Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

mustafa bayman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
900 tane A grubu uzmanla mı devlet yüz binlerce çok tehlikeli iş yerini denetleyecekti..bence şu olabilirdi;çok sıkı sınavlar sonrası belli sayıda uzman alınmalıydı..aralık sınavıyla A sınıfı olan uzmanlar açıkçası sınavsız uzman yapıldılar..yüzde 90 civarında başarı düzeyi oldu..iki yükseltme sınavında alınanlar 3-4 bini geçmez..

bir de bu işin tecrübe kısmına takıldım ben..aralıkta A sınıfı olan uzman tecrübeliyim diyor :) veya 1-2 yıllık çalışma deneyimi olan uzmanlar piyasa bizim modunda..yükseltme ile A olan eski mühendisler acemi muamelesi görüyor nedense :) bu işin tecrübesi sanırım piyasanın ayak oyunlarını erken öğrenmekle alakalı..neticede mevzuat belli ve uygulanacak..bu da isgden ziyade mühendislik kalitesiyle alakalı bana göre.
Biz şubat sınavında %9 başarı oranı ile geçtik.Sınavlar arasındada çok dengesizlik vardı.Kazanılmış haklara dokunulmatacağını ama bir daha yükseltme sınavı açılmayacağını düşünüyorum.

E

evrimakbayir

Guest
Biz şubat sınavında %9 başarı oranı ile geçtik.Sınavlar arasındada çok dengesizlik vardı.Kazanılmış haklara dokunulmatacağını ama bir daha yükseltme sınavı açılmayacağını düşünüyorum.

Merhaba,

Torba Yasadaki geçici maddenin iptali sonucunda alınan İş Güvenliği Uzmanlığı belgelerinin hükmü kalmayacaktır. CSGB'nin itiraz ettiğini biliyoruz ancak Dava Daireleri Genel Kurulu dairelerin verdiği kararlara çoğunlukla uymakta ve itirazları reddetmektedir. Danıştay'da eskiden her dairede bir heyet vardı şimdi iki heyet var ve kararlar daha çabuk çıkabiliyor. Birde Danıştay bu dosyaya temyiz olarak bakmıyor ilk derece mahkemesi olarak bakıyor. Tek çözüm CSGB'nin süreçten sonra Kanunsal olarak yasal bir düzenleme yapmasıdır. (Yeni ir Torba Yasa ile)

Ben sürecin 1 yıl içinde sonuçlanacağını düşünüyorum. Ondan sonrasını hep beraber göreceğiz.

Kalender

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim durumuma gelince ben yüksek lisans yaptım ve B sertifika sınav giriş hakkı veriyor ama ben beklemeyim 5-6 ay kardır dedim ve torba yasadan faydalandım aralıkta sınavı geçtim. Şimdi yine aralıkta sınav var belge iptalse yeniden sınav hakkı verirler mi? Çünkü isg katip sisteminde zaten B gözüküyorum. ya da beklemek mi lazım torba yasayı..

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Boyle bir iptal kararini hangi kanuna gore yapacaklarini merak ediyorum acikcasi.. kazanilmis haklar ve gecmise donuk hukumsuzlukler konusunda (basligin ilk sayfalarindaydi sanirim) bir arkadasimizin guzel bir yazisi var forumda.. bulup ya da denk gelip okumanizi tavsiye ederim..hepimizin hakkinds hayirlisi olsun.. boyle bir iptal durumunda yasalarin kesinlikle otelenmesi gerekecek.. ayrica su an b ve a olarak bu islerine devam eden kisilerin de iptal nitelikli belgelerle is yapmasi vb sorunlar yanisira az olan issizler grubuna yenileri eklenecek..

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar belgelerin iptalinin söz konusu olacağını açıkcası düşünmüyorum. Neden sınıf yükseltme sınavları açıldı ?
Kanun çıkalı 1 yılı bulmuştu ama B ve A sınıfı uzman sayısı yetersizdi hatta oldukça yetersizdi. ( İptali için yoğun tempo sağlayan ihtiyar A sınıfı uzmanlarımız bunu iyi bilirler. ) Bakanlık bu sorunu çözmek için bu yola gitmişti. Şimdi birileri çıkmış yok İptal olur diye desteksiz atmaya başlıyorlar. İnsanlar gönüllerinden geçeni değil olacak olanı yazmalılar.
Uygulama ister kanunlara aykırı olsun ister olması ama belgelerin iptalini asla söz konusu olamaz. Hem uzman yetersizliği hem kazanılmış hakların geriye yönelik alınamayacağı hemde Bakanlığın almış olduğu Belge paralarının Uzmanlara ödenmesi gibi bir sürü sorun doğuracağını bakanlık da bizlerde çok iyi biliyoruz.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
belgeler iptal edilirse nasıl bir çözüm bulunacak peki..belgeleri iptal edecek olan bunu düşünüyor mu..neticede bu işi yapacak vasıflara sahip olanlar belli ve belgeler de onlara verildi..bence iptal saçma bir olay olur..iptal edip tekrar aynı kişileri sınava mı sokacaklar..

E

evrimakbayir

Guest
Çözüm Önerileri;

1. A, B, C sınıfı ayrımını ortadan kaldırmak.
2. Belgeler iptal olunca, ki büyük ihtimal olacaktır. Yüksek Lisans (B Sınıfı sınavına giriş hakkı 2 defa), Doktora (Direk A sınıfı) gibi yolları deneyerek ilerlemek.
3. Yeni çıkacak Torba Yasa ile yeni bir kanun maddesi çıkartarak mağduriyeti gidermek.
4. C den B 3 Yıl, B den A ya 4 Yıl çalışmak.

Çözüm önerileri artabilir sonuçta burası Türkiye !!

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynı şartlarda insanlar C sınıfı oldular..o halde tüm belgeler iptal edilmeli..veya lafta bir yüksek lisans ve doktorayla verilen sınav hakları da iptal olmalı..bence hiç bir şey iptal olmaz..

nergoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bakanlıktan gelen haberler (kendi eğitim kurumumdan aldığım bilgi ilk ağızdan isggm ile görüşmüşler) sertifikaların iptal olacağı yönde. Sınavdan hemen önce OSGB ler ile yapılan toplantıda bir çok osgb yetkilisi bu geçici maddelerin iptal edilebileceği yönde görüş bildirdiği halde bakanlığın ise o zaman gelsin düşünürüz gibi bir cümle sarfettiğini anlattılar. Gelinen durum oldukça acı. Bile bile lades oldu. Cümleten geçmiş olsun. Sonraki süreci merakla bekliyorum.
İptal işleminin ne zaman gerçekleşeceği yönünde bilgi aldınız mı

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar hep gönlünden olmasını istediklerini yazmışlar.Sınıf yükseltme sınavı iptal edilmesi durumunda alınan belgelere takılan kişiler var.Sınıf ayrılığından yakınan arkadaşlar var.Öyleyse Silahlı kuvvetlerde tüm rütbeler kalksın er ile general eşit olsun.Burada kazanılmış hak var.Sanki A ve B Sınıfı olan kişiler çok kazanıyormuş gibi bir çekememezlik hali görünüyor.Bu belgeler iptal olursa 6331 Sayılı İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı kanunu da mevta olur.Bu Sınıf yükseltme sınavını A ve B Sınıfının sayısını artırmak için yapıldı.Bu konuda geri adım atmak bu kanunun işlemez hale getirilmesini sağlamak demek olur.Zaten ülkemizde kör topal giden bir İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı sistemi var.Sınıf olayına fazla takılmaya gerek yok.C Sınıfı Uzmanlarda belirli bir süre sonra A ve B Sınıfı olacaklardır.Sertifikaların iptal olması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının prestijinin yok olmasını sağlar.Ülkemizde böyle bir Sınıf yükseltme sınavı olmadan önce ilgili kurumların düşüncesi alınarak hareket edilseydi daha iyi olmaz mıydı?Ancak ülkemizde maalesef her şey geriden geliyor.

nergoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar hep gönlünden olmasını istediklerini yazmışlar.Sınıf yükseltme sınavı iptal edilmesi durumunda alınan belgelere takılan kişiler var.Sınıf ayrılığından yakınan arkadaşlar var.Öyleyse Silahlı kuvvetlerde tüm rütbeler kalksın er ile general eşit olsun.Burada kazanılmış hak var.Sanki A ve B Sınıfı olan kişiler çok kazanıyormuş gibi bir çekememezlik hali görünüyor.Bu belgeler iptal olursa 6331 Sayılı İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı kanunu da mevta olur.Bu Sınıf yükseltme sınavını A ve B Sınıfının sayısını artırmak için yapıldı.Bu konuda geri adım atmak bu kanunun işlemez hale getirilmesini sağlamak demek olur.Zaten ülkemizde kör topal giden bir İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı sistemi var.Sınıf olayına fazla takılmaya gerek yok.C Sınıfı Uzmanlarda belirli bir süre sonra A ve B Sınıfı olacaklardır.Sertifikaların iptal olması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının prestijinin yok olmasını sağlar.Ülkemizde böyle bir Sınıf yükseltme sınavı olmadan önce ilgili kurumların düşüncesi alınarak hareket edilseydi daha iyi olmaz mıydı?Ancak ülkemizde maalesef her şey geriden geliyor.
Kesinlikle katılıyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Selam Arkadaşlar,
Topiği baştan sona kadar sabırla okudum. İnternetten araştırma da yaptım. Biz neyi tartışıyoruz anlayamadım? Danıştay a dava açılmış. eee? açılsın? Önce Danıştay ın görevleri nedir ona bakalım lütfen. Danıştay Tüzükleri denetler. Hadi yönetmelikde buna dahil olsun. Peki neyi denetler? Kanuna aykırılık varmı diye. Peki ben size şu soruyu sorarım, danıştay kanun maddesini iptal edebilir mi? Eğer evet diyorsanız lütfen daha fazla bu topiğe yazmayalım. Gidip bir avukata sorsun herkes.
Danıştay, yükselme sınavını iptal edebilir evet. Ama bu yükselme sınavı için çıkarılan yönetmelik kanuna aykırı ise. Kanun var mı? Evet var. Peki yönetmlik var mı? var. Kanuna aykırı mı? İşte onu danıştay bilir.
Peki kanun olduğu halde iptal olursa başka torba kanun çıkar diyen arkadaşların dayanağı nedir? Nolur komik yorumlar yapmayalım.Zaten kanun var ve buna bağlı yönetmelikte var.
Zaten A ları B leri C leri icat eden bakanlık ve yöenetmeliği. Peki neden kimse bu ayrımcılığa son vermiyor?
O zaman sınıflar arası farkları ve 7 senede A sınıfı olma şartını neye göre belirlemişler? Bu koşullarda kanuna aykırı değil mi?
Danıştay ın aklı selim karar vereceini düşünüyorum...
Saygılarımla..

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bende Yükseltme ile B oldum.Fakat bu isg uzmanlığı hakettiği yerde olacaksa belgeyi iptal etsinler..Hiç gocunmam yeterki işin kıymeti bilinsin sorumluluğu bilinsin.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sınıf farkı ortadan kalksın diyenler bence ne söylediğinin farkında değil..henüz okulu bitirmemiş çocuklar bile isg uzmanı olacağım diyor..nerde kaldı meslek,piyasa tecrübesi..

bir de piyasada bir kaç yıldır çalışan arkadaşlar var..kırılmasınlar ama piyasada iş bulamayıp isg sektörüne atıldıkları çok belli..iyi bir mühendislik bölümünü bitirip isg işi yapan uzman sayısı çok azdı..genelde teknik öğretmen ve düşük puanlı mühendisler bu işe sarılmış..yükseltme sınavları sonrası tecrübeli ve iyi mühendislik bölümü mezunları girdi işin içine..bu tecrübe belki de kanunun daha oturaklı uygulanmasını sağlayacak..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Danıştay, temyiz makamı ve bazı durumlarda ilk derece mahkemesi olarak görev yapmaktadır. Danıştay, ilk derece mahkemesi olarak;

a) Bakanlar Kurulu Kararlarına,

b) Başbakanlık, bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müsteşarlarıyla ilgili müşterek kararnamelere,

c) Bakanlıkların düzenleyici işlemleri ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,

d) Danıştay idari dairesince veya idari işler kurulunca verilen kararlar üzerine uygulanan eylem ve işlemlere,

e) Birden çok idare ve vergi mahkemesinin yetki alanına giren işlere,

f) Danıştay Yüksek Disiplin Kurulu Kararlan ile bu kurulun görev alanı ile ilgili Danıştay Başkanlığı işlemlerine,

karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlar.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yukarda yolladığım Danıştay ın görevleri. Yönetmelik ve tüzük iptal edebilir doğru. Peki ya kanun? Kanunlarda yukarıda bahsedilen C bendine uyar mı? yani kanun ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlem midir?
Eğer öyleyse kanunada müdahale edebilir.
Ben aradım bulamadım? Bulan varsa lütfen yazsın. Danıştay şimdiye kadar kanun maddesi iptal etmiş mi? peki etmişse Torba yasa maddesini iptal edebilecek mi? Edemezse biz neyi tartışıyoruz?
torba yasa maddesinin yönetmeliğe uygun olup olmadığınımı tartışıyoruz? Danıştayın yapacağı nedir? Neye göre karar verecek? Yönetmelik torba yasa maddesine uygunmu değil mi? Bunu kontrol etmeyecek mi? Peki uygun sa ne yapabilir? Kanun maddesi anayasaya uygun değil mi diyecek o zaman? Bu durumda kanun maddesini iptal etmesi gerekir?
Sahi biz neyi tartışıyoruz? Açılan danıştay davalarının dilekçelerini bulmak lazım. ne istenmiş ne talep edilmiş?

hakan.duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar, 2010 Aralık sınavıyla C belgesini alan, sonra aynı belgeyi tekrar almak için bir kez daha belge ücreti yatıran, aktif olarak İSG Uzmanlığı yapan ve 21 Aralık 2013 sınavını başarıyla geçerek B sınıfı olmaya hak kazanan ancak uygulamaya güvenmeyerek belgesini hala almayan bir uzman olarak, bu uygulamanın haksız olduğunu düşünüyorum. Zira bundan önceki yönetmelik mesleki tecrübe ve mesleki sınıflandırma ile düzenleme yapmaktaydı yani mevcut uygulamaya göre çok daha makul ve mantıklı bir çözüm sunmasına rağmen danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştu. Önceki yönetmeliğin yürütmesini durduran danıştayın bu yönetmeliği çoktan durdurmuş olması gerekirdi.

madenci5

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
10 000 er kişi a ve b oldu . işin hiç bir değeri kalmadı derseniz doğru olur . ama haset ,kibir vb . ifadelerle artışmak bir yere götürmez.
2013 mayısta c aralıkta a oldum .iptal mi edecekler ,etsinler hiç önemi yok .
daha önceki yazılarımda da belirttim bu işinde cılkını çıkardılar. hiç kimse heveslenmesin , sonuçta hiç bir mühendis bu işten layık olduğu geliri elde edemeyecek
C sıfı iş güvenliği uzmanıyım
Bende Yükseltme ile B oldum.Fakat bu isg uzmanlığı hakettiği yerde olacaksa belgeyi iptal etsinler..Hiç gocunmam yeterki işin kıymeti bilinsin sorumluluğu bilinsin.
C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bir buçuk yıl bu alanda çalıştıktan sonra seviye yükseltme sınavıyla B sınıfı oldum. Ben baştan beri prim gün sayısı tutuyor diye, bu alanda hiç çalışmamış insanların A ve B sınıfına zıplatılmalarını ciddiyetsiz, ve haksız buldum. Benim aleyhime de olsa bu saçma uygulamanın iptal edilmesi en azından İSG uygulamaları açısından çok daha olumlu olacaktır...

tayfun7038

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanun maddesi şöyle:
(2) (Ek: 12/7/2013-6495/55 md.) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine
sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate
alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde
kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.

Yönetmelikde şöyle diyor:
GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
girmeye hak kazanırlar.
(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
girmeye hak kazanırlar.

Kanun bakanlığa sadece SGK primlerine ve sahip olunan belgeye bak diyor.
Yönetmeliğin neresi kanun maddesine aykırı ben anlayamadım ?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aslında anlaşılması zor konulardan biride bu. İSG işi çok ciddi evet doğru. Ancak kuralları belli, dökümanı belli.
Çok dikkatli bir mühendis bu konuda gerekli eğitimi aldıktan sonra işini layıkı ile yapar.
İş hayatında 3000 gün geçiren biri, zaten iş hayatını nzorluklarını ve iş güvenliği ile ilgili önlemleri zaten bilir.
Bil fiil igu olarak çalışan hak eder, onun dışındkailer hak etmez mantığını ban hala anlayamıyorum.
sadece ofis ortamında igu işini 7 sene yapmış biri c sınıfı layıkı ile A olabiliyor da, ofis ortamında, belkide üretim alanında 3000 gün çalışmış bir C sınıfı neden A ya geçemiyor? Kıstas nedir?
Bu koşulları belirleyen nedir? C den aya geçişi 7 sene ile belirleyen kimdir? Gökten zembille mi indi bu kural? 7 sene igu olan kusursuz A sınıfı mı oluyor?
Kaldıki bizzat igu alanında iş ilanlarını incelerseniz zaten şirketler tecrübe ve deneyim terch ile kendi doğru seçimini yapıyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.