Soru Yönetmelikle Ilgili

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında fundasakal tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. fundasakal

fundasakal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iş yerinin tertip ve düzeni ile dışarıdaki personele yönelik riskler hangi yönetmeliklerdeydi?

2. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

17 Temmuz 2013 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28710

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK

ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 5 –
    (1) İşveren, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için;

f) İşyerinin düzenini, sağlık ve güvenlik risklerine yol açmayacak ve çalışanların işlerini rahatça yapacakları şekilde sağlar.

3. Mehmet ŞAKİR

Mehmet ŞAKİR TÜİSAG Üyesi

67 KİŞİLİK TEHLİKELİ SINIFTAKİ BİR İŞLETMEDE KAÇ KİŞİYE YANGIN EĞİTİMİ ALDIRMAK LAZIM?

4. oblomov

oblomov TÜİSAG Üyesi

ben 5 kişiye aldırdım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Mehmet ŞAKİR

kaç çalışan ve tehlike sınıfınız nedir? Bir de neye göre 5 kişi?

6. oblomov

oblomov TÜİSAG Üyesi

50 kişi tehlikeli sınıf.normalde eğitim almak istediğiniz yerden de bilgi alabiliyosunuz.bunda sınır yok.ilk yardım içim % 10 kişi sayısına göre ama yangında böyle bir sınır yok.bir her üretim katından birer eleman ve vardiyalara denk gelecek şekilde 5 kişi seçtik.ne kadar kişi sayısı fazla olursa o sizin için daha iyi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Mehmet ŞAKİR bu yazıya teşekkür etti.
  7. Mehmet ŞAKİR

Ben de çelişkili ifadeler okuduğum için bilgi almak istemiştim. Teşekkürler.

8. ERHAN KATILMIŞ

ERHAN KATILMIŞ TÜİSAG Üyesi

Çok tehlikeli sınıfta olan hastanelerde özel şirketlerce sağlanan temizlik, güvenlik vs. işler de çok tehlikeli kapsamda olması gerekmiyor mu? Şundan dolayı soruyorum örneğin temizlik şirketleri nacede tehlikeli sınıfta görünmekte. Bundan dolayı iş sağlığı ile ilgili tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemekteler, çok tehlikeli sınıf gereklerini yerine getirmek istemiyorlar örnek: çok tehlikelide eğitim 16 saat tehlikeli sınıfta 12 saat . sizce ne yapılmalı mevzuat kaynaklı yardımcı olmanız dileğiyle. iyi çalışmalar

9. arda GÜNDÜZ

arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli sınıfta oran%10 dur.67kişiyse 7 kişi.

10. arda GÜNDÜZ

arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

Pardon ilkyardım eğitimiyle karıştı. Uyku gelmiş anlaşılan:)

11. s0LaR pLe.X.uS

s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

67 kişi az tehlikeli ise 4 , tehlikeli ise 4 , çok tehlikeli ise 6 kişi.. 30,40,50 kişide 1 arama kurtarma 1 yangınla mücadele..

arda GÜNDÜZ bu yazıya teşekkür etti.
  12. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Yapmış oldukları asıl işe bakılır. Dolayısı ile almış oldukları sgk sicil numarası da mevcut nace kodunu belirler ve İSG KATİP üzerinde de mevcut nace koduna göre işlem yürütülür

13. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

67 çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmede her 40 çalışana 1 kişinin bu eğitimi alması gerekmektedir.
    Dolayısı ile sayı en az 2 kişi olmalıdır.

14. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

İlk yardımcı sayısı çalışan sayısının %5 'i olmalıdır. Aşağıda ilgili yönetmelik maddesinde belirtildiği gibi İLGİLİ MEVZUAT GEREĞİ Ağır ve Tehlikeli işler kapsamında bulunan şeklinde bir ayrım var fakat ilgili yönetmelik (Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği) kaldırıldığı için bu kavram ortadan kalktı. Dolayısı ile ''Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir kişi'' şeklinde sayı tespiti yapılması gerekir. Tabii ki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde bu oranın üzerinde ilk yardımcı bulundurulması daha iyidir ama Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği tekrar yayınlanıp yürürlüğe girene kadar mevzuat %5 'i gösteriyor. Bilginize...

İLK YARDIM YÖNETMELİĞİ

İlk yardımcı ve zorunlu ilk yardımcı istihdamı
    Madde 16
    — (Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen

her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan

işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere
    , bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş
    merkezden en az ‘’ Temel İlk yardım Eğitimi ‘’ sertifikası almış ilk yardımcının bulundurulması
    zorunludur.

arda GÜNDÜZ bu yazıya teşekkür etti.
  15. Ys_mN

Ys_mN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bir sorum olacak 4857 sayılı kanun 74. maddesinde belirtilen süt izninden cumartesi yarım gün çalışan işçiler yararlanabiliyor mu ?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica