Soru : Tek Kullanımlık Polyester Sapanlar İçin Hangi Standart Geçerli?

Gökhan Uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tek kullanımlık polyester sapanlar, bilinen diğer uzun süreli sapanlardan farklı olarak sadece 1 kere kullanılan ve kullanım sonrası kesilip imha edilmesi gereken bir kaldırma ekipmanı. Genelde taşıma/nakliye işlerinde boru, profil gibi geniş malzemeleri araçtan indirme/bindirme işi için kullanılır ve malzeme ile birlikte müşteriye teslim edilir. Bu nedenle, ürün tek seferlik kullanılır ve diğer halat/sapanlardan daha ekonomik üretilir.

Piyasada üretim yapan yerli firmaların ürünlerindeki etiketlerde uyumsuzluk dikkatimi çekti. Güvenlik katsayısını 3:1 alan da var 7:1 alan da. Hepsi de standart olarak TS EN 1492-1 + A1 standardını etiket üzerine yazmış.

Bu standardı dün tse.org.tr üzerinden satın alıp inceledim. Standardın Kapsam maddesinde hariç tutulmalar ile ilgili bir kısım var. Aynen kopyalıyorum.

Bu standard, aşağıda belirtilen kalın dokuma sapan tiplerine uygulanmaz:
a) Torba sapanları, ağlar (çapraz dikilmiş birkaç kalın dokumadan oluşan), ayarlanabilir sapanlar (meselâ
kalın dokuma boyunca dikilmiş olan ara tokalar ihtiva eden), vb.,
b) Tek filamentli ipliklerden yapılan kalın dokumadan elde edilen sapanlar,
c) Geçici olarak askılama için tasarımlanan ve tekrar kullanım için tasarımlanmayan sapanlar.

Soru 1: Buradaki c maddesinde bahsedilen ifade tek kullanımlık sapanları mı tarif etmektedir? Çünkü standardın diğer kısımları okunduğunda tonaja göre halat renginden tutun da kullanım sonrası sapanın nasıl kaldırılıp saklanacağı gibi bir sürü tarif var. Bunların hiçbirisi tek kullanımlık sapanlara özgü değil.

Soru2: Eğer bu ifade tek kullanımlık sapanları tarif ediyorsa ve bunlar ilgili standardın kapsamı dışındaysa bu sapanların standardı nedir?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.