Duyuru Yükseltme Sinavlarina Giriş Yapacak Iş Güvenliği Uzmanlarinin Dikkatine - Duyuru 2

Konu, 'Sınavlar İle İlgili Duyurular' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

Çok doğru katılıyorum ve eğer kanuna ters düşecek bir iş yapılırsa Yani ben B yi alıp A ya 1 sene içinde başvuramıyorisem bu keyfiyettendir. Bakanlığı keyfi düşüncesidir.

2. vahdet

vahdet TÜİSAG Üyesi

iki kere iki dört eder...:) bu işin mantalitesi dediğiniz gibi.. tamamen katılıyorum. Ama bir sorun var ki; Askerlik ve doğum borçlanması gibi değerlendirilebilen başka pirim yatırma durumları olabilir, bunların da İş Güvenliği ile ilgisini sorgulanarak sayılmaması gerekirdi.

3. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bir yanlışınız var, kanun şöyle diyor;
    "...Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi.....kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
    Kanun ne zaman yayınlandı, 20.06.2012. Dört yıl daha eklersek 20.06.2016 yılına kadar tüm B' ler Çok Tehlikeli yerlere bakabilirler.

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

böyle bir durumda tabiki haksızlık söz konusu.. birşey demek zor.. ben askerlik ve doğum borçlanmasına atıfta bulunmuştum açıkçası.. yurt dışı için yapılan biraz ayıp olmuş tabi..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yanlış birşey demedim.. 2015 belki 2016 dedim.. emin olmadığımı gösterir. ama C sınıfı uzmanların 2015 haziranına kadar B sınıfına baktığına eminim.

6. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bugün yeni duyurular yayınlanmış.. şubat snavının tarihini açıklamışlar.. ama sanırm ordada bir hata var? 23 Şubat 2013 de yapılacka sınav demişler? nasıl yani? şubat 2013 geçmedi mi? :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yahyas

Yahyas TÜİSAG Üyesi

2013 diye yazılmış.yanlışlık yapmışlar.
    yükseltme sınavına gireceklerin listesine nerden ulaşabiliriz bilen varmı

8. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yanlışlık yaptıkları çok doğru.. ne yazık ki sadece tarihi yanlış yazmıyorlar..

liste olarak bir yerden bulabileceğini sanmıyorum? çok mantıklı değil listeleri paylaşmaları.. sayı bile vermiyorlar..

9. ceyhan

ceyhan TÜİSAG Üyesi

Merhaba

Aşağıdaki bütün şartları taşımaktayım.

Ancak 12.11.2013 tarihine kadar, 21.12.2013 tarihindeki yükseltme sınav için dilekçe ile bakanlığa başvuru yapamadım.

Bundan sonraki açılması muhtemel yükseltme sınavları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvuru alacakmıdır?
    olcay bey bende aynı durumdayım.Bakanlığa gittim ve bu konuyu görüştüm.Bana şubattaki sınava başvuruda bulunabilirsiniz dediler.Yani şubattaki sınava 12.11.2013 tarihinde başvuru yapmadıysanız 23 şubattakine başvuru yapıp A ya yükselme sınavına girebilirsiniz.

rs_6 bu yazıya teşekkür etti.
  10. ceyhan

ceyhan TÜİSAG Üyesi

ben bakanlıkla bizzat gidip görüştüm.12.11.2013 bakanlığa muracat etmeyenlerde 23 şubatta yapılacak olan sınava girebilirler bunda bir sıkıntı yok arkadaşlar.12.11.2013 tarihi 21 aralıktaki sınav içindi

rs_6 bu yazıya teşekkür etti.
  11. rs_6

rs_6 TÜİSAG Üyesi

Umarım belirttiğiniz gibi olur.
    Bu konuda net bir bilgi yok.
    Prim sürelerimizin ispatı için yeni bir başvuru almamaları durumunda yükseltme sınavlarına direkt başvuru yapamayacağımızı düşünüyorum.
    Bu konunun takipçisi olalım.
    Haberleşelim.

12. fırattek

fırattek TÜİSAG Üyesi

. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

Dikkatinize

13. chemist54

chemist54 TÜİSAG Üyesi

önce B Sınıfına yükselmek, sonrasında da –Yönetmelik bu hakkı vermesine rağmen, Bakanlık duyurusu bu hakkı kullandırtmıyor- A Sınıfına yükselme imkanı bulunmamaktadır.

Halihazırda B Sınıfına yükselme için şartları uygun olup, A Sınıfına Şubat veya Mayıs 2014’te (1.800 veya 3.000’i bulacak prim gün sayısı nedeniyle) girebileceğini düşünenler için takdir, kendilerine aittir: Ya, iki sınav haklarını da B için kullanacaklar, yahut 3.000 prim gününe ulaşıp sınav haklarını sadece A için değerlendirecekler.

ÖNEMLİ NOT: Başvurusu yapılmış, sınav giriş belgesi düzenlenmiş olsa dahi, 21 Aralık 2013 tarihinde, gireceğiniz sınav salonuna sınav saatinde (10:00) girmediğiniz sürece, sınava girmiş sayılmazsınız ve dolayısıyla sınav hakkınız yanmayacaktır. Yalnızca, sınav için yaptıkları 35 TL ücret ödemesi yanacaktır.

Bu duyuru nedeniyle, önce B Sınıfı, sonra A sınıfı olmayı düşünenler için kanuni yollardan itiraz edilebilmektedir

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  14. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Ulaş Bey,
    Ders çalışırken birşey buldum. Zaten aklımdaydı ama yönetmelikte sandım, baktım bulamayınca bahsetmek istemedim. Şimdi C sınıfı eğitimi alırken ders notlarımda gördüm.
    Belki araştırırsanız size faydası olur bilemiyorum? Ders notunda aşağıdaki durumdan bahsetmiş A sınıfı eğitici...
    "•Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belgeye sahip olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan;
    a) Sahip olduğu belge ile en az yedi yıl çalıştığını belgeleyenlerden (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (A) sınıfı,

b) Sahip olduğu belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (B) sınıfı,

c) Sahip olduğu belge ile müracaat ederek yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara (C) sınıfı,"
    Kaynak:
    MERYEM KARAN

KİM.YÜK.MÜH.

İŞ.GÜV.UZ. (A)

15. onur can kaya

onur can kaya TÜİSAG Üyesi

Aralık sınavında B olupta Şubatta A olma hakkı yönetmelikte açıkça belirtilmiş arkadaşlar ama bakanlık kanuni dayanağı olmadan bi duyuru ile bu hakkı sadece 1 belge yükseltme hakkınız var diyerek kullandırtmıyor arkadaşlar. Bu konuda napabiliriz düşüncesi olan var mı?

16. ilkernacar

ilkernacar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben 12 Kasımdaki başvuruya prim günüm A sınıfı için eksik kaldığından dolayı başvurmayacaktım. Sonra ALO 170 i arayıp askerlik borçlanması yaparsak prim günümüze eklenir mi? diye sorduğumda telefondaki zat EVET GEÇERLİ SAYILIR dedi. Ben de ödemeyi düşündüm ama birtakım sebeplerden dolayı 12 Kasım a dilekçeyi yetiştiremedik. Aradığım ALO 170 deki ses kayıtlarında öyle sanıyorumki çokça vardır bu cevap nerden biliyorsun diye sorarsanız bir iki soru sordum ve hemen kayıt açıp 3 iş günü içerisinde sorunuzu cevaplarız demişlerdi. Ama bu soruya ŞAK diye cevapladı telefonun diğer tarafındaki arkadaş. Eğer mahkemede delil olarak kullanılacaksa hafızamı zorlayıp o günkü konuşmanın gün ve saatini hatırlayacak argümanlar var elimde. Bu konuda dernek veya toplu itiraz başvurusu olacak mı? bilgisi olan var mı? Herkese bol sabır dilerim.

17. Mümine ÇAĞRIN

Mümine ÇAĞRIN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar borçlanmaların iş gününden sayılmamasını gayet iyi anlamakla vede doğum yada askerlikle iş tecrübesi olamayacağını bilmekle beraber , son 1.5 yılımı inşaat sektöründe hem 18001 kapsamında hemde iş güvenliği gözetimi yaparak, risk değerlendirmeleri fln geçirdim. kendi işimiz tehlikeli sınıfda ve ben c sınıfıyım. bunun için b sınıfı olmam gerektiğinden ilkernacar arkadaşımızda dediği gibi şu borçlanmayı kabul ediyorlarsa ödemek ve sınava girmek istiyorum.Nolur biri bana ödeniyor desinde yarın gidip şu işi halledeyim :))

18. ilkernacar

ilkernacar TÜİSAG Üyesi

sanırım konu popülerliğini yitirmiş...

19. Ulaş Devrim YURDABAL

Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Askerlik,Doğum ve yurtdışı çalışmaların borçlanmaarını dikkate almıyorlar ve de kabul etmiyorlar.
    Bilginize,

20. ilkernacar

ilkernacar TÜİSAG Üyesi

O kadar yaygara boşuna demekki....İyi bir hamle yapmış çalışma bakanlığı...
    Devlete para lazımdı zaten.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica