yüzden özellikle genç C sınıfı Uzman arkadaşların öncelikle kendi mesleklerinde tecrübelerini arttırıp İş Güvenliği Uzmanı extrası ile avantaj sağlamayı düşünsünler. Yoksa sadece C sınıfı Uzmanı olarak forumda arkadaşların yazdığı gibi 1.000 TL civarı ücretler ile çalışırlar.

ediko ve Uygar Avcı bu yazıya teşekkür etti.
  15. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın browland adı üstünde UZMANsa size Türkiye'nin doğusunda çok söylenen bir lafı paylaşıyım, "bi baltaya sap olamadın UZMAN'da mı olamadın" derler doğuda. Çok da yaygın kullanılan bir sözdür. O teknik çizimleri hazırlayan zat İSG ile ilgili yönetmelikleri bilir hatta patronlar da ne yapması gerektiğini çok iyi bilir de işlerine gelmediği için ya da işini iyi bilen bir UZMAN olmadığı ve teknik çizimi hiç kontrol etmediği için yapmazlar. Ona bakarsan 12.kattaki şaft boşluğunu döken mühendis de şaftın kapanması gerektiğini biliyor, hatta ordan adam düşebileceğini biliyor, hatta bunu bilmesi için mühendis ya da tekniker olmasına bile gerek yok, niye kapatmıyor????

16. Uygar Avcı

Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

Ya arkadaşlar boşuna nefes tüketmeyelim. Mevcut durum meydanda autoCAD i öğrenmek bile zor geliyor.
    Kimisi kimyasal bilgisi ister kimisi autocad kimiside faklı bir yetkinlik. Ama iş güvenliği uzmanlığı kanımca yan gelip yatma mesleği olarak görülüyor. Uzmanlar işten kaçmaktan yerine yetkinliklerini nasıl geliştirir onu düşünsünler. Ekmek aslanın midesinde artık

murat54, hamzabakan ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
  17. browland

browland TÜİSAG Üyesi

İşte o zaman herkes kendi işini yapacak. Başkasının yapacağı işi bir başkasına yüklemenin anlamı yok. Oldu olacak, çaycınız da çayın tadını tutturamıyor diye uzman baksın, nede olsa uzman değil mi? Doğu bölgemiz ile ilgili sarfettiğiniz söz sadece kendilerini bağlar. İyi çalışmalar dilerim. İstediğiniz uzmanı bulmanız dileği ile.

18. Tamer Arıcan

Tamer Arıcan TÜİSAG Üyesi

Hangi mevzuatta ve hangi maddesinde geçiyor bilgi verebilirmisiniz..

19. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

5000 L dan bahsedenler arayıp sorsun yarısını verirlerse kolay gelsin!

murat54 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica