Soru Yüksekte Çalışmak Çatıda Çalışmak Mı......!

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Musa Kıransoy

    Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi



    Başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.Fabrikada boya çalışması vardı, boyacılar en az 2 m yükseklikte çalışıyorlar. Herzaman yapılan bir iş olmadıgı için iş izin formunu yüksekte çalışma için doldurun ve önlemini alın dedim. Ama bu "yüksekte çalışma degil" demekte direniyorlar. Buyrun eğer benim yanlış bildiğim bir nokta varsa lütfen aydınlatın. YÜKSEK OLMASI İÇİN KAÇ METRE OLMASI GEREKİR...?



     
  2. Cem AKBULAK

    Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi



    yapı işlerinde ve işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde bir yerde3 m. başka bir yerde 4 metre geçiyor musa bey...
    Madde 13 - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

    Madde 521 - Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.



     
    okko ve Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
  3. Musa Kıransoy

    Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

    Teşekkür ederim Cem Bey. O zaman sadece uygun bir platform kullanması yeterli

     
  4. bluestar

    bluestar TÜİSAG Üyesi

    Mevzuata bakarsanız birisi 3mt. diğeri 4 mt. demekte ama 1 metreden düşse ve başına birşey gelirse bakanlık canımızı yakacağı için biz Amerikan standardı olan 1.2 metreyi kullanıyoruz. Anlayacağınız firmalar farklı standartları uygulayabiliyorlar. Sizde oradaki riske göre ve tabiki mevzuattaki sınırlar dahilinde kendinize bir seviye belirleyebilirsiniz. Not olarak Avrupa'da da 1.8 mt. diye biliyorum. İyi çalışmalar.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
  5. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    Musa bey siz doğrusunu yapmışsınız, bu sizin işinizin bir parçası olan bir iş olmadığından bir çalışma izni düzenlemekte haklısınız. yapı işlerinde ve isg tüzükte geçen yükseklik emniyet kemeri kullanma ile alakalıdır. Siz burda gereken önlemleri aldırmakla yükümlüsünüz. Oranın yüksek olup olmadığının cevabını verecek ordaki çalışan değil sizsiniz... İşinize müdahale ettirmeyin. Herkes işini yapsın.

     
  6. Musa Kıransoy

    Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

    Ah nurdan Hanım keşke herkes kendi işini yapsa. İnanın bir firma var ismi bende saklı. Her ufak tefek şeylerin yapılmasını söylesem cevapları "nerde yazıyo hangi yönetmelikte vb yada siz görmeyin biz yaparız ,siz yazmayın biz yaparız. ,aslında bu iş güvenliğinden sayılmaz maz maz maz .... :)



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica