Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu bilgi doğrumu cidden?
yani ;
"Bu dosyada davacı, yönetmeliğin geçici maddesinin Kanuna uygun olmadığını ileri sürmüş ve mahkeme de sen haklısın demiş."

nerde karar? hangi kanuna aykırı? torba yasa ile kanun çıkardılar zaten? bu torba maddeye yönetmeliğin geçici maddesi uygun değilmiymiş? öyleyse bu ilgiç gerçekten..

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bir buçuk yıl bu alanda çalıştıktan sonra seviye yükseltme sınavıyla B sınıfı oldum. Ben baştan beri prim gün sayısı tutuyor diye, bu alanda hiç çalışmamış insanların A ve B sınıfına zıplatılmalarını ciddiyetsiz, ve haksız buldum. Benim aleyhime de olsa bu saçma uygulamanın iptal edilmesi en azından İSG uygulamaları açısından çok daha olumlu olacaktır...
siz iş güvenliği bölümü mezunu musunuz..1.5 yıl önce bu piyasaya girdiğinizde bu alanda ne gibi tecrübeleriniz vardı..

nergoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
gerçekten yazılanlar beni şok etti...arkadaşlar tecrübeler çalışarak kazanılarak öğrenilir.bize verilen bu hak sayesinde bir dolu iş güvenliği uzmanı bu işe girerek bir dolu bilgi sahibi oldu.önemli olan kendini geliştirmeye açık olmak.her işte olduğu gibi bu işte de herşey önce bizde başlıyor.şahsen ben belki yolun daha başındayım ama birşeyler öğrendiğimi düşünüyorum...

tuncernet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar herkes işine devam etsin...sonucu hiçbirşey değiştiremez..belgesini alan hakketmiştir bence...iptal olsa bile meclis torba yasa ile af getirir herkes tekrar kazanılmış hakkını hakeder.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu bilgi doğrumu cidden?
yani ;
"Bu dosyada davacı, yönetmeliğin geçici maddesinin Kanuna uygun olmadığını ileri sürmüş ve mahkeme de sen haklısın demiş."

nerde karar? hangi kanuna aykırı? torba yasa ile kanun çıkardılar zaten? bu torba maddeye yönetmeliğin geçici maddesi uygun değilmiymiş? öyleyse bu ilgiç gerçekten..
http://www.isgfrm.com/threads/24-ma...-burada-topluyoruz.15657/page-378#post-204754

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
331 kişi öldüğünde soma da, çalışan uzmanlar ve nezaretçiler kaç yıl tecrübeye haiz di acaba?
alacakları ceza ya da taltif kıdeme göre mi olacak?
her yıl sadece inşaat iş kazalarında 350 kişi ölüyor.
inşaatta çalışan isg uzman kıdemleri nedir acaba?

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu bilgi doğrumu cidden?
yani ;

Torba yasa olarak değilde yönetmelik olarak geçen sene sınıf yükseltme durumu ortaya çıktı. Danıştay, yönetmeliklerle ilgili karar verme yetkisi yok diye biliyorum. Danıştay,kanun, kanun hükmünde kararname ve tüzük gibi konularda fikir öne süren bir kurum olduğunu duymuştum. Danıştay mahkemenin kararına karşı temyiz rolü üstlenen son mahkeme konumunda olduğu çeşitli yerlerde yazılıyor.Bu konu hakkında dava açan kişinin ne kafaya hizmet dava açtığını anlamakta zorluk çekiyorum.Sanki biz A veya B Sınıfı İsg Uzmanı oldukta paraya para demiyor muyuz?Daha henüz bir yer bile bulamamış durumdayız.Hani maddi yönden çok büyük paralar kazanırız da karşımızdaki kişilerin karın ağrısı yüzünden dava açtı diyebiliriz.Ama böyle bir durum ortada yok ki. Ancak yazılan yazıda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları tarafından dava açıldığı ifade ediliyor.Demek ki bu kişiler,buradaki rantı bizimle paylaşmak istememe gibi bir tavırları mevcut.Ödenmiş primlerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çalışan kişileri kapsaması gerektiği gibisinden saçma sapan bir gerekçe ortaya atılmış.Sanki ülkemizde önceden böyle bir uzmanlık alanı varmış gibi gösterilmeye çalışılmış.Diyelim ki kişi İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çalıştığını nasıl ispat edecek?Mesleki tecrübe olmadan kişi İsg Uzmanı olmasının hiçbir faydası yoktur. Sadece bu sınava giren kişinin sigortalı olarak çalıştığı iş kollarına bakılması gerekliydi.Fakat buna da bakılmaksızın işlem yapılması hem kaliteyi hem de kazancı düşürdüğü açıkça görünmektedir.İşverenlerin bilgi ve tecrübeye değil, daha az cebinden çıkacağı paraya bakması bu işin sulandırılmış olduğunu açıkça göstermektedir.Kişi, dershanede,lokantada,pet-shop vb. teknik işlerle ilgili olmayan yerlerde çalışmış olabilir.Bu kişilerin A veya B Sınıfı olmasının İş Sağlığı ve Güvenliğine katkı sağlamayacağı bilinmesine rağmen, sırf işverenlere şirin görünmek için böyle affedilemez bir hata yapılmıştır. Ülkemizde maalesef mantalite olarak uzmanlığa karşı bir saygı bulunmayıp özel sektör her işte olduğu gibi bu işi yapacaksa benim düşünceme uygun olan adamım yapsın gerisi önemli değil diye düşünmektedir.Bu kadar olumsuz durumun bir arada olduğu bir ülkede İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı konusunda ne kadar ilerleme sağlanacağı düşünülmesi gereken bir noktadır.

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
C olup da yukseltme sinaviyla b-a olmak bana yuksek lisansla c bile olmadan direkt b olmaktan cok daha anlamli cok daha adil geliyor, ikisinii karsilastirinca.. Bircok ozel universite nerdeyse tek donemde direkt b sinav hakkinin kazanilmasini sagliyor, yaniii parayi veren dudugu caliyor!

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
a sınıf , içinde fiat belirlesinlerde parası olanları süründürmesinler

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yalnız dostum bişi şüpheli. bu açılamaya rağmen hala sertifikalarımızı vermediler? Dava sonunu bekliyor olmasınlar.. 8-)

şaka bir yana, danıştaya yönetmelik içinde dava açabilirler.. yasa yapıcı uygulamaları demiş danıştay görevine. bi önceki sayfada yazdım..
ama burada yönetmeliği kanuna dayattıkları için, sonuç negatif olmayacaktır bizim için.. tabi bu benim yorumum, umarım yanılmam.. 8-)::ok::

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yalnız dostum bişi şüpheli. bu açılamaya rağmen hala sertifikalarımızı vermediler? Dava sonunu bekliyor olmasınlar.. 8-)

şaka bir yana, danıştaya yönetmelik içinde dava açabilirler.. yasa yapıcı uygulamaları demiş danıştay görevine. bi önceki sayfada yazdım..
ama burada yönetmeliği kanuna dayattıkları için, sonuç negatif olmayacaktır bizim için.. tabi bu benim yorumum, umarım yanılmam.. 8-)::ok::
Ali Bey ne demek istediğini anlayamadım. Açıklar mısınız?

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Sertifika elden verilmemiş olabilir.Ancak e-devlet'te, başvuru aşamasında; İsg katip tanımlaması yapıldı,sertifika geçerli,sertifika durumu aktif ve onay durumuna ise onaylandı yazıyor.Bu kadar yazılan cümlelerin yanlış olabileceğine pek ihtimal vermiyorum.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar sanal olarak sertifikalar verildi. Kaldırması çok kolay. Ancak kağıt üzerinde vermediler. kağıt demek delil demek..
benim sertifikamı alırlarsa danıştay kararı ile, bende çsgb ye mahkeme açar, bana yaşattıklarından ve kayıplarından ötürü tazminat isterim. peki bakanlı kzaten bu arkadaşın sertifikası yoktu derse nasıl ispat edeceğim?
Sertifikam elimde deil ki? Server da bir yerlerde, yani sanal ortamda duruyor.. aktif olsa nolur.. süreç kötüye giderse elimde yok.. hukuk davaları delil ister. yazılı kağıt ister. sözle yada şahitle yürümez..
onu demek istedim.. belkide elimize olabilecek kötü seneryo düşünülerek sertifika verilmiyor olabilir.. kimbilir. her ihtimali düşünmek gerek..
bunu kastetmiştim ben.. ::ok::

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar sanal olarak sertifikalar verildi. Kaldırması çok kolay. Ancak kağıt üzerinde vermediler. kağıt demek delil demek..
benim sertifikamı alırlarsa danıştay kararı ile, bende çsgb ye mahkeme açar, bana yaşattıklarından ve kayıplarından ötürü tazminat isterim. peki bakanlı kzaten bu arkadaşın sertifikası yoktu derse nasıl ispat edeceğim?
Sertifikam elimde deil ki? Server da bir yerlerde, yani sanal ortamda duruyor.. aktif olsa nolur.. süreç kötüye giderse elimde yok.. hukuk davaları delil ister. yazılı kağıt ister. sözle yada şahitle yürümez..
onu demek istedim.. belkide elimize olabilecek kötü seneryo düşünülerek sertifika verilmiyor olabilir.. kimbilir. her ihtimali düşünmek gerek..
bunu kastetmiştim ben.. ::ok::

Delilmi yok sertifika ücretleri yatığına dair dekontlar delil değilmi buna hak kazanmıyan para yatıramıyor.Birde binlerce kişinin beyanı delil kabul edilmiyecek ve bu kadar kişinin belge aldığını herkes biliyorken bunu inkarmı edecekler.

KORKER

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir kaç farklı düşünceye cevaptır;
1. Yükseltme sınavı ile a veya b sınıfı olmuş kişilerin igu uzmanlığı yapacak yetkinlikte olmadıklarını savunanlara ;
" ben bu sınavla a sınıfı oldum. Yani 3000 günün üzerinde bir iş tecrübesi olan bir mühendisim. Uluslararası çalışan bir firmada üst düzey yöneticiyim. Yıllarca mühendislik yaptım, yönetici oldum ve fabrikayı yönetiyorum. Bu yasa çıkmadan evvel de risk analizinden tutun, eğitimlerine kadar, ergonomik çalışmalardan tutun tüm ölçümlerine kadar; iş güvenliği ne gerektiriyorsa hepsini yaptırdım. Her yıl da güncellemesini yaptırdım. Mevzuatlarla ilgili sürekli ilgili mercilerle muhatap oldum. Adım İGU uzmanı değil de Fabrika Müdürü . Ama benim fabrikamda uzman diye gelip, çok basit işleri yapan A sınıfı çok yaşlı amca gördüm. Şimdi, bu işten para kazanan ancak başkasının kazanmasını istemeyen bencil A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına sesleniyorum; ben yükseltme sınavıyla A sınıfı oldum ama yıllardır bu işi göstermelik yapan uzmanları cebimden çıkarırım. Bu nedenle yükseltme sınavıyla A ya da B sınıfı olanlara laf atmadan önce bu kişilerin mesleki tecrübelerinin olduğunu ve mevzuatı öğrenmenin en kolay iş olduğunu hatırlatmak isterim.

2. Eminim ki yükseltme sınavıyla a ya da b olanlara laf atanlar ; ya bu sınavlarda başarısız olmuş kişilerdir ya da tecrübesi yetmediği için sınav hakkı olmayan kişilerdir. Sizler de kusura bakmayın; ya çalışıp sınavda başarılı olsaydınız ya da erken doğsaydınız.

3. İş güvenliği işini bu işi yıllarca yapsalar da hep kağıt üzerinden, rutine göre yapanlardan ziyade; bizim gibi pratik tecrübesi olan, on yılların üstünde iş tecrübesi olanlar daha iyi yapar. Bu iş emekliliği gelmiş ama yapıştığı koltuktan kalkmayıp, gençlerin önünü açmayan yaşlı devlet memurlarının işine benziyor. Rahat olun, inanın iş güvenliğini sizden daha iyi yaparız, emekli olun, uğraşmayın davayla danıştayla...emekli olun..emekli...

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1. Yükseltme sınavı ile a veya b sınıfı olmuş kişilerin igu uzmanlığı yapacak yetkinlikte olmadıklarını savunanlara ;
" ben bu sınavla a sınıfı oldum. Yani 3000 günün üzerinde bir iş tecrübesi olan bir mühendisim. Uluslararası çalışan bir firmada üst düzey yöneticiyim. Yıllarca mühendislik yaptım, yönetici oldum ve fabrikayı yönetiyorum. Bu yasa çıkmadan evvel de risk analizinden tutun, eğitimlerine kadar, ergonomik çalışmalardan tutun tüm ölçümlerine kadar; iş güvenliği ne gerektiriyorsa hepsini yaptırdım. Her yıl da güncellemesini yaptırdım. Mevzuatlarla ilgili sürekli ilgili mercilerle muhatap oldum. Adım İGU uzmanı değil de Fabrika Müdürü . Ama benim fabrikamda uzman diye gelip, çok basit işleri yapan A sınıfı çok yaşlı amca gördüm. Şimdi, bu işten para kazanan ancak başkasının kazanmasını istemeyen bencil A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına sesleniyorum; ben yükseltme sınavıyla A sınıfı oldum ama yıllardır bu işi göstermelik yapan uzmanları cebimden çıkarırım. Bu nedenle yükseltme sınavıyla A ya da B sınıfı olanlara laf atmadan önce bu kişilerin mesleki tecrübelerinin olduğunu ve mevzuatı öğrenmenin en kolay iş olduğunu hatırlatmak isterim.

2. Eminim ki yükseltme sınavıyla a ya da b olanlara laf atanlar ; ya bu sınavlarda başarısız olmuş kişilerdir ya da tecrübesi yetmediği için sınav hakkı olmayan kişilerdir. Sizler de kusura bakmayın; ya çalışıp sınavda başarılı olsaydınız ya da erken doğsaydınız.

3. İş güvenliği işini bu işi yıllarca yapsalar da hep kağıt üzerinden, rutine göre yapanlardan ziyade; bizim gibi pratik tecrübesi olan, on yılların üstünde iş tecrübesi olanlar daha iyi yapar. Bu iş emekliliği gelmiş ama yapıştığı koltuktan kalkmayıp, gençlerin önünü açmayan yaşlı devlet memurlarının işine benziyor. Rahat olun, inanın iş güvenliğini sizden daha iyi yaparız, emekli olun, uğraşmayın davayla danıştayla...emekli olun..emekli...
:alkış::alkış::alkış:

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Korker, senin durumunda olan 1000'de bir görülecek bir olasılık. Ama senin gibi olmayan 999 kişi A sınıfı olarak iş güvenliği uzmanı olarak piyasada çalışıyor. Senin gibi mühendislik yapmamış, mevzuat öğrenmemiş vs. Şimdi sen yaşlı amca diyorsun; asıl yaşlı amca prim gününden A sınıfı uzman olan amcalarla doldu. Eskiden amca yoktu şimdi ise amca, dede, büyükbaba doldu. Adam emekli olmuş evde boş durmak istemiyor en iyisi A belgemde var karın tokluğuna çalışırım diyor, buna ne diyeceksin peki? Gençlerin önü bu şekildemi açıldı sence? Biraz global düşün Korker, global.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Korker Bey sözüm sana değil, sana başarılar dilerim.
Zaten 10.idare mahkemeside bu ilgileniyormuş gibi görünüp Risk değerlendirmelerini ve diğer İş Güvenliği işlerinin icraatlarını yaptırıp sadece kendi yapmış edasıyla imza edenlerinkini durdurma gerekçesi gösterilenlerden birisi olarak belirtmekte. Gerçi bunlar yarın işyerlerinden şu kadar sene İGU ile ilgilendik diye yazıyı işyerinden alıp Bakanlığa gönderip, iptal edilmemesini sağlatırlar. Oysa yasaya göre geçen yıllarda Bakanlığa Sözleşmenizi gönderip göndermediğinize baksalar o zaman haliniz nice olur.Bizlerde sınavlardan geçip bir kademe ilerliyoruz, Bazen de mahkeme soruları iptal ediyor ve başarısız görünürken bir bakıyoruz ki başarılı oluvermişiz. Zaten söz konusu sınav 4 yada 5 şıktan birini işaretleyince puan alınıyor. Hiç okuma yazması olmayan birine şu şıkları işaretle deseniz o da puan alacak şıkları işaretler herhalde. Metin şeklinde cevap yazmaya gelince çoğumuz boş kağıt verirler diye düşünüyorum. Basit Bir sınavı geçtik diye bilgiçlik taslamaya gerek yok.Hepimiz birbirimizin ne kadar bildiğini , bilmediğini tahmin ediyoruz zaten. Şoförlere bir zamanlar Ticari sürücü belgesi çıkardılar.Şoförler epey masraf yaptıktan bu belgelere hiç gerek yok denilip K belgeleri, SRC ve psikoteknik belgeleri çıkartırılıp masraf yaptırdılar , sanki bu belgeler aracı kullanıyormuş gibi ( 700 şoförümüzden hepsi psikoteknik belgesinden başarılı olup belge aldılar,Başarısız olan yok çünkü özellere bu işi yap demişler basit araç kullanma similasyonu olduğundan kalan yok) Bizim İGU işleride bu şekle dönüşecek gibi, Başka birşey çıkaracaklar gene masraflar yapacaz, Bu işten yıllardır kimlerin para kazandığı belli.Onun için Ben İGU na çok sıcak bakmayanlardan oldum.Arkadaşlarımdan anlatımdan dolayı kalp kırdıysam özür dilerim.Öyle kırıcı biri değilim.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Delilmi yok sertifika ücretleri yatığına dair dekontlar delil değilmi buna hak kazanmıyan para yatıramıyor.Birde binlerce kişinin beyanı delil kabul edilmiyecek ve bu kadar kişinin belge aldığını herkes biliyorken bunu inkarmı edecekler.
dostum vardır illa bir sürü delil.. herşeye bir bahanede bulunur.. birde mahkeme onca insan almış inkarmı edionuz demez.. hakimler önlerine konan dilekçe ve deliller dışına çıkmaz, çıkamaz zaten.. o sebeple sertifika olursa net ve garanti delil olur. ::ok::

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kazanamayanlar sertifikalar iptal olsun istiyor,acaba kazansalar ne derlerdi diye insan merak ediyor..madem belgeler iptal edilmeli o halde bu belgeyi alabilmek için ne diye mahkemelere başvurdunuz..benden sonrası tufan anlayışında olan insanlar her yerde var maalesef..çok sevimsiz bir durum kendileri açısından belirtiyim..

Koker anlattı durumu kendisine teşekkür ediyorum..bence yükseltme sınavlarıyla çok kaliteli mühendisler belgeye sahip oldular..mutlaka içlerinde bahsettiği türden olanlar da vardır ama genel olarak tecrübeli mühendislerin bu sınavlarla sisteme sokulduğuna inanıyorum..bu da isg kalitesini mutlaka arttıracaktır..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.