Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3000 iş gününü nerde hangi pozisyonda hangi işte doldurduğunu bilmeden dağıtılan A sınıfı belgeler verilmedi mi bu iş kolunda (piyasa değil...!) Sınıf ayrımı yapılmamasına neden bu kadar karşı duruyor bu *****kesildi****** A lar... Ne biliyorlar ne görmüşler.. Ne kadar saha analizi yapmışlar.. kaç tane iş kazası raporu hazırlamışlar.. kaç kişideki davranışliğini gözlemlemişler... kaç kişiye eğitim vermişler... kaç tane yeni eğitim sunusu hazırlamışlar.... Yeni bir C den farkı nerde.... Neymiş Mühendismiş...... Ne mühendisi Hocam ? Türkiyede toplasan 1000 tane mühendis çıkmaz... Okul dersleri ile mühendis olunmuyor.... ******kesildi*******

Kalkıpta hak savunuculuğu yapmayın... Hak mak yok ortada...
valla bana göre iyi mühendisler son sınavlarla piyasaya girdiler..osgblerin kadrolarında çalışan uzmanların mezun oldukları bölümlere bakın ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız..kimseyi küçümsemiyorum yanlış anlamayın ama hakkaten piyasası olmayan bölüm mezunları 2 yıldır bu işi yapıyorlar..kimse kimseye uzmanlık satmasın..belki daha önce girdiler sektöre ama yeterlilikleri bana göre tartışmaya açık..

BerkayGURCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar kendi içimizde bile bu kaos ortamı sürerken bize kimse yardım edemez.
Öncelikle bir cephenin "Kalitesiz mühendisler" diyerek aşağıladığını, diğer cephenin ise "Tecrübesiz mühendisler" diyerek aşağılamasını üzüntüyle izliyorum. Bu kutuplaşma hep bizim zararımıza olacaktır.
Tüm çalışanlar kimi temel önceliğimiz verdiğimiz emeğin karşılığında yeterli ücreti alabilmek. İSG Sektöründe çalışan arkadaşların sizin tabirinizle "kalitesiz mühendis" yada "tecrübesiz mühendis" olmasının sebebi bence açıktır. Çevremde bende dahil olmak üzere birsürü A-B-C sınıflarından mühendis arkadaşlarım bulunmakta hepside farklı branşlarda eğitim almışlar. Hepsinin de çeşitli sınıflarda İSG belgeleri var ama hiçbiri bu sektörde çalışmıyor ve çalışmayı düşünmüyor,en azından şimdilik.
Kendimden örnek vermem gerekirse bir Maden Müh olarak daha rahat şartlarda daha risksiz bir ortamda güzel bir maaşla çalışıyorken neden daha kötü şartlarla daha düşük ücret ve daha fazla sorumlulukla İSG uzmanlığı yapayım ki ? Tabiki herkesin şartları farklı bende tam olarak buna dikkat çekmek istiyorum. Malesef ülkemizde istisnasız tüm mühendislik branşlarından ziyadesiyle fazla mezun veriliyor. Kimisi istedikleri şartlarda iş bulabilirken kimisi alternatiflere yönelmek durumunda kalıyor.
Ben bu ülkede ne kalitesiz mühendis ne de tecrübesiz mühendis olduğunu düşünmüyorum.
Üzülerek görüyorum ki ne bu kayıkçı kavgası biter ne de bu devlet adam akıllı bir kanun çıkarıp uygulayabilir. Kendi adıma bu şartlarda en güzeli olayları uzaktan seyredip en az 10 sene sistemin rayına oturmasını beklemek.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
valla bana göre iyi mühendisler son sınavlarla piyasaya girdiler..osgblerin kadrolarında çalışan uzmanların mezun oldukları bölümlere bakın ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız..kimseyi küçümsemiyorum yanlış anlamayın ama hakkaten piyasası olmayan bölüm mezunları 2 yıldır bu işi yapıyorlar..kimse kimseye uzmanlık satmasın..belki daha önce girdiler sektöre ama yeterlilikleri bana göre tartışmaya açık..
sadece hiç birşey anlamadığımı anladım.Biraz açıklar mısınız.?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok iyi niyetli bir yaklaşım... Bunca iş katliamları yaşanıyorken isg ve mühendislik kalitesine ancak bu kadar polyannacılıkla yaklaşılabilir... Ayakta alkışlıyorum.... :alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Tabi yükseltme sınavlarıyla (çıtır çerez sorular ve %92 başarı oranı.....!!!) çok kaliteli muhendis A sınıfı oldu... Çooooook.

Bakın arkadaşlar kimse kimseyi kandırmasın.... Saçma bir sistemin içinde sürüklenmekteyiz... (Ben en başından beri yükseltme sınavlarına karşıydım hala karşıyım) İnsanlar resmen katlediliyor... Ama siz hala yok c yok a kavgası yapıyorsunuz... (3 senelik C sınıfıyım aralıkta B olucam) En çok ölümlü iş kazalarının olduğu sektörümüzde 50 çalışanın olduğu bir inşaatta, çoğalan B ve A sertifikaları nedeni ile aylık 200 ve 300 tl gibi rakamlara hizmet (sorsan inşaatın nerde olduğunu bilmezler) veriliyor...

İşini iyi yapan zaten az.... Ama nedense bir savunma mekanizmasıdır gidiyor... (Meğer herkes 10 numara uzmanmış...)

Burda bu kavga verilirken...... deneyimli umursamaz bi A sınıfı yada yükseltme ile olmuş acemi bir B yada A sınıfı sertifikanın işlediği bir inşatta, madende insanlar ölüyor... Nerde süper mühendis ve uzmanlar ?

Kimse ben iyi uzmanım 10 numara mühendisim demesin.... (tek bir fabrikayla, saçmalıklarla dolu tüzük ve yönetmeliklerle olmuyor bu iş)

İnsana değer verelim... 3 kuruşa 5 kuruşa tamah etmeyelim...
gereksiz yere sertifika almış olan varsa dediklerinde haklısın.. ama yoksa haksızlık ediyorsun..
iş veren yapmıyorsa ve para kazanmak için herşeyi yapacak insanlar oldukça ve sistem böyle kurulmuşsa işini düzgün yapmayanları içeri almıyorlarsa kimse yükselme sınavı ile sertifika alanları suçlamasın..
bence iş güvenliği uzmanlığı sertifikası en az 2 senelik eğitim alanlara verilmeliydi. 220 saat eğitimle alıp 7 sene bil fiil çalışan bile hak etmiyor bu sertifikayı..

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iş olsun diye açılmış bölümlerden mezun olmuş kişilere teslim edilmiş bir sektör..tanıdığım 1-2 yıllık uzmanların hepsi böyle maalesef..hakkınızdır tepe tepe kullanın..
ilköğretim ve orta öğretim + 4 yıllık üniversite ile toplam 15 yıl okula gittik hiç biri şu 13 günlük eğitim kadar bizi cezbetmedi. O kadar cezbetti ki bu aşamaya geleceğimizi bir an bile düşünmedik. İGU Eğitimlerine + sınav ve ulaşımları ile sertifikalarına vs. masraflara o kadar paralar harcadık ki, bizim dışımızda herkes köşeyi döndü. Sanki muberek hayır kurumu gibiydik. Ancak biz bize eğitim verenlerin bu işin kıymetli olduğu zamanlardaki gibi olacak sandık. Çünkü bize siz uzman olacaksınız denildi. Bu kadar kısa sürede uzman olacağıma inanamadım. Oğlum Baki dedim hayatta hiç birşey olamadın bak çalış uzman ol dedim kendi kendime, Fakat İGU dan 5 krş. ve üzerini (buna euro,dolar, altın,gayrimenküllerde dahil hiç bir şey ) kazanamadım. (Siz kazandınızsa paylaşalım demiyecem, sadece nasıl ne kadar kazandınız?) Ben bir mendil alıp biraz ağlamak istiyorum. Müsaadenizle..

Moderatör tarafında düzenlendi:

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ilköğretim ve orta öğretim + 4 yıllık üniversite ile toplam 15 yıl okula gittik hiç biri şu 13 günlük eğitim kadar bizi cezbetmedi. O kadar cezbetti ki bu aşamaya geleceğimizi bir an bile düşünmedik. İGU Eğitimlerine + sınav ve ulaşımları ile sertifikalarına vs. masraflara o kadar paralar harcadık ki, bizim dışımızda herkes köşeyi döndü. Sanki muberek hayır kurumu gibiydik. Ancak biz bize eğitim verenlerin bu işin kıymetli olduğu zamanlardaki gibi olacak sandık. Çünkü bize siz uzman olacaksınız denildi. Bu kadar kısa sürede uzman olacağıma inanamadım. Oğlum Baki dedim hayatta hiç birşey olamadın bak çalış uzman ol dedim kendi kendime, Fakat İGU dan 5 krş. ve üzerini (buna euro,dolar, altın,gayrimenküllerde dahil hiç bir şey ) kazanamadım. (Siz kazandınızsa paylaşalım demiyecem, sadece nasıl ne kadar kazandınız?) Ben bir mendil alıp biraz ağlamak istiyorum. Müsaadenizle..
Mevzuat eğitimi için fazla bile o süre..yıllarını piyasaya vermiş insanlar bu işi de başarırlar merak etmeyin..bu işin okulu yok ve herkes aynı yollardan geçerek öğrendi bu işi..hatta çok eski uzmanlar bu kadar bile eğitim görmediler..eğer isg bazılarına vahiy olarak inmediyse telaşınız gereksiz ve boş bence..rahat olun bu işi her insan yapabilir..

Vedat Kısa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yükseltme sınavlarının kolay veya zor olması ile ilgili yapılan yorumları ve sınavı kazananları aşağılayıcı sözlerle hakarete varan söylemleri hayretle okuyorum ve soruyorum.
1-Siz Kimsiniz? İş Güvenliği Uzmanımısınız(!),Ölçme değerlendirme Uzmanımısınız?
2-Devletin İnsanlara verdiği bir hakla sınava giren ve 70 gibi zor bir barajı geçerek sınıfını yükselten insanları aşağılama cüretini nerden ve kimden alıyorsunuz?
3-Yükseltme sınavları çakma diyenler,Hakkıyla belge almış Mühendis ve Teknik elemanlara Kalitesiz diyenler,sizlerin kalitesini kim ölçüp akredite etti acaba?
4-Sınav kazanarak belge yükseltmek , klavye başında ahkam kesmekle olmuyor.Tecrübede boş laflarla hakkıyla sınav kazanmış insanlara hakaret ederek kazanılmıyor.
5-İş Güvenliği Uzmanlığı mesleğinin kuyusunu kazmak yerine,ürettiğiniz projelerle paylaşımda bulunmanız gerekmiyormu?Bu mesleğe hangi katma değeri kattınız ki insanları aşağılıyorsunuz?

Sayın Form Yöneticileri;Tüm Yükseltme sınavına giren ve başarılı olan İş güvenliği Uzmanlarını hedef alan ,Yakışıksız üslupları ve Hakarete varan Yorumların Oda statüsü için mücadele veren TÜİSAG'a zarar verdiğinini farketmede geç kalmamanızı dilerim..

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bence en mantıklısı kendi mesleki alanında belli prim günü elde etmiş kişiler örneğin makine mühendisi bir arkadaş makine imalatı sektöründe 3000 gün çalışmış olacak ve a sınıfı sınavına hak kazanacak ve sadece keni makina alanında iş güvenliği uzmanlığı yapacak ,1500 günü olan makina müh. yine kendi sektöründe kazandığı prim sayısı ile b sınıfına hak kazanacak ve iş güvenliği uzmanlığını bu alanda yapacak

Oğuzhan YAVUZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mevzuat eğitimi için fazla bile o süre..yıllarını piyasaya vermiş insanlar bu işi de başarırlar merak etmeyin..bu işin okulu yok ve herkes aynı yollardan geçerek öğrendi bu işi..hatta çok eski uzmanlar bu kadar bile eğitim görmediler..eğer isg bazılarına vahiy olarak inmediyse telaşınız gereksiz ve boş bence..rahat olun bu işi her insan yapabilir..

Her insan yapar diyorsunuz.. kalkmış bölüm mezunlarını küçümsüyorsun... hatta bu alan üzerine 2 yıl eğitim alanları hiç sayıyorsun.. Bu tutarsız konuşmaların adresi belli...
Eğitimsiz yetişen bir toplumun parçalarıyız... Ve bunun yansımasını görebiliyoruz...
Mide bulandırıcı işler yapan ÇSGB nin mide bulandırıcı yandaşlığı yapanlar ne İSG ne kültür adına birşey yapmıyor.. 3 5 kuruşa tamah edip insanların hayatlarıyla oynuyorlar....

muratss düşünün bak ;
Aynı sizin zihniyetinizde olan bir uzman var başınızda.... (durum çok vahim) Sizde inşaat işçisi olarak çalışıyorsunuz... Ama Uzman 2 aydır uğramamış aylık 200 tl alınan inşaata.. Sen düşüp ölsen...(Allah Korusun) olabilecek bütün olaylar bir yana o vicdani sorumluluk (varsa eğer...) adamı yer bitirir...

İşte bu sebepten daha fazla savunma yapmayın lütfen... Mühendis mühendis diyip ortalıkta dolaşmayın... Lakin bazen önümü göremiyorum....

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
İlk olarak şunu demek lazım. Bakanlığa küfür etme yerine kendimize dönüp bakmamız gerek. Zaten yükseltme sınavları haksızlıktı. Havadan herkese setifika dağıtıldı bunu herkes biliyor. Hukuksuzluktan bahsediliyor ama haksız yere sertifika verince kimse sesini çıkarmıyor. Bu nasıl bir iştir? Alakalı alakasız adamlar piyasadaydı. İnş iptal edilirde piyasa biraz düzelir.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar burada atışarak , birbirimize hakaret ederek , küçümseyerek bir yere varamayız.
Devlet Sınıf yükseltmeleri neden açtı sorusunun yanıtını hepiniz biliyorsunuz. Sınıf yükseltme sınavını açmasaydı kimse kusura bakmasın ama ne İSG olurdu neden 2015 temmuz ayından itibaren çalışacak C sınıfı uzman olurdu.
Kimse benim ciddi miktarda para ve emek harcayarak aldığım belgemi iptal edemez. Kusura bakmayın ama burası MUZ CUMHURİYETİ değil.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İptal davasını açan Emekli A sınıfı uzmanlar biz genç uzmanlardan daha tecrübeli olacaklarını düşünmüyorum. Teknolojinin bir hayli gerisinde olan , Yönetmelikleri Tüzük hükümlerine göre çözmeye kalkan ve oturdukları yerden 10.000 lerce TL ücret alan bu uzman arkadaşlar sanmasınlar eski ücretleri tekrar alacaklarını..
Boşuna tecrübe tecrübe diye atıp tutmasınlar zamana ayak uydurmak çok önemlidir.

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
tartışmaya gerek yok arkadaşlar. herşey ortada zaten. ne iş kazaları sayısı azaldı ne de işçi kayıpları. rakamlar maalesef hala aynı.
nitelik olmadığı sürece uzman sayısının artması birşeyi değiştirmiyor. ölümler azalmıyorsa herkesin bazı gerçekleri görmesi gerekir...

Turgut KINIK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
SINIFLARARASI BELGE YÜKSELTME DÜZENLEMESİ DE DANIŞTAY DUVARINA ÇARPTI

Tam 10 yıldır mesele rayına oturtulamadı/oturtulmadı. Muz Cumhuriyetinde bile bir mesele 10 yıl içinde sanırım doğru bir şekilde çözülürdü.

Neydi bu mesele?

Adı: İş Güvenliği

Soyadı: Uzmanlığı

Doğum Tarihi: 22.05.2003

Doğum Yeri: Ankara

Baba Adı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Ana Adı: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yer: ÇASGEM

Cinsiyeti: A, B ve C

Medeni Durumu: Nikah yapılmadan boşanmış, dul

Kimlik bilgileri yukarıda belirtilen konu 10 yılda dört kez Kanun, üç kez Anayasa Mahkemesi, altı kez yönetmelik, dört kez tebliğ ve nihayet 198 bireysel ve kurumsal dava neticesinde hala çözüme kavuşmadı. Memleketin cebelleştiği 30 yıllık terör meselesi bile çözüme kavuşmak üzere iken iş güvenliği uzmanlığı meselesi çözülemedi, çözülecek gibi de gözükmüyor. Dolayısı ile iş kazaları da önlenemiyor meslek hastalıkları da.

Piyasada yeteri kadar A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmadığı için; 6331 sayılı Kanunun Geçici 4. maddesi “Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Şeklinde düzenlenmiş idi.

Bakanlık işte bu maddeye istinaden;İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN GEÇİCİ 2. MADDESİNE göre sınıflar arası yükselme sınavı açtı ve süreci tamamladı. Bu sayede ülkemde nur topu gibi 10.500 A sınıfı, 9.850 de B sınıfı iş güvenliği uzmanı doğdu.

Yüksel sınavının yapıldığı ilk eylem olan 21 Aralık 2013 tarihinden önce 29.11.2013 günü bazı A sınıfı iş güvenliği uzmanları tarafından yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğünün durdurulması ve ardından iptali için Danıştay’a davalar açıldı.

Danıştay 10. Dairesinde açılan davalardan 2013/7786 ve 2013/7787 Esas No’ lu dosyalara ilişkin olarak verilen kararla yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğü durduruldu. Gerekçesinde ise, ödenmiş primlerin rastgele değil iş sağlığı ve güvenliği alanında olması gerektiği belirtilmiştir.

Şimdi ne olacak? Kafadaki tüm soruların cevabı ise şu şekildedir.

Danıştay’ın bu kararı ne anlama gelmektedir?

1-Ey, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı !.. Sen yönetmelik yapmasını bilmiyorsun. 2003 yılından veri senin bu alanda çıkardığın bütün yönetmelikler ve tebliğler Kanuna uygun değildir.

2-Yeryüzünde hukuk olduğu sürece, Türkiye’de de Danıştay yaşadığı sürece senin çıkardığın tüm yönetmelikler ve tebliğler benim hukuk duvarıma çarpmaya devam edecektir.

3-Ya yönetmelik yapmayı öğreneceksin ya da binlerce insanın mağduriyetine sebep olmaya devam edeceksin.

4-Bunları düzeltmek için de daha önceden olduğu gibi benim görev alanıma girmeyen torba yasalara gece yarısı maddeler koyarak yüce meclisin kararı ile Kanun yolunu deneyeceksin. Kanunu hazırlarken de Anayasa uygunluğu gözden kaçırmayacaksın.

Belge sahibi olanları ne kadar ilgilendiriyor?

1-Yükselme sınavı ile elde edilen A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgelerinin akibeti davanın esastan sonuçlanması ile ortaya çıkacaktır.

2-Bu konuda bilen bilmeyen herkes yorum yapıyor ama asıl olan şudur: Hukuk aleminde hakimler önüne gelen dosya üzerindeki somut delillere ve davacının ne istediğine bakarak karar verirler. Bu dosyada istenen de şu idi; ödenmiş prim gün sayıları İSG alanında değil, Kanun bu hakkı Bakanlığa vermiyor. Dolayısı ile bu maddenin önce yürütmesinin durdurulması ardından iptali istenmiştir. Aslında Türkçesi yükselme sınavları olmasın demektir.

3-Dava açılıp sonuçlanıncaya ve davalı Bakanlığa karar tebliğ edilinceye kadar üç yükselme sınavı yapıldı ve yasal yetki süresi de 2.8.2014 günü sona erdi. Yani bu saatten sonra Bakanlık istese de yükselme sınavı yapamaz.

4-Danıştay’ın bu kararı ile yapılan sınavlar ve elde edilen belgeleri ilgilendiren bir husus şimdilik bulunmamaktadır.

Yapılan sınavlar ve verilen belgeler bal gibi iptal edilir.

1-Kararın şimdiki anlamı, yönetmelik maddesi Kanuna uygun değil, prim ödeme gün sayısına göre sınav yapamazsın ve belge veremezsin demektir. Kesin kararımı sonra vereceğim şeklindedir.

2-Dava, eğer yürütmenin durdurulması yönündeki kararı gibi sonuçlanırsa tablo şöyle gelişecektir. Sen yanlış bir düzenleme yaptın ben de onu iptal ettim, dolayısı ile iptal ettiğim bir düzenleme yüzünden verdiğin bütün belgeler de geçersiz demektir. Dikkat ediniz sınavı iptal ettim demez ancak verdiğin belgeleri yok sayıyorum diyecektir.

3-Belge yok hükmünde olursa sınav da kendiliğinden iptal edilmiş anlamına gelmektedir.

4-İdare hukukunda kararlar geriye doğru işler. Sadece Anayasa Mahkemesinin kararları geriye işlemez.

5-Daha önceki eğitimler, sınavlar ve belgeler geriye doğru iptal edilmedi mi? Edildi. Peki nasıl çözüldü? 6331 sayılı Kanunla af getirilerek çözüldü. Bu işin gideceği nokta da bu olacaktır.

Sonuç: Yükselme sınavı ile elde edilen belge sahipleri panik yapmasınlar. Şimdilik onları ilgilendiren bir durum yok. Dava daha iki seneden önce bitmez. Ancak, benim tahminin dava yine bu şekilde Bakanlığın aleyhine sonuçlanacaktır. İşte o zaman ne yapmak gerekir diye sorarsanız, daha önce nasıl oldu ise bundan sonra da öyle olacaktır. Yani 20.000 kişinin mağduriyetini meclis göz ardı edemez, yine bir torba yasa ile bu iş çözüme kavuşturulur.

Öneri: Fırsat bu fırsat. Belge ayrımı ortadan kalkmalıdır. Sektörel iş güvenliği uzmanlığı getirilmelidir. İş sağlığı ve güvenliğini de bilenler yönetmelidir. Yazıktır bu ülkeye, kaybedilecek zamanı yoktur.
ADNAN AĞIR
geçerli kanuna göre alınan hiçbir hak geri alınamaz. aksi olursa devlet diye bir şey kalmaz ortada. sadece meri hukuka uygun alınmayan belgeler iptal olabilir. yürürlükteki kanun da iptal edilene kadar geçerlidir.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İptal davasını açan Emekli A sınıfı uzmanlar biz genç uzmanlardan daha tecrübeli olacaklarını düşünmüyorum. Teknolojinin bir hayli gerisinde olan , Yönetmelikleri Tüzük hükümlerine göre çözmeye kalkan ve oturdukları yerden 10.000 lerce TL ücret alan bu uzman arkadaşlar sanmasınlar eski ücretleri tekrar alacaklarını..
Boşuna tecrübe tecrübe diye atıp tutmasınlar zamana ayak uydurmak çok önemlidir.
Bizde onlar gibi olmak istyoruz.Bir gün gelecek bazılarımız onlardan daha fazla tecrübeli olacağız ve bize de yeniler bunun daha fazlasını yazacaklar.Kimbilir?

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki...

1- Ne iş yaptığı belli belirsiz herkese 3000 iş günü olanı sınava tabi tutacaklarını soylediler..

2-Bu 3000 iş gununu dolduranları öyle basit bir sınava soktular ki %92 başarı sağlandı...

3-İSG baştacı yapılması gerekirken işverene peşkeş çekildi.... Ücretleri düşürmek için dağıttıkları A ve B sınıfı sertifikalı yeni yetme uzmanları hakim karşına çıkardılar...

Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki... Bu kadar saçma olayların ardından KAZANILMIŞ HAK iptal edilemez diyen var..
Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki... Bu olanların hepsini savunan birçok (yeni A ve B sınıfı) insan var
Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki... SOMA da katliam yapıldı... 10 gun sonra unutuldu....
Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki... bakkalı çakkalı sağlık Güvenlik Birimi">OSGB açtı
Burası öyle bir MUZ CUMHURİYETİ ki...

%92 diyip duruyorsunuz sanırım Aralık sınavını kastediyorsunuz Şubat yükselme %20, Mayıs yükselme %30 civarı başarı oranları vardı kaldıki yükseltme sınavlarına girenler zaten uzman ve daha öncede konuları iyi bilen bir kısmı piyasada çalışıp sürekli mevzuatla içiçe olan ve bir daha sınav hakkı olmıyacağı için işi ciddiye alıp ders çalışan kişiler ve böyle bir gurupta başarı oranını yüksek olması imtahanın kolay olduğunu göstermez.Bu yülseltme sınav hakkı sizi kapsamadığı için çok dokunmuş galiba.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her insan yapar diyorsunuz.. kalkmış bölüm mezunlarını küçümsüyorsun... hatta bu alan üzerine 2 yıl eğitim alanları hiç sayıyorsun.. Bu tutarsız konuşmaların adresi belli...
Eğitimsiz yetişen bir toplumun parçalarıyız... Ve bunun yansımasını görebiliyoruz...
Mide bulandırıcı işler yapan ÇSGB nin mide bulandırıcı yandaşlığı yapanlar ne İSG ne kültür adına birşey yapmıyor.. 3 5 kuruşa tamah edip insanların hayatlarıyla oynuyorlar....

muratss düşünün bak ;
Aynı sizin zihniyetinizde olan bir uzman var başınızda.... (durum çok vahim) Sizde inşaat işçisi olarak çalışıyorsunuz... Ama Uzman 2 aydır uğramamış aylık 200 tl alınan inşaata.. Sen düşüp ölsen...(Allah Korusun) olabilecek bütün olaylar bir yana o vicdani sorumluluk (varsa eğer...) adamı yer bitirir...

İşte bu sebepten daha fazla savunma yapmayın lütfen... Mühendis mühendis diyip ortalıkta dolaşmayın... Lakin bazen önümü göremiyorum....
kimseyi kırmadan bir şeyler yazmak istiyorum lakin biraz kırıcı olmak durumundayım..kimse kusura bakmasın..bir elk mühendisiyle jeoloji mühendisi bir değildir..elk mühendisliğine girilen puanla teknik öğretmenliğe girilen puan bir değildir..
bundan 20 yıl önce elk-elo mühendisi,bilgisayar yada endüstri mühendisi olmak için çok iyi durumda olmanız gerekirdi..iyi değilseniz ancak düşük puanlı mühendislikleri kazanırdınız..(şimdi durum değişti parası olan her bölümü okuyabiliyor ama 20 yıl önce gerçek bir bilgi yarışı vardı)..osgb kadrolarına bakıldığında çok iyi mühendislik bölümlerinden mezun olanların çok çok azınlıkta olduklarını görüyoruz yada benim baktıklarım öyle..
yükseltmelerle yüksek puanlı bölüm mezunları sisteme girdiler diye düşünüyorum..bu da kaliteyi mutlaka arttıracaktır..neticede eğitim sisteminden kaynaklanan bir yarışın içindeyiz yıllardır..ve bu yarışı o zamandan beri önde götürenler daha iyi olanlardır..bilmem anlatabildim mi..

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
tartışmaya gerek yok arkadaşlar. herşey ortada zaten. ne iş kazaları sayısı azaldı ne de işçi kayıpları. rakamlar maalesef hala aynı.
nitelik olmadığı sürece uzman sayısının artması birşeyi değiştirmiyor. ölümler azalmıyorsa herkesin bazı gerçekleri görmesi gerekir...

2014 rakamları elinizde varmı ve 2012 den önceki yıllarla mukayese ettinizmi neticede tam olarak şimdilik hakkı verilmesede idealist olarakta çalışan bir sürü uzman arkadaşımız olduğunu hepimiz biliyoruz kaza ve ölüm sayısının çalışan kişi sayısına göre oranının azalmama ihtimali bence yok.Bir çalışma gurubu üyesi olarak rakamlarla desteklenmiş daha spesifik bir değerlendirme yapmanızı bekliyoruz.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kimseyi kırmadan bir şeyler yazmak istiyorum lakin biraz kırıcı olmak durumundayım..kimse kusura bakmasın..bir elk mühendisiyle jeoloji mühendisi bir değildir..elk mühendisliğine girilen puanla teknik öğretmenliğe girilen puan bir değildir..
bundan 20 yıl önce elk-elo mühendisi,bilgisayar yada endüstri mühendisi olmak için çok iyi durumda olmanız gerekirdi..iyi değilseniz ancak düşük puanlı mühendislikleri kazanırdınız..(şimdi durum değişti parası olan her bölümü okuyabiliyor ama 20 yıl önce gerçek bir bilgi yarışı vardı)..osgb kadrolarına bakıldığında çok iyi mühendislik bölümlerinden mezun olanların çok çok azınlıkta olduklarını görüyoruz yada benim baktıklarım öyle..
yükseltmelerle yüksek puanlı bölüm mezunları sisteme girdiler diye düşünüyorum..bu da kaliteyi mutlaka arttıracaktır..neticede eğitim sisteminden kaynaklanan bir yarışın içindeyiz yıllardır..ve bu yarışı o zamandan beri önde götürenler daha iyi olanlardır..bilmem anlatabildim mi..

Değerli kardeşim herşeyi puanlama yoluyla irdelemeyin lütfen .üniversite sınavında yüksek puanla mühendis olmak demek iş hayatında başarılı olmak demek değildir.İnanın ki iş hayatı ve okul hayatı paralellik göstermiyor çoğu zaman,tekniköğretmenim ve çalıştığım firmada üretim müdürüyüm ayrıca 7 tane mühendisin amiriyim.bir mühendisin tekniköğretmenden tek farkı yabancı dil diyorum.Tabi ki onuda biliyorsa.BU ARADA aynı zamanda sonradan mühendisliğide almış biriyim.

saygılarımla

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.