Sigorta Göstermek Borçlu Çıkarır Mı ?

Melih Akıner

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar kolay gelsin.Yarın bir benzin istasyonuyla görüşmeye gidicem.Fakat şuan resmi olarak çalışmıyorum.Şimdi benzin istasyonuyla anlaşırsam beni 6 gün sigortalı göstericek.Kalan 24 günü benim ödeme gibi bi durumum olur mu acaba ?Çok araştırdım fakat net bir bilgi edinemedim.Bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim

ismail küçükyavuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
24 gün sizin ödemeniz gerekir diye bir şey yok.Part-time çalışma kanunen izin verildiği için çalışabilirsiniz?Lakin Genel Sağlık Sigortasının prim ayağını öğrenmenizi tavsiye ederim.GSS ile ilgili prim borcu ile karşılaşmamak için derim....

Mehmet Akpınar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Hayır sizin ödemeniz gerekmez. Firma 6 günü sgk lı gösterecek. Yılda 1 aydan fazla sigortasızlık durumunda zaten sağlık sigortasından yararlanamazsınız. Yani ne kadar çok sigortalı gösterilirseniz sizin için daha iyi.

levent böyükçam

Üye
TÜİSAG Üyesi
30 tam gün sigortalı çalışarak 25 yıl veya 7000 iş günü yakalamanız içindir. yani emeklilik hakkına sahip olmak için.
GSS katılırsanız sağlıktan yararlanırsınız ama emeklilik olamazsınız. (yanlışsam doğruyu bilenler yazsın )

Melih Akıner

Üye
TÜİSAG Üyesi
Oranın muhasebecisiyle konuştum puantaj usulü sigorta yaptı.Yani 6 gün işveren ödüycek kalan 24 gün eksik göstericek fakat gss olmadığı için 1 ay sigortalı gözükmemiz gerekiyormuş.5 ay sonunda 30u tamamladığım için 5ayın sonunda ücretsiz sağlık hizmeti alabilcem.Şuan hizmeti paralı alabilirim.Diğer bir seçenek ise 6 kodlu sistem.Oda gene 6 gün işveren sizin sigortanızı yatırıyor kalan 24 günü siz cebinizden gss olarak sizin maasınızda eve giren bütçeye eklenip tekrar hesaplanıp 24gününü siz ödüyorsunuz.ben onu yaptırmadım.Benimde öğrendiğim bunlar.Şuan 1 senelik bir sözleşme imzaladım.

ELÇİN MERT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
ne kadarlık fiyat verdiniz ve anlaştınız acaba..

Melih Akıner

Üye
TÜİSAG Üyesi
ben 400 liraya anlaştım.Piyasaya bakıldığında iyi bir fiyat gibi duruyor.Çok komik rakamlar var.1 hafta önce arkadaşım istanbuldan bir firmayla 200lira +kdv ye 1 senelik sözleşme yaptı.Yani herşey göründüğü gibi toz pembe değil malesef

mrtaytr89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, ben 3 ekim 2015 sınavında TMGD oldum ve bir firma ile 1 senelik sözleşme yaptım. Ancak sigorta vs. durumlar hiç konuşulmadı. Bu konuda bilgi alabilir miyim? Ayrıca geri dönüşüm firması ve elektronik eşya taşımacılığı yapan bir firmayla başladım. Bu konuda çalışma yapan arkadaşlardan destek bekliyorum.

ERKAN DÜZTAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
ben 400 liraya anlaştım.Piyasaya bakıldığında iyi bir fiyat gibi duruyor.Çok komik rakamlar var.1 hafta önce arkadaşım istanbuldan bir firmayla 200lira +kdv ye 1 senelik sözleşme yaptı.Yani herşey göründüğü gibi toz pembe değil malesef
Arkadaşlar,
Bu ücretler çok düşük değilmi?.. tamam yerine göre 1000 tl lerede uçmayalım diyorum.. ama 200, 400 TL ler bence piyasayı çok düşürüyor.. dikkat etmeliyiz..firmalardan bu fiyatlara düşmesini bekleyenlerin olduğunu biliyoruz...ama makul seviyede dirençli olursak geleceğimiz için özellikle 2018 den sonra iyi olacağını düşünüyorum.

Muhammet Akgül1

Üye
TÜİSAG Üyesi

Afedersinizde siz ne yaptınız ya ? Gidin bir günlğüne başka bir iş yapın o parayı temin edin daha iyi . İşin vasfı niteliği bu parayı hak etmiyor ama siz kendi vasfınızı ve kalitenizi 400/200 tl lik olarak görüyorsanız ona bir şey demem. Mesela herhangi bir sebepten firmaya ceza kesildi. Bunu danışmana yansıtacak olsa ne olacak ? Ne kadar abes bir durum. En az kesilecek cezanın iki katı ücret olması lazım ki altından kalkabilesiniz. Kurs 1800-2000 arası. Serfifika 580 tl. Yol yemek parası 3000 ne çıkıyor. Siz bir yıl çalışsanız 400/200 tl ye kurs için harcadığınız masrafı dahi çıkaramıyorsunuz. ( 400 tl alsanız 1800 artınız oluyor rakamın komikliğine bakın ! ) Kusura bakmayın ama bu işten anlayan şahıs bu işin 400/200 tl olmyacağını çok iyi bilir. Burayı okuyan danışmanlık firması veya firmalar sizin gibiler yüzünden saçma bir görüşe sahip oluyor. Siz toz pembe değil diyorsunuz. Aldığnız ücret daha kurs için harcadığınız masrafı bile çıkar mıyor !!! Birde hayat toz pembe değil diye nasihat-vari bir cümle kuruyorsunuz. Varsayalım 5 firma hakkınızı kullandınız. 5*200 = 1000. 5 firma ile çalışmak bir kabiliyyet zaman mekan ister zordur . Çok zordur. Ama siz bu kafa ile 1000 tl ye alırsınız 5 firmayı ( yada 400 tl den 2000 tl ). Kardeşim hayat sana o kadar toz pembe ki bir paha biçemiyorsun harcadığın zamana. Bence yorum dahi yapmayın. Gerçek budur vs gibi cümleler dahi kurmayın. Sizin öyle sanmanız veya öyle çalışmanız yahut o fiyata bulmanız , bu işin hakkının yada hayatın böyle olduğunu asla ispatlamaz, öyle değildir ve öyle de olmayacak.

Verceğiniz fiyat , kaç kalem madde olduğuıa tehlikeli madde cisinsine vs .... hepsine göre şekillenir. Ama 400/200 tl !!! 1300 tl ye mavide koton da vs gidin çalışın. Tam zamanla kargo hemde !!

........(Bu bölüm editör tarafından silinmiştir.)

Ama işte hayat toz pembe değil. İşte böyle benim gibi şahıslar çıkar itiraz eder. Kabul et ve hayatına devam et artık...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ahmetyilmaz34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar sorun X şahsında veya Y şahsında değil. Piyasayı düşürüyor diye kimseyi suçlamayın. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. O 500 TL'ye yapar, şu 1000 TL'ye yapar berisi 400 TL'ye yapar. Bu çok normal bir durum 400 TL kimisi için bir akşam yemeği kimisi için de bir aylık mutfak masrafıdır. Buradaki temel sorunlar;
1. Bakanlığın bu işi herkeze açması (Tüm lisans mezunları nedir?)
2. Firmalardaki 50 ton olayı yerine nace koduna göre hangi firmaların muaf hangilerinin muaf olmadığı açıkça mevzuatta belirtilmemesi
3. Bu işi yapan TMGD'ler için bakanlığın asgari bir hizmet bedel fiyatı belirlememiş olması
4. Ayrıca her TMGD için 5 firmaya hizmet verilebiliyor olması (kanımca bu sayı 2 veya 3'e indirilmelidir.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Muhammet Akgül1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar sorun X şahsında veya Y şahsında değil. Piyasayı düşürüyor diye kimseyi suçlamayın. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. O 500 TL'ye yapar, şu 1000 TL'ye yapar berisi 400 TL'ye yapar. Bu çok normal bir durum 400 TL kimisi için bir akşam yemeği kimisi için de bir aylık mutfak masrafıdır. Buradaki temel sorunlar;
1. Bakanlığın bu işi herkeze açması (Tüm lisans mezunları nedir?)
2. Firmalardaki 50 ton olayı yerine nace koduna göre hangi firmaların muaf hangilerinin muaf olmadığı açıkça mevzuatta belirtilmemesi
3. Bu işi yapan TMGD'ler için bakanlığın asgari bir hizmet bedel fiyatı belirlememiş olması
4. Ayrıca her TMGD için 5 firmaya hizmet verilebiliyor olması (kanımca bu sayı 2 veya 3'e indirilmelidir.)

Ben dediklerinize katılmakla beraber bunun için bakanlığa telefon açtım ve dilekçe gönderdim. Bir grup arkadaşta aynı şeyi yaptı. Bazı facebook grupların da yapanlar olduğunu gördüm. Temennimiz bunlardır ama icraat gerekir.

3 şıkka katılmıyorum. Çünkü asgari ücret belirlemiş olsa bu işi 2000 tl ye yapacak olan şahsın alacağı ücret asgari ücret miktarı olur. Bunu koymaması çok iyi olmuş. Çünkü 1300 tl olduğu halde bile asgari ücret 1000 tl verip 300 tl sini alan firmalar çok.
Bu iş nitelikli bir iş ise yapacak kişide de bir nitelik vardır. Bunun netîcesi olarak fiyat verme hususunda 200-1500 gibi dağlar kadar fark eden rakamlar olmaz. Tmgd kendine göre bir sınır belirler . 200/400 tl veren arkadaşlar en alt sınırı belirlemiş. Bir mağazada çalışan insanlar bile 1300 tl yi az bulurken bu rakamları vermek diğer insanlara yani bize yansır. Biz doğrusunu anlatmakla uğraşırız. Bu işin bu fiyata yapılmayacağını anlatmakla uğraşırız. Bana zararı olmasa hiç mi hiç umrumda değil. Ne kadar alıyorsa alsınlar. Ama genel olarak tmgd ler aynı şeyden Muzdarip.
Bakanlık yapmadı sınır koymadı vs diye suyunu çıkarmayada gerek yoktur diye düşünüyorum.

Melih Akıner

Üye
TÜİSAG Üyesi
Afedersinizde siz ne yaptınız ya ? Gidin bir günlğüne başka bir iş yapın o parayı temin edin daha iyi . İşin vasfı niteliği bu parayı hak etmiyor ama siz kendi vasfınızı ve kalitenizi 400/200 tl lik olarak görüyorsanız ona bir şey demem. Mesela herhangi bir sebepten firmaya ceza kesildi. Bunu danışmana yansıtacak olsa ne olacak ? Ne kadar abes bir durum. En az kesilecek cezanın iki katı ücret olması lazım ki altından kalkabilesiniz. Kurs 1800-2000 arası. Serfifika 580 tl. Yol yemek parası 3000 ne çıkıyor. Siz bir yıl çalışsanız 400/200 tl ye kurs için harcadığınız masrafı dahi çıkaramıyorsunuz. ( 400 tl alsanız 1800 artınız oluyor rakamın komikliğine bakın ! ) Kusura bakmayın ama bu işten anlayan şahıs bu işin 400/200 tl olmyacağını çok iyi bilir. Burayı okuyan danışmanlık firması veya firmalar sizin gibiler yüzünden saçma bir görüşe sahip oluyor. Siz toz pembe değil diyorsunuz. Aldığnız ücret daha kurs için harcadığınız masrafı bile çıkar mıyor !!! Birde hayat toz pembe değil diye nasihat-vari bir cümle kuruyorsunuz. Varsayalım 5 firma hakkınızı kullandınız. 5*200 = 1000. 5 firma ile çalışmak bir kabiliyyet zaman mekan ister zordur . Çok zordur. Ama siz bu kafa ile 1000 tl ye alırsınız 5 firmayı ( yada 400 tl den 2000 tl ). Kardeşim hayat sana o kadar toz pembe ki bir paha biçemiyorsun harcadığın zamana. Bence yorum dahi yapmayın. Gerçek budur vs gibi cümleler dahi kurmayın. Sizin öyle sanmanız veya öyle çalışmanız yahut o fiyata bulmanız , bu işin hakkının yada hayatın böyle olduğunu asla ispatlamaz, öyle değildir ve öyle de olmayacak.

Verceğiniz fiyat , kaç kalem madde olduğuıa tehlikeli madde cisinsine vs .... hepsine göre şekillenir. Ama 400/200 tl !!! 1300 tl ye mavide koton da vs gidin çalışın. Tam zamanla kargo hemde !!bb

........(Bu bölüm editör tarafından silinmiştir.)

Ama işte hayat toz pembe değil. İşte böyle benim gibi şahıslar çıkar itiraz eder. Kabul et ve hayatına devam et artık...
Siz şimdi diyorsunuz ya parasını çıkarmıyor onu yapmıyor bunu yapmıyor.Bu işi ben arabamın yakıtını fulleyip firma firma gezip de araştırdım.Sen hangi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum ama burada böyle değil.Ben 1 senedir işsizim ve defalarca mülakata girmeme rağmen.Şimdi diyceksiniz ki o sizin sorununuz yada sizin kabiliyetsizliğiniz.Madem öyleyse buda benim alabildiğim fiyat.400 lira kimi için büyük bir rakamdır.Siz benim politikamı eleştireceğinize Bakanlığın devletin bu sektordeki politakasini eleştirin.

Melih Akıner

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben X Oteline daha 1 hafta önce 800 lira fiyat teklif ettim taşıdığı ürüne deposundaki ürüne göre ve o otel bana dönüş yapmadığı için aradım ve ne cevap aldım sizce ? 300 liraya başka bir tmgd ile anlaşılmış.Demekki insanların paraya duyduğu ihtiyaç alacağı riskten daha önemli

Muhammet Akgül1

Üye
TÜİSAG Üyesi
R
Siz şimdi diyorsunuz ya parasını çıkarmıyor onu yapmıyor bunu yapmıyor.Bu işi ben arabamın yakıtını fulleyip firma firma gezip de araştırdım.Sen hangi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum ama burada böyle değil.Ben 1 senedir işsizim ve defalarca mülakata girmeme rağmen.Şimdi diyceksiniz ki o sizin sorununuz yada sizin kabiliyetsizliğiniz.Madem öyleyse buda benim alabildiğim fiyat.400 lira kimi için büyük bir rakamdır.Siz benim politikamı eleştireceğinize Bakanlığın devletin bu sektordeki politakasini eleştirin.
Rahat olun "eleştirmekle" kalmadım. Eleştirmek hiç bir işe yaramıyor. Dilekçe de gönderdim şikayette ettim telefonla da görüştüm. Hataların bakanlıkla beraber tmgd lerde olduğunu anladım. Suç sadece bakanlıkta değil yani.

idris emrah aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
:) keşke buraya yazmasaydın 400/200 bu rakamlar komik ötesi. İşsizlikten yakınıyorsun bu riski alacağına bir yerde part time iş yapsaydın hem daha çok kazanırdın hem bu kadar risk almazdın. Sizin bu rakamlarla anlaşmalarınız yüzünden istasyonlar ve oteller için bir alt limit oluşuyor böylece işini layıkıyla yapmak isteyen için haksız bir rekabet oluşuyor. Benim aktif olarak yaptığım 3 mesleğim var ama yine de 1000 TL den düşük fiyat vermiyorum. Neden vereyim bu işte her çalışan benim gibi düşünse firma bir yerde mecbur kalacak bu rakamları ödemeye. Neyse size geçmiş olsun diyelim. Nasıl olsa sizin matalitenizde ki TMGD ler artık son tekliflerini yaptığında geri kalan koca bir piyasa işini daha iyi fiyatlardan yapmak isteyen kişilere kalacak.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.