Yükseltmede Askerliği Saydıramıyormusuz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında tunca amanvermez tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tayfun.gonul

tayfun.gonul TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar benim anladığım yedeksubaylık günleri sayılıyor fakat askerlik ve doğum borçlanmaları sayılmıyor bu konuyu netleştirmek lazım bir sonraki sınav başvurusunda yine aynı mağduriyet yaşanabilir yedeksubaylık günleri sayılan yada sayılmayan arkadaşlarımız varsa buraya yazarlarsa konu netleşir bence

2. tayfun.gonul

ayrıca askerlik borçlanması yaptıranlar bu ödemelerini geri alabiliyorlar mı bilen varmı acaba

3. can başar

can başar TÜİSAG Üyesi

Emekli olmadığınız durumlarda 1 defaya mahsus geri alınıyor diye biliniyor.

4. A.DAYIK

A.DAYIK TÜİSAG Üyesi

:deli:yedek subaylıgı sayılan varmı.bakanlıgı aradım bilgi alamadım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uyanıkuzman

uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar alo 170 i demın aradım 5 dakıka hatta bekletılıp araştırma yapıldı ve kat-i olarak emekli sandığına yatan prim olduğu için borçlanma sayılmayacağı ve başvurunun kabul olacağı teyidini almış bulundum...

6. uyanıkuzman

uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

yedeksubaylık kabul oluyormuş yani

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

Böyle dalga geçer gibi bir şey olamaz ya. Bakanlığın yeni bir ayıbı oldu bu.
    Bunu kabul etmiyorsun niye en başında belirtmiyorsunuz.
    Krediler çekildi borçlar yapıldı şimdide ben bunu saymıyorum. Ayıptır ya.

8. Serkan USTA

Serkan USTA TÜİSAG Üyesi

Dr. Adnan Ağır a mail atmıştım cevap yazmış.

"Bakanlık benim yazılarımı gördükten sonra doğruyu anlamaya çalıştı ama geçmiş ola. Yapılan 5510 sayılı Kanuna göre doğru. Ama yönetmeliğe göre yanlış. Size cevap verecekler ve mahkemeye gidip kazanacağız. Ya da bakana mektup dilekçe yazıp bu işin yanlışlığını anlatmak lazım, burası hukuk devleti ise vatandaş mağdur olmamalıdır."

Adnan beyin dediği gibi Yönetmeliğe aykırı bir "kural" ile askerlik borçlanmalarını iptal edemezler, mahkeme yolu açık ama mahkeme bitene kadar iş işten geçer bu yüzden bakanlığın bu kararını mahkeme sonucuna kadar askıya alması gerekir.

9. minaako

minaako TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kimse birşey bilmiyor sanırım bende sınav metnini değişikliği yani sınav açıklamasını bi hakime danıştım. kesinlikle haklıyız yürütmeyi durdurma açılır sınav iptal edilir dedi. çok açık ve net hukuken aykırı zaten sitelerinde kanunda ve yönetmelikte açıkça belirtildiği dediği halde hangi kanun ve yönetmelik olduğunu söyleyemediler. tamamen orda 2-3 avukatın görüşüne göre bu şekilde karar verilmiş.

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  10. madencizade

madencizade TÜİSAG Üyesi

Yasal olarak hakkımızı arayalım mahkemeyemi vereceğiz dilekçemi yazıcaz bu askerlik borçlanması mağdurları olarak yapalım

11. OHSISGUZ

OHSISGUZ TÜİSAG Üyesi

Askere gitmeseydim bir işte çalışıp prim günüm olacaktı. Askere gezmeye gitmiyoruz biz. sonuçta askerlik yapmakta bir vazife ve çalışmadır. neden saymadılar anlamış değilim. hakkımız yendi.yazık.

12. glsn sçkn

glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ekim ayında öncelikle 170 hattını 4 kez aradım yanlışlık olmasın diye her seferinde aldığım yanıt aynı oldu:"tabi ki borçlanma yaparsanız pirim ödeme gün sayınıza eklenecek" ayrıca eşim hukukçu olduğu için yönetmeliği inceledi ve yönetmelikte aykırı bir durum olmadığını belirtti. aynı şekilde doğum borçlanması yaptım, primimi ödedim, başvurumu yaptım. günlerdir sisteme giriş yapmaya çalışıyorum "bilgileriniz örtüşmüyor" yazısı ile karşılaşıyorum. Tabi 2 gün önce durumu öğrendim bakanlık resmen bizimle dalga geçmiş. Önce tabi yatırırsanız günlerinize eklenecek diyor, sonrada yok öyle bir şey gidin ne yaparsanız yapın diyor. Yani "RESMEN DEVLET TARAFINDAN KANDIRILDIK"
    Ben dava açmayı düşünüyorum toplu hareket edersek daha etkili olur. Ayrıca bu durumu basına yansıtmak gerekiyor, gazetelere durumu mail atalım ne kadar çok şikayet giderse bizimle o kadar ilgilenirler.
    Bu durum da aralık sınavını kaçırmış görünüyoruz, Bari şubat sınavına yetişelim.

Levent ACAR, adisg ve madenci5 bu yazıya teşekkür etti.
  13. madencizade

madencizade TÜİSAG Üyesi

glsn hanım bende sizinle aynı fikirdeyim yasal olarak hakkımızı arayalım diyorum ama hiçbir arkadaşımdan destek ve yanıt alamıyorum. olası bir mahkeme sonucunda mağduriyetimizin giderileceği kanaatindeyim

glsn sçkn bu yazıya teşekkür etti.
  14. madenci5

madenci5 TÜİSAG Üyesi

Ben de sizinle aynı durumdayım, doğum borçlanmam toplam süreden düşüldü ve haklısınız birlikte hareket edelim,. İdari mahkemeye yönetmeliğin ve sınavın iptali için dava açacağım. Zira son sınav yönetmeliğinde aksi bir madde yok doğum ve askerlik borçlanması konularında. Bu durumda, haksız bir uygulamayla sınav hakkımız gaspedilmiş oluyor. Zaten bu yönetmelik baştan sona bir saçmalık silsilesi bence. Düşünsenize, senelerce A sınıfı olarak çalışan deneyimli arkadaşlarımız varken, yeni C belgesi almış, hiç bir deneyimi olmayan birisi sırf prim gün sayısı tutuyor diye --hiç alakasız işlerde çalıştığı halde-- hoop bir anda A sınıfı oluveriyor. Ben 1 yıldır C sınıfı olarak çalışıyorum ve kendimi şu anda B sınıfı için ancak hazır hissedebiliyorum. Onların yapacağı işten de hayır gelmez ve olan da her zamanki gibi emekçilere olur.
    Eşiniz hukukçu olduğundan, bence bu konuda bizim gibi mağdur olmuş kişileri yönlendirebilir. Bir forum başlığı altında toplanabiliriz en azından şimdilik...

glsn sçkn ve serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
  15. A.DAYIK

A.DAYIK TÜİSAG Üyesi

asteğmenlikteki emekli sandığını saydıran varmı.yazabilirmi.benimkini saymadılar

16. serkan4121

serkan4121 TÜİSAG Üyesi

sınav duyurusu madde 7 :
    (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girebileceklerdir.

Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

28 Eylül 2008 Tarihli resmi gazete
    Sayı: 27011

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:

HİZMET BORÇLANMA İŞLEMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ
    D- Borçlanılacak Sürelerin Belgelendirilmesi
    Hizmet borçlanmaları;
    a) Ücretsiz doğum izni ya da analık izni süreleriile 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı kadının doğum tarihinden sonraki iki yıllık süresi tabi olduğu işyerince,
    b) Er veya erbaş olarak silah altındaveya yedek subay okulunda geçen süreler askerlik şubelerince veya Kuvvet Komutanlıklarınca,

F- Borçlanılan Sürelerin Hizmet Olarak Değerlendirilmesi
    Borcun tamamının ya da bir kısmının bir ay içinde ödenmesi halinde, ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresiolarak değerlendirilir.
    Borçlanılan süreler, uzun vadeli sigorta ve genel sağlık sigortası bakımından bu Tebliğin “B- Borçlanma Kapsamında Olan Süreler” başlıklı bölümünün (a), (b), (d), (e), (f), (g) ve (h) bentlerinde belirtilen borçlanmaları yapanlar için, borçlanılan tarihteki 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının ilgili bendine göre, (c) ve (ı) bentlerinde sayılan borçlanmaları yapanlar için ise5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.

Yasal dayanağı bildirmemize rağmen reddediliyoruz.Bakanlık kendi içinde tutarsız davrandığı aşikardır.

Levent ACAR, korkmazyasin, madenci5 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. madenci5

madenci5 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

kozer@csgb.gov.tr ve isggm@csgb.gov.tr

adreslerine aşağıdaki maili gönderdim. Örnek oluşturması amacıyla paylaşıyorum;

Sayın Yetkili,

Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı alanında 1 yıldır çalışmakta olan bir maden mühendisiyim. 21 Aralık Sınavına girerek seviye yükseltmek amacıyla B Sınıfı sınavına müracaat ettim. Müracaatımı eksik prim gün sayımı doğum borçlanmasının bir kısmıyla tamamladıktan sonra yapmıştım. Ancak kayıdımı gerçekleştiremedim. Doğum borçlanmasının kabul edilmediğini, toplam prim gününden düşürüldüğünü öğrendim.

Yayınladığınız ek sınav yönetmeliğinde, bizim durumumuzda olanların sınava giremeyeceğine dair bir ibare göremedim. Bunu neye dayandıracağınızı merak ediyorum. Kaldı ki, 28 Eylül 2008 tarihli Resmi Gazetede 27011 sayıyla SGK Başk. tarafından yayınlanan ''Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Tebliğ'' de de doğum borçlanmasında ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresi olarak değerlendirilir demektedir. Kanunlara uyma konusunda hiç kimsenin -sizin de- keyfiyetiniz ve ayrıcalığınız yoktur.

Dayanaksız ve teorisiyle tezat teşkil eden hatalı uygulamanızdan bir an önce vazgeçip mağduriyetimize ve bu haksız uygulamanıza son vermenizi ümit ediyorum.
    Ayrıca, kısa süre içinde konuyu idare mahkemesine taşıyacağımı ve uygulanmış olsa bile 21 Aralık sınavının iptali için dava açacağımı, bu konuda yılmadan haksız uygulama giderilene kadar mücadele edeceğimi bilgilerinize arz ederim.

Levent ACAR, uğur eke, korkmazyasin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. madenci5

madenci5 TÜİSAG Üyesi

Tabii aynı durum Askerlik Borçlanması için de geçerli...

19. tayfun.gonul

BENİMDE ANLADIĞIM YEDEKSUBAYLIK SAYILI
    saymadıklarını nasıl anladınız murat bey

20. A.DAYIK

A.DAYIK TÜİSAG Üyesi

2800 ssk gün primim vardı.bunun yanına asteğmen olarak yaptığımı belgeleyen askerlik şubesinden belge aldım ve gönderdim.şimdi b sınıfına girebiliyorum.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica