13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. tibet duman

tibet duman TÜİSAG Üyesi

ben de 10 soruya itiraz ettim b kitapçığı 21,26,30,44,49,92,97,99,60 sorular 5 soruya ihtiyacım var ben böyle bir şey görmedim arkadaşlar eğitim aldığım yerin verdiği notlarda 30 sorunun konusu üstünkörü anlatılmış ve bilgilerin yarısı ya yanlış yada eksik bu karaktersiz insanların eline düşmüşüz bir de sınavı yapan karaktersizlerin eline düştük yani verdiğim paraya üzülüyorum 4000 lira masraf yap ve soru iptali için bekle allah bunları kahretsin umarım herkesin ihtiyacı olan puanı alır soruların iptal edileceğindende pek ümidim yok bunlar anlaşmışlar siz soruları şöyle hazırlayın kalsınlar para kazanalım zaten sınav itirazına bile 30 tl yatırmak bunun para için yapıldığını göstermiyormu allah yardımcımız olsun

2. tibet duman

tibet duman TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 85. soru
    B kitapçığı 59. soru

soru :kömür ocağında bir ayakta çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gr/dakika toz oluşmaktadır.dönüş havasında toz oranının 5mg/m3geçmemesi için ayağa ne kadar temiz hava gönderilmelidir.
    a)8.00 m3/saniye
    b)8.75 m3/saniye
    c)6.25 m3/saniye
    d)10.50 m3/saniye

itiraz nedeni:

çözüm : x.60/1000=2.4/(şık değerleri)

8 için x= 5 mg/m3
    8.75 için x= 4.57 mg/m3
    10.50 için x= 3.8 mg/m3
    arkadaşlar bu soruyada itiraz ettinizmi ben unuttum eklemyi

hüseyin.sancar bu yazıya teşekkür etti.
  3. volkans

volkans TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar aklıma yeni geldi. şimdi ne kadar hava gönderilmeli derken optimum degeride istemiş olabilirler çünkü madenlere fazla hava gönderildiginde etraf toz duman olabiliyor hocamız derste söylemişti en ideali seçilmeli diye............

4. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

volkan bey ortada somut 4 işlem bir soru var .diğer sorularda oldugu gibi bunda da soru soruluş şekli itirazı var durum bundan ibaret (soruda en az, optimum ,daha uygun ,uygun ifadeler yok)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hüseyin.sancar bu yazıya teşekkür etti.
  5. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

sadece burcu hanımın itiraz ettiğini biliyorum onun dışında itiraz eden var mı bilgim yok

6. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

eee her uzman uzman olsa soruları hazırlayanlarda uzman :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. tibet duman

tibet duman TÜİSAG Üyesi

burcu hanım ettiyse yeterlidir en azından 1 kişi itiraz etmiş ona göre değerlendirilir mutlaka umarım boşuna çaba harcamıyoruz 15 inden beri sorulara bakıp duruyorum insan emek harcayınca karşılığınıda istiyor elbet bir de arkadaş a sınıfı uzmanları övücü laflar yazıyor kardeşim bize ders anlatan hep a sınıfı uzmandı gel gör ki adamda soruları cevaplarken tereddüt ediyor uzman diye bu kitabı onlar yazmıyor ki onlarda bizim gibi hazır olan konular hakkında yorum yapıyor uzmanlık sadece deneyimde olur işyerlerinde daha çok olaylarla karşılaşır ya da insanlarla iletişimi kuvvetlidir sadece bu kadar yoksa o ne kadar biliyorsa sende o kadar biliyorsundur kendini ve bizleri küçümsemeyi bırakmalısın

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  8. tibet duman

tibet duman TÜİSAG Üyesi

bu soruya cevap için değilde mevzuat dışı olduğu için iptal edilmesi gerektiğini yazdım ne kadar saçma sapan bi soruydu 18 ile 20 arasında kaldım baya bi düşündüm gidip 20 yi işaretledim bu soruyla isg nin ne alakası var bilmiyorum yani uzman olduğumuzda gidip ehliyetin varmı yaşın kaç diye mi soracağız tam KPSS sınavı gibi oldu bu sınavda yaa

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  9. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

bu foruma ilk girdiğimde sorulardaki hataları bulma veya itiraz etme niyetim yoktu ama saolsunlar bazı arkadaşlar tavırlarıyla hata bulmam için kışkırttılar. (sınav çok kolaymış 2-3 soru için tantana yapmayın tarzında ) bu sayede oturup kömür ayağına ne kadar hava yollanır tek tek hesapladım

10. ako

ako TÜİSAG Üyesi

HAVA HIZI
    Madde 161 - İnsan ve malzeme taşımasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava hızı, saniyede 8 metreyi geçemez.
    Hakan bey burada evet çok gereksiz yorum yapanlar var ama bi de tüzük okusak tam süper olacak bu havalandırma sorusu maden mühendisi olanlar için ve havalandırma dersi alanlar için çok zor değildi ama bu sınavda sorulması bence yanlıştı belki soruyu hava hızı diye sorabilirlerdi.

11. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

bu 161 . maddenin neresine bakınca kömür ocağını anlıyoruz

12. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

ayrıca 8 metre/saniye hız birimiyse 8 m3/saniye ne birimidir sizin tüzük bizim şıklara pek şık olmadı

455226 bu yazıya teşekkür etti.
  13. hüseyin.sancar

hüseyin.sancar TÜİSAG Üyesi

arkadaşıma katılıyorum, kaldı ki iş sağlığı tüzüğünde de en az 2 adet olması gerektiği yazılı.

14. hüseyin.sancar

ben itiraz ettim arkadaşım.

15. hüseyin.sancar

ben itiraz ettim arkadaşım.

16. hüseyin.sancar

ben itiraz ettim.,
    itiraz edenin çok fazla olacağına inanıyorum.

ruskamat bu yazıya teşekkür etti.
  17. ruskamat

ruskamat TÜİSAG Üyesi

işallah kardeşim...:) sevgiler

18. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

bence de 5 olamaz tanıdığım 3 kişi gönderdi ben gönderdim zaten 4 kişi biziz :) ilginç :)

19. ako

ako TÜİSAG Üyesi

hakan bey başta da dediğim gibi bu soru isg uzmanlık sınavına gireceklere sorulacak bir soru değil.
    Üretim yöntemimiz oda topuk yöntemine elverişli bir kayaç olsaydı zaten biz o ocağın içinde kamyonla gezerdik. Bu soruya bakan az biraz bilen maden mühendisi zaten buranın kömür ocağı olduğunu bilir. yanlış anlaşılmasın benimde durumum 68 yani kritik ve iptal edilebilecek sorular benim içinde önem arzediyor. fakat ben bu sorunun iptal olacağını düşünmüyorum kaldı ki 8 yaptım bana bi karı zararı olmadığıda ortada. sadece artık bekliyorum inş cevabını hatırlamadığım sorularım doğru olur da bu "kime neye göre" uzmanlık belgesini alırızda işimize devam ederiz inşallah herkes bu belgeyi bu sınavda alır.zannımca bundan sonra bu kadar kolay bi sınav bulamayız

esat1903 ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  20. wavien

wavien TÜİSAG Üyesi

T.C.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

ANKARA

TARİH : 18.05.2012KONU : 13.05.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 13.05.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.15.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir.Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereği için bilginize arz ederim.Saygılarımla

TC Kimlik No : 33472193642Adı Soyadı : Murat DOĞANİmza :

Adres : İlkbahar Mahallesi Galip Erdem Caddesi 608. Sokak No:7 Oran/ANKARA

EKLER:

1. Dekont

2. İtirazlarım

İTİRAZLARIM

A Kitapçığı – 75.soru

B Kitapçığı – 49.soru

Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda,kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcılarının üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?
    Cevaplar
    A) 1
    B) 2
    C) 3
    D) 4
    İlan edilen cevap A şıkkı
    İtiraz Nedeni
    . Tüzükte ;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede yani buhar çıkış yerinde en az 1 adet ve
    ön ısıtıcıda en az bir adet olmak üzere toplam en az 2 adet olması gerekir.

Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline
    göre 2 adet olarak doğru cevabın B şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 100.soru
    B Kitapçığı – 74.soru
    Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (androgoji) içinde yer almaz?
    Cevaplar
    A) Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
    B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
    C) Öğrenme için olumlu eğitimin ortamı hazırlanması
    D) Eğitim sonunda ölçme değerlendirme yapılabilmesi
    İlan edilen cevap B şıkkı
    İtiraz Nedeni
    Andragoji aşağıdaki ilkelere dayanır ;
    Yetişkin, bilinçli öğrenen kişi olarak kabul edilir.

· Yetişkin konuya odaklanmada düşüş yaşamaz, uyarıcılara karşı verdiği tepkilerin süresi yaşıyla doğru orantılı artış gösterir.

· Kendisine güvenildiği ve katılımı tercih edildiği an yetişkin öğretimi giderek kolaylaşır.

· Yetişkinde başarısızlıktan korku yoktur.

· Yetişkin, eğitim içerisinde geçen ve geride kalan zaman veya yılları kayıp olarak görmez.

· Yetişkin salt öğrenmek yerine şu anki problemin çözümünü öğrenir.Yetişkin eğitimi ilkeleri içinde Ölçme /değerlendirme yoktur

Doğru cevabın D şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 91.soru
    B Kitapçığı – 65.soru

Bird tarafından oluşturulan kaza piramidinde 1 ağır yaralanmalı kazaya karşılık 10 hafif yaralanmalı kaza, 30 maddi hasarlı kaza ve 600 ramak kala yer alır.

Bu piramide dair aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz?

A) Çalışanlar çoğu zaman kazaları ucuz atlatırlar.

B) Bu piramitteki değerler sektörden sektöre değişir

C) Bir işyerindeki ramak kalalardan yola çıkarak önlemler alınmasıyla yaralanmalı kazalar azaltılabilir.
    D) Bir çalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirdiyse yakın zamanda bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir.
    İlan edilen cevap D şıkkı
    İtiraz Nedeni

Degerler sektörden sektöre değişiklik gösterebilir veya göstermeyedebilir bu durum o piramide bakarak anlaşılmaz.
    O piramide bakılarak 600 ramak kala sonunda,30 maddi hasarlı kaza,30 maddi hasarlı kazadan sonra 10 hafif yaralanmalı kaza,10 hafif yaralanmadan sonrada 1 ağır yaralanmalı kaza olduğu anlaşılır.

A Kitapçığı – 99.soru
    B Kitapçığı – 73.soru

İş sağlığı uygulamasının ana hedefleri arasında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

A) İşçide verim kayıplarının önlenmesi

B) Meslek hastalıklarının önlenmesi

C) İşle ilgili hastalıkların önlenmesi

D) Yaralanmaların önlenmesi

İtiraz Nedeni

İşçideki verim kayıpları bedensel zihinsel sosyal olabilir ki bu da WHO ya göre sağlığın tanımı zaten yaralanma ise iş güvenliğiyle alakalı yani kazaların sonuncunda meydana gelen bi durumdur.

Doğru cevabın D şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 68.soru
    B Kitapçığı – 99.soru

B ve C sınıfı yangınla söndürmede hangi yöntem daha uygundur?A- Uç kısımlardan merkeze doğruB- Merkezden uç kısma doğruC- BoğmaD- Havayı kesme

İlan edilen cevap B şıkkı

İtiraz Nedeni

Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temel söndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
    Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
    Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
    Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.

A Kitapçığı – 85.soru
    B Kitapçığı – 59.soru

Kömür ocağında bir ayakta (kömür üretilen yer) çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gram/dakika toz oluşturmaktadır. Dönüş havzasında toz oranının 5 mg/m3 ü geçmemesi için ayağı ne kadar temiz hava gönderilmelidir?

A- 8,00 m3/saniyeB- 8,75 m3/saniye

C- 6,25 m3/saniyeD- 10,50 m3/saniye

İtiraz Nedeni

Soruda ne kadar temiz hava yerine en az ne kadar hava gönderilmelidir olsaydı doğru cevap A şıkkıdır. Bu ifadenin bulunmaması B ve D şıklarını da doğru kılar, çünkü 8 m3/saniye den daha fazla hava verilmesini de dönüş havasındaki toz miktarını 5mg/m3 altından tutar
    Dolayısıyla 8 m3 den daha fazla cevap içeren B ve D şıkları da doğrudur.
    Haliyle bu soruda üç doğru cevap içerdiği için soru iptal edilmelidir.

bu şekilde itiraz ettim herkese faydalı olması dileğiyle..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica