Soru Yükseltme Sınavına Giriş Şartları

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Ersgur tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;
    Aralık 2013 C sınıfı sınavına girip kazananlar önümüzdeki sınavlarda primi yetiyorsa yükseltme sınavına girebiliyor mu? bilgilendirebilirmisiniz.yoksa kanunun yürürlüğe girdiği tarihte c sertifikası olup primi dolu olanlarmı girebiliyor

2. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

kanunun yürürlüğe girdiği tarihte elinde c sertifikası olup primi dolu olanlar yükseltme sınavına girebilir diyor bir a sınıfı emekli iş müfettişi,21 aralık sınavında c olacaklar giremez diyor doğrumu sizce?

3. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

kaan bey bu konuda bilginiz var mı?

4. cem.imren

cem.imren TÜİSAG Üyesi

3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

YANİ 21 ARALIKTA İLK DEFA C ALANLAR ŞUBATTAKİ SINAVDA YÜKSELTMEYE GİREBİLİR O ZAMAN DEĞİL Mİ?

6. cem.imren

cem.imren TÜİSAG Üyesi

evet

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Cihat YILMAZ

Cihat YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yükselme sınavıyla ilgili benim gördüğüm yasal dayanak aşağıdaki gibidir. Torba kanun maddesine ve yönetmeliğe göre 2014 ağustosa kadar yapılacak sınavlarda başvuru tarihinde sahip olduğunuz belgeye ve o anki prim gün sayınıza göre şartlarını sağladığınız her sınava girebilirsiniz diye düşünüyorum. Mevcut mevzuata göre 21 aralıkta ilk defa C belge alan birinin 1500 gün primi varsa önce B sınıfına, hatta sonraki sınavda (ağustosa kadar 2 sınav daha yapılırsa) 1800 gün prim sayısını doldurmuşsa A sınıfına başvurabilir. Bunun önünde hiç bir yasal engel görmüyorum. Tabi yeni bir yönetmelik değişikliği yapılıp duyuru olarak yayınlananlar mevzuata eklenirse iş değişir.

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6495 Kabul Tarihi: 12/7/2013

MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)

(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

8. Resul Akdeniz

Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

2013 te ilk defa C sınıfı sınavına girerek başarılı olanlar prim gün sayısının uygun olduğu sınava girebilirler.Burada akıl karışmasının sebebi;bazı c sınıfı uzman olup 1800 gün prime sahip olan arkadaşlar sınıf yükseltme sınavı için verilen 2 haktan ilkinde b sınıfı olmak,2. sinde ise a sınıfı olmak istemeleridir.Sonuç yani sizi ilgilendiren ksım şu: 2013 te ilk defa c sınıfı uzman olmuşsanız prim gün sayınızın uyduğu sınava girebilirsiniz.

9. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

2014 şubattaki sınavda C SRTİFİKAYI YENİ ALANLAR MAYIS 2014 SINAVINDA yükseltmeye giremeyecek o zaman kısacası c srtifikayı almak 2014 e sarkmamalı demekmi oluyor

10. Resul Akdeniz

Hayır; ben soruyu yanlışmı okudum da 2013 dedim bilmiyorum ama net olarak; ilk defa c sınıfı uzman olan arkadaşım 2014 ağustosa kadar yapılacak sınavlara sınıf yükseltmek için girebilir.

11. bahadır savas

bahadır savas TÜİSAG Üyesi

Şubatta c sınavı olmayacak.

12. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum ama bakanlık gayri hukuki bir şekilde iki ayrı yükselme sınavına girilimez demektedir.

13. htuzan

htuzan TÜİSAG Üyesi

2013 agustos ve aralık sınavlarına c belgesi almak için katıldım.şuan c yi almak için yeterli puana sahibim.(yılda 2 sınav hakkımız var diye biliyorum) bu durumda yükselme sınavına girebilecek miyim.. bu konuda bilgisi olan var mı..

14. Resul Akdeniz

İlk defa c sınıfı olmuşsanız ve yeterli priminiz varsa A yada B olmak için sınıf yükseltme sınavına girebilirsiniz.Kolay gelsin.İlk sınavda ki kolaylık sizi aldatmasın çok çalışın.

15. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

23 şubatta bi sınav olacak bunu zaten duyuruda belirtmişlerdi. aralık sınavıyla c olan uzmanlar şubattaki sınavdan önce isg genel müdürlüğüne yükseltme sınavı için dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor. ancak bu başvuru için belli bi tarih henüz açıklanmadı. duyuruları takip edin.

16. Ztatik

Ztatik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 21 Aralık ta C sınavına girdim ve İnşallah ta geçicem ancak bu konudaki tecrübeli arkadaşlardan rica etsem , sınıf yükseltme konusunda , şayet olursa , bundan sonra işlem adımları nasıl olacak... Sanırım önce sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyeceğiz. Ya sonrası nasıl olacak...
    Şimdiden teşekkürler...

17. İhsan Soykan

İhsan Soykan TÜİSAG Üyesi

Şubatta C Sınavı olmayacağı kesin mi ? Nerede yazıyor acaba ?
    Teşekkürler.

18. bsr-yldz

bsr-yldz TÜİSAG Üyesi

şubatta c sınıfı sınavı olup olmadıgı konusunda kesın bılgısı olan var mı acaba?

19. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

20. ramixnx

ramixnx TÜİSAG Üyesi

Bilgi için teşekkürler..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica