Tmfb İşaretlencek Yerler

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba,anlaşma yaptığımız bir firmanın TMFB de işaretlencek yerler için bazı yerlerde kararsız kaldım yardımcı olabilen olursa sevinirim.

1-Firmanın ürettiği solvent bazlı boyaların sevkiyatı bildiğimiz arkası boş olan beyaz servis araçlarında sevk ediliyor.Bildiğimiz nalburda satılan boyalar servis aracına işçiler tarafından ya forkliftle ya da elle yükleniyor bu durum firmayı gönderen yapar mı? TABLO A'da bazı boyalar için tank kodu verirken bazıları için bir şey vermemiş zaten bu boyaların da tanklık hali yok

2-Firmanın ürettiği Sodyum Nitrat sıvı halde çıkıyor ve bunu gönderiyor,ancak TABLO A'daki Sodyum Nitrat katı olarak belirtilmiş ve ona göre yazılmış bu konuda da çelişki yaşıyorum

Yorumlarınızı yazarsanız sevinirim teşekkürler

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1. boya vesodyum nitrat için msds formunu isteyin formu burada paylaşırsanız yardımcı olurum.
2. kullanılan araç adr li değil anladığım kadarıyla..
3. boyalar ambalajlı olarak taşınıyor tank koduna gerek varmı?
4. taşınan ürünler karışıkmı yükleniyor?
5. taşınan ürün miktarı nedir?

Son düzenleme:

Ömer A.

Üye
TÜİSAG Üyesi
gökhan bey merhaba,

1- bu durumda ne olursa olsun firma gönderen, yükleyen ve üretim yaptıklarından yola çıkarak paketleyen tarafı olduğunu düşünüyorum.
2- internetten sıvı halde sodyum nitrat msds araştırması yaptım. yüzdelik değerlerine göre değişik un numaralarına atama yapılmış. ya da hiç yapılmamış. 3139,1498 ve birkaç adet daha un numarasına atama yapılmış. ama firmanın size beyan ettiği msds e güvenmek zorundayız. sonuçta adr beyana dayalı.

tank kodu kısmında ne bahsetmek istediğinizi anlayamadım.

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
1. boya vesodyum nitrat için msds formunu isteyin formu burada paylaşırsanız yardımcı olurum.
2. kullanılan araç adr li değil anladığım kadarıyla..
3. boyalar ambalajlı olarak taşınıyor tank koduna gerek varmı?
4. taşınan ürünler karışıkmı yükleniyor?
5. taşınan ürün miktarı nedir?
Kullanılan araç ADR'li değil solvent bazlı boyalar işçiler tarafından elle yükleniyor.Boyanın msdsi şu an yok ama sodyum nitratı paylaşıyorum.Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

Ekli dosyalar

• SODYUM NİTRAT MSDS.docx
    31.7 KB · Görüntüleme: 78

ÜMMİ AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kullanılan araç ADR'li değil solvent bazlı boyalar işçiler tarafından elle yükleniyor.Boyanın msdsi şu an yok ama sodyum nitratı paylaşıyorum.Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

Gökhan Bey Merhaba,

1. Solvent bazlı boyaları ambalajlı olarak gönderdikleri için tank kısmını incelemenize gerek yok. Ambalaj konusundaki taşıma kısıtlarına bakmanız gerekir. ADR'li araç kullanılması hususunda da önce MSDS incelenmeli sonrada ambalaj içinde taşınan boya miktarı ve taşıma miktarına göre sınırlı taşıma yada istisnai miktar taşımalarından muafiyet kapsamına girip girmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte üyelerden Arda Ömer'in de yazmış olduğu gibi firma üretici olup hemde araç yüklemesini yaptığından hem paketleyen, hem yükleyen hemde gönderen olarak değerlendirilmeli.

2. Paylaşmış olduğunuz MSDS yaklaşık % 50 Sodyum nitrat içeren sıvı maddeler için hazırlanmış ancak UN Numarası olarak sizinde bahsettiğiniz gibi katı sodyum nitrat UN numarası atanmış. Bu MSDS de bahsedilen UN maddeyi karşılamıyor diye değerlendirebiliriz.
Sıvı sodyum nitrat çözeltisini "3218 Nitratlar, İnorganik, Sulu Çözelti B.B.B" olarak değerlendirebiliriz; ancak sıvı halde sodyum nitrat yükseltgen özelliğini kaybediyorsa ADR'den muafta olabilir yurtdışı uygulamalarını incelemekte fayda var diye düşünüyorum. Ancak bende tereddütte kaldım konu hk fikri olan varsa bende konunun takibini yapmak isterim.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
un1498
5.1
AGIII
malzeme katı fakat siz çözeltisini taşıdığınız için ambalaj olarak sıvı gereklerini sağlamak zorundasınız (özel hükümler P002 IBC08 LP02 R001)
solvent bazlı ürünler içinde msds temin edin ve 5.1 ile yüklenmesinin sakıncası varmı onu inceleyebilirsiniz.

kişisel yorumumdur. yanlışsa düzeltelim.

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Gökhan Bey Merhaba,

1. Solvent bazlı boyaları ambalajlı olarak gönderdikleri için tank kısmını incelemenize gerek yok. Ambalaj konusundaki taşıma kısıtlarına bakmanız gerekir. ADR'li araç kullanılması hususunda da önce MSDS incelenmeli sonrada ambalaj içinde taşınan boya miktarı ve taşıma miktarına göre sınırlı taşıma yada istisnai miktar taşımalarından muafiyet kapsamına girip girmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bununla birlikte üyelerden Arda Ömer'in de yazmış olduğu gibi firma üretici olup hemde araç yüklemesini yaptığından hem paketleyen, hem yükleyen hemde gönderen olarak değerlendirilmeli.

2. Paylaşmış olduğunuz MSDS yaklaşık % 50 Sodyum nitrat içeren sıvı maddeler için hazırlanmış ancak UN Numarası olarak sizinde bahsettiğiniz gibi katı sodyum nitrat UN numarası atanmış. Bu MSDS de bahsedilen UN maddeyi karşılamıyor diye değerlendirebiliriz.
Sıvı sodyum nitrat çözeltisini "3218 Nitratlar, İnorganik, Sulu Çözelti B.B.B" olarak değerlendirebiliriz; ancak sıvı halde sodyum nitrat yükseltgen özelliğini kaybediyorsa ADR'den muafta olabilir yurtdışı uygulamalarını incelemekte fayda var diye düşünüyorum. Ancak bende tereddütte kaldım konu hk fikri olan varsa bende konunun takibini yapmak isterim.
gökhan bey merhaba,

1- bu durumda ne olursa olsun firma gönderen, yükleyen ve üretim yaptıklarından yola çıkarak paketleyen tarafı olduğunu düşünüyorum.
2- internetten sıvı halde sodyum nitrat msds araştırması yaptım. yüzdelik değerlerine göre değişik un numaralarına atama yapılmış. ya da hiç yapılmamış. 3139,1498 ve birkaç adet daha un numarasına atama yapılmış. ama firmanın size beyan ettiği msds e güvenmek zorundayız. sonuçta adr beyana dayalı.

tank kodu kısmında ne bahsetmek istediğinizi anlayamadım.

Tekrardan merhaba arkadaşlar boya için firmanın verdiği bir msds paylaşıyorum buna göre yorumlayabilen olursa sevinirim,firma gönderene tabii olur mu kesin olarak?

Ekli dosyalar

• forza antipas msds.R1.doc
    488 KB · Görüntüleme: 62

Ömer A.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Tekrardan merhaba arkadaşlar boya için firmanın verdiği bir msds paylaşıyorum buna göre yorumlayabilen olursa sevinirim,firma gönderene tabii olur mu kesin olarak?

size daha önce belirttiğim gibi, gönderen olmak zorunda.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gönderen: Eşyayı taşımacıya teslim eden, alıcıyı belirleyen ve taşıma evrakını imzalayan kişiyi veya taşıma işlemi bir taşıma sözleşmesine bağlı olarak yürütülüyorsa sözleşmede “Gönderen” olarak belirtilen kişiyi..

ÜMMİ AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi

Gökhan Bey Merhaba,

Solvent bazlı boyalar için ilettiğiniz Güvenlik Bilgi Formu incelendiğinde UN Numarasının 1263 olduğu ambalaj grubununda III olduğu görünüyor ancak 1263 için kaynama noktası 35 derecenin altında yada üstünde olması durumuna göre iki farklı tanımlama yapılabiliyor bu kapsamda da özel hükümleri değişiyor. Bu nedenle kaynama noktasını öğrenip ona göre tanımlamayı netleştirebilirsiniz.

ADR kapsamında Gönderen çok açık bir şekilde belirtilmiş eğer firma ürettiği bu malları kendisi gönderiyorsa gönderen olur. Ancak bir sözleşme ile gönderen yükümlülüklerini başkasına devrederse bu durumda gönderen yükümlülüklerini sözleşme imzaladığı firmaya aktarmış olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.